Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

Amenda in euro in Bulgaria

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#55
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Transfer bancar. Ai contul, banca beneficiarului si seria PV.

Edited by pasilla, 08 September 2021 - 15:38.


#56
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Multumesc! Se poate din cont in lei? Ma intereseaza experienta cuiva care a facut asta, pe site-ul MVR se specifica faptul ca suma platita e musai sa fie cea din amenda, daca e mai mica nu se ia in considerare. Ma gandesc ca din lei/euro trebuie facuta o conversie in leva cumva.

#57
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,313
  • Înscris: 28.04.2006

 elena_j, on 08 septembrie 2021 - 15:49, said:

Multumesc! Se poate din cont in lei?

Din cate stiu amenzile nu sunt purtatoare de penalitati....poate ma insel. Nu aveti pe nimeni apropiat cu card Revolut?

#58
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Da, o sa incercam si cu Revolut.
Nu e de penalitati, pur si simplu cred ca ne sta pe creier de cand am primit-o si am avut ghinion pe toata linia cu incercarea de a plati.

#59
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Atentie ca politistii bulgari au inceput sa iasa la ciupeala, am patit-o duminica trecuta. Veneam dinspre Burgas, la intrarea in Varna sunt 10 km de "autostrada", mergeam cu vreo 120 si a aparut semnul de Varna, am lasat acceleratia, logic, aveam vreo 60 la ora, era o masina in fata mea, cand m-am trezit cu politia dupa curba care imi face semn sa opresc. Faza scurta dreapta arsa plus cica viteza 130 in localitate, evident nici o dovada si nu am vazut nici radar, din cate stiu camerele nu sunt radar. Am scos becul de rezerva sa-l montez, a zis ok, ramane viteza, 400 euro si permis ramane 3 luni in Bulgaria.

Omul mai rupea romaneste, mai ales legat de bani. Am intrebat daca rezolvam cumva, nu stiu cat intelegea dar a continuat cu permis si plata banca, a zis banca aeroport deschisa mereu, i-am zis ok si i-am dat permisul si pa si pusi, a venit repede dupa mine cu "dilit amenda oan handrad iuro". Noroc ca aveam 120 leva la mine, i-am aratat portofelul si ca aia sunt banii,a zis ok dar discret, in acte, iar eu i-am urat sa faca Covid si sa dea banii pe tratament. Omul era vulpoi batran, se vedea ca nu era la prima ciupeala, celalalt politist tinerel a ramas langa masina, nu s-a bagat. Mi s-a parut nitel speriat totusi pentru ca nu intelegeam prea bine ce zice si ma tot apropiam de el iar el se retragea de parca ii era frica sa nu ia Covid, apoi m-a intrebat ce job am cand a vazut ca in loc sa ma milogesc de permis i l-am dat.

Cum probabil ca amenda pentru bec era cam tot pe acolo am zis ca asta sa fie paguba, 300 lei. Poate ca am avut 110 cand am vazut intrarea in Varna iar la semn aveam 90, si apoi 60 in scurta vreme, as zice ciupeala clara deoarece a vazut faza scurta care nu ardea si avea oricum motiv de oprit, iar eu cred ca se multumea si cu jumatate din suma primita. Ideea e ca nici macar pe portiunea marcata drept autostrada nu am circulat cu 130, cred ca maxim 120, iar spre intrarea in oras cu totii incetineau, n-am facut decat sa circul cu viteza traficului, pe prima banda.

Edited by spooky51, 09 September 2021 - 15:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate