Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

De ce nu mai sunt la modă motociclete cu ataș?

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 strongsss, on 06 august 2021 - 19:18, said:

motocicletele cu atas erau atat de rare, incat cand a venit un motociclist cu atas la mine in sat si a intrebat de o padure unde sa-si puna cortul, babele au povestit vreo sapatamana scena

In Baia Mare in anii '80 nu erau chiar asa rare.

#38
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,803
  • Înscris: 20.10.2015
Cand au fost motoarele cu atas "la moda"?
Ma refer la titlul subiectului.

Eu m-as juca cu una, dar sa fie Ural, cu 2 roti motoare (spate si atas)
Attached File  Ural.jpg   252.91K   30 downloads

#39
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Scuter cu ataș.

Attached Files



#40
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004
Ultima data am vazut Ural la vinzare la Bucur Obor. Era un albastru inchis tare misto.
La un moment dat, tata era curios de achizitie dar a bagat-o pe motiv de spatiu, ca e poarta mica. Nu a mers vrajeala ca scoatem pe rind moto si atasul si le asamblam afara (iar prin garaj nu merge sa trec mai departe...)
Imi aduc aminte ca erau destule IJ-uri pe linga alte comuniste vechi prin cartier, ba chiar prin 87-88 alimenta la benzinaria din Dorobanti un tip care cred ca asistase la fabricarea motocicletei lui, una d-aia traficata pe aia 6 saci de ciment. Arata mosu intr-un mare fel: slim fit, destul de inalt si avea o haina din piele, d-aia lunga  pina la glezne (pe linga restul echipamentului, tot din piele), casca tot din piele... tare ma gindesc ca echipamentul era de-odata cu motocicletaPosted Image

Mai erau citeva moto transformate pentru persoanele cu handicap. Umblau si alea destul de mult.
De ce nu mai sint la moda e clara treaba. Si asa te mai intepenesti in trafic cu motocicleta, ce ar insemna sa stai in coloana cu asa ceva?!?!?
Ar trebui sa fii masochist.

Nici traznaile alea pe 3 roti vad ca nu prind,  CanAm trike, ca nu au utilitate prea mare.

Edited by Evergreen, 07 August 2021 - 08:36.


#41
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 djl, on 06 august 2021 - 14:46, said:

Deschiderea subiectului nu a fost declanașată de incidentul ăla tragic cu motociclistul și trotinetistul. Mă gândeam la el de acum câteva zile. Deci de ce nu mai sunt căutate motociclietele cu ataș. Știu că în spațiul ex-Sovietic se mai produc. Poate mai produc și Indienii.

Ce accident tragic?
Ala a fost omor calificat.

Ontopic, nu nai sunt cautate pentru ca nu mai e nevoie sa astepti 5 ani dupa o masina si nici sa platesti salariul pe 5 ani pt a avea una.

#42
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,803
  • Înscris: 20.10.2015

 Evergreen, on 07 august 2021 - 08:30, said:

Nici traznaile alea pe 3 roti vad ca nu prind,  CanAm trike, ca nu au utilitate prea mare.

Risc mare, nu e pasiunea de pe 2 roti si ocupa cat o masina

#43
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004
De ce e mare riscul?

#44
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Vine unul din spate, cu un suv, cu ochii în telefon, se urcă ușor pe trăznaia aia joasă, și apoi pe călăreț.
Pe două roți ai șanse mai mari să te bagi între mașini, stînga sau dreapta, în oraș, dacă ești vigilent și atent la retrovizoare, și vezi că vine ceva tare, iar tu stai în coloană, oprit.
Aia pe trei roți este lată cît o mașină, în față, stai în rînd cu mașinile.

Edited by crisstonne, 07 August 2021 - 11:12.


#45
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

 nico99900, on 06 august 2021 - 19:00, said:

Eu nu prea imi amintesc multe motociclete cu atas pe strazile patriei. Si sunt trecut de 50. Cand au fost la moda si populare in Ro?

Ei, na, memoria  :D
Erau destule.
Eu și fratemiu" ne scălămbăiam în ataș, la un moment dat erau în curte două, unu de Jawa, unul de Simpson, unul de la motorul lui tata, altul de la al unchiului.

Dar și ei, au demontat repede atașele", că deh, tineri și nervoși, mergeau doar cu motoarele fără ataș.

#46
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

 Karhu, on 06 august 2021 - 15:12, said:

Uite ce misto se dau baietii astia (sunt finlandezi) pe motoare. Ar mai putea face asa ceva daca ar avea  atas?


Cum să nu? Dar unde îmi găsesc pasager atât de curajos? Posted Image [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1YiD5flIPF8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#47
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
🤭

#48
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Variante...

Attached Files



#49
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

 Karhu, on 06 august 2021 - 15:12, said:

Uite ce misto se dau baietii astia (sunt finlandezi) pe motoare. Ar mai putea face asa ceva daca ar avea  atas?


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TWEapOcjFUU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dacă ar fi să plătească corect taxe de poluare, și-ar lua cel puțin Tesla de banii ăia.

#50
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
unii inca fac curse de motociclete cu atas:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rQL3lkxcTJA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

e drept ca nu mai seamana cu cele de pe vremuri.

#51
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,803
  • Înscris: 20.10.2015

 _-livio-_, on 08 august 2021 - 00:59, said:

unii inca fac curse de motociclete cu atas:

Singura deosebire intre astia si eu pe un Ural ar fi ca eu as avea atasul pe dreapta

#52
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 Adm, on 06 august 2021 - 18:22, said:

Bunicul era mare flacau, cu motocicleta cu atas Simpson, asa mi se povestea.
Erau super misto, in lipsa de altceva, adica foarte putini puteau accesa masinile, iar restul se multumeau cu sareta sau caruta.
Motoricletele cu atas sunt frumoase cand te uiti in poze.
E o placere sa te prinda ploaia, ca sa nu mai zicem despre gaze si curent.
Pe scurt, timpul lor a trecut, acum poti cumpara oricand o gioarsa cu 4 roti, in care nu te ploua si are AC.
Si tata a avut Simpson.. 4 timpi, cardan... dar m-a implorat sa nu-mi cumpar motocicleta pe motiv de accident. Cica se intamplau si cand mergeai cu orele pe mijlocul drumului fara sa intalnesti masini.

 nico99900, on 06 august 2021 - 19:00, said:

Eu nu prea imi amintesc multe motociclete cu atas pe strazile patriei. Si sunt trecut de 50. Cand au fost la moda si populare in Ro?
Ultimul vazut a fost anul trecut pe Dr Felix (pe liniile alea de tramvai). Hippie, casca otel, vesta de piele. Plete!!!

#53
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
pe vremuri nu aveai bani de masina si era o alternativa mai  ieftina la a-ti duce familia undeva

plus ca au aparut trikurile mai sexi

iar acum cele cu doua roti pe fata si una pe spate

#54
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
Menţionase un coleg pe pagina anterioară de o super-motocicletă. M-am uitat să văd cum arăta. Mi-a picat falca. Un mic monstru. Oare cât au mai supravieţuit?
Acum mulţi ani în Talcioc la Vitan. Şi ceva motociclete. Vedeta: o 'Ural' cu ataş, care nici măcar îngrijită nu era.
Totuşi, chiar aproape nimeni nu mai simte pasiune(ataş faţă de ataşiste?   Posted Image

Edited by djl, 10 August 2021 - 10:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate