Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Jumătate din populația lumii ar putea suferi de miopie până în 2050

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
https://www.digi24.r...a-medic-1624229

«Pentru cei de până la 6 ani, timpul ar trebui să se limiteze la o oră, iar pentru copiii de până la 12 ani, ar trebui respectată regula de 2 ore petrecute în fața ecranului.»

Sunt parintii constienti de efectele statului prea mult in fata ecranului (de telefon, calculator,  televizor)?
Oamenii adulti teoretic sunt  constienti de ce fac, de multe ori nu sunt. Dar copiii, ce vina au, sunt inconstienti, daca il lasi el sta.
Ce vom face peste 30 de ani, 1 din 2 vom purta ochelari? Tehnologia asta este buna, dar unde este cumpatarea?

Edited by PlatonX, 08 August 2021 - 10:03.


#2
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostPlatonX, on 08 august 2021 - 10:02, said:

Sunt parintii constienti de efectele statului prea mult in fata ecranului (de telefon, calculator,  televizor)?

Îmi poți prezenta un studiu care prezintă acele efecte despre care vorbești?

#3
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,069
  • Înscris: 24.02.2011
Pe lângă miopie, s-a dovedit că privitul la tv la vârste fragede predispune la autism.

#4
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,035
  • Înscris: 10.04.2006
Aha.
Jumatate din populatia lumii va avea diabet din cauza ca au mancat inghetata cand erau mici...
Topic cretin :death:

#5
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
ecranele aceste aluminoase sunt foarte nocive pt retina
nu e neaparat vorba de cate ore petrreci in fata ecranului ci de impactul lui propriu zis care este determinat de contrastul de luminozitate (incapere intunecoasa, ecran luminos).
de aia au aparut e-reader-ele :)

in orice caz copiii nu ar trebui sa petreaca mult timp in fata dispozitivelor pt ca ele modifica insusi forma/structura creierului
copiii trebuie indreptati spre lectura si alte jocuri specifice copilariei, pt a avea o dezvoltare armonioasa a creierului

desigur, asta nu inseamna ca le trebuie interzis total accesul la tehnica, doar limitat si directionat spre scopuri care sa-i ajute in dezvoltarea lor

multi parinti le pun la dispozitie tabletele sau telefoanele pt a sta linistiti, si-i uita in fata lor toata ziua, dar asta are un impact devastator asupra copiilor.

#6
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostNenea Zap, on 08 august 2021 - 10:39, said:

Topic cretin Posted Image
«Rates of myopia or nearsightedness are skyrocketing and scientist say it appears Canadians are losing their vision younger than ever.
So we're seeing children as early as five or six who are becoming myopic and that's one of the concerns that we have is earlier onset than we used to see perhaps 20 years ago.»


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IYKT_hTYKP0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Documenteaza-te inainte sa vorbesti. Din pacate prea multi parinti/profesori/sfatuitori inconstienti si iresponsabili care ii lasa pe copii cu orele in fata ecranelor de la varste tot mai mici.

Edited by PlatonX, 08 August 2021 - 10:54.


#7
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,035
  • Înscris: 10.04.2006
Eu m-am documentat ca am miopie.
Tu ai?
Sau doar ai citit un articol pe internet si crezi tot ce vezi acolo? :death:
Sunt milioane de programatori, care stau 10+ ore pe zi la calculator si nu au miopie.
Nu mai crede toate legendele urbane.

Si nu, nu faci diabet daca mananci prea multe prajituri.

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostPlatonX, on 08 august 2021 - 10:02, said:

Sunt parintii constienti de efectele statului prea mult in fata ecranului (de telefon, calculator,  televizor)?

Nu știu, ai vorbit cu ei?

#9
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007

View PostPlatonX, on 08 august 2021 - 10:02, said:

Ce vom face peste 30 de ani, 1 din 2 vom purta ochelari?
si daca purtam ochelari, care e problema?

View Postodastramosilor, on 08 august 2021 - 10:47, said:

in orice caz copiii nu ar trebui sa petreaca mult timp in fata dispozitivelor pt ca ele modifica insusi forma/structura creierului
ceva imi spune ca il face mai mare si mai agil. ai alta parere?

Edited by strongsss, 08 August 2021 - 11:11.


#10
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ne vedem aici peste 30 de ani si numaram miopii din lume, din acel moment. Daca nu sunt jumatate din populatie ce facem? Si statistica asta....

#11
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostNenea Zap, on 08 august 2021 - 11:04, said:

Eu m-am documentat ca am miopie.
Tu ai?
Sau doar ai citit un articol pe internet si crezi tot ce vezi acolo? Posted Image
Sunt milioane de programatori, care stau 10+ ore pe zi la calculator si nu au miopie.
Nu mai crede toate legendele urbane.
Da, m-am documentat.
Da am.

Eu sunt unul din acei milioane de programatori si statul la calculator imi oboseste ochii. Mi se umfla venele in ochi, am  fost la doctor si a zis ca raman  asa, dilatate. Doctorul a zis ca ochiul se odihneste cand facem activitati in natura si cand dormim, in rest este solicitat.

Cum explici explozia de probleme de vedere acum, de ce nu au fost in urma cu 30 de ani ?

View Poststrongsss, on 08 august 2021 - 11:11, said:

ceva imi spune ca il face mai mare si mai agil. ai alta parere?
Mare si agil daca citeste o carte, altfel proceseaza creierul informatia.

View Postarab, on 08 august 2021 - 11:12, said:

Ne vedem aici peste 30 de ani si numaram miopii din lume, din acel moment. Daca nu sunt jumatate din populatie ce facem? Si statistica asta....
Din ce in ce mai multi copii au ochelari, de ce?

Edited by PlatonX, 08 August 2021 - 11:20.


#12
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Iar cealaltă jumatate vor fi murit deja de COVID. Și ce dacă? Posted Image

#13
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

View PostNenea Zap, on 08 august 2021 - 11:04, said:

Eu m-am documentat ca am miopie.
Tu ai?
Sau doar ai citit un articol pe internet si crezi tot ce vezi acolo? Posted Image
Sunt milioane de programatori, care stau 10+ ore pe zi la calculator si nu au miopie.
Nu mai crede toate legendele urbane.

Si nu, nu faci diabet daca mananci prea multe prajituri.
Adevarul este ca majoritatea poarta ochelari, dar poate ii poarta doar asa de kiki!

#14
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010

View PostPlatonX, on 08 august 2021 - 11:17, said:

Din ce in ce mai multi copii au ochelari, de ce?
Eu cred ca vina o au parintii, pentru atatia copii cu ochelari. Cum altfel, ca ii ceva foarte normal sa mergi cu el la oftalmolog si dentist de cum se naste.
Sa arunce cu piatra ala care nu face control periodic la copii? Si ghici cine face bani de pe aceasta chestie.

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View PostPlatonX, on 08 august 2021 - 11:17, said:

Eu sunt unul din acei milioane de programatori si statul la calculator imi oboseste ochii.

Ai luat vreo masura pentru a atenua acea oboseala?

#16
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008

View Postsandel1, on 08 august 2021 - 10:31, said:

Pe lângă miopie, s-a dovedit că privitul la tv la vârste fragede predispune la autism.

Nu stiu neaparat daca la autism, dar la "prostie cronica", da.

#17
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006

View Postnico99900, on 08 august 2021 - 11:41, said:

Eu cred ca vina o au parintii, pentru atatia copii cu ochelari. Cum altfel, ca ii ceva foarte normal sa mergi cu el la oftalmolog si dentist de cum se naste.
Sa arunce cu piatra ala care nu face control periodic la copii? Si ghici cine face bani de pe aceasta chestie.

Presupun ca asta ar fi o conspiratie a oftalmologilor (doctorii de ochi).
Mi-ar placea nespus de mult ca astia care vad numai conspiratii - ale doctorilor, ale industriei farma, etc., sa ia masuri. Sa nu mai mearga niciodata in viata lor la doctor si sa nu mai ia nici un medicament. S--ar rezolva multe, intr-un timp foarte scurt.

#18
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postdani.user, on 08 august 2021 - 11:53, said:

Ai luat vreo masura pentru a atenua acea oboseala?
Acum e tarziu, acum iau pauze, picaturi de ochi, ochelari, dar ochii nu mai sunt ca la 20 de ani.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate