Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Roman sovietic

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Pudu

Pudu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 20.10.2020
Am citit in copilarie un roman sovietic pe care incerc sa-l identific, dar nu am reusit pana acum. Romanul respectiv l-am gasit absolut intamplator si se numara printre doar cele 3-4 carti de acest gen, cu "oameni noi, sovietici" pe care le-am citit. Apelez la cititorii mai varstnici, care au prins poate acel roman la data aparitiei (parea sa fi fost publicat prin anii 50-60) sau l-au avut in mana la un moment dat.

Ce-mi mai aduc aminte:
eroul era un tanar (elev de liceu, cred) care trece printr-o serie de aventuri: impiedica un sabotaj, lucreaza ca ucenic intr-o turnatorie, demasca o lupta aranjata, se indragosteste de o fata nepotrivita pentru el, al carei tata il face de ras pentru ca, invitat la masa, baiatul proletar manca pestele cu furculita si cutitul. Mai tin minte si ca era obsedat sa faca rost de bani pentru a-si trata prietena la cofetaria de fitze a orasului. Acestea sunt pasajele care mi-au ramas in minte si as vrea sa recitesc romanul, daca descoper vreodata cum se numea si daca-l mai gasesc pe undeva. Ce era diferit la aceasta carte, comparativ cu celelalte cateva romane sovietice pe care le-am citit: stilul mult mai lejer, si chiar daca propaganda era omiprezenta, povestea era interesanta. Sau poate asa mi s-a parut mie atunci, copil fiind...

#2
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Desi aveam ore de rusa la scoala generala si mama era profesoara de rusa , nu am citit deloc literatura ruseasca , nici macar dovstoievski
Deci scuze nu te pot ajuta , desi poate as fi fost cel mai nimeritPosted Image

#3
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013
Daca vreti sa cititi un roman "sovietic" de calitate, incercati "Pe Donul linistit" al lui Solohov, in traducerea lui Cezar Petrescu.
E cam voluminos dar merita experienta.

#4
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Personal desi mama a fost profesoara de rusa , am urat rusii si inca ii urasc
La o discutie acum multi ani cu niste vecini prin anii 90 s-a argumentat ca limba rusa se va scoate de tot din scoli.  Mama a replicat ca nu are legatura cultura rusa cu politica, dar vecinul a zis corect.  La ceva timp s-a scos limba rusa de la toate liceele si scolile
Si eu as fi fost de acord cu masura scoaterii limbii  ruse din scoli.  Tensiunile erau prea mari si era neomeneste sa ceri oamenilor ce au suferit atat din cauza rusilor sa suporte sa auda si limba rusa in scoli

Poate pe viitor, cine stie, cand dispar animozitatile , limba rusa si literatura rusa au o groaza de oferit lumii

Din pacate la orele de literatura la scoala nu am facut macar 1 roman rusesc

#5
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 24.11.2020
Desi pline de ideologie bolșevică, romanele sovietice sunt totuși niste mici capodopere dpdv literar.

#6
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Apropo de romane sovietice, va recomand O zi mai lunga decat veacul de Cinghiz Aitmatov (tipul era kirghiz). Ideea romanului e ca nu trebnuie sa ne uitam istoria si traditiile, pentru ca un om care nu are istorie nu are nici prezent si cu atat mai putin, viitor.

#7
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 19.04.2010

View PostPudu, on 06 august 2021 - 21:49, said:

Am citit in copilarie un roman sovietic pe care incerc sa-l identific, dar nu am reusit pana acum. Romanul respectiv l-am gasit absolut intamplator si se numara printre doar cele 3-4 carti de acest gen, cu "oameni noi, sovietici" pe care le-am citit. Apelez la cititorii mai varstnici, care au prins poate acel roman la data aparitiei (parea sa fi fost publicat prin anii 50-60) sau l-au avut in mana la un moment dat.

Ce-mi mai aduc aminte:
eroul era un tanar (elev de liceu, cred) care trece printr-o serie de aventuri: impiedica un sabotaj, lucreaza ca ucenic intr-o turnatorie, demasca o lupta aranjata, se indragosteste de o fata nepotrivita pentru el, al carei tata il face de ras pentru ca, invitat la masa, baiatul proletar manca pestele cu furculita si cutitul. Mai tin minte si ca era obsedat sa faca rost de bani pentru a-si trata prietena la cofetaria de fitze a orasului. Acestea sunt pasajele care mi-au ramas in minte si as vrea sa recitesc romanul, daca descoper vreodata cum se numea si daca-l mai gasesc pe undeva. Ce era diferit la aceasta carte, comparativ cu celelalte cateva romane sovietice pe care le-am citit: stilul mult mai lejer, si chiar daca propaganda era omiprezenta, povestea era interesanta. Sau poate asa mi s-a parut mie atunci, copil fiind...

Poate ! Dar nu sunt sigur 100% ,, O panza in departare " am citit aproximativ prin anii 1975  acest roman.
De autor nu-mi aduc aminte deloc !
In mare parte seamana mult subiectul din descrire dar se poate sa nu fie cel pe care-l cauti.

#8
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Timur si baietii lui ?

https://www.scribd.c...-Si-Baietii-Lui

#9
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,847
  • Înscris: 11.10.2006
Inima sincera, de A. Kononov?

#10
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 03.02.2009
Oftopic.singurul roman rusesc care l-am citit este: Taina celor doua oceane.

#11
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 18.12.2019
mie mi se pare fabuloasa literatura ruseasca - Idiotul, Karenina, Karamazovii etc etc
pe acelasi loc in top este cea a lui Maupassant si Balzac

#12
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018
Crima si pedepasa am citit .Superb .Urmeaza Idiotul

#13
Pudu

Pudu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 20.10.2020
Multumesc tuturor pentru raspunsuri, cu ajutorul colegului malmoth am aflat ca este intr-adevar vorba de "Inima sincera, de A. Kononov". Dupa multe jonglerii cu Google Translate am reusit sa-l gasesc online in rusa si sa-mi aduc aminte de unele personaje si situatii. Se poatel sa fi amestecat in amintirile mele si scene din alta carte -  nu am dat peste unele pasaje pe care le-am enumerat in postul initial - dar e foarte posbil sa fie din cauza ca Google Translate nu are cum face fata la traducerea unui roman. Insa a fost util pentru a confirma ca am citit candva aceasta carte. O sa incerc s-o cumpar de la un anticariat sau de pe OLX.


Vreau sa adaug ca literatura rusa si literatura sovietica sunt doua lucruri complet diferite. Literatura sovietica, cu mici exceptii, era numai propganda. Nu are valoare literara, si in cea mai mare parte este greu de citit tocmai pentru ca este goala de continut. Putine carti de valoare reuseau sa apara in Uniunea Sovietica (una dintre ele este Donul linistit - exceptionala) si daca se intampla cumva sa mai treaca ceva de cenzura, autorii aveau de obicei mari probleme pe urma.


Pentru amatorii de literatura rusa recomand si Oblomov de Ivan Goncharov.

Edited by Pudu, 07 August 2021 - 20:15.


#14
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018

View PostPudu, on 07 august 2021 - 20:15, said:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, cu ajutorul colegului malmoth am aflat ca este intr-adevar vorba de "Inima sincera, de A. Kononov". Dupa multe jonglerii cu Google Translate am reusit sa-l gasesc online in rusa si sa-mi aduc aminte de unele personaje si situatii. Se poatel sa fi amestecat in amintirile mele si scene din alta carte -  nu am dat peste unele pasaje pe care le-am enumerat in postul initial - dar e foarte posbil sa fie din cauza ca Google Translate nu are cum face fata la traducerea unui roman. Insa a fost util pentru a confirma ca am citit candva aceasta carte. O sa incerc s-o cumpar de la un anticariat sau de pe OLX.


Vreau sa adaug ca literatura rusa si literatura sovietica sunt doua lucruri complet diferite. Literatura sovietica, cu mici exceptii, era numai propganda. Nu are valoare literara, si in cea mai mare parte este greu de citit tocmai pentru ca este goala de continut. Putine carti de valoare reuseau sa apara in Uniunea Sovietica (una dintre ele este Donul linistit - exceptionala) si daca se intampla cumva sa mai treaca ceva de cenzura, autorii aveau de obicei mari probleme pe urma.


Pentru amatorii de literatura rusa recomand si Oblomov de Ivan Goncharov.
m-ai facut curioasa cu acest roman Oblomov :)

#15
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,847
  • Înscris: 11.10.2006
Era cu niste liceeni, ma fascinau clasificarile gen clasa paralela de baieti. Unii erau stilsti, porecliti "stirlisti", nu mai stiu si ce profil avea scoala; elevii nu aveau voie sa umble de capul lor in afara orelor si multe altele.
Lucrul in turnatorie si sabotajele poate au legatura cu Tanara garda sau Asa s-a calit otelul - lucrau unii la o cale ferata, intr-una din ele am intalnit notiunea de "verste" ca unitate de lungime.

Edited by malmoth, 08 August 2021 - 01:05.


#16
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,230
  • Înscris: 27.10.2007
Pe Donul linistit este extraordinara, mai ales pentru modul in care reuseste sa suprinda viata cazacilor dinaintea revolutie. fantastic.
Dar, apropo, de ce nu venim  si in vremurile noatre cu literatura rusa? Seria METRO mi s-a parut destul de buna.
-
Asa s-a calit otelul era propaganda pura, oricat am incercat sa scot ceva din ea..

Edited by strongsss, 08 August 2021 - 12:56.


#17
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Obcomul ilegal in actiune-tot propaganda
Liubavinii o supercarte, dar din pacate am citit doar volumul I.
Poveste bucovineana as fi vrut sa o citesc dar de unde sa o mai iau acum ?

Edited by petit_christian, 08 August 2021 - 20:21.


#18
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View Postkarax, on 06 august 2021 - 22:02, said:

Desi aveam ore de rusa la scoala generala si mama era profesoara de rusa , nu am citit deloc literatura ruseasca , nici macar dovstoievski
Deci scuze nu te pot ajuta , desi poate as fi fost cel mai nimeritPosted Image
Cum Dumnezeu poti posta la citeva minute dupa aparitia unui topic nou, doar ca sa spui ca nu stii nimic despre subiect! mai ales ca asta este ceva normal, peste tot postezi chestii la fel de inutile!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate