Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Criza varstei la femei

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Salut. Sotia mea 38 ani cred ca trece prin criza vartei mijlocii. Din ce am mai citit pe net se cam potriveste cu comportamentul ei.
Am inteles ca dureaza undeva de la 2 ani in sus si ca are mai multe faze:

1. socul
2. negarea
3. depresia
4. furia
5. acceptarea

Cred ca aceasta criza a debutat mai demult insa eu am indentificat-o abia acum cand imi pare ca este in etapa 4. Celelalte le-a dus cumva fara sa constientizez eu bine prin ce trece.

Intrebarea este: daca criza dureaza undeva de la 2 ani in sus, cam cat dureaza etapa de furie ? Cat ma astept sa dureze treaba asta ?

#2
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Seria aia de faze, așa-zisele "stages of grief" sunt aruncate în diferite situații, și nu mereu se potrivesc. Cam asta cred că este și situația acum.

Orice om are momente când se îndoiește de el, de alegerile făcute, etc. Cam asta sunt aceste "crize". Și apar pe la vârsta de mijloc (40+ ani), pentru că la vârsta respectivă încep să se închidă anumite uși (cum e cea de a avea un copil).

#3
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 31.07.2021
Prea mult timp liber, prea putine griji,nevoi, ambitii, dorinte,  plusate sau nu de un comportament necorespunzator al partenerurlui pot duce la multe...crize.
Schimba ce e de schimbat la tine ca sa culegi rezultatele pe care le doresti !


#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
eu cred ca nu sti sau nu poti s-o linistesti

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postalexandersch, on 07 august 2021 - 15:20, said:

Salut. Sotia mea 38 ani cred ca trece prin criza vartei mijlocii. Din ce am mai citit pe net se cam potriveste cu comportamentul ei.
Am inteles ca dureaza undeva de la 2 ani in sus si ca are mai multe faze:

1. socul
2. negarea
3. depresia
4. furia
5. acceptarea

Cred ca aceasta criza a debutat mai demult insa eu am indentificat-o abia acum cand imi pare ca este in etapa 4.

Punctul 5 e al tau nu al ei

Din punctul 1 eu faceam socata

#6
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
La femei nu e atat de simplu...in fazele expuse ! Pasii aia functioneaza doar la barbati , ei sunt simplu de analizat . La femei e un amestec din toate , in diferite proportii , in functie de moment .
Nu sunt sigur ca are pe altul dar ar trebui sa fii atent , cu siguranta s-a gandit si la asta .
Din experienta mea , cel mai greu pentru un cuplu e ca barbatul sa incerce sa inteleaga femeia . Dupa multi ani de facut asta am renuntat .
Culmea e ca merge mult mai bine Posted Image !
In mod cert , vor trebuie niste discutii serioase si tot in mod cert daca discutiile se vor petrece in mediul actual , nu va fi sincera .
Poate e numai plictisita si are nevoie si de alte activitati fata de cele uzuale .
Mergeti undeva unde ii place ei , chiar in mai multe locuri si deschide discutiile cand ea se simte foarte bine .
Discutia sa fie placuta , la modul general , contemplativ al vietii si dupa...usor...usor sa o intrebi de ce e nemultumita si ce isi doreste sa faca in viitor .
Succes !

#7
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Numai la 38 de ani apar fazele alea ??

De ce eram eu convins ca sunt la orice varsta si sunt zilnice ?  Tu chiar vrei sa intelegi ceva din comportamentul lor in conditiile in care nici ele insele nu il inteleg ?

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UIuOWv-mLP4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am trecut prin asta, nu mulțumesc.

#9
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 10.05.2013
Cam devreme până în 40 de ani, cred eu, pentru acest tip de criză. Pe la 45+ se manifestă în general, apropierea de 50 e critică. Succes, cam greu dacă zici că ai realizat cam târziu. În cazul meu nu a funcționat nimic, deoarece pentru soția mea nu a mai existat altceva în afară de alb sau negru, nicio nuanță. Și nu a fost vorba de relații cu alte persoane, ci doar erodarea pe care o aduce, în unele cazuri, aproape 25 de ani petrecuți împreună. Nici eu nu am forțat nota, pentru că nu am dorit ca peste ceva timp să-mi scoată ochii că avea dreptate și nu s-a reparat nimic, făcându-mă răspunzător pentru neîmplinirea ei. Suntem separați de aproape un an, nici unul nu avem alte relații, am asigurat-o că merg oricând la notar, amiabil, nu există copii minori sau aspecte materiale asupra cărora nu ne-am înțeles, însă eu doar răspund invitației, nu o inițiez, pentru că încă o iubesc, nu am reușit să mă desprind. Cred că suntem amândoi destul de ciudați...

#10
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004
Si eu zic ca e cam devreme...
Ori nevasta-ta e foarte precoce, ori tu o enervezi de o scoti din minti!
Si nu prea puteai tu sa nu indentifici  etapele initiale, femeile au obiceiul sa nu ascunda asa ceva de soti. Cel putin nu de ai lor... Posted Image

#11
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View Postalexandersch, on 07 august 2021 - 15:20, said:

Salut. Sotia mea 38 ani cred ca trece prin criza vartei mijlocii. Din ce am mai citit pe net se cam potriveste cu comportamentul ei.
Am inteles ca dureaza undeva de la 2 ani in sus si ca are mai multe faze:

1. socul
2. negarea
3. depresia
4. furia
5. acceptarea

Cred ca aceasta criza a debutat mai demult insa eu am indentificat-o abia acum cand imi pare ca este in etapa 4. Celelalte le-a dus cumva fara sa constientizez eu bine prin ce trece.

Intrebarea este: daca criza dureaza undeva de la 2 ani in sus, cam cat dureaza etapa de furie ? Cat ma astept sa dureze treaba asta ?
E furioasa, zici. Concert, care sunt motivele, ai incercat sa aflii ce o nemultumeste?

#12
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
2 variante :

a. Menopauza
b. Iarba e mai verde prin alte parti Posted Image

#13
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Nu a lucrat niciodata. A stat doar cu copiii, o nemultumeste ce o nemultumeste pe orice femeie cand da de criza, faptul ca trece viata pe langa ea si visele ei nu pusca cu realitatea. Profesional e total neimplinita, nu stiu daca gasirea unui job va ameliora situatia. E clar ca intr-o astfel de situatie pe cine ar putea arunca vina ? Pe ea ? Pe parintii ei ? Pe prietnei ? Pe copii ? Cine e singurul care poate fi gasit vinovat altul decat sotul ei ? Nu inseala caci suntem ortodocsi practicanti. Nu se simte utila practic, stand doar in casa, iti dai seama ca nimeni nu iti ridica statuie pentru ce faci in casa la fel cum nici mie nu imi ridica nimeni statuie. Pe mine ma ajuta faptul ca lucrez, probabil ca daca ar lucra ea si as sta eu acasa as fi fost eu praf. Totusi, ea pune nereusitele ei pe spatele meu.

Edited by alexandersch, 07 August 2021 - 18:28.


#14
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postalexandersch, on 07 august 2021 - 18:24, said:

Profesional e total neimplinita, nu stiu daca gasirea unui job va ameliora situatia.


Si tu ai fi la fel. Acum inteleg situatia mai bine......  Trebuie sa isi gasesca un rost. Copiii vor creste si vor pleca. Sa vezi atunci nebuna naibii ......

#15
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

View Postalexandersch, on 07 august 2021 - 18:24, said:

Nu a lucrat niciodata. A stat doar cu copiii,
....

Totusi, ea pune nereusitele ei pe spatele meu.

Tu, ca partener de viata, ce ai facut pentru a o motiva? Ai incurajat-o sa-si implineasca un vis, sa-si faca un rost, sa nu fie doar sotie si mama? Sau ti-a convenit asa, sa fie dependenta de tine?

Care nereusite, cand nici macar nu a incercat sa faca ceva?

#16
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020

View PostAlbastruIndigo, on 07 august 2021 - 18:49, said:

Tu, ca partener de viata, ce ai facut pentru a o motiva? Ai incurajat-o sa-si implineasca un vis, sa-si faca un rost, sa nu fie doar sotie si mama? Sau ti-a convenit asa, sa fie dependenta de tine?

Care nereusite, cand nici macar nu a incercat sa faca ceva?

Eu mereu i-am zis, ca daca vrea sa mearga la lucru sa mearga la lucru, daca vrea sa stea acasa sa stea acasa sau daca vrea sa isi faca un business sa isi faca un business. Atata timp cat o pot sustine sa aleaga una din variantele astea fara sa fie presata sa isi ia tot timpul din lume sa faca ce simte ca e mai bine pt ea. Eu as fi preferat sa imi fi zis ea mie asa caci nu ma mai angajam ci incercam sa imi fac un business, sa am orarul meu, sa imi fiu sef, sa pot petrece cu familia cand vreau. Deci nu pot sa zic ca am impins-o de la spate sa faca ceva, dar a avut libertatea sa aleaga, insa poate trebuia sa insist eu ea nefiind hotarata, insa de acolo pana a fi eu de vina pentru treaba asta mi se pare drum mare.

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postalexandersch, on 07 august 2021 - 18:24, said:

E clar ca intr-o astfel de situatie pe cine ar putea arunca vina ? Pe ea ? Pe parintii ei ? Pe prietnei ? Pe copii ? Cine e singurul care poate fi gasit vinovat altul decat sotul ei ?

Din pacate pentru tine, are dreptate

View Postalexandersch, on 07 august 2021 - 20:01, said:

Eu mereu i-am zis, ca daca vrea sa mearga la lucru sa mearga la lucru, daca vrea sa stea acasa sa stea acasa sau daca vrea sa isi faca un business sa isi faca un business. Atata timp cat o pot sustine sa aleaga una din variantele astea fara sa fie presata sa isi ia tot timpul din lume sa faca ce simte ca e mai bine pt ea.

... dupa care ai baut o bere
Pai relatia ta cu ea e ca si cu a uneia de pe strada.

View Postalexandersch, on 07 august 2021 - 18:24, said:

Nu inseala caci suntem ortodocsi practicanti.

Oopsie, ca ai gasit.
:lol:
De acolo pleaca toata mizeria, sau n-o vezi?
Poate era bine sa scrii pe religie

View PostAlbastruIndigo, on 07 august 2021 - 18:49, said:

Tu, ca partener de viata, ce ai facut pentru a o motiva? Ai incurajat-o sa-si implineasca un vis, sa-si faca un rost, sa nu fie doar sotie si mama? Sau ti-a convenit asa, sa fie dependenta de tine?
Care nereusite, cand nici macar nu a incercat sa faca ceva?
Simt ca inima imi bate mai cu placere cand te citesc. De ce oare?

#18
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007

View PostAlbastruIndigo, on 07 august 2021 - 18:49, said:

Tu, ca partener de viata, ce ai facut pentru a o motiva? Ai incurajat-o sa-si implineasca un vis, sa-si faca un rost, sa nu fie doar sotie si mama? Sau ti-a convenit asa, sa fie dependenta de tine?

Care nereusite, cand nici macar nu a incercat sa faca ceva?

tocmai, ca si ei i-a convenit pana nu i-a mai convenit.  acum cauta -doar- surse externe pentru nemultumirea ei.
am vazut filmul asta de vreo 5 ori pana acum. se termina prost de fiecare data.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate