Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Proiect politie contra soferilor agresivi

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#19
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostCourage, on 05 august 2021 - 00:04, said:

Si la capitolul flash-uri, de la cate flash-uri in sus se considera ca fiind actiune repetata?
1 (unu). Mai mult de unu înseamnă repetiție.

Edited by DaculScoril0, 05 August 2021 - 02:07.


#20
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
io p-aia cu "adusul aportului" n-am prea inteles-o...
poate mi-o explica cineva...
trebuiau sa intre de luna trecuta modificarile cu 10 clase minim pentru permis! a băunit toata presa...
au intrat? nu!

Edited by apocalipsul, 05 August 2021 - 05:24.


#21
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 24.05.2006
facea Badea misto aseara de asta.

Oricum, as propune un amendament, pentru taranii care lasa masina la pompa dupa ce alimenteaza, si mai stau juma de ora sa-si cumpere apa si sticksuri, dupa care revin, dar tot nu pleaca, pentru ca si-au adus aminte ca trebuie sa-si spele parbrizu. Pentru asemenea specimene, cred ca sanctiunea potrivita este 20 de bice pe spinare, Arabia Saudita style. Eventual si permisul anulat pe viata.

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postpasilla, on 05 august 2021 - 00:10, said:

@Courage
Fara sinusoide. Stai pe banda ta, nu te uiti nici in stanga, nici in dreapta si mai ales in spate :)
cum era pe vremuri, reducere vitezei pana la evitarea oricarui pericol.

normal politisti sunt obisnuiti cu "lichelele" pt aia dau legi. legi atot puternice conform carora iti fac o onoare ca nu-ti confisca carnetul pt orice.

eu as baga la "agresiv" si:
- statul lui carcea ca un zbarciog in mijlocul intersectiei cu telefonul in mana.
- efectuarea de manevre fara semnalele luminoase si sonore in functie
- oprirea masinilo ib trafic in zonele intens circulate

Edited by arg, 05 August 2021 - 05:56.


#23
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
Idioții când nu pot face autostrazi, dau reguli stricte pe ulițe. Să nu se depășească melcii, să nu claxonezi uitucii, să nu orbești orbii.
Idioții în general trebuie sa facă ceva idiot pentru binele meu. Așa sunt ei. Preventiv mă opresc să vadă dacă nu am diaree, dacă am băut lichide, dacă am luat micul dejun...și dacă nu... mă amendează că nu am grijă de mine. Îmi dau lacrimile uneori cum vad câtă grijă au de populația ce supraviețuiește cu salarul de o amendă....

Niște idioți.

Și să fie idioți cu drepturi depline, amenzile sunt calculate la cat scrie pe hartie...nu cât ia sclavul în mână...pentru amenzi 2300lei, pentru trai 1340. Cât o amendă radar fără ridicarea permisului....Ca la idioți.
Asta e.

Edited by costaan, 05 August 2021 - 06:32.


#24
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostAdm, on 05 august 2021 - 00:41, said:

Problema este ca la cat de ipocrit si rau e romanu cand e vorba de altii, fiecare sofer ar fi un justitiar cu camera, iar Min de Interne ar trebui sa isi cumpere un Youtube statal.
Omul e jigodie , bine ,nu toti dar unii parca au in sange treaba asta.  La o statie peco o duduie alimenta , in spatele masinii ei coda, merge sa plateasca si se intoarce dupa mai bine de 10 minute, ea a mai ramas sa faca cumparaturi in statia peco. Ma tot intreb daca nu s-a udat cat a fost injurata de ceilalti .
Problema nu e la aplicarea legii cum sustii, ci faptul ca avem o populatie care in majoritate adora sa incalce regulile de bun simt. Legea doar te avertizeaza ca in caz de superi mai multi risti ori sa iei amenda, ori sa iti faca bucurii unul mai suparat.

View Postwiseguy76, on 05 august 2021 - 05:54, said:

facea Badea misto aseara de asta.

Oricum, as propune un amendament, pentru taranii care lasa masina la pompa dupa ce alimenteaza, si mai stau juma de ora sa-si cumpere apa si sticksuri, dupa care revin, dar tot nu pleaca, pentru ca si-au adus aminte ca trebuie sa-si spele parbrizu. Pentru asemenea specimene, cred ca sanctiunea potrivita este 20 de bice pe spinare, Arabia Saudita style. Eventual si permisul anulat pe viata.
Acum am vazut ca cineva a sesizat si astfel de obicei la jigodiile pamantesti.

#25
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,410
  • Înscris: 24.02.2017

View PostGer0nimo, on 05 august 2021 - 00:42, said:

Sunt probe. Eu am dat politistilor multe filme de pe camerele de supraveghere clàdire si douà de pe masinà.


Tu le-ai dat. Bine. Si ei ce au facut cu ele ? :)  Acele filmari private nu sunt reglementate in mod clar. Deci nu prea au valoare, atat timp cat  nu sunt omologate de nimeni. Iar o chinezarie pe care o ai tu pe masina nici nu poate fi omologata.

View Postwiseguy76, on 05 august 2021 - 05:54, said:

facea Badea misto aseara de asta.

Oricum, as propune un amendament, pentru taranii care lasa masina la pompa dupa ce alimenteaza, si mai stau juma de ora sa-si cumpere apa si sticksuri, dupa care revin, dar tot nu pleaca,

Similar la spalatoriile self-service cu moneda. Se pun taximetristii langa aspiratoare si incep sa scoata toate covorasele la uscat, le parfumeaza, sterg fiecare centrimetru de parbriz, de geam lateral, tot.   Muta vita masina mai incolo dupa ce ai terminat si fa naiba ce vrei. Mai sunt si altii care poate se grabesc. Eu nu vreau sa stau acolo mai mult de 10 minute. De aia se numeste rapida.

#26
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Solutia e foarte simpla din punctul meu de vedere dar nu se vrea aplicata. Masini civile (adica neinscriptionate, dotate cu radar si camere de luat vederi) in trafic. Una-doua pe judet, in loc de echipajele care stau cu radarul la boschet. Si sanctioneaza de toate; si viteza si comportament agresiv, si neacordare de prioritate si treceri pe rosu in orase si pietoni indisciplinati. Vor bate recorduri la sanctiuni. Dar vor trebui sa calce pe bombeu si ceva "smecheri" ai zilei. Deci back to radar la boschet. Dar nu, ca si ala va fi semnalizat din timp Posted Image

#27
bvygKLM

bvygKLM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 07.01.2021
Incearca si ei echivalentul pentru "reckless driving".

Formularea actuala nu imi pare foarte clara.  Insa ideea de baza e corecta.


Iar problema exista.

#28
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021

View PostBogotta, on 05 august 2021 - 07:01, said:

Tu le-ai dat. Bine. Si ei ce au facut cu ele ? Posted Image  Acele filmari private nu sunt reglementate in mod clar. Deci nu prea au valoare, atat timp cat  nu sunt omologate de nimeni. Iar o chinezarie pe care o ai tu pe masina nici nu poate fi omologata.


Stau intr-o zonà bogatà in evenimente si cand se intampla vreun accident de circulatie, furt, bàtaie, politistii vin dupà filmate. Cred cà ii ajutà si neomologate.
Oricum, se vede dacà o inregistrare video e alterata sau nu.

#29
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,419
  • Înscris: 30.08.2017
Cam inutil proiectul ăla având în vedere că ei nu aplică sancțiuni în situații în care încălcarea legii este flagranta, dar vor aplica pentru mers prea aproape de cel din față sau claxonat excesiv? Să fim serioși.

#30
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005

View Posttauru242, on 05 august 2021 - 07:14, said:

Solutia e foarte simpla din punctul meu de vedere dar nu se vrea aplicata. Masini civile (adica neinscriptionate, dotate cu radar si camere de luat vederi) in trafic. Una-doua pe judet, in loc de echipajele care stau cu radarul la boschet. Si sanctioneaza de toate; si viteza si comportament agresiv, si neacordare de prioritate si treceri pe rosu in orase si pietoni indisciplinati. Vor bate recorduri la sanctiuni.
nu mai bine camere inclusiv în closetul fiecărui bizon din țara asta? Față profil cur, sanctiunea instantanee online...protejat... Sancționăm pe cei cu gaze în exces....oile vor fi mult mai linistite în somn.... urmarite atent de minim 4 camere în dormitor. Aaa...și dublate salariile tăntălăilor ce vor aproba semenea legi!
Dă băi liber la arme de foc. Vor muri câțiva bizoni în prima zi ...dar din a doua.... știi ce te așteptă dacă te dai bizon. Chiar nu ați sesizat cum dispare agresivitatea la vederea unui pistol? Calmantele sunt jucărie....
Ce să caute masini cu radar la pândă în aglomeratie? Suntem idioți? Alea merg între localități la limite...unde se calcă pedala...altfel...e pierdere de motorină

Edited by costaan, 05 August 2021 - 08:10.


#31
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006
Nu ai ce sa omologhezi la o camera video, ca nu masoara nimic. Nici viteze nici distante.
Trebuie sa verifice doar ca nu a fost alterata filmarea si atat.

Oricum, cea mai buna treaba ar fi cu masini de politie neinscriptionate in trafic, la americani asa e, pot copia de acolo fara sa reinventeze roata.

#32
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
Există o singură lege valabilă!
CE ESTE INTERZIS, COPILUL AIA VA FACE!
Urmăriți și voi circulația din țările fără reguli! Rar vezi accidente mortale...zgarieturi...da.
nu se va aplica niciodată...nu mai vin bani la speciali .... că în fond, pentru ei muncim pana la moarte și suntem cei mai amendabili din imperiu.

Edited by costaan, 05 August 2021 - 08:18.


#33
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,591
  • Înscris: 05.12.2005

View Posttauru242, on 05 august 2021 - 07:14, said:

Solutia e foarte simpla din punctul meu de vedere dar nu se vrea aplicata. Masini civile (adica neinscriptionate, dotate cu radar si camere de luat vederi) in trafic.
Se practică de ceva timp metoda în Austria, cu rezultate excelente.

#34
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,419
  • Înscris: 30.08.2017

View Postcostaan, on 05 august 2021 - 08:15, said:


Urmăriți și voi circulația din țările fără reguli! Rar vezi accidente mortale...zgarieturi...da.


Care sunt țările alea?

#35
vasileraz

vasileraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 13.04.2016
Ar trebui puse niste gheare in asfalt pentru cei care intra pe contrasens pe autostrada, si in momentul cand au intrat gresit, aceste gheare sa se ridice din asfalt si astfel sa nu mai poata inainta.

#36
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Copy-paste din vest. Iar ca tot ce este copiat din vest e un lucru bun. Că a fost gândit de oameni inteligenți și rafinat in zeci de ani.

Este că nici nu va trece prin cap de ce nu se dau flashuri afara? Pentru că îți dă sângele pe nas plătind amenzi, d aia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate