Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Dureri genunchi, spate, coate

  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
LaviniaT

LaviniaT

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.08.2021
Buna ziua,
   De la varsta de 13 ani ma confrunt cu dureri de spate in partea lombara cel mai mult.Am fost la control si s-a descoperit o scolioza mica. Mi s-a recomandat kinetoterapie si masaj. Am facut, dar nu foarte multa vreme si nu pot zice ca a functionat.
    Intre timp, durerile de spate s-au accentuat. Genunchii ma dureau rar si nu ii luam in seama. La varsta de 18 ani jumatate genunchii au inceput sa ma doara zilnic si cu dureri accentuate. Acum am 20 de ani si jumatatea si durerile inca continua. Articulatiile coatelor au inceput sa ma doara si ele. Genunchii si spatele ma dor zilnic, iar cel mai tare ma dor cand stau jos, fac o activitate sportiva si seara cand ma pun pe pat.
    Am fost la diferite specialitati: medicina interna, reumatologie, ginecologie, urologie, neurochirurgie, neurologie, ortopedie si nu am gasit niciun rezultat care sa arate ca corpul meu are o problema.
Mi s-a recomadat sa merg si la un psiholog deoarece poate este o cauza psihologica. In prezent merg la psiholog, dar nu vad niciun reultat. Am facut si fizioterapie la genunchi, dar nu s-au redus in niciun fel durerile.
  Investigatiile pe care le-am facut sunt:
-Electrocardiograma;
-AC Anti-ADN dublucatenar;
-Panel Ana Extins iminobilat;
-HLA B27;
-ASLO cantitativ;
-Radiografie coloana lombara , ASI, genunchi F;
-IRM coloana lombara si articulatii sacroliace nativ;
-Ecografie rinichi;
-Examene de urina;
-Ecografie endovaginala;
-Analize pentru infectii urinare, vaginale;
-RMN genunchi bilateral fara substanta de contrast.
   Va rog sa ma ajutati cu aceasta problema. Multumesc pentru atentie!

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Daca kinetoterapia,ortopedia si psihologia nu te-au ajutat,cu siguranta ca "expertii" de pe acest forum o vor face.

ps.
La neurologie ai fost?

#3
LaviniaT

LaviniaT

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.08.2021
Poate nu am mers la cine trebuie. Este posibil sa mai fie persoane cu această problema.
  Da. Am fost la neurologie.

#4
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Nu fi ma si tu rau, ma n-auzi. Spera ca poate cineva a trecut prin asta. da, eu am gasit niste sfaturi bune pe forumuri, sa stii.

View PostLaviniaT, on 05 august 2021 - 15:51, said:

nu s-au redus in niciun fel durerile.
E ceva vreme. In caz ca nu reusesti, ai putea sa te gandesti la terapia durerii.... se practica.
Am si eu niste prostii de-astea, dar la mine e doar varsta, bat-o vina....

#5
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
Sport? Carente de calciu? Cârcei? Avitaminoza?

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postlucianburjuiul, on 05 august 2021 - 18:28, said:

Sport? Carente de calciu? Cârcei? Avitaminoza?
Ce inseamna avitaminoza,  Exces de vitamina A sau alte vitamine ?

Edited by MembruAnonim, 05 August 2021 - 18:50.


#7
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Si toate acele analize insirate acolo ce spun? ca e totul in normalitate?

RMN genunchi, adica e fara nimic de vorbit la un RMN de genunchi dureros?

#8
LaviniaT

LaviniaT

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.08.2021
Sunt niste chestii minore, nimic de luat in calcul. Mi s-a dat sa fac fizioterapie si cam atat.

#9
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005

View PostLaviniaT, on 05 august 2021 - 15:51, said:

Mi s-a recomadat sa merg si la un psiholog deoarece poate este o cauza psihologica. In prezent merg la psiholog, dar nu vad niciun reultat.

La psihiatru trebuie sa mergi, nu la psiholog si ai grija ce alegi, ca astia au tendinta sa te faca leguma daca te indoapa cu pastile. Cauta unul care sa rezolve problema, nu sa testeze tratamente pe tine aiurea.
Stiu un caz care avea tot asa dureri prin mai multe zone, i-au trecut toate dupa ce a tratat anxietatea si depresia, ii mai apar periodic cand e stresat. Te doare constant sau apar pe masura ce avansezi in zi? Te trezesti din somn de durere? Exact dupa ce te trezesti te doare? Daca te concentrezi la ceva te mai doare?

P.S. Desigur, asta cu psihologul in ultima instanta, cand esti sigur ca nu ai altceva. Recomand, daca ai posibilitatea, sa faci investigatii serioase in alta tara.

Edited by LensFlare, 05 August 2021 - 20:58.


#10
LaviniaT

LaviniaT

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.08.2021
Ma dor constant, dar daca fac ceva pe o perioada mai indelungata (stat mai mult pe scaun, mers mai mult, sport, treaburi) durerile se accentueaza. De cateva ori am simtit durerea in somn sau nu am putut adormi din cauza durerii. Nu-mi dau seama daca ma doare cand ma trezesc. Si partea cu concentratul da, tot ma doare.

#11
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
La acea varsta de multe ori apar probleme de ordin afectiv- emotional nerezolvate , imposibilitatea de a lua o decizie in gandire sau vorbire , din acest motiv totul iese ok la analize , altele sunt rezolvarile . Nici nu exista tratament medicamentos pentru tot ce descri acolo , ar trebui luat cu pumnul si cel mai important este sa ajungi la ce declanseaza nu sa acoperi cu medicamentul x care ia durerea .

#12
bvygKLM

bvygKLM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 07.01.2021

View PostLaviniaT, on 05 august 2021 - 15:51, said:

         Mi s-a recomadat sa merg si la un psiholog deoarece poate este o cauza psihologica. In prezent merg la psiholog, dar nu vad niciun reultat. Am facut si fizioterapie la genunchi, dar nu s-au redus in niciun fel durerile.

.....

   Va rog sa ma ajutati cu aceasta problema. Multumesc pentru atentie!

Psihologul e recycle bin-ul doctorilor. :D Zic din proprie experienta.


Si pentru ca m-am uitat la un episod sau doua din Dr. House, -> Lupus!

Nu lua "dagnosticul" in serios, ca nu-s de meserie. Daca citesti despre boli trebuie sa o faci cu mare indiferenta, ca si cum nu ai fi tu cu problema.
Insa iti pot da idei, pentru a observa anumite simptome. Cu care daca ai trait mult timp, e posibil sa le ignori.


Daca as fi in locul tau, as incerca in primul rand sa observ cand doare mai putin.
Poate sunt alimente care te ajuta. Si alimente care nu.


Poate temperatura e un factor.

Poate dupa o baie fierbinte, durerile scad. Sau poate cresc.
Poate expunerea la soare.


Cu nivelul de energie cum stai?

Cu alte cuvinte, ai nevoie de mai multe informatii. Nici doctorii nu sunt clar-vazatori, au nevoie de indicii.


Uite, cazul meu,  stiu ca am o carenta in corp. Printre altele ma dor si articulatiile. Dupa ce consum banane sau macrou, starea generala se imbunatateste semnificativ.
De ce? Nu stiu exact.

Edited by bvygKLM, 05 August 2021 - 22:29.


#13
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Nu ai ce sa cauti la psiholog sau psihiatru.
Daca vrei sa iti rezolvi problema sau macar sa afli ce ai trebuie sa mergi afara.
Toti doctorii buni de la noi au plecat acolo,aici au ramas doar incompetenti/spagari.
De aia si ii trimit pe toti la psiholog ca sunt incapabili sa puna diagnostic corect si atunci o baga pe aia cu 'sigur e ceva pe baza nervoasa'.
La fel fac si cu ulcerele."E pe baza nervoasa boss asa e la toti".Cand defapt ulcerul are ca si cauza o bacterie,si nu are treaba cu stresul si alte aberatii pe care le debiteaza ei.
Am avut apropiati din familie trecuti prin astea si deja mi s-a acrit de "medicii" din spitalele romanesti.
Tot asa i-au trimis la psiho,la acupuncturi,masaje si alte prostii,ca ei nu vedeau nimic la eco,rmn etc.Banii aruncati aiurea, probleme persistau.

Edited by cutzu_rexi, 05 August 2021 - 22:35.


#14
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Nu au treaba durerile cu starea pshihica cred.
Cel mult stresul poate influenta unii parametrii si daca combini dureri fizice cu pshihice iese mai nasol.

Doare pe cineva cotul de la stres? sau de la depresie? ar fi culmea. Cu siguranta nu, insa doare de la leucemie mielom cancer reumatism.

Durerile alea din topic de aici pot fi din cauze autoimune reumatoide reumatism ceva sau alte chestii autoimune mai ales ca sunt de atatia ani. Nu stiu cum aia de la reumatologie nu au gasit nimic.

Nu stiu analizele alea dupa ce tipar de specialitate medicala sau grup de boli sunt facute, dar cred ca la reumatolog sau imunolog se poate gasi o rezolvare buna. Desi pare mica varsta pt chestii reumatologice. Ar mai fi si la hematolog, acolo unele chestii mai nasoale.

La lupus trebuia sa aibe si niste eczeme parca si oboseala plus febra.

Asa luand in calcul doar durerile osoase putea fi si mai grav mielom sau leucemie.

Scolioza aia cred ca e de vina, aia cred ca e ca o dizolvare lenta a oaselor sau a unor zone ale lor si avanseaza lent, trebuie medicamente pt ea si se rezolva, nu ar fi grav.

#15
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Probabil esti inalta si slaba (sau dimpotriva, supraponderala), tonus muscular prost, dieta saraca in proteine, miscare putina, greutate pe un singur umar, incaltaminte anatomic proasta, saltea proasta (camin, chirie?), pozitie proasta la birou/pupitru.

Confirma ce am scris mai sus si as avea niste sfaturi daca esti pe linia asta pt ca am evitat o operatie de hernie de disc acum vreo 7-8 ani si sunt ok acum. Mai ok decat as fi fost daca m-as fi operat.

Problemele au inceput la fel, in adolescenta. Greul a venit pe la 30 de ani.

Edited by underb, 05 August 2021 - 23:14.


#16
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019

View PostLaviniaT, on 05 august 2021 - 20:32, said:

Sunt niste chestii minore, nimic de luat in calcul.
ba ar trebui luat in calcul orice chestie minora.

Cred ca asta e culmea medicinei, analize bune + lipsa diagnostic si omul bolnav si inca cu simptome.

#17
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
.

Edited by underb, 05 August 2021 - 23:03.


#18
LaviniaT

LaviniaT

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.08.2021
Nu sunt înaltă și slabă. Mișcare am făcut multă vreme, dar acum nu mai pot din cauza durerilor. Am inceput sa merg la înot, dar și acolo mă dor genunchii. Nu port greutate pe un singur umăr. Port ghiozdan, nu poșetă. Încălțămintea e destul de buna. Salteaua e chiar buna.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate