Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Bike Box - spatiu pentru biciclisti

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#127
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,361
  • Înscris: 29.01.2008
Sunt semafoare care noaptea rămân în funcțiune, deși intersecția e pustie și dtai un minut să se facă verde și întot acest timp ești singur în intersecție. Sunt semafoare pe drum care nu sunt corelate și mergând pe drum vei prinde aproape toate semafoarele pe roșu. Aceste anomalii se pot rezolva cel mai bine cu rețele de semafoare inteligente, dotate cu camere de supraveghere a traficului și controlate de calculator, dar... Noi nu avem bani de Dacie și visăm la Ferrari?
Oricum, indiferent că ne convine sau nu, trebuie să respectăm semnalele semafoarelor.

#128
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,558
  • Înscris: 13.06.2004
Ieri seară eram cu vehiculul (adică bicicleta) pe Bd. Chişinău, înainte de intersecţia cu Bd. Basarabia (ei) (fost Muncii, sau istoriceşte Şos. Vergului). Cum banda 1 are verde intermitent şi în staţia de autobuze din dreptul bisericii e o chestie de beton cu fisuri (deci nasol pentru biclişti) m-am oprit pe banda 1. La un moment dat "crezi că stau după tine". Prima dată nedumerit dacă vorbeşte cu mine sau altcineva. În cele din urmă mi-am dat seama că cretinoid cu S.U.V. se referea la mine. Gunoiul nu avea răbdare. În cele din urmă (asta după ce m-am certat cu el) m-am băgat pe banda 1, că nu venea nimic din spate să intre pe banda 1, nevând cum să treacă. Am traversat şi el s-a oprit că a venit o ambulanţă, aşa că am putut să evit betonul ăla. Se grăbea spre a ajunge să-i citească preotul rugăciuni când stă în coşiug.
Vă daţi seama cum va fi cu bike box.
Iar cu cretinii de pietoni care traversează când ei au roşu şi dacă le faci observaţie tot ei cu gura mare ce te faci? Cred că şi ăştia vor avea probleme cu spaţiul.

#129
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,112
  • Înscris: 04.09.2013
Pana una alta, am vazut acest bikebox despre care vorbim pe Cheiul Dambovitei. Am vazut ca soferii il respecta. Nu ma simt ingradit cu absolut nimic sa stau cu 3m mai in spate.
Mai trebuie doar biciclistii.

#130
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,361
  • Înscris: 29.01.2008
Ca șofer e mai confortabil să stai 3 metri mai în spate, că abia se vede mai bine semaforul.

#131
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013

View Postdjl, on 22 august 2021 - 10:07, said:

Vă daţi seama cum va fi cu bike box.
Se obișnuiesc și le trece. Dar mai explică o dată unde te-ai oprit să staționezi cu bicicleta, înainte sau după intersecție? După, în dreptul supermarketului dinaintea stației, sau unde? Oricum, chestia din stație din ciment cu fisuri se poate ocoli dacă vii lansat și pleci primul pe verde(și stb-ul nu tocmai urmează să închidă ușile și să plece din stație), sau se poate trece peste fisuri chiar dacă ai cauciucuri subțiri dacă știi pe unde să mergi; trebuie să fii un pic obișnuit cu respectivele fisuri.

#132
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,558
  • Înscris: 13.06.2004
În dreptul refugiului de tramvai de pe Bd. Chişinău.
Da, betonul e cel din dreptul supermarketului.

Edited by djl, 03 November 2021 - 21:10.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate