Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

De ce nu mai sunt la modă motociclete cu ataș?

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#55
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 djl, on 10 august 2021 - 10:39, said:

Totuşi, chiar aproape nimeni nu mai simte pasiune(ataş faţă de ataşiste?   Posted Image
Pai daca nu prea poti face jmekerii, unde mai e farmecul?
Doar sa te deplasezi din punctul A in punctul B?

#56
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,291
  • Înscris: 13.01.2011

 djl, on 10 august 2021 - 10:39, said:

Totuşi, chiar aproape nimeni nu mai simte pasiune(ataş faţă de ataşiste?   Posted Image

Trebuie să înțelegi că nu sînt practice.
Iar cu demența actuală de pe drumuri, ar zbura atașele" prin balcoane, pomi, etc.
Cred că ar fi mai multe accidente, nu obligatoriu din cauza lor.

Pur și simplu nu mai sînt practice, poate doar de paradă, pe la întruniri cu autovehicule de epocă.

#57
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,755
  • Înscris: 01.10.2002
Alea vechi adevarate aveau ax cardanic intre roata din spate si atas. Si stiau  sa faca asa ceva
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/q8kPcoJupM4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/azIjIWqUIts?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acum exista ATV-uri.

Edited by Wotan, 12 August 2021 - 00:58.


#58
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 10.01.2012
Ural electric cu ataș Posted Image [ https://player.vimeo.com/video/299884118 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
sau agăți chiar și biciclete de ataș
[ https://player.vimeo.com/video/268838550 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#59
floryanm

floryanm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 12.02.2004
@djl: hai ca ti-am gasit piesa :D

https://www.artmark....a-rara-ro-63739

#60
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004

View PostManjo, on 06 august 2021 - 18:58, said:

Cu rușine mărturisesc :am avut odată ca niciodată un Zundapp cu ataș 750cmc,marche arriere ,transmisie pe cardan,filtru de nisip înaintea filtrului de aer ca deh era si pentru Sahara basca si suportul pentru mitraliera.
Si acu tineti-va de garduri ca redau conversația aproximativ si fara înjurături la venirea in singura mea permisie :
,,-Unde-i motoru' mama ?
  -L-am dat pe șase saci de ciment ca nu vreau sa nu te mai vad in viață ! Ia uite ce frumos am reparat treptile !
.............................................................la........sii...................?? !!!!.......... !!!!!!..................,,
Si asta a fost tot.
Ie-te de aia nu mai sunt motoare  cu atas

Nu e chiar ca aia, dar pozată acum 2 zile (Duminică). Și roata de la ataș e acționată de motor   Posted Image
Oare a meritat 20.000 Euro?   :bigwhitegrin:

Attached File  DSC09951.JPG   432.88K   40 downloadsAttached File  DSC09954.JPG   408.82K   36 downloads

#61
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,849
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdjl, on 03 mai 2022 - 17:17, said:

Nu e chiar ca aia, dar pozată acum 2 zile (Duminică). Şi roata de la ataş e acţionată de motor   Posted Image
Oare a meritat 20.000 Euro?   Posted Image

Attachment DSC09951.JPGAttachment DSC09954.JPG

Asta e Ural sjl
Imi lasa gura dupa una. Dar e ruseasca si trebiue sa scuip pe tot ceea ce e rusesc acum

#62
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Da, 'Ural' e.
Cică îşi vor muta producţia (dacă nu şi-au mutat-o deja) în Kazahstan. Mi-a zis proprietarul că în afară de cadru şi posibil cutia de viteze, nimic nu mai e făcut în Rusia. Scumpă motocicletă, oricum.

#63
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,849
  • Înscris: 20.10.2015

 djl, on 29 mai 2022 - 14:11, said:

Da, 'Ural' e.
Cică îşi vor muta producţia (dacă nu şi-au mutat-o deja) în Kazahstan. Mi-a zis proprietarul că în afară de cadru şi posibil cutia de viteze, nimic nu mai e făcut în Rusia. Scumpă motocicletă, oricum.

Daca avea unde s-o tin imi cumparam in State, si, automat o aduceam cu mine in Romania.
De ce crezi ca nu era facuta-n Rusia? Fac avioane supersonice si nu-s in stare o motocicleta de conceptie invechita?

Edited by Tsunnnami, 29 May 2022 - 16:38.


#64
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Aşa mi-a spus prorpietarul că ar fi. Probabil ca să le poate vinde în Europa, unde-s anume norme. Acum cred că le asamblează prin altă ţară, ca să evite restricţiile.
Motociclete cu transmisie pe cardan, puţine au fost.

#65
wolfmanro

wolfmanro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 04.02.2012

View Postdjl, on 02 august 2022 - 17:32, said:


Motociclete cu transmisie pe cardan, puține au fost.

Au fost si inca mai sunt cacalau. Use google.

#66
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,911
  • Înscris: 09.12.2004
Degeaba le asambleaza pe te miri unde daca nu respecta normele de poluare, unde chiar ai restrictii si nu poti sa o inmatriculezi moto fiind noua (daca a fost inscrisa, e alta treaba)

#67
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Păi de asta cu motoarele de import, că respectă normele. La motociclete s-a ajuns la Euro 5, nu e încă Euro 6. Probabil nici nu-s aşa de multe.
Pe De aLtă parte.   B-)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fnHJ2QVFPTY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#68
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Nu știu dacă e sora adusă în 2022 sau una mai veche, dar uite ce am găsit intrând pe un anunț imobiliar.

Attached File  1904_3277139.jpg   721.18K   18 downloads

Cred că tot 'Ural' e că pare a avea un ax ce merge la roata atașului.
Off-topic: dacă cauți pe anunțuri imobiliare, mai găsești lucruri interesante.

#69
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
La rondul de la P-ţa Pache Protopescu, între Bd. Carol I şi Str. Sf. Ştefan/fostul restaurant "Izvorul Rece" se alfă sub o prelată o motocicletă cu ataş. Cred că e ceva "I.M.Z." Ural, că am văzut care transmise cardanică şi la ataş. Din păcate stă acolo de cel puţin 2-3 ani...
O ataşistă ocupă mai mult loc decât una solo, dar tot nu e la fel de mare decât o maşină. E ceva mai lungă decât o micromaşină sau minimaşină. Ce-i drept, într-o micromaşină nu te plouă şi într-o minimaşină încap şi 4 persoane nevoluminoase. Şi pe lângă că te apară de ploaie, te apără şi de vânt şi nu ai nevoie de cască.
"Zündapp" KS 750 ... mişto @ Wotan . Poţi să treci cu ea prin Pădurea Ardenilor Băneasa. Se putea folosi sau nu se putea folosi tracţiunea şi la ataş. Nu ştiu dacă alte motociclete cu cardan puteau face asta. Dar nu am înţeles cum era cu schimbarea vitezelor atât cu mâna, cât şi cu piciorul. Ah, în poze cu cutii de machete am văzut că puteai trage şi o mini-remorcă cu ea... mă întreb dacă era reală chestia.

#70
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,849
  • Înscris: 20.10.2015
Ural, ma gandisem sa-mi cumpar una cand eram in State
Daca amveam casa cu 3 locuri in garaj, cumparam

3X2
Attached File  Ural.jpg   252.91K   5 downloads

#71
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Nu puteai face un mic garaj pentru ea?   :huh:
Se zicea că nu te poţi apleca cu motocicleta cu ataş aşa cum te apleci cu cea fără ataş (adică ca cu bicicleta)... cu una cu transmisie cardanică precum cea de mai sus, probabil nu poţi face, dar iete că au existat unele la care puteai face asta: https://www.rideapar...sidecar-design/
Poisibil să mai fi fost ceva modele: http://passionsideca...e.fr/index2.htm

#72
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

La rondul de la P-ța Pache Protopescu, între Bd. Carol I și Str. Sf. Ștefan/fostul restaurant "Izvorul Rece"
Aia cred ca e Uralul lui Mihai Barbu, un Ural relativ modern.

Quote

Dar nu am înțeles cum era cu schimbarea vitezelor atât cu mâna, cât și cu piciorul.
Unele modele de motocicleta aveau prevazuta o maneta care actiona asupra axului schimbatorului de viteza, in paralel cu pedala de schimbare. Puteai sa schimbi ori cu mana ori cu piciorul. De obicei maneta se folosea pentru scoaterea pe liber care se realiza un pic mai greu la picior care nu-i la fel de sensibil ca mana.

Quote

Pai daca nu prea poti face jmekerii, unde mai e farmecul?
Cine a zis ca nu se pot face "jmekerii" si cu atasul?

Attached Files

  • Attached File  21.jpg   176.53K   6 downloads
  • Attached File  22.jpg   224.49K   118 downloads


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate