Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Pot renunta la abonament facut online cu portare in termen de 14 zile?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
scooby2008

scooby2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 04.09.2008
Pe data de 31 iulie am comandat un abonament prin site-ul Digi cu portarea unui numar de cartela Vodafone. Reteaua mi se pare inutilizabila la orice ora din zi si din noapte (download max. 10 Mbps si upload 100-200 Kbps pe 4G) si n-as vrea sa pastrez acest abonament chiar daca are un pret derizoriu.

Pot depune cerere de reziliere in termen de 14 zile de la comanda fara plata unor penalizari?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, dacă vrei sa îți muti numărul în alta rețea faci direct portare, nu reziliere. Dacă nu te interesează sa păstrezi numărul îl poți rezilia într-un magazin sau tot prin portare ca e mai simplu și rapid.

#3
scooby2008

scooby2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 04.09.2008
Multumesc! Exista totusi sanse sa mi se puna penalizari? Parca nu prea mai am chef de sesizari la ANPC si stat pe telefoane.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu, ai drept de retragere fiind contract încheiat la distanta.
eu recomand sa portezi ca în 3 zile e gata închis. Plătești ce mai vine pe ultima factura și atât.

#5
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
Faci o sesizare pe site si invoci cele 14 zile prin care poti rezilia (preventiv). Oricum, in ultimul timp nu se mai pun taxe de reziliere .

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Taxe nu, doar diverse reduceri, bonusuri sau taxe de instalare cu reducere 100% pentru agatare.

Ontopic: da, poti renunta daca te afli in cele 14 zile. Altfel, ai in contract cat ai de plata (parca 250 lei?...) sub nu stiu ce forma. Benocleaza-te bine daca ai depasit cele 14 zile (doua saptamani).

#7
scooby2008

scooby2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 04.09.2008
Nu am depasit 14 zile. In concluzie, daca nu am depasit n-ar trebui sa platesc decat prima luna de abonament, nu?

Treaba e ca eu nu pot utiliza mai deloc serviciile astea. Nu ma asteptam sa fie la nivelul Vodafone sau Orange, dar macar sa ma pot folosi de date.

#8
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009

View PostMembruAnonim, on 05 august 2021 - 15:12, said:

Nu, ai drept de retragere fiind contract încheiat la distanta.
eu recomand sa portezi ca în 3 zile e gata închis. Plătești ce mai vine pe ultima factura și atât.
Ii recomanzi o prostie: de ce sa mai astepte portarea VDF-Digi si dupa aia sa reporteze?!? Nu mai bine anuleaza din start, fiind in cele 14 zile, portarea catre Digi? O face simplu cu o adresa scrisa.

#9
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015

View Postscooby2008, on 05 august 2021 - 16:25, said:

Nu am depasit 14 zile. In concluzie, daca nu am depasit n-ar trebui sa platesc decat prima luna de abonament, nu?

Treaba e ca eu nu pot utiliza mai deloc serviciile astea. Nu ma asteptam sa fie la nivelul Vodafone sau Orange, dar macar sa ma pot folosi de date.
Da, plătești doar cat a fost activ abonamentul.

#10
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Când ai inițiat cererea de portare nu te-a sunat Vodafone să-ți facă o ofertă de nerefuzat?

#11
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013

View PostXman_ghio, on 05 august 2021 - 16:35, said:

… Nu mai bine anuleaza din start, fiind in cele 14 zile, portarea catre Digi? O face simplu cu o adresa scrisa.
Portarea nu se poate anula decat inainte (cu minim 24 de ore, parca) de a fi fost realizata. Nu are legatura ce cele 14 zile. Evident portarea s-a facut deja devreme ce intiatorul foloseste acel abonament in reteaua Digi, altfel cum constata lipsa de semnal?

#12
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,925
  • Înscris: 28.09.2017

View Postsags, on 06 august 2021 - 06:47, said:

...altfel cum constata lipsa de semnal?
N-are treabă cu semnalul, viteza de download și upload, e cauza renunțării.


#13
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
OK, viteza mica adica semnal nu lipsa de tot ci prost (sau retea prea aglomerata si tot acolo ajunge). Cumva vrei sa spui ca a constatat asta inainte de portare, sa o mai poata anula? Ca altfel nu vad cu ce se schimba datele problemei.

#14
-TINO-

-TINO-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 11.08.2019
La portare ți se dă SIM cu număr provizoriu pe care-l folosești până se realizează portarea. Deci poți testa rețeaua câteva zile fără să fie efectuată portarea.

#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cu conditia sa fi in zona de domiciliu sau in zona de interes. Degeaba esti in Bucuresti, de exemplu, cand iti faci abonamentul si ai 5G, iar cand pleci in Ploesti, dupa facultate, si iti dai seama ca 4G se taraste ca melcul la munte. Oricum, exemplu dat de mine nu afecteaza dreptul de renuntare in cele 14 zile, doar creaza o imagine asupra modului in care ar putea fi testata reteaua.

#16
scooby2008

scooby2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 04.09.2008

View Postsags, on 06 august 2021 - 07:48, said:

OK, viteza mica adica semnal nu lipsa de tot ci prost (sau retea prea aglomerata si tot acolo ajunge). Cumva vrei sa spui ca a constatat asta inainte de portare, sa o mai poata anula? Ca altfel nu vad cu ce se schimba datele problemei.

Semnalul e foarte bun, dar reteaua e atat de congestionata incat uneori nu reusesc sa fac trafic absolut deloc. Nici la Telekom n-am vazut asa ceva.

Și da, mi-a fost alocat un număr temporar până la efectuarea portării.

View Postrickysyv, on 05 august 2021 - 22:54, said:

Când ai inițiat cererea de portare nu te-a sunat Vodafone să-ți facă o ofertă de nerefuzat?

Din păcate, nu. Voiam un număr secundar, am deja un abonament Vodafone dar se pare că Digi nu e ce trebuie. Putea fi și gratuit abonamentul, că nu mă ajută cu nimic.

Edited by scooby2008, 06 August 2021 - 09:13.


#17
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
Da, aveti dreptate, iti da numar provizoriu si cu el poti testa reteaua. Dar timpul disponibil e foarte scurt (max 3 zile lucratoare din care scazi ultimele 24 de ore in care nu mai poti anula; daca porteaza mai repede e si mai scurt). Intr-un timp atat de scurt testarea nu e relevanta fiindca te poti lovi de o situatie de moment.

Pentru initiator acum e tarziu, dar pentru testat trebuia sa ia un prepay. Cu mai putin de 12LEI avea 3 luni la dispozitie si 200minute/ 2GB (extraoptiunea Diva) cu care putea testa in toate zonele care il intereseaza. Ce lipseste la prepay si deci nu poate fi testat sunt roamingul si VoLTE+VoWiFi; acces 4G exista.

Si inca ceva: ‘telefon secundar’ alaturi de pretentii la cine stie ce viteze (ca 10Mbps la download pe mobil nu e chiar nimic) mie imi da cu virgula. Dar fiecare stie mai bine ce doreste…

#18
scooby2008

scooby2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 04.09.2008
10 Mbps intr-un caz fericit ca la ore de varf nu merge mai deloc, iar upload-ul e sub orice critica. De abia daca poti trimite o poza pe fb messenger.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate