Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Ce mai gatiti azi

- - - - -
  • Please log in to reply
11423 replies to this topic

#37
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007

 shiva, on Jan 17 2009, 11:18, said:

CICI&Co, cum faci ciorba de burta? Am gasit burta congelata dar habar n-am s-o prepar si omu' meu ma innebuneste ca nu-i fac :worthy:
Păi, și eu cumpăr mereu burtă congelată și prefiartă, pentru că mă scapă de-o corvoadă.

Ai nevoie de: un os de vită (dacă nu e, nu-i bai, dar iese ciorba mai...altfel), cca 3kg de burtă congelată, 1 kg de smântână, 6 gălbenușuri, 3 cepe, 3 morcovi, o țelină, oțet, sare (vegeta dacă îți place), usturoi opțional.

Burta de vită, osul și legumele se pun la fiert, la foc mic, până se înmoaie burta bine de tot, după care se scoate, se taie fâșii subțiri și se pun înapoi în supă. Legumele nu se mai folosesc, cel puțin eu le dau deoparte. Alții le bagă în blender și le pun în supa obținută. Chestie de gusturi...

Smântâna se amestecă bine cu cele 6 gălbenușuri și se adaugă în supă, după ce ai oprit focul și nu mai clocotește. Tot acum se pun oțetul și usturoiul, se potrivește de sare și... gata.  :)

Sub nicio formă să nu scapi vreun albuș.

#38
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007
Pai acu', daca ne-ai starnit, nu ne lasa asa, neterminati. Descrie si orgia cealalta. <_<

#39
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007

 Gabi73C, on Jan 17 2009, 11:47, said:

Pai acu', daca ne-ai starnit, nu ne lasa asa, neterminati. Descrie si orgia cealalta. <_<
P'aia o descrie tonks, că și ea e cu bucătăritu' și noi două lucrăm în echipă.

#40
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

 CICI&Co, on Jan 17 2009, 13:27, said:

noi două lucrăm în echipă.
:rolleyes:
As fi ABSOLUT offtopic daca as descrie senzatia de salivare care m-a cuprins. Ma duc pe Medical sa intreb care-s cauzele pentru care fac febra cand ma gandesc la echipa Cici&Tonks... :blush:

#41
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Pentru o senzatie si mai reala de pofta va prezint urmatorul clip, care are circa 8 minute si ne arata modul de preparare al ciorbei de burta in varianta turceasca – Iskembe Corbasi. Reteta este in limba lui Ataturk asa ca mare lucru nu am priceput, insa seamana, vizual cel putin, cu cea a lui Cici. Mi-a mai placut atmosfera familiala din bucatarie si boiaua pusa la sfarsit in farfurie. Pofta buna !

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NkCEaRf3cEc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#42
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Buna gospodinele,

Unde gasesc si eu in Bucurestiul asta sa cumpar aluat, pentru una, doua, sapte pizza?
Nu vreau blat gata facut, doar aluat (coca). Am fost pana acum la Billa, Gima si Primavara... nu au asa ceva.

Tx.

#43
valy1965

valy1965

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 17.07.2005

 CICI&Co, on Jan 17 2009, 12:27, said:

P'aia o descrie tonks, că și ea e cu bucătăritu' și noi două lucrăm în echipă.
Hai sa va amuz .
Era nevasta-mea plecata din tara si-mi spune la telefon s-o chem pe mama sa faca ceva cald de
mancare ca se imbolnaveste fata, de la cartofi prajiti,salam si pizza. :)
OK,zic eu,insa cum nu-mi place sa deranjez la alte persoane,apelez la Cartea de bucate a lui Jurcovan ca sa fac o OALA de ciorba de burta,convins fiind c-o sa iasa asa de buna incat ... "te lingi pe unde iese"! :lol:
Dupa o zi de munca in mirosul ala de vaca, in bucatarie,seara vine fica-mea si-mi spune ca nu-i place
ciorba de burta dar ca o supa de vacuta ar fi interesanta.
Am expediat-o la restaunat,cu injuratura de rigoare, iar ciorba de burta a plecat la gunoi, pentru ca n-avea acelasi gust cu cea de la restaurant !

Edited by valy1965, 17 January 2009 - 20:53.


#44
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 15.08.2007

 CICI&Co, on Jan 17 2009, 12:27, said:

P'aia o descrie tonks, că și ea e cu bucătăritu' și noi două lucrăm în echipă.
deci inteleg ca gabi vrea tochitura?
se ia o ceapa, se curata, se toaca, se caleste.
se ia punga de pipote si inimi de pui, se curata, se pun peste ceapa si un pahar de apa. se lasa la fiert 15 min. (io las mai mult spre juma de ora, ca pipota e tare, si mai adaug apa) . se pune un capac.
dupa o vreme, se ia si punga de ficati de galina, se curata, se pun peste pipote la fiert. condimentam (foaie de dafin, piper) 10 min.
o cana de suc de rosii, iar 10 min. gustam, punem sare daca mai e nevoie (sucul meu de rosii era cam sarat, asa ca n-a fost nevoie)
scoatem de urgenta si niste cirnat de casa, incingem o tigaie, prajim cirnatu. adaugam peste sos.
si gata.
acu ma duc sa ma uit sa vad daca mai am poza.

ps:  se pare ca poza a scapat maniei mele de a sterge tot ce prind pe desktop
voala, mai erau si niste castraveti pe linga, da' nu i-a pozat nimeni, trebe sa ma credeti pe cuvint ca-s buni tare, io i-am facut :P

ps: am uitaaaaaaaaaaaaat sa va zic ca am pus o capatina de usturoi pisat in 3 transe :lol: scuzaț.

Attached Files


Edited by tonks, 17 January 2009 - 21:11.


#45
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

 Gabi73C, on Jan 17 2009, 12:47, said:

Descrie si orgia cealalta. <_<


 CICI&Co, on Jan 17 2009, 13:27, said:

P'aia o descrie tonks, noi două lucrăm în echipă.


 Gabi73C, on Jan 17 2009, 13:58, said:

:rolleyes:
As fi ABSOLUT offtopic daca as descrie senzatia de salivare care m-a cuprins. Ma duc pe Medical sa intreb care-s cauzele pentru care fac febra cand ma gandesc la echipa Cici&Tonks... :blush:


 tonks, on Jan 17 2009, 22:00, said:

deci inteleg ca gabi vrea tochitura?
Aham. Siiigur! Dar asa, facuta la meserie, la patru maini, in echipa carevasazica. Sunt convins ca m-as linge pe degete o saptamana dupa o asa tochitura.
(Desi am vaga senzatie ca mai degraba m-am lins pe bot, dupa postul asta. Right?)

#46
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007

 don_dannielo, on Jan 17 2009, 20:42, said:

Buna gospodinele,

Unde gasesc si eu in Bucurestiul asta sa cumpar aluat, pentru una, doua, sapte pizza?
Nu vreau blat gata facut, doar aluat (coca). Am fost pana acum la Billa, Gima si Primavara... nu au asa ceva.

Tx.
Degeaba cumperi, că șmecheria constă în întinsul cu mâna. Nu elimini tot aerul din aluat și se coace uniform, fără a fi umed pe partea superioară, unde vin sosul și nebuniile.  :)

Și crede-mă, mai repede înveți să faci aluatul acasă, decât să-l întinzi subțire.  :lol: Cu alte cuvinte, alta e problema ta.

 valy1965, on Jan 17 2009, 20:52, said:

Hai sa va amuz .
Vrei să te amuz cu prima mea mâncare gătită?

A fost tocăniță de cartofi, adică niște cartofi fierți în suc de roșii, că blonda nu știa că se pune și apă.  :confuzzled:

Edited by CICI&Co, 17 January 2009 - 21:18.


#47
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

 CICI&Co, on Jan 17 2009, 22:21, said:

A fost tocăniță de cartofi, adică niște cartofi fierți în suc de roșii, că blonda nu știa că se pune și apă.  :confuzzled:
Eu cand eram mic si foarte neinsurat mi-am prajit cartofi noi, intregi.
Spalati dar necuratati. Am aflat ca trebuiau curatati cam la trei ore dupa ce ii mancasem. Mi se parea mie ca e ceva in neregula cu crusta aia care se formase pe ei, dar doar nu era sa chem salvarea pentru atata lucru... -_-

#48
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007

 Gabi73C, on Jan 17 2009, 21:27, said:

Eu cand eram mic si foarte neinsurat mi-am prajit cartofi noi, intregi.
Spalati dar necuratati. Am aflat ca trebuiau curatati cam la trei ore dupa ce ii mancasem. Mi se parea mie ca e ceva in neregula cu crusta aia care se formase pe ei, dar doar nu era sa chem salvarea pentru atata lucru... -_-

Deci, carevasazica, facusi CARTOFI WEDGES. Bravo nenicule, deci asta era secretul, sa nu-i cureti. Eu am vazut coaja pe ei cand am cumparat Wedges din comert dar nu am avut curaj sa-i las necuratati.
Acum, tu esti dovada mea vie ca nu se moare de la cartofii necuratati!

#49
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 15.08.2007

 don_dannielo, on Jan 17 2009, 20:42, said:

Buna gospodinele,

Unde gasesc si eu in Bucurestiul asta sa cumpar aluat, pentru una, doua, sapte pizza?
Nu vreau blat gata facut, doar aluat (coca). Am fost pana acum la Billa, Gima si Primavara... nu au asa ceva.

Tx.
ba la noi la complex se poate cumpara coca de piine, seara intre 8 si 8 jumate, cind se face coca pentru ultima tura de piine. se cumpara cit doreste caprioara, n-am cumparat niciodata, da' am impresia ca e la acelasi pret cu piinea.
intreaba pe la fabricile de piine, tre sa fie una la care sa se poata cumpara.
si tine cont de ce a zis cicica, nu intinde aluatul cu sucitorul, fa-l din miini :lol:

#50
valy1965

valy1965

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 17.07.2005

 CICI&Co, on Jan 17 2009, 21:21, said:

Degeaba cumperi, că șmecheria constă în întinsul cu mâna. Nu elimini tot aerul din aluat și se coace uniform, fără a fi umed pe partea superioară, unde vin sosul și nebuniile.  :)

Și crede-mă, mai repede înveți să faci aluatul acasă, decât să-l întinzi subțire.  :lol: Cu alte cuvinte, alta e problema ta.


Vrei să te amuz cu prima mea mâncare gătită?

A fost tocăniță de cartofi, adică niște cartofi fierți în suc de roșii, că blonda nu știa că se pune și apă.  :confuzzled:
Noi folosim aluatul de la masina de facut paine de casa !

Tu zici de prima ta mancare !!! :naughty:
Pai noi mai acu' cateva zile am aruncat o proba de piftie de cocos care n-a vrut sa se "prinda" !
N-am vrut sa folosim gelatina sau alte oase si a iesit o ciorbita cu usturoi numa' buna de gunoi ! Iar sunt poet ! :rolleyes:

#51
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007

 valy1965, on Jan 17 2009, 21:54, said:

Noi folosim aluatul de la masina de facut paine de casa !

Tu zici de prima ta mancare !!! :naughty:
Pai noi mai acu' cateva zile am aruncat o proba de piftie de cocos care n-a vrut sa se "prinda" !
N-am vrut sa folosim gelatina sau alte oase si a iesit o ciorbita cu usturoi numa' buna de gunoi ! Iar sunt poet ! :rolleyes:
Lasă, că și eu am făcut șnițele în crustă de fulgi de porumb, însă nu m-am uitat bine pe pungă și fulgii erau cu aromă de vanilie.

#52
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

 CICI&Co, on Jan 17 2009, 21:21, said:

Degeaba cumperi, că șmecheria constă în întinsul cu mâna. Nu elimini tot aerul din aluat și se coace uniform, fără a fi umed pe partea superioară, unde vin sosul și nebuniile.  :)
si daca scoti tot aerul din aluat care e faza?  :lol:
sosul se pune doar un strat subtire de tot ,ungi aluatul putin sa dea bine la ochi, iar la final mai pui dupa preferinta separat cum vrea fiecare
exact fix zeama lasata de umplutura ( cascaval, salam, sunca) impiedica coacerea si dospirea in timpul coacerii
unii intep aluatul, nush cat de buna e ideea

#53
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Am observat ca in clipul la care faceam trimitere anterior, cel cu Iskembe Corbasi – varianta turceasca a ciorbei noastre de burta, este prezentata o reteta care foloseste faina in loc de smantana si ouale intregi in loc de galbenusuri. Poate gasesc si retea in limba engleza. Pana atunci…


Desi imi place ciorba de burta, nu am avut ocazia sa gatesc ceva asemanator deoarece sotiei mele nu ii place burta de vita. Ramaneam astfel la mana restaurantelor, lucru care ma satisfacea din ce in ce mai putin. Asta pana astazi cand, inspirat de reteta lui Cici si de faptul ca ciupercile pot inlocui in anumite cazuri carnea, mi-a venit o idee....si mi-am zis sa fac ceva bun la oala !  :D

Ciorba de ciuperci

2 kg oase de vita, 2 kg ciuperci Champignon, 1 kg smantana, 5 oua, 3 morcovi, 3 cepe, 1 telina, 1 ardei gras rosu, 5 linguri otet, 5 catei de usturoi, 3 linguri sare, 10 boabe piper, 4 litri apa, boia.

Intr-o oala mai inalta, cam ca cea folosita la fierberea sub presiune, se toarna 4 litri de apa peste 2 kg oase de vita care au si ceva maduva, se aduce la fierbere la foc mare iar apoi se fierbe la foc mic circa 2 ore impreuna cu 3 linguri de sare si 10 boabe de piper. Se spumeaza de cate ori este nevoie iar cu 30 minute inainte de final se pun 3 morcovi, 3 cepe si 1 telina taiate in sferturi. Se trage oala de pe foc, se arunca oasele, se scot legumele si se paseaza iar zeama ramasa, circa 2-2.5 litri, se strecoara. Palariile si picioarele ciupercilor Champignon se curata de pielite, se spala si se taie fasii subtiri si lungi. Supa strecurata se pune la foc iute in oala finala de 6 litri, se adauga legumele pasate si se introduc treptat ciupercile. Acestea se inmoaie si astfel, in cateva minute, se incorporeaza toata cantitatea de ciuperci in supa care ajunge la fierbere. Se micsoreaza focul, se adauga usturoiul zdrobit (5 catei), otetul (5 linguri), ardeiul rosu taiat felii subtiri de dimensiunea batului de chibrit si se fierbe totul 5 minute, apoi se opreste focul. Separat se omogenizeaza smantana cu 5 galbenusuri de ou (fara albus) si se toarna incet in supa amestecand continuu. Se serveste fierbinte, cu putina boia de ardei presarata in farfurie sau cu ardei iute separat.


Preturi orientative: oase vita (cu maduva) – 1.5 RON / kg; ciuperci Champignon 8.5 RON / kg (de la Cora, varsate; smantana 12 % grasime – 8 RON / kg; oua – 0.5 RON / buc.

Attached File  Ciuperci___2_kg.JPG   599.86K   74 downloads Attached File  Legume_Ciorba_Ciuperci.JPG   647.76K   52 downloadsAttached File  Strecurarea_supei.JPG   642.17K   68 downloadsJPG]Attached File  Ardei_rosu___usturoi.JPG   759.8K   50 downloads Attached File  Mix_Smantana_Oua.JPG   622.68K   93 downloadsAttached File  Ciorba_si_smantana_inainte_de_amestecarea_finala.JPG   633.73K   104 downloadsPG]Attached File  Crizantemele_1.JPG   910.74K   57 downloads



Daca privim cu atentie reteta de mai sus, observam ca este o compozitie “alba”, adica nu are in compozitie nicio verdeata ci doar ceva rosu de decor, ardeiul si boiaua, mergand pe linia clasica a unei ciorbe de burta. Chiar si zeama este identica ca si componente sau ca mod de preparare cu cea a unei ciorbe de burta. Diferentele constau in faptul ca am folosit din start o cantitate mai mare de oase (2 kg) si, desigur, am pus ciuperci in loc de burta fiarta. Insa modul de taiere, fasii subtiri, si textura carnoasa a ciupercilor, amintesc izbitor de bucatelele de burta din binecunoscuta ciorba. Rezulta o ciorba care seamana izbitor ca aspect si gust cu una de burta, insa poate fi mancata atat de lacto-ovo-vegetarieni cat si de cei carora nu le place burta de vita.

Prima incercare ar fi reusit pe deplin daca nu turnam cam repede smantana amestecata cu ouale peste supa provocand astfel precipitarea si segregarea in bilute albe a smantanei,  influentand astfel aspectul final, care a devenit mai putin omogen sau “legat”. De aceea in ultima poza nu vedeti ciorba in farfurie asa cum se obisnuieste, ci... crizantemele cumparat e in dimineata aceasta  :) . Am citit ulterior ca trebuie sa procedez cum am scris in reteta de mai sus, adica incorporand treptat smantana in supa si mestecand continuu. Daca are careva si alte idei pentru evitarea unor astfel de capcane il rog sa le spuna. Gustul ciorbei este insa foarte bun “fundamentat” fiind de oasle de vita, “carnita” de ciuperci Champignon (cred ca ar merge si varietatea Pleurotus, singura temere fiind cea legata de culoarea mai inchisa a lor) fiind neasteptat de buna in aceasta prezentare. Singurul adaos la farfurie a fost o lingura de otet, eu personal preferand ciorba mai acrisoara. Smantana din ciorba este suficienta, dar ar mai fi mers poate ceva mujdei de usturoi separat si un ardei iute pentru doritori.


Va multumesc pentru aprecierile si incurajarile voastre fara de care nu as fi ajuns sa fac asa nazdravanii in bucatarie.  :worthy:

Nevasta mea, care mi-a fost stalp de nadejde la curatatul legumelor si potrivitul final, zice ca ar trebui sa mai schimbam peisajul, lucru cu care, dealtfel, sunt de acord, insa asa imi vine sa mai bag ceva la cuptor...

#54
JohnBalon

JohnBalon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.12.2008
Nevasta-mea incearca azi o reteta de clatite cu bere  :D . Daca e ceva de capul lor, va dau si reteta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate