Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

intrebare despre medicina muncii

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,423
  • Înscris: 24.02.2017
In lumina ultimului accident de munca petrecut in Bucuresti, in care au murit 2 oameni, cred ca initiatorul  nici nu are contract valabil. Pe langa adeverinta, si se cere inclusiv cazierul + multe alte declaratii.

Nu le ai, inseamna ca nu ai contract. Deci nici somajul, pensia si asigurarile medicale nu ti se platesc.  Ce ai semnat tu este o hartie fara valoare, neinregistrata in revisal.

#20
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015

View PostBogotta, on 06 august 2021 - 15:00, said:


Nu le ai, inseamna ca nu ai contract. Deci nici somajul, pensia si asigurarile medicale nu ti se platesc.  Ce ai semnat tu este o hartie fara valoare, neinregistrata in revisal.

De unde scoate-ti frate toate ineptiile astea? O copie de buletin e suficienta sa faci un contract, inregistrarea in Revsal si plata impozitelor nu are nici o legatura cu dosarul de personal, și dacă la un moment dat te intreaba ITM de sanatate îl trimiți pe om să-și ia adeverinta și gata. Cand e vorba de angajați necalificati care pleacă și vin după cum bate vantu nici dreacu nu se deranjeaza sa ceara tone acte.

#21
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,423
  • Înscris: 24.02.2017
Pe cat pariu ca daca cere o adeverinta de la ITM, nu o sa gaseasca aia nimic ?

#22
AGentul007

AGentul007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 28.09.2005
nu mai conteaza , am ajuns la concluzia ca nu are  rost , codul muncii la noi e facut pentru angajator nu pentru angajat, sa isi bata beep.... de tine.... sclav la tine in tara, mai stau in preaviz pana la sf lunii , oricum dupa aceea plec in olanda la munca ca deja m-am saturat de tampeniile din tara asta

#23
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015

View PostAGentul007, on 06 august 2021 - 17:14, said:

nu mai conteaza , am ajuns la concluzia ca nu are  rost , codul muncii la noi e facut pentru angajator nu pentru angajat, sa isi bata beep.... de tine.... sclav la tine in tara, mai stau in preaviz pana la sf lunii , oricum dupa aceea plec in olanda la munca ca deja m-am saturat de tampeniile din tara asta
Foarte bine, mergi sa fii sclav in Olanda. Cum ai ajuns tu la concluzia ca codul muncii favorizeaza angajatorul?

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postadisz, on 06 august 2021 - 07:51, said:

Si cu asta iti vei taia automat craca de sub picioare.Adica tu nu aveai dreptul sa fi angajat,asa ca fa bine si da inapoi toti banii pe care i-ai primit sub numele de salariu,banii primiti ilegal.

Razbunarea este arma prostului.

ai vorbit ca un angajator care procedează ca în topicul ăsta. asta nu e răzbunare, e o pedeapsă pentru cel care ți-a făcut rău, complet legală.

nu mai abera dacă nu ai trecut prin situația asta (decât, poate, ca angajator care și-a luat amendă sau a dat șpagă pentru ilegalitățile pe care le practică)

băiete, succes în olanda și sfatul meu e același - sesizare la itm, să dormi cu sufletul împăcat că nu ai trecut nepăsător prin viață

#25
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019
Posibil ca firma sa faca medicina muncii fictiv strict pe hatie din pix. Adica au contract cu un doctor de medicina muncii caruia ii dau bani sa aibe hatoagele in regula. Nu mai pierd timpul sa trimita si angajatii la medic. Oricum medicina muncii e frectie. Posted Image

#26
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,423
  • Înscris: 24.02.2017

View PostAGentul007, on 06 august 2021 - 17:14, said:

nu mai conteaza , am ajuns la concluzia ca nu are  rost , codul muncii la noi e facut pentru angajator nu pentru angajat, sa isi bata beep.... de tine.... sclav la tine in tara, mai stau in preaviz pana la sf lunii , oricum dupa aceea plec in olanda la munca ca deja m-am saturat de tampeniile din tara asta


codul muncii in forma actuala a fost refacut in guvernarea PSD acum mai multi ani tocmai pentru protejarea intereselor angajatorilor, in special a multinationalelor. Angajatul are foarte putine avantaje conform acelui cacat de cod .....  In olanda/Germania este exact invers, cum ar fi si normal.

View PostZamrA, on 06 august 2021 - 22:20, said:

Cum ai ajuns tu la concluzia ca codul muncii favorizeaza angajatorul?


Cum ai ajuns tu la concluzia ca e invers ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate