Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Skoda Octavia pierde prima pozitie in Cehia!

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015
Skoda s-au lansat pe piata cu masini de calitate la un pret decent,mai exact un best buy la momentul respectiv,drept dovada multitudinea de taxiuri ce foloseau acest brand.Au avut un succes asa de mare incat conducerea Skoda a fost criticata nu o data de conducerea Volkswagen ca le-a furat din procentul lor de vanzari,lucru pe care eu personal  am fost impresionat si chiar m-am bucurat pentru ei,fiind vecinii nostri din Europa de Est.Din nefericire pentru acest producator pe care eu il respect ,pretul ridicat al noilor masini in balanta cu cea ce  ofera,probabil si problemele generate de unele motorizari,probleme care din nefericire nu au fost rezolvate pe garantie,  a facut ca vanzarile lor sa scada si in tara lor de basina ,acest brand sa fie detronat de catre coreenii de la Hyundai care ocupa ,primul loc in vanzari de masini pe Cehia.In noul context al producerii de motoare pe benzina coreenii au introdus pe piata dintotdeauna motoare bune ,fiabile,iar la modele noi designul exterior frumos si materialele interioare de calitate si-au spus cuvantul in lupta accerba al vanzarilor de masini.

Edited by PiticVerde, 06 August 2021 - 13:56.


#2
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
mai fa o editare,le-ai facut tara ”de basina”

#3
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
unde sunt produse unele modele Hyundai?
asta ca să înțelegi de ce cehii cumpără mai multe.

#4
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015
Scuze,ce prostie am scris in loc de ''tara lor de bastina''Posted Image Posted Image .Mea culpa.Posted Image Cam tarziu pentru editare.Nu o mai pot facePosted Image Posted Image .

#5
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015

View Postvali, on 06 august 2021 - 14:14, said:

unde sunt produse unele modele Hyundai?
asta ca să înțelegi de ce cehii cumpără mai multe.

Eu te inteleg perfect ,in Nošovice sunt produse 3 masini de la coreeni,dar totusi Skoda este masina lor ,brandul lor de pe vremea cand produceau tunuri si tancuri.

#6
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
@utopium, ai legătura.

#7
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001

View PostPiticVerde, on 06 august 2021 - 14:20, said:

Eu te inteleg perfect ,in Nošovice sunt produse 3 masini de la coreeni,dar totusi Skoda este masina lor ,brandul lor de pe vremea cand produceau tunuri si tancuri.
și Dacia e brandul nostru, dar tot cu buzunarul cumpărăm.

#8
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012

View PostPiticVerde, on 06 august 2021 - 14:20, said:

Eu te inteleg perfect ,in Nošovice sunt produse 3 masini de la coreeni,dar totusi Skoda este masina lor ,brandul lor de pe vremea cand produceau tunuri si tancuri.

Romanii crezi ca cumpara Dacia doar pt ca e facuta la noi ? O fi ea marca nationala da' eu cand imi cumpar ceva, vreau sa stiu ca e asa cum imi place mie..vorba aia, "la banii mei, eu comand"

#9
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Pai Kia are fabrica in Slovacia, iar Hyundai in Cehia. Deci nu mai vin pe vapor sa astepte mai mult acolo.

Plus ca Skoda s-a mai distantat de modelul "Dacia" (masina ieftina) si deja produce masini mult mai spre clasa medie-inalta. Asa ca probabil este o decizie asumata - nu mai tintesti market share, ci tintesti profitabilitate. Ce e rau in asta?

#10
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015

View Postvali, on 06 august 2021 - 14:26, said:

și Dacia e brandul nostru, dar tot cu buzunarul cumpărăm.

Vali ,acum sa fim seriosi,romanul daca nu are o masina premium nu iese pe strada.Romania este plina de Mercedes,Audi si BMW,multe din ele prost intretinute cu tot felul de piese chinezesti ieftine si proaste,nu ne  permitem intretinerea lor corespunzatoare dar ni le dorim si le cumparam .Am un vecin care detine un Mercedes S classe la care i-a cumparat cauciucuri chinezesti ieftine,i-a schimbat o piesa cu una de pe un Opel modificata sa se potriveasca si exemple ca acestea sunt nenumarate.Eu nu prea as face comparatii totusi ,cehii cu romanii la nivelul de intretinere a masinilor.

Edited by PiticVerde, 06 August 2021 - 14:33.


#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
La Kia Slovacia motoarele veneau in cutie din Coreea, cel putin anumite modele.

#12
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010

View PostPiticVerde, on 06 august 2021 - 13:51, said:

iar la modele noi designul exterior frumos si materialele interioare de calitate si-au spus cuvantul in lupta accerba al vanzarilor de masini.

Domnule, mai corect ar fi  modele cu un design exterior dar si interior interesant, am fost la un pas sa iau o Elantra 2021 dar parca, parca pentru mine a fost prea mult aspectul ei.
Posted Image

Edited by Ion_Bumbu, 06 August 2021 - 15:06.


#13
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 16.12.2002

View PostPiticVerde, on 06 august 2021 - 13:51, said:

si materialele interioare de calitate
Calitate? Cred ca e cam ca la Dacia...

#14
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

View PostPiticVerde, on 06 august 2021 - 14:20, said:

Eu te inteleg perfect ,in Nošovice sunt produse 3 masini de la coreeni,dar totusi Skoda este masina lor ,brandul lor de pe vremea cand produceau tunuri si tancuri.
brandul o fi al lor, dar masina este doar un VW cu alt badge. Dacia nu-i a noastra doar ca se fabrica in Romania. la fel cum nici coca cola nu-i a noastra, si asta se fabrica local.

#15
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

View PostPiticVerde, on 06 august 2021 - 14:32, said:

Vali ,acum sa fim seriosi,romanul daca nu are o masina premium nu iese pe strada.Romania este plina de Mercedes,Audi si BMW,multe din ele prost intretinute cu tot felul de piese chinezesti ieftine si proaste,nu ne  permitem intretinerea lor corespunzatoare dar ni le dorim si le cumparam .Am un vecin care detine un Mercedes S classe la care i-a cumparat cauciucuri chinezesti ieftine,i-a schimbat o piesa cu una de pe un Opel modificata sa se potriveasca si exemple ca acestea sunt nenumarate.Eu nu prea as face comparatii totusi ,cehii cu romanii la nivelul de intretinere a masinilor.

Papagal. In locul luicumparam doar sigla si-o puneam pe un Logan.
Ieseam la juma' de pret si castigam si simpatia cartierului.

#16
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004
Nu mi se pare nimic deosebit, vanzarile de diseel-uri sunt pe trend descendent iar dieselul a fost/este punctul forte la VAG pe cand la benzina au tot avut probleme de fiabilitate, lanturi rupte, segmenti pre subtiri samd. E normal ca lumea sa se orienteze spre un producator cu o reputatie mai buna  acum ca benzina e in topul preferintelor.

Iar Hyundai nu mai e neica nimeni in auto, pe langa designul masinilor inoveaza si pe partea tehnica, de exemplu au pus la punct primul motor cu CVVD (continuously variable valve duration)
Pentru cine e curios: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uhsgdwUX1-w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

VAG in schimb, in afara de Dieselgate, n-am citit sa fi miscat ceva in ultimii ani, a mers in trendul industriei auto si cam atat.
Personal pot deosebi masinile din grupul VAG dupa marca si forma/dimensiunile caroseriei dar nu si o generatie fata de alta.

Edited by marcone, 06 August 2021 - 17:39.


#17
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 15.11.2005

View PostMiG29, on 06 august 2021 - 15:13, said:

Calitate? Cred ca e cam ca la Dacia...
ca sa numai zic de pret bun....catva firfirei mai putin fata de wv

#18
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015

View Postmarcone, on 06 august 2021 - 17:32, said:

VAG in schimb, in afara de Dieselgate, n-am citit sa fi miscat ceva in ultimii ani.

Cum sa nu miste VAG nimic? Misca bidoanele de ulei la motoarele ce papa insetate,dar nu este problema spun ei ,consumul de ulei apare si in carte Posted Image Posted Image.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate