Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

De ce nu mai sunt la modă motociclete cu ataș?

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007
si  

View PostAlltrack, on 06 august 2021 - 15:27, said:

Cu atasul , nu poti sa-l fugaresti in trafic pe unul cu trotineta care te-a injurat/scuipatPosted Image !

Dar scoti mitraliera din atas, l-ai facut pe gujbete...

Edited by strongsss, 06 August 2021 - 15:31.


#20
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View PostWotan, on 06 august 2021 - 15:08, said:

Doua persoane incap si pe motocicleta, n-ai nevoie de atas.

Da, da' daca ai atas poti sa pui si un sac de cartofi sau de vinete din piata. :D
Cam asta ii imaginea pe care o am io de pe vremea motocicletelor cu atas: motocicleta sovietica, nu tot timpu' functionala (statea mai mult in spatele blocului cu husa scorojita pe ea), cu care cetateanu' cara diverse.

#21
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015
Atasul nu era o moda,era o necesitate pentru o familie,masinile erau putine.

#22
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View PostKarhu, on 06 august 2021 - 15:28, said:

Plus ca mai puneai ceva in el cand plecai acasa, ce-ti dadeau parintii/ socrii: o gaina, o slanina, o damigeana cu vin,


... mai o mitraliera, etc.  Posted Image




Attached File  Atas....jpg   71.61K   62 downloads

Edited by sylvius, 06 August 2021 - 15:38.


#23
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011

View Poststrongsss, on 06 august 2021 - 15:12, said:

Sa luam situatia clasica...
Deci, la ce e bun atasul?

Pentru soacra lui  😂🤭

#24
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,620
  • Înscris: 01.10.2010
acum nu pot sa nu remarc si standardul lui djl, adevarul e ca e visul oricui sa ia A-ul ca sa isi cumpere motoreta indiana/sovietica :lol:

#25
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017
1. s-au ieftinit masinile suficient
2. daca ai atas nu mai poti sa mergi cu 250km/h cum fac donatorii actuali
3. te faci de cacao noaptea pe bulevard cu toba scoasa, sa scoli din somn juma' de Bucale
4. te ploua (bine, poti s-i faci caroserie si unsa, dar te costa in final cat un Tico
5. ocupa loc de parcare cat o masina
6. n-o s-accepte cur... pardon, botoxata sa mearga in Bamboo in conserva aia
7. cum spunea un coleg mai sus, e mai greu s-alergi trotinetistii in trafic sa le dai cu casca-n cap

#26
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Poststrongsss, on 06 august 2021 - 15:29, said:

si  

Dar scoti mitraliera din atas, l-ai facut pe gujbete...
Cu mitraliera nu are nici un farmec si nu demonstrezi...nimic ! Aia poate si un copil de 10 ani .
Asa teatral , spectaculos , cand iti turezi motorul la maxim...''ra-ta-ta-ta...brrrr...ra-ta-ta-ta" , sa stie ''toti fraerii...cine e jupanul'' , bagi un scartait si prinzi suta in 2 secunde , opresti tot in scartaituri apoi cu o miscare scoti casca sa vada toata strada ca esti ''sef de sef'' , sa nu mai spun de tehnica aruncarii mai exersata decat sportivii de la aruncarea ciocanului...''LASER FRATE'' .
Sa stie ''fraerii'' de frica si de ''respect'' !

Edited by Alltrack, 06 August 2021 - 15:44.


#27
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

View Postsylvius, on 06 august 2021 - 15:38, said:

... mai o mitraliera, etc.  Posted Image




Attachment Atas....jpg

Jaa, jaaa.... iti dai seama cum il vanezi pe paduchele de trotinetist cu MG 52 din mers?
Dupa aia poti sa desenezi pe atas trotinete (echivalent cu cati ai doborat) cum faceau pilotii pe vremuri..

#28
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017
Am mai uitat una, care-i valabila si la aia cu decapotabile: risti sa-ti iei flegme-n ochi de la cocalarii burduhanosi cu X7 ca nu te-ai ferit prea repede din calea lor.

#29
Club27

Club27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 20.02.2020
Fiindcă cel de al II-lea Război Mondial s-a terminat cu 76 de ani în urmă.
Iar dacă să vb mai serios, astăzi la modă sunt motociclete tip sport.

#30
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbritishpub, on 06 august 2021 - 15:40, said:

acum nu pot sa nu remarc si standardul lui djl, adevarul e ca e visul oricui sa ia A-ul ca sa isi cumpere motoreta indiana

Adevăru-i că Royal Enfield sunt surprinzător de fiabile. Uite un clip cu niște finlandezi care au parcurs acum 3 ani peste 15.000 km, din India până în Finlanda, cu modelul Himalayan. La minutul 55:25 intră in România Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UPVgM9Ampco?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,122
  • Înscris: 22.05.2003
Bunicul era mare flacau, cu motocicleta cu atas Simpson, asa mi se povestea.

Erau super misto, in lipsa de altceva, adica foarte putini puteau accesa masinile, iar restul se multumeau cu sareta sau caruta.

Motoricletele cu atas sunt frumoase cand te uiti in poze.
E o placere sa te prinda ploaia, ca sa nu mai zicem despre gaze si curent.

Pe scurt, timpul lor a trecut, acum poti cumpara oricand o gioarsa cu 4 roti, in care nu te ploua si are AC.

#32
Manjo

Manjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 14.09.2011
Cu rușine mărturisesc :am avut odată ca niciodată un Zundapp cu ataș 750cmc,marche arriere ,transmisie pe cardan,filtru de nisip înaintea filtrului de aer ca deh era si pentru Sahara basca si suportul pentru mitraliera.
Si acu tineti-va de garduri ca redau conversația aproximativ si fara înjurături la venirea in singura mea permisie :
,,-Unde-i motoru' mama ?
  -L-am dat pe șase saci de ciment ca nu vreau sa nu te mai vad in viață ! Ia uite ce frumos am reparat treptile !
.............................................................la........sii...................??    !!!!..........     !!!!!!..................,,
Si asta a fost tot.
Ie-te de aia nu mai sunt motoare  cu atas

#33
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010
Eu nu prea imi amintesc multe motociclete cu atas pe strazile patriei. Si sunt trecut de 50. Cand au fost la moda si populare in Ro?

#34
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

View Postnico99900, on 06 august 2021 - 19:00, said:

Eu nu prea imi amintesc multe motociclete cu atas pe strazile patriei. Si sunt trecut de 50. Cand au fost la moda si populare in Ro?
In jurul anilor 70 aveau multi producatori de legume din inprejurimile Bucurestiului.Bunicul meu avea IJ Festival,a costat la timpul acela 17500 lei

#35
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007

View Postnico99900, on 06 august 2021 - 19:00, said:

Eu nu prea imi amintesc multe motociclete cu atas pe strazile patriei. Si sunt trecut de 50. Cand au fost la moda si populare in Ro?

asta-i faza simpatica la @djl. n-a trait vremurile alea, dar ne spune ce era la moda, cum era viata, ce faceau oamenii, totul dedus din cartile de telefon.
motocicletele cu atas erau atat de rare, incat cand a venit un motociclist cu atas la mine in sat si a intrebat de o padure unde sa-si puna cortul, babele au povestit vreo sapatamana scena, ajungand la concluzia ca in aceeasi padure au avut si rusii tabara, in 1944, sigur e ceva necurat la mijloc. ne-au trimis babele sa vedem daca si-a pus omul cortul la marginea padurii, si acum zambesc cand imi aduc aminte.
in conditiile in care un invatator avea motocicleta cu atas, deci stiam ce-i aia...

Edited by strongsss, 06 August 2021 - 19:20.


#36
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

View PostManjo, on 06 august 2021 - 18:58, said:

Cu rușine mărturisesc :am avut odată ca niciodată un Zundapp cu ataș 750cmc,marche arriere ,transmisie pe cardan,filtru de nisip înaintea filtrului de aer ca deh era si pentru Sahara basca si suportul pentru mitraliera.
Si acu tineti-va de garduri ca redau conversația aproximativ si fara înjurături la venirea in singura mea permisie :
,,-Unde-i motoru' mama ?
  -L-am dat pe șase saci de ciment ca nu vreau sa nu te mai vad in viață ! Ia uite ce frumos am reparat treptile !
.............................................................la........sii...................?? !!!!.......... !!!!!!..................,,
Si asta a fost tot.
Ie-te de aia nu mai sunt motoare  cu atas

Condoleante, man. Aia da motocicleta!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate