Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

identificare buruieni gazon

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 16.10.2010
mai vine motanul vecinilor pe la noi, dar la cat e de gras sigur nu-i place s-o arda vegan ca sa ma scape si pe mine de problema :)

#20
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Poza1: pir.
Poza2: costrei.
Ghinion.

#21
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 16.10.2010
iata acum si rezultatele, dupa aprox doua luni, timp in care am erbicidat, scarificat (atat cu lame, cat si cu tije metalice), supra insamant si feritilizat (atat pt gazonul existent, cat si pt cel nou aparut).
overall sunt mai mult decat multumit, nu este perfect dar este de departe cu mult mai bine decat acum doua luni cand era ars de soare si napadit de buruieni.

anul viitor, in primvara, am de gand sa repet procedura de mai sus.

Attached Files



#22
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006
Fara scarificare in primavara! Ia-l din pripa cu ierbicidare selectiva si atat. 2 tratamente la circa 2-3 saptamani distanta, fertilizare bazala dupa ele, plus apa si tuns la timp

#23
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 16.10.2010
la scarificare ma gandeam doar la ceva usor cu tijele metalice (nu cu lamele!) pt ca am robot de tuns gazonul si raman multe resturi.
si inca ceva, mai jos de 50 - 60 mm nu-l mai tund

#24
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006
Am vazut ca ai robot, e comod, dar lasa multa iarba in spate. Vara cand este cald e indicats a il lasi mai lug, primavara si toamna tarziu merge taiat mai scurt ca sa stimulezi regenerarea.

#25
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Bravo, a iesit foarte bine. Suprainsamantarea cum ai facut-o? Ai aruncat semintele doar? Sau le-ai si acoperit cu ceva?

#26
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 16.10.2010

View PostBylly00, on 07 octombrie 2021 - 09:11, said:

Bravo, a iesit foarte bine. Suprainsamantarea cum ai facut-o? Ai aruncat semintele doar? Sau le-ai si acoperit cu ceva?

multumesc, acum arata si mai bine! :)

am facut un amestec in roaba de seminte si nisip cu substrat pt gazon (cam 300 gr seminte la 40 - 50 litri) pe care mai apoi l-am imprastiat sau cu care am acoperit zonele mai afectate.
legat de pamantul pt gazon, am luat de la dedeman cateva marci diferite de substrat, cred ca cel mai multumit am fost de unul care se cheama natura.

partial am dat si cu un ingrasamant starter si am fost atent sa fie umed in mod constant.

#27
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
A iesit foarte bine!
Ce robot ai si cum merge? Esti multumit de el?

#28
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 16.10.2010
multumesc!!!

Robotul e un Worx Landroid M500, l-am luat anul trecut.
Sunt f multumit de el, are o aplicatie din care poti seta o gramada de lucruri si cu cat setarile sunt mai precise, cu atat isi face treaba mai bine.
In cea mai mare parte a timpului sta numai pe auto. De asemenea, aduc im mod frecvent diverse imbunatatiri prin updateuri de firmware.

Un alt lucru f important este si layoutul gradinii si, in functie de asta, cum tragi sarma pt perimetru.
Daca ar fi sa fac treaba asta acum asi face-o mult mai bine :)

#29
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Eu am pomi in gazon, o sa fie foarte greu, dar faci asta o singura data, asa ca e OK. Daca ai sfaturi, sa stii ca le ascult cu atentie.
Imi place cum i-ai facut garajul.Posted Image

Edited by cumparator, 07 October 2021 - 18:34.


#30
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 16.10.2010
mersi! :) garajul e cumparat de la Dedeman.

ca sfaturi, fara spatii stranse si inguste si e delicat cand are de urmat o directie serpuita pe distante scurte, gen 1 - 1.5 m: incepe si facem multe manevre in loc si macina gazonul.
acolo mai bine faci perimetrul cat mai pe drept si ce ramane mai iei cu trimmerul. ei zic de o distanta de 26 cm intre sarma si bordura dar asta e ok cand esti in linie dreapta.

dar daca imi arati un layout cu gradina as putea sa-ti spun cum vad eu traseul.

#31
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Multumesc frumos. O sa incerc sa fac un layout.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate