Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Preturi record pe litoralul romanesc

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#19
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

View PostWotan, on 06 august 2021 - 15:29, said:

Exista si alte optiuni decat litoralul romanesc...

De fapt escrocii profita de problemele cu accesul catre destinatiile de acum clasice ale romanilor - din cauza de covid.
Asa ca profita - l-ai prins pe fraier, arde-l cu talent!
Sa plece in chiloti acasa, sa simta c-a fost in concediu!  Jap!

View Postbai3tzash, on 06 august 2021 - 15:48, said:

Sa nu mai zic de faptul ca majoritatea romanilor isi permit doar o vacanta pe an. Strang bani luni de zile sau se imprumuta ca sa mearga o saptamana la mare. Zici ca e scris in Constitutie ca daca nu mergi la mare in august si nu spargi toti banii acolo, nu esti roman. Cum sa nu mergi la mare, sa spargi si tu banii, daca asa face toata lumea? Si afaceristii profita. Ca daca nu iei tu sezlongul cu 100 lei, vine altul si-l ia, ca sunt destui.

Asta pentru ca nu se respecta regula de aur: in concediul de odihna zugravesti apartamentul.
Pentru mers la mare, dai spaga si-ti iei concediu medical.

#20
oxig3n

oxig3n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 07.09.2016
Este o vorba romaneasca (cred): „Nu-i prost cine cere. E prost ala care da.”
Atat timp cat exista cerere, preturile nu au cum sa scada.
Daca berea era 4 lei si sezlongul 5 lei nu ar mai fi plecat romanii in numar atat de mare la turci si la greci, iar statiunile de la noi ar fi fost si mai aglomerate.

#21
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMembruAnonim, on 06 august 2021 - 15:14, said:

Preturile sunt extrem de mari in comparattie cu anii trecuti. In statiunea Mamaia un sezlong poate ajunge si 100 lei pe zi, o ciorba ~20 lei, o bere la pahar de plastic de 400ml 20 lei, un cocktail ~40-50 lei, o sticla bere market ~20 lei etc. Cazarea la fel. Parcarea chiar si 100 lei pe zi.


La asemenea preturi mai bine te duci In Grecia/Turcia/Egipt/Spania etc si ai conditii si preturi mult mai bune. Eu nu am mai fost pe litoralul romanesc (la plaja) de ani buni. Prefer sa plec peste granita unde gasesc plaje mai curate, apa mai limpede (si curata), servicii superioare celor din Romania.



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ELr8pKPTIHg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Alea preturi mari?
Sunt foarte mici la ce pretentii de turism au concetatenii nostri.In plus se doboara recordurile de turisti prezenti pe litoral in acest sezon.200.000 de oameni si cifra creste,creste.Cel putin asta declara asociatiile patronale din turism.
Sunt curios jigodiile raspunztoare de turism ce vor mai inventa,ca anul trecut au aruncat marota cu marea conspiratie mondiala constituita de Grecia,Bulgaria si Turcia au sabotat non-stop turismul litoral autohton.


ps.
Din lista aia ai omis Bulgaria.

#22
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020
Pot sa fiu sincer? La mare te duci mai pe "sarakie" cum se zice pe la noi prin tara, te duci la gazda sau hotel de stele imaginare.
Te duci la hamsia sarata, la supermarket.
M-a amuzat calculul ala cu 200 de lei sezlongurile pentru 4 persoane.

Asa este si la munte, daca vrei sa traieti ca boss de boss, atunci platesti premium. Altcumva platesti cazarea cu mic dejun inclus si in rest te descurci tu.
Vrei statiune exclusivista, restaurante, atunci ia de zambesti la nenea reporterul cand te intreaba daca esti bou de platesti preturile alea.

Imi place subiectul si o sa-l citesc cu placere.
Si se mai mira hotelieri de ce se fura prosoape, sezlonguri si se gateste la oala in camera. Daia!

#23
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,500
  • Înscris: 16.03.2007
mi se par ok preturile alea. ce dreacu ba, chiar asa sarac e romanu de stramba din nas la o ciorba 20 de lei pe litoral in plin sezon?
poti merge la lidl si cumperi ieftin daca asta vrei in concediu.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postlaffin, on 06 august 2021 - 16:43, said:

mi se par ok preturile alea. ce dreacu ba, chiar asa sarac e romanu de stramba din nas la o ciorba 20 de lei pe litoral in plin sezon?
poti merge la lidl si cumperi ieftin daca asta vrei in concediu.

20-30-40-50 lei platesti pe o ciorba intr-o tara civilizata, nu in Romania la maghernita lui nea Dorel care foloseste alimente expirate/vechi etc.
Ciorba lui nea dorel servita intr-o maghernita insalubra nu face mai mult de 3 lei.

Am mancat in zone turistice din afara tarii de o mie de ori mai frumoase decat Mamaia, iar preturile erau decente, chiar prea mici pentru zona unde erau amplasate localurile. Ceea ce se petrece in Mamaia este snobism.

Edited by MembruAnonim, 06 August 2021 - 16:59.


#25
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,496
  • Înscris: 13.06.2004
Numai că pe litoral nu prea sunt magazine. Mamaia a stat foarte mulţi ani fără. Sau la magazine preţurile sunt cam mari.
Oare dacă s-ar renova din hotelurile închise şi s-ar extinde cu cap staţiunile, ar mai fi tarife nebuneşti.
Pentru ăia din Vest cred că e cam la fel de rapid să ajungă în Grecia dacă vor cu maşina.

#26
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Preturile nu sunt mari deloc, sunt exact cat ar trebuie sa fie. Atata vreme cat sunt (foarte multi) dispusi sa le plateasca, e pret corect. Cand romanii nu vor mai merge acolo sa arunce cu banii, sa vedeti pe aici plangeri ca sunt preturile mici si tot nu sunt clienti..
Personal nu am mai calcat pe la mamaia asta preaslvita sau pe alta parte de litoral romanesc de mai mult de 16 ani; si atunci era la fel, preturi mari, nesimtire si mult jeg. M-am dus la altii unde la preturi (mult) mai bune am primit calitate net superioara. Nu inteleg nici in prezent de ce se bate tot romanul pe litoralul romanesc.. sadism sau prostie?

De vreo 2-3 ori am fost in trecere si m-am oprit sa mananc ceva sau sa vad cum mai arata marea romaneasca.. nu parea schimbat nimic in bine, multe chestii fiind ramase de prin 82-88 cand veneam la mare in fiecare an cate 2-3 saptamani.

Edited by aeon, 06 August 2021 - 17:01.


#27
silvyu_1987

silvyu_1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2010
Refuz sa cred ca e 20 de lei berea la pahar de plastic. Adica nu am intalnit local in Romania pana acum cu asa scoruri.
Ma refer la berile uzuale: Ursus, Carlsberg ..mizeriile tipice.

#28
jiovrica-ciobanoiu

jiovrica-ciobanoiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 29.11.2018
[...] berea la pahar de plastic, in clipul respectiv, era 6.5 Lei. In Spania o posirca Estrella, pahar plastic/330ml, la marginea piscinei, este 3.5 Euro, in medie.

View PostRemicade, on 06 august 2021 - 16:02, said:

Daca Grecia ar avea 60 km de plaja si 2 luni de sezon ar avea exaaaact aceleasi preturi. E full la noi deci de ce ar da un sezlong cu 10 lei ???

Foarte corecta observatia.

Edited by Barboso, 06 August 2021 - 17:23.
Limbaj.


#29
portoseu

portoseu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.05.2007

View Postaeon, on 06 august 2021 - 16:57, said:

sadism sau prostie?
Romanilor le place jegul (la propriu, il razi cu sapa ) de la marea neagra a noastra. Stati in  jeg si ragaiti (trageti besini, unul langa altul)  multumiti, asa cum strau la gramada porcii in cotet ( cine a copilarit la tara stie ce am vrut sa spun)!

Edited by portoseu, 06 August 2021 - 17:23.


#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsilvyu_1987, on 06 august 2021 - 17:04, said:

Refuz sa cred ca e 20 de lei berea la pahar de plastic. Adica nu am intalnit local in Romania pana acum cu asa scoruri.
Ma refer la berile uzuale: Ursus, Carlsberg ..mizeriile tipice.

Uite aici preturi pentru chestii care sunt servite in maghernite insalubre.


Attached File  pret.png   733.62K   122 downloads

Edited by MembruAnonim, 06 August 2021 - 17:21.


#31
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Totusi, conteaza mult si unde in Mamaia sunt scorurile astea, sigur nu la sarakiile alea de la iesirea din Constanta. Iar acolo unde sunt Lamborghini in parcare sunt cam mici.

Edited by edy_wheazel, 06 August 2021 - 17:24.


#32
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020

View Postlaffin, on 06 august 2021 - 16:43, said:

mi se par ok preturile alea. ce dreacu ba, chiar asa sarac e romanu de stramba din nas la o ciorba 20 de lei pe litoral in plin sezon?
poti merge la lidl si cumperi ieftin daca asta vrei in concediu.

Daca ai si doi copii, ia vezi la cat te duci pe zi cu preturile alea, zici ca suntem platiti cu mii de euro pe saptamana.

#33
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020
In fiecare an este stirea cu sezlongul de 50-100 de lei.
Si totul calculat la o familie, ca asa este, in statiunile de lux se duce o familie cu 2.

#34
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015
Daca mergi in concediul pe litoral si numeri boabele la papusoi  mai bine stai acasa,daca vrei sa fi linistit platesti cu cardul si nu te uiti pe bon,ai concediul perfect.

#35
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
As plati oricand preturile alea, daca serviciile si produsele ar fi pe masura. Adica raport calitate / pret cinstit.

Din pacate ... mai e mult pana acolo.

#36
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020
scania_delfin - De ce zici asta? Poate vrea copilul sa vada mare, trebuie sa cunosti cum sta treaba pe acolo sa nu te duci sa arunci cu mii de euro pentru cateva poze de pus pe facebook.
Te duci la mare stiind ca sunt satiuni si staiuni, mai exact restaurante si restaurante.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate