Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Amenda in euro in Bulgaria

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007

View PostAdescu, on 05 august 2021 - 10:43, said:

Singura explicatie rezonabila pare sa fie asta: el da amenda cum se da, in leva, dar PV-ul fiind in bulgareste, care-i fraier si se ia dupa ce spune agentu (repetat, am martori, nu-i vorba ca am auzit eu prost), adica ca trebuie platit euro, pt ca oricum nu intelege o boaba din PV, ala plateste euro si diferenta se duce undeva. Cine se prinde ca e leva, bine, cine nu, nu si le baga dublu in buzunar.

Ce scrie pe PV ? Care este valoarea amenzii ?

P.S. Tu ai impresia ca oricine are acces la conturile institutiilor publice ? Se duce orice angajat si scoate din contul institutiei niste bani, ca asa vrea muschiul lui ?

#38
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 03.08.2004

View Postmariovrs, on 04 august 2021 - 19:06, said:

E teapa ma.. Cum dracu sa incaseze statul bulgar amenzi in euro. E contul personal la unul din bulangii aia doi de te-au oprit.
Ba, ce le mai trece prin cap.
Si de ce nu i-ar fi dat contul personal in leva ca sa elimine banuielile?

#39
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Probabil politistul a scris in leva dar i-a spus omului suma in euro in ideea ca intelege mai usor despre ce este vorba. Nu a fost asa, mai rau l-a incurcat, se pare.

#40
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Deci ăla avea chitanțier la el făcut la imprimerie cu contul lui.
Mai era și drum agricol.

Romanu ar inventa orice, doar ca sa nu plătească o amenda.

E prima ieșire din țara? Chiar nu știai ca se merge cu faza scurta permanent ?

In fine, cât timp nu pui pv, facem niște scenarii inutile.
Eu zic ca e pe bune amenda și o sa afli cât de curând urmarea.
Tu zi ca tine.

#41
Adescu

Adescu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.06.2021
Cum incarc pv-ul jpg aici ca nu gasesc niciun buton de attach?

#42
callatis06

callatis06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.01.2007
Aici:

Attached Files



#43
Adescu

Adescu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.06.2021
Attached File  20210806_084844.jpg   262.42K   94 downloads

#44
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Acolo scrie clar: Leva/BGN.

Interesant e ca PV e scris si in limba engleza.

Contul ala bancar este valid. Apartine Ministerului de interne.

Edited by pasilla, 07 August 2021 - 02:20.


#45
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020
Politistul i-a spus clar amenda este in jur de 20 de euro, dar el i-a trecut valoare in LEVA, adica in moneda locala.

#46
Adescu

Adescu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.06.2021
Da, ca cei care nu se prind sa plateasca euro, nu leva. La mine a fost 20 leva, am platit 10.2 euro pt ca nu pot sa fac transfer in leva. Nu e vorba ca n am auzit bine sau ca mi-a zis echivalentul in euro. Am martori care au auzit acelasi lucru de la agentul bulgar care o rupea pe romaneste: "amenda, 20 euro, in contul de aici "

#47
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Pentru ca multi bulgari stiu romana, mai ales cei care stau in nordul tarii, adica aproape de sudul nostru. Sunt bulgari care stiu romana, dar nu engleza.
Iar procesul verbal e facut in engleza fiindca in Bulgaria circula multi turisti din alte tari, iar guvernul lor a avut o idee buna cu aceste documente bilingve.

#48
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Era un număr acum ceva timp Anticorupție Bulgaria
Suna, da-le povestea, poza cu pv ul și vezi ce zic

Eu zic ca e legitim actul

#49
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007
E perfect valabil documentul.
Ori initiatorul a inteles gresit ori politistul a gresit cand i-a comunicat 20 euro.
Amenda este in leva, iar contul e bun.
Q.E.D.

#50
octav_ro2002

octav_ro2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.11.2009
Ieri am pățit la fel cu paznicii cu simțul răspunderii din Bulgaria.Amenda 20 BGN. Am întrat pe portalul trecut pe chitanță https://e-uslugi.mvr...kat-obligations și rezultatul este ca nu exista date inregistrate...

Ai făcut transfer în contul respectiv?

Attached Files


Edited by octav_ro2002, 24 August 2021 - 05:42.


#51
Adescu

Adescu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.06.2021
Da. 10.2 euro, ca nu puteam face transfer de leva. Probabil amenda intra mai greu in sistem.
Tot pt lumini ai luat-o? Era vanatoare, clar. De romani, mai ales, ca la noi legea nu zice sa le aprinzi pe orice drum de țară.

#52
Adescu

Adescu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.06.2021
A mea pare inregistrata.

Attached Files



#53
octav_ro2002

octav_ro2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.11.2009
Clar la vânătoare Ce este frustrant pentru mine este ca nici cei din fata mea nu aveau luminile aprinse, tot romani.Ghinion. Am plătit la prima banca în care am întrat ( in Bansko ). 21,08 BGN. Deci 20 amenda și 1.08 comisionul băncii.

#54
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Buna tuturor! Voi fi doar pe jumatate off-topic, fiindca este vorba despre o amenda din Bulgaria, dar in leva Posted Image.

Anul acesta, la reintrarea in Bulgaria dinspre Grecia, am fost opriti dupa verificarea documentelor, prin sondaj si verificate actele masinii.
A fost gasita o amenda din 2020, de 50 leva, ni s-a inmanat procesul verbal si ni s-a facut semn sa plecam mai departe. Sotul a scos cardul, aratand ca vrea sa plateasca, dar politistul de frontiera i-a facut semn sa plece, ca nu se poate. Din pacate, nici engleza nu vorbea, nici noi bulgara sa ne intelegem mai mult.

Am oprit la primul Shell unde ni s-a spus ca putem plati la Sandanski, la Easypay in Kaufland. Am mers acolo, fata de la ghiseu ne-a spus ca nu se poate (tot prin semne).
Am intrebat la OMV-ul de dupa Sofia, ni s-a spus ca da, putem plati, dar dupa ce a incercat (banuiesc ca pe celebra aplicatie a ministerului din BG, care e mentionata si pe PV: https://e-uslugi.mvr...kat-obligations), ni s-a spus ca CNP-ul nostru nu e primit, trebuie CNP de Bulgaria.

Am mai oprit in Ruse la o banca sa platim acolo prin transfer, ne-au refuzat si, in ultima instanta, in vama, dar ghinion, nu le mergea aplicatia.
Am pierdut aprox. 2 ore cu acest ghinion si nu am rezolvat nimic.

Pe site-ul de mai sus am incercat sa platim de acasa, dar intr-adevar, desi ne gaseste amenda, nu accepta decat CNP de Bulgaria, asa ca nu putem plati astfel.

A mai reusit cineva sa plateasca amenzi primite in Bulgaria din Romania si, daca da, cum?

Multumesc!

Edited by elena_j, 08 September 2021 - 15:21.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate