Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

De ce nu radare fixe și amenda trimisă acasă?

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#37
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 13.12.2006

 dexterash, on 07 august 2021 - 22:05, said:

Iar treaba aia cu depasitul se rezolva simplu: ăla cu 45 la ora frânează, trage pe stânga, din astea. Din ce rețin inclusiv în legislație scrie ceva pe ideea asta. Dar, na, mai complicat cu obligațiile și respectatul legii. In schimb, ohooooo, drepturi și scuze cat cuprinde.

auzi dexterash..las-o ba ca macane. codul rutier spune ca ala cu 45 la ora e obligat sa nu mareasca viteza. atat. nimic mai mult. pe de alta parte, nu suntem in angleea sa "tragem pe stanga"...noi, africanii din romanistan "tragem pe dreapta" ca de-aia circulam pe partea dreapta a drumului. si obligatia asta de a "trage pe dreapta" e prevazuta tot de codul rutier.

si iti dau dreptate, e cam greu cu obligatiile si respectatul legii....mai ales cand habar n-ai care e legea aia sau ce spune

Edited by VipeR85, 07 August 2021 - 22:18.


#38
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

 ro_explorer, on 07 august 2021 - 21:48, said:

Tu vrei sa mergi pe ideea de "show me yours and I'll show you mine" ... dar eu iti recomand invers: incepe tu intai si poi cere-i celuilalt.

Asadar, mergi tu legal intai, dar legal legal ... apoi cere-i administratorul drumului sa iti inlesneasca mersul spre destinatie. Ce zici, te bagi?

Eu oricum merg legal. In orasul meu se merge cu maxim 30km/h, am parcare proprie si acasa si la munca, fac putini km pe an, nu ma grabesc...
Dar intrebari tot imi pun. Care sunt cauzele?

#39
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

 sebulbus, on 07 august 2021 - 13:25, said:

Pentru ca unul sau unii din aia de la Curtea Constitutionala au decis ca un astfel de demers nu e constitutional.
După ce au frânt bine logica în limbajul de lemn legalez bicoz radarul fix nu știe când trece fiu' bos$$ului județean sau amanta nu-știu-cărui politician.

 horny_hornet, on 07 august 2021 - 13:29, said:

E bună ideea: cine conducea mașina? Verișorul din Canada. Posted Image

Ăsta-i alt bullshit care n-ar mai trebuit permis. Ai dat-o la verișoru' care a mers cu 200 la oră? Ghinion, plătești amenda că ești proprietarul mașinii și data viitoare fii mai atent la cine o împrumuți.

#40
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

 Ger0nimo, on 07 august 2021 - 22:18, said:

Dar intrebari tot imi pun. Care sunt cauzele?
Este o singura cauza: educatia (lipsa ei, ca sa fim exacti).

#41
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 VipeR85, on 07 august 2021 - 22:17, said:

auzi dexterash..las-o ba ca macane. codul rutier spune ca ala cu 45 la ora e obligat sa nu mareasca viteza. atat. nimic mai mult.
Din ce retin, expresia era "sa faciliteze". S-o fi schimbat intre timp, nu contest. Sau poate nu retin corect.

Pe de alta parte, imi place ca te rezumi la lege si o intorci cumva cum sa iasa bine. Cum e cu respectul in trafic? Ah, nu e, pentru ca nu exista infrastructura, nu?

#42
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

 Ger0nimo, on 07 august 2021 - 22:18, said:

Eu oricum merg legal. In orasul meu se merge cu maxim 30km/h, am parcare proprie si acasa si la munca, fac putini km pe an, nu ma grabesc...
Dar intrebari tot imi pun. Care sunt cauzele?
Educatia colectiva
Logica
Educatia civica

Uite eu intr-o luna am rezolvat 2 probleme civice
1. O masina furata
2. Un semn de circulatie care crea confuzie.

In 48 de ore de la atentionare

 shiva, on 07 august 2021 - 22:20, said:

Ăsta-i alt bullshit care n-ar mai trebuit permis. Ai dat-o la verișoru' care a mers cu 200 la oră? Ghinion, plătești amenda că ești proprietarul mașinii și data viitoare fii mai atent la cine o împrumuți.

Nu tu, ci cel care a condus-o. Dar, daca cel care a condus-o minte, atunci tu suporti rigorile legii

#43
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 13.12.2006
pai ce treaba are respectul in trafic cu respectarea legii?

 dexterash, on 07 august 2021 - 22:25, said:

Din ce retin, expresia era "sa faciliteze". S-o fi schimbat intre timp, nu contest. Sau poate nu retin corect.

Pe de alta parte, imi place ca te rezumi la lege si o intorci cumva cum sa iasa bine. Cum e cu respectul in trafic? Ah, nu e, pentru ca nu exista infrastructura, nu?


#44
castiel97

castiel97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 07.02.2020

 VipeR85, on 07 august 2021 - 16:39, said:



cea mai mare ineptie cu 0 timp de gandire.
depasirile nu le iei in calcul? daca faci 2-3 depasiri pe un tronson de drum iti iei amenda ca ai facut traseul intre camere cu 3 secunde mai repede?



motivarea e simpla si logica: radarele alea erau operate de niste civili care salvau imaginile cu incalcarile de viteza si le trimiteau la politie iar un politist(care era pe tura) impartea amenzile. legea spune clar ca radarul trebuie sa fie al politiei iar contraventia trebuie sa fie constatata de un politist. practic trebuia un politist la fiecare camera si exact acel politist sa scrie amenda nu sa o lase pentru colegu de pe tura de noapte sa aibe si el amenzi.
iar cum politia nu avea oameni sa trimita la centrul ala de trafic totul s-a dus dracu.

In alte tari functioneaza chiar bine.

#45
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

 VipeR85, on 07 august 2021 - 22:31, said:

pai ce treaba are respectul in trafic cu respectarea legii?

Unde e bun simt nu e nevoie de lege
D-aia vestul Europei a fost efectiv aglomerat cu mizerii de cand au dat drumul la granita hoardelor din est.
Pentru ca in est nu prea exista nici educatie, nici bun simt.
E legea celui care o are mai mare.

#46
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 13.12.2006

 castiel97, on 07 august 2021 - 22:33, said:

In alte tari functioneaza chiar bine.

spune-i CCR-ului si alora de adopta constitutia si alora din parlament care fac legile.

#47
castiel97

castiel97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 07.02.2020
Vad ca tot spuneti de infrastructura. Mai da-o dracu, in fiecare zi vezi atatia morti pe sosele, vedeti si cum conduc dracii astia si pe autostrazi si cautati scuze.. Da n-am drum calumea dar merg la limita bunului simt cand e vorba de viteza. Ar trebui amenzi mult mai mari si sa-ti creasca si asigurarea in functie de amenzi ca dau astia faliment la cat au de reparat. Eu in 6 ani am avut o amenda pentru centura si am facut ceva km, cum dracu eu pot si altii nu? M-am saturat sa ma feresc de prosti in trafic sa nu ajung acasa bucati..

#48
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,170
  • Înscris: 29.01.2008
1. Radare de viteză medie.
Nu pot fi utilizate decât pe porțiuni de drum cu distanțe relativ mari între punctele de acces, deci autostradă sau drumuri de munte. Pe autostradă nu ai nevoie să mărești viteza pentru depășiri, că nu vine nimic din față, iar pe drumurile de munte nu poți face multe depășiri că nu ai vizibilitate și în plus trebuie să mai și reduci viteza în curbe, deci pentru a depăși 100-110km/h trebuie să te crezi vreun pui de șumahăr. În concluzie, viteza medie nu ai cum să o depășești din greșeală.
2. Radare fixe.
Pot fi folosite în locuri cu risc ridicat de accidente și pot fi ascunse sau dimpotrivă, la vedere și bine semnalizate. Dacă dintre cele la vedere doar 10% sunt reale iar restul fake, atât timp cât nu se știe care sunt cele reale (se pot muta dintr-o cutie în alta), efectul e același: se calmează traficul în zona radar.
În plus, camerele fixe pot fi utilizate cu scopuri multiple: radar, pentru rovinietă, RCA și ITP (că odată citite numerele de înmatriculare, nu e greu să le verifice în mai multe baze de date), precum și pentru depistarea altor abateri: vorbit la telefon, lipsa centurii, depășiri pe linia continuă, mers pe contrasens sau pe banda de urgență pe autostradă etc.
3. Radare mobile.
Pot controla traficul în restul zonelor, fie staționar cu schimbarea frecventă a poziției (ceea ce folosește waze și stațiile pentru calmarea traficului în mai multe puncte), fie din mers. În plus, radarele mobile pot fi amplasate și pe mașini neinscripționate.
Metode sunt, dar cred că la început ar prinde mai mult parlamentari, politicieni, polițiști decât oameni simpli, de aceea nu se vrea.

#49
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 subss, on 07 august 2021 - 21:51, said:

Din rațiuni logistice. Este mult mai simplu să rezolvi imediat problema identității contravenientului decât să intri în polemici cu proprietarul autovehiculului în legătură cu cine se afla atunci la volan.

Ar dura prea mult, s-ar contesta prea des în instanță. Nu sunt resurse umane suficiente care să se ocupe de aceste aspecte. Așa, când știi că ai aproape zero șanse de câștig nu mai contești nimic...
Tu vrei să spui că birocrația e prea mică în România?
Serios?

 adip1962, on 07 august 2021 - 18:14, said:

In Germania, poti conduce numai masina inregistrata pe numele tau.
Mai mare minciună ca asta...

 VipeR85, on 07 august 2021 - 16:39, said:

motivarea e simpla si logica: radarele alea erau operate de niste civili care salvau imaginile cu incalcarile de viteza si le trimiteau la politie iar un politist(care era pe tura) impartea amenzile. legea spune clar ca radarul trebuie sa fie al politiei iar contraventia trebuie sa fie constatata de un politist. practic trebuia un politist la fiecare camera si exact acel politist sa scrie amenda nu sa o lase pentru colegu de pe tura de noapte sa aibe si el amenzi.
iar cum politia nu avea oameni sa trimita la centrul ala de trafic totul s-a dus dracu.
Eu mă refer la așa ceva
Attached File  704x396.jpg   109.4K   31 downloads

 dexterash, on 07 august 2021 - 22:05, said:


Iar treaba aia cu depasitul se rezolva simplu: ăla cu 45 la ora frânează, trage pe stânga, din astea. Din ce rețin inclusiv în legislație scrie ceva pe ideea asta.
Pe stânga?
Ești sigur-sigur?

 VipeR85, on 07 august 2021 - 22:36, said:

spune-i CCR-ului si alora de adopta constitutia si alora din parlament care fac legile.
Tot văd asta cu CCR-ul, dar nimeni nu are un link, ceva oficial, până acum.

Ținând cont că suntem țară membră UE, ar trebui să ne aliniem la standarele lor, nu?
Eu tot aștept ziua în care nu voi mai avea contact cu agentul Vasile care îmi va scrie un PV.

#50
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Dar, ce mai e normal în România?
Legea e făcută pentru prosti!
Hoția și corupția e pe primul plan.
În Austria, sunt radare fixe avertizate, dar și neavertizate!
Chiar ieri, pe autostrada la limita de 100, după radar fix, la circa 350-400 metri după, erau bulangii cu radarul mobil.
Sau,in localitate, la limita de 30 au pus radar mobil, am avut 41 km/h, amenda 45 de euro. Trimisa acasă prin posta.
Nu ii interesează cine  a condus mașina.
La fel cu radarul de viteza medie. O cunoștința a luat 2 amenzi în 2 zile. Limita de 80 pe porțiunea de drum în lucru.
Dar el, batman - batman, nu sunt valabile radarele, iar după o săptămână ia venit prin posta.



#51
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 wb626ek, on 08 august 2021 - 10:18, said:

Sau,in localitate, la limita de 30 au pus radar mobil, am avut 41 km/h, amenda 45 de euro. Trimisa acasă prin posta.
Nu ii interesează cine  a condus mașina.

Exact la asta mă refer, amenda să fie trimisă acasă, să nu existe contactul polițist-contravenient și certurile inerente.

#52
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Asta cu certurile doar în România sunt.
În Austria, și cam mai in toate țările unde poliția e "poliție", nu îți permiți sa faci gargară!

Norocul meu la acea amenda, e ca am luat doar una! M-am dus sa alimentez, iar la întoarcere am văzut ca îl bliteaza pe cel din fața mea pe contrasens. Am dat în frână, pentru ca aveam sigur peste 30, și atunci am văzut radarul mobil, "un tomberon de gunoi" ca să zic asa.
L-am văzut când am trecut prima dată, dar nu m-a dus bibilica ca e radar. Amplasat lângă tufele din spațiul verde. Semăna ca un butoi de bere 🤣.


#53
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 wb626ek, on 08 august 2021 - 10:39, said:

L-am văzut când am trecut prima dată, dar nu m-a dus bibilica ca e radar. Amplasat lângă tufele din spațiul verde. Semăna ca un butoi de bere ��.

Îți dai seama ce isterie generalizată s-ar produce în România dacă cei de la Rutieră ar folosi astfel de echipamente? :)

#54
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,170
  • Înscris: 29.01.2008
Dacă s-ar înjumătăți numărul de morți pe șosele ar putea să se isterizeze toți.

Edited by alin2pas, 08 August 2021 - 13:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate