Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Insecticid sau alte metode de combatere a gandacului puturos

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

View Postwaterman, on 05 august 2021 - 21:23, said:

Schimba-le bre.

Pentru atîta lucru?!
Pune purfix" în partea de jos și a rezolvat, dacă sînt tip rulou.
Dar merge și la cele cu ramă de aluminiu, de jur împrejur, la contactul între rama plasei cu rama geamului.

Bine, nu știu cît se pricepe @ceașcă la bricolat, dar bănuiesc că nu prea  🤭

View Posttauru242, on 05 august 2021 - 21:05, said:


Ceașcă, ce sa ii ceri? E ploșnița cerealelor, bâzâie și ea aiurea-n tramvai.

Este el prea spăimos", alea nu fac nimic.
Mai venise o dată la mine un unchi, aveam gîndaci dinăștia pe plantele ornamentale.

,,Că... uite ploșnițe! "
Așa și??
Lasă vietățile să trăiască.
Se mira.

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcrisstonne, on 05 august 2021 - 21:48, said:

Este el prea spăimos", alea nu fac nimic.
Mai venise o dată la mine un unchi, aveam gîndaci dinăștia pe plantele ornamentale.

,,Că... uite ploșnițe! "
Așa și??
Lasă vietățile să trăiască.
Se mira.
Sa vezi ce senzatii ai cand musti dintr-o rosie si e plina de bebelusi din astia mirositori Posted Image

#21
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Ca mama lu" @ceașcă?  🤭

Măh, cred că am trăit degeaba, dacă nu am pățit așa trăsnăi, inventate de unii de pe aici  🤣
Am stat la curte, în B, adevărat, nu la ... în fine, a avut tata grădină mare unde este acum sediul Mercedes, lîngă Hotel Parc, punea de toate, roșii, castraveți, flori & etc.
Dar nu am pomenit ploșnițe pe roșii, și oricum, le spălam înainte să le mîncăm.

#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcrisstonne, on 05 august 2021 - 22:18, said:

Dar nu am pomenit ploșnițe pe roșii, și oricum, le spălam înainte să le mîncăm.
In, nu pe Posted Image (am niste poze, dar nu stiu daca am sa le gasesc sa pun aici)
Nici eu  nu am pomenit pana in urma cu cativa ani.
Le mancam nespalate si calde de la soare.

Edited by pasilla, 05 August 2021 - 22:34.


#23
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Nu am pomenit, în fine.

#24
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010

View Postpasilla, on 05 august 2021 - 21:56, said:


Sa vezi ce senzatii ai cand musti dintr-o rosie si e plina de bebelusi din astia mirositori Posted Image

Acum e prea târziu să mai stropesc roșiile dar întreb pentru la anul.
Există vreun insecticid?

#25
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Cică nu.

#26
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Cică este adaptat să pape mult mai multe alte plante, nu doar roșia, chiar și flori.
De asta este invazie de ei în oraș, unde nu există picior de cultură de roșii.
A fost un an de am avut 40 în casă, pînă să am plase, pe afară era roi, invazie.
Auzi, și americanii se chinuie să le găsească leac, dar încă nu au reușit.

#27
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008

View Postwaterman, on 05 august 2021 - 21:23, said:

Schimba-le bre.
Coasta bani. Am avut pe cineva care le-a reparat si pare-se ca a facut rahatul praf.

Problema este toamna si primavara. Vara si iarna nu sta geamul deschis.

#28
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008

Quote

Fuck za plosnite, cel putin in ultimele 2 toamne au fost maxim de enervante.Cum deschizi geamul cum poc si ele, uneori stau pe sita de la geam.
Cineva din Bumbesti Jiu.

A intrat una azi noapte, poc poc in reflectorul de la lampa Malaga, a intrat in spatele acestuia, fuck, nu am cum sa dau cu spray in bec mai ales in astea de muzeu:)) Dar a iesit in margine, am impins-o cu degetul, a zburat putin si s-a asezat pe parchet langa lampa, unde i-am facut dusul dorit cu Killtox.

.

Attached Files



#29
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,040
  • Înscris: 17.03.2005
Plosnita e un dăunător extrem de pacatos.
Produce pagube însemnate, exista specii noi apărute în ultimii 7-10 ani care fac minuni prin grădini.. Faptul ca nu sunt combătute drastic și ca li se permite sa se inmulteasca înseamnă că vor deveni "indigene" în scurt timp....
Dupa aia sa nu va mirați ca mancati fructe și legume chimizate, nu ai cum sa nu dai bombe când te pricopsesti cu o plosnita a tomatelor care strica tot ce e în gradina.. Si asta se i rama spre. Coacere, taman când e mai bine sa stropești.

Combaterea e oarecum o chestie de responsabilitate civica, similar cu combaterea ambrozie dacă vreți... Mai mult decât în cazul altor ganganii, prin faptul ca e o specie invaziva extrem de păcătoasă, e. Drept ca nu am adus-o noi și nu e problema noastră direct însă ne afectează pe toți și chiar daca nu ne apucam noi sa stropim aiurea prin "sat" e important sa conștientizăm situația și în niciun caz sa nu tratam mizeriile astea cu gingășie...

Sunt drăguțe, nu fac niciun rău, sarmanele...
Nicidecum, fiți conștienți ca într-un fel sau altul mai devreme sau mai târziu ne afectează pe toți.

Fiți grijulii cu insectele  care sunt benefice, de ales trebuie sa avem grija, polenizatori, prădători, etc...


#30
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Plosnita este un element care nu aduce nicio atributa pozitiva nimanui. Posted Image

#31
Miruna88888888

Miruna88888888

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.08.2021
Mă poate ajuta cineva? Am niste gândaci minusculi,cam de un mm maronii-galbui
Îi găsesc atât pe pat dar mai ales pe corpul meu . Nu știu cum sa scap de ei. Am încercat un spray insecticid dar nu a funcționat. Sunt extrem de mici gândacii și cred că se hrănesc cu sânge. Nu am nici o pata roșie vizibila pe corp dar după ce am omorât unul am văzut un locul in care stătea ,pe braț,o bulina extrem de mica,mult mai mica decât gândacul în sine,roșie,deci cred că se hrănește cu sânge. Știe cineva ce sunt sau cum pot scăpa de ei?

#32
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
E invazie cu gândacii ăștia marmorați, puturoși, cum drec' s-o mai numi. Au ajuns în Europa și nu numai de prin Asia, spre finele anilor '90.
Citisem undeva că o soluție pe baza de spun lichid, apă și amestecat bine, îi omoara.

View Postcrisstonne, on 05 august 2021 - 01:15, said:

Nu știu ce aveți cu vietatea aia!
Eu nu le fac nimic, îi iau cu mîna și îi dau afară, dacă lasă miros, mă spăl pe mînă, sau, îi scot afară pe o hîrtie.
Nu îi eutanasiez  🤭
Chiar dacă te speli pe mâini, tot se mai simte puțin lichidul ăla pe care îl emană, probabil pentru apărare.

View Postwaterman, on 05 august 2021 - 06:19, said:

Da nu aveți site la geamuri ?
Plase la toate geamurile și găsesc aproape zilnic, de prin septembrie, până prin noiembrie, cam asa, in casă. Sunt și al dracu de inteligente și rezistente.
"Hans, get ze flammenwerfer".

Edited by Vlad_22, 24 October 2021 - 21:21.


#33
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
În perioada asta sînt maro", nu mai sînt verzi, am observat că nu mai lasă miros, cînd sînt maro".

Îi iau și îi arunc afară, unii se îneacă în apa de la porumbei, am un vas cu apă la geam, plutesc în apă.

#34
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,470
  • Înscris: 28.12.2010
Asa e. Jigodiile apar tarziu cand deja se coc alea alea prin curte si toata lumea a bagat pesticidele la loc in cutia cu chimicale la care mai umblam in primavara. Si jegurile astea asteapta. Cand treci printre rosii pe fiecare tomata cate 2 imputiciuni. Treci pe langa ardei la fel. Te uiti la o para si acolo e o mizerie d-asta. Ca sa puna mana si ele sa pape ceva afide de pe trandafiri nici vorba. Niste putori, ce sa mai vorbim.
Nu cred ca merita riscul de a stropi cand sunt rosiile coapte. Se duce dreaq toata aura aia de salvatori ai planetei pe care ne-o  dorim si conceptul de  a manca cat se poate mai curat de la noi din curte. Ca am impresia ca nu le omoara orice rahat de-asta ge coragen si trebuie torpilate cu piretroizi si parca nu prea ai vrea dupa cateva zile sa mananci din tomata aia pe care ai spalat-o cu Karate Zeon alaltaieri.
Eu am observat primele oua pe o tulpina de rosie undeva inainte de intrarea in parga cand inca erau fructele verzi ceapa. Probabil trebuia sa urmaresc mai atent momentul iesirii din oua si atunci sa le trag in tzelina. La anul voi fi mai atent cu ele pentru ca anul asta deja m-au cam napadit si m-am cam saturat de ele.

#35
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Ceva mai putine anul asta pe vremea asta mai rece fatza de toamnele "caniculare" ale anilor precedenti. Am si ramas fara plasa la geamul de la baie, dar in afara de 1-2 pleoscnitze, nu au mai intrat.

Acum iaste probleme cu mustele care se refugiaza la caldura, mereu cu Killtox pregatit dupa ele, dau rateuri, se lovesc de toate alea si pica, mustele decedeaza funny, plosnitza doar se salta de cur in sus si trebuie sa dai 3-5 secunde pe ea ca sa fii sigur ca o rezolvi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate