Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Buletin expirat.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdanutzu22, on 08 august 2021 - 17:59, said:

Cel luat in spatiu poate sa inmatriculeze unul sau mai multe autoturisme, sa vina amenzi de orice natura.
Daca cel care a fost luat in spatiu nu isi plateste impozitele si amenzile pana la executarea silita de catre fiscul local propietarul nu va putea de exemplu sa vanda propietatea fara a stinge toate debitele stranse pe rolul fiscal al locuintei.
Alt mit. Fiecare persoana majora are rol (cont) propriu la DITL (exceptand sotii).
Proprietarul imobillului nu are nici o legatura cu taxele/amenzile neplatite de altii.

Edited by pasilla, 08 August 2021 - 18:12.


#38
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,532
  • Înscris: 31.05.2006
Da, doar un "mit".
Problema e doar atunci cand vrei sa cumperi o propietate imobiliara, ajungi la un acord cu propietarul si dupa descoperi ca sunt multe alte probleme desi propietarul si agentul au declarat ca sunt pregatite "toate actele".
Sau la o succesiune, s-a mai discutat si pe aici pe forum, pe rolul al unei persoane sau persoanele care au locuit "legal" la o anume adresa sunt multe debite fiscale, impozite,amenzi si mai toti mostenitorii se intreaba intre ei "cine plateste actele", altul spune ca vrea partea lui dar nu are bani, altul spune ca vrea partea lui de mostenire dar de ce sa plateasca datoriile facute de altii.......................
Doar "mituri".
Fara rabdare si fara bani de cheltuit intradevar sunt de acord cu tine, multe litigii de genul pe care ile discutam azi in Romania capata si o parte "mitologica" in relatia cu autoritale din princina unor legi strambe, unor interese de grup, proceduri interne eleborate in asa fel incat responsabilitatea unei decizii sa fie pasata intre diverse autoritati ale statului la nesfarsit.
https://adevarul.ro/...30c1/index.html
In fine daca toate sunt "mituri" de ce nu-l ajuti tu prin luare in spatiu pe "tanarul" erou al acestei discutii?

Edited by danutzu22, 08 August 2021 - 18:37.


#39
NewRom

NewRom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 28.05.2021
Buna seara, am pasaport cu domiciliu in strainatate. Vreau sa ma intorc in tara si sa-mi fac buletin. Apartament nu am, nici nu am pe cine sa ma primeasca in spatiu...Va rog frumos sa-mi spuneti daca cunoasteti cum pot sa-mi fac un buletin? Daca inchiriez un apartament si platesc taxe, pot sa-mi fac la acesta buletin? Sau exista alte modalitati? Multumesc.

#40
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 13.12.2006
cauta pe site la spclep...au sectiune q&a

Edited by VipeR85, 01 September 2021 - 18:08.


#41
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Adica vrei sa te imtorci, dar nu ai unde sa locuiesti... Trece "boschetar gara de nord, al 2-lea canal pe stanga", poate ai noroc. In rest, ai nevoie de cineva sa te primeasca in spatiu, sa mearga cu tine si actele casei, la politie.

#42
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postrumegus, on 04 septembrie 2021 - 21:54, said:

Adica vrei sa te imtorci, dar nu ai unde sa locuiesti...
Are unde. Nu e boschetar.  Inchiriaza, ca mai toti tinerii.

Unele spclep-uri accepta, fara prezenta proprietarului. contractul de inchiriere inregistrat la ditl.

#43
NewRom

NewRom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 28.05.2021

View Postrumegus, on 04 septembrie 2021 - 21:54, said:

Adica vrei sa te imtorci, dar nu ai unde sa locuiesti... Trece "boschetar gara de nord, al 2-lea canal pe stanga", poate ai noroc. In rest, ai nevoie de cineva sa te primeasca in spatiu, sa mearga cu tine si actele casei, la politie.
Mi-au raspuns oamenii ca pot face cu contract de chirie care este inregistrat la ANAF.

#44
jackuzzyyy

jackuzzyyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.04.2012
Buna seara.pe data de 15 sept mi a expirat buletinul,din anumite motive(tot din cauza pandemiei imi trebuie o hartie care intarzie sa apara)nu imi pot face buletin.Vreau sa stiu daca ma pot vaccina cu buletinul expirat,am fost la un centru si am fost refuzat.am.citit ca in stare de alerta se prelungeste automat.Va multumesc

#45
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postjackuzzyyy, on 12 octombrie 2021 - 22:19, said:

Vreau sa stiu daca ma pot vaccina cu buletinul expirat,am fost la un centru si am fost refuzat
In RO ?

(5) Valabilitatea documentelor eliberate de instituțiile și autoritățile publice, precum și de entitățile private autorizate conform legii se menține pe toată perioada stării de alertă, precum și pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acestei stări.

Edited by pasilla, 12 October 2021 - 22:23.


#46
jackuzzyyy

jackuzzyyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.04.2012

View Postpasilla, on 12 octombrie 2021 - 22:21, said:



Da,in Ro

#47
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu cred ca e legal refuzul vaccinarii.

#48
jackuzzyyy

jackuzzyyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.04.2012

View Postpasilla, on 12 octombrie 2021 - 22:30, said:

Nu cred ca e legal refuzul vaccinarii.

Asa am crezut si eu insa se pare ca.....o sa mai incerc si la alt centru.

#49
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007
Eu m-am vaccinat in luna mai 2021 cu CI expirata in noiembrie 2020 si n-a comentat nimeni nimic.

#50
jackuzzyyy

jackuzzyyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.04.2012

View Postgeutz, on 13 octombrie 2021 - 10:48, said:

Eu m-am vaccinat in luna mai 2021 cu CI expirata in noiembrie 2020 si n-a comentat nimeni nimic.

Multumesc mult.o sa mai incerc la alt centru

#51
p0rt0cala

p0rt0cala

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.08.2021
Buna ziua, duminica imi expira buletinul si va trebui sa il schimb. Am inteles ca trebuie sa iau o adeverinta de la primarie. Nu am certificat verde. Poate aduce aduce portarul adeverinta afara? Cum voi face la Politie? Acolo chiar trebuie sa intru, nu cred ca vor face poza pe strada (desi ar fi interesant, toamna langa un copac ingalbenit Posted Image). Ar fi legal sa stau cu buletinul expirat pana va disparea certificatul verde?

#52
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Da. E legal. CI este valabil in RO pe timpul starii de alerta.

#53
george-oprea

george-oprea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.01.2015
@pasilla E legal, dar mi s-a intamplat ieri sa fiu refuzat la Unicredit cand am vrut sa imi deschid cont, cu motivul ca aplicatia lor nu ii lasa sa puna o data expirata. Tot asa, buletin expirat de vreo 8 luni, am mers cu legea 55 pana acum.

#54
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E legal in raport cu statul.
Bancile au regulile lor, desi legea nu precizeaza asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate