Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Bisericile din Etiopia.

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
28 replies to this topic

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

View Postredbotos, on 07 august 2021 - 22:08, said:

Bună.
De mai bine de 15 ani m-am tot gândit la creștinismul sau mai bine zis religia din Etiopia.
Am cautat pe wiki, am citit ceva pe net ceva despre bisericile sculptate în piatra, dar nu știu asa de multe despre cum a ajuns religia în Etiopia și cum sa format ea.
Recent am citit ca un grup militar au preluat controlul asupra teritoriului unde se afla acele faimoase biserici și sunt în pericol.

Stiai ca una din supozitiile legate de chivotul legii se refera la Etiopia?
Etiopienii sustin ca chivotul se afla la ei.De asemenea exista anumite dovezi care intaresc acest lucru.



View PostGhita_Bizonu, on 08 august 2021 - 05:39, said:

Adica imi cer scuze de la cei pe care i-am plictisit cu locurile astea comune.

Ghita tata,iar ai scris un comentariu de zile mari.

#20
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
În Biblie spune ca apostolul Filip a increstinat un etiopian. Dar la câți ani diferența a apărut creștinismul în Etiopia ca religie? 400-600?



#21
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postredbotos, on 08 august 2021 - 08:23, said:

În Biblie spune ca apostolul Filip a increstinat un etiopian. Dar la câți ani diferența a apărut creștinismul în Etiopia ca religie? 400-600?
crestinismul a fost propovaduit in Etiopia de insusi Apostolul si Evanghelistul Matei, prin urmare diferenta de timp a fost foarte scurta.

#22
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View Postodastramosilor, on 08 august 2021 - 10:43, said:


crestinismul a fost propovaduit in Etiopia de insusi Apostolul si Evanghelistul Matei, prin urmare diferenta de timp a fost foarte scurta.
O dovadă?

#23
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
https://pravila.ro/s...i-16-noiembrie/

https://ro.orthodoxw...Apostolul_Matei

#24
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postredbotos, on 08 august 2021 - 12:14, said:

O dovadă?
Fa tu dovada ca nu ai dormit in timpul scolii ....

ba!
Una e propavaduiriea si alta data in care crestinismul devine religie de stat sau macar una din religgile acccepate in Stat!
In imperiul Roman propavaduirea incepe cu Iisus . In 313 Constantin oficializeaza.
In Armenia .. naiba stie insa in 300 Armenia este primul stat crestin!

In Abisnia .. propavaduirea incepe relativ iute - era conexata la Egipt si Iudeea ... In Abisisnia se pare ca crestinismul de vine ofocial la 330 .

Na de vezi si incurcateau franceza ... Galia era , deja, in oarte crestina al data la care fracnii au ocupat-o . Insa Clovis a fots botezat in jurul lui 500 ...

#25
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

View Postarisel, on 08 august 2021 - 03:15, said:

Nu e  "OK" cand mor oameni nevinovati!
Ai înțeles fix în pungă, dar mă aștept la orice.
Am scris asta referitor la textul inițiatorului, nu a ceea ce se întâmplă acolo.

#26
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008
OK.

#27
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

View Postadisz, on 08 august 2021 - 07:27, said:

Stiai ca una din supozitiile legate de chivotul legii se refera la Etiopia?
Etiopienii sustin ca chivotul se afla la ei.De asemenea exista anumite dovezi care intaresc acest lucru.

Ghita tata,iar ai scris un comentariu de zile mari.

Confirm, s-a facut si un documentar pe tema asta, ei sustin ca, chivotul se afla intr-una din biserici.
I-au luat interviu tipului care il avea in grija.
N-a precizat daca-i radioactiv, daca i-a cazut parul sau daca se aud voci din chivot.
M-a mirat totusi ca nu a incercat nimeni, prin forta sau nu, sa-l scoata la vedere.
Oare de frica?!
Ca pe amaratii din Egipt ii scot cu zecile din morminte si nimeni nu numeste asta profanare...

#28
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View PostGhita_Bizonu, on 08 august 2021 - 13:04, said:


Fa tu dovada ca nu ai dormit in timpul scolii ....

ba!
Una e propavaduiriea si alta data in care crestinismul devine religie de stat sau macar una din religgile acccepate in Stat!
In imperiul Roman propavaduirea incepe cu Iisus . In 313 Constantin oficializeaza.
In Armenia .. naiba stie insa in 300 Armenia este primul stat crestin!

In Abisnia .. propavaduirea incepe relativ iute - era conexata la Egipt si Iudeea ... In Abisisnia se pare ca crestinismul de vine ofocial la 330 .

Na de vezi si incurcateau franceza ... Galia era , deja, in oarte crestina al data la care fracnii au ocupat-o . Insa Clovis a fots botezat in jurul lui 500 ...
Si în ce clasa se preda provaduirea creștinismului în lume?
Ca eu caut pe net despre apariția creștinismului in România și găsesc câteva teorii, mai nimic concret.
Darmite în Etiopia.
Pentru ca vreau sa știu și sa verific, dacă are legătură cu ceea de spune în Biblie despre Apostolul Filip și famenul etiopian.
Poate atunci a ajuns creștinismul în Etiopia pentru prima data?
Sa zicem ca era în anul 50-80 când famenul sa botezat și increstinat.
A trebuit 500 de ani sa devina religie în toată țara?

#29
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postredbotos, on 09 august 2021 - 01:41, said:

Si în ce clasa se preda provaduirea creștinismului în lume?
Ca eu caut pe net despre apariția creștinismului in România și găsesc câteva teorii, mai nimic concret.
Darmite în Etiopia.
Pentru ca vreau sa știu și sa verific, dacă are legătură cu ceea de spune în Biblie despre Apostolul Filip și famenul etiopian.
Poate atunci a ajuns creștinismul în Etiopia pentru prima data?
Sa zicem ca era în anul 50-80 când famenul sa botezat și increstinat.
A trebuit 500 de ani sa devina religie în toată țara?
uf inca unu care .....  nici cuvintele nu le intelege..

provaduire : A răspândi, a propaga idei, concepții, doctrine (religioase); a predica (DEX)

Deci .... in zona Istanland vine un nene cu sau fara braba si care incepe sa faca propaganda ptr zeul Mithra, doctiona confucianista sau marxista au un cukt abrahamic (mozaic, crestin sau mahomedan)
E cam greu de stabilit cadn si cu ce efecte .. chiar daca Stabu Zonei il executa - ete na executa inca unu .. la gramada cu hoti de cvai, razvratti, cutitari samd .

Insa ca sa se intinda in intreg Istanlandul .. credinta are nevoie de timp. in Imperiul Roman .. cf traditiei vreo 300 de ani . In late oarti ?



Si altceva este data la care o credinta devine credinta oficiala. Aici stim bine. Ca sunt docomente, inclus taiatae in piatra . Asa ca stim ca la anu .. Rusia devine crestina, ca Ungaria se crestineaza ca ... De fpat sti data la care Seful ASl Mare se boteaza.. nu sti prea bine cam cati redinciosi erau deja prin tara aia ...

Pricepe inceputurile astea stau sub semnul legendei .. caci in gnl lipsesc docomentele .
ma rog cu exceptia mahomeanismului, ptr ca aia deja scriau din prima si ptr ca au avut suces fulgeratir - in cca 30 de ani au ajuns de la niste insi excentrici la sefi religiosi respectati cu capacitati de comanda statala . Deci iar docomente .

Insa in alte cazuri .. nu ai de unde stii. La un momemnt data apare un cult consolidat , adica destul de impirtant,  care se bazeaza pe "traditie" adica pe ce se spune ...
Aa ca  nu ai cum sa verifici daca episodul este real. Ce poti banui insa este ca in secolul I erau niste abisinieni care niaba sti de ce mai apareau pe la Ierusalim sau in zona . Csa acu fu Filip, ca altu, ca ala era famen sau latceva ... da scrisoare la Sf Petru ca poa te lamurete el .

Edited by Ghita_Bizonu, 09 August 2021 - 09:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate