Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Amenda in euro in Bulgaria

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,716
  • Înscris: 08.10.2004
si eu cred ca e vrajeala. nu exista amenzi in alta moneda decat a tarii respective.

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca nu avem o poza cu PV, e greu sa ne lamurim.
Politistii reali nu cred ca ar fi atat de dobitoci sa recurga la asemenea metode. Ar fi prinsi in doua secunde.
Altfel sta situatia cu unii falsi, care nu isi risca jobul.

Edited by pasilla, 04 August 2021 - 20:13.


#21
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
poti verifica daca ai amenda pe bulgaria aici!

#22
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,986
  • Înscris: 07.11.2006

View Postpasilla, on 04 august 2021 - 20:13, said:

Daca nu avem o poza cu PV, e greu sa ne lamurim.
Politistii reali nu cred ca ar fi atat de dobitoci sa recurga la asemenea metode. Ar fi prinsi in doua secunde.
Altfel sta situatia cu unii falsi, care nu isi risca jobul.

Povestea este tare subtitica.

View PostAdescu, on 04 august 2021 - 17:36, said:

Am luat o amenda in Bulgaria pentru neaprinderea farurilor. Eram pe un drum comunal, nu chiar agricol, ceva de genul asfalt din '83 dar la ei cica legea zice ca trebuie sa le aprinzi peste tot. Dubios mi se pare ca amenda e in Euro intr-o tara care nu a trecut la euro, nu leva (platibila intr-un cont bancar etc). S-o platesc sau banii aia ajung in contul vreunei mafii din politia lor? In spatele meu, alte numere de RO oprite din acelasi motiv...


Ce om normal,turist sau nu,circula pe drumuri comunale,nu chiar agricole?
Eu am circulat prin Bulgaria de vreo 6 ori.Aveti cuvantul meu ca de abia am vazut politist/politisti sau masini de politie.Si asta acolo unde intr-adevar traficul o cere,pe drumurile principale,nu pe coclauri.
Anul trecut pe vremea asta,de exemplu,n-a fost tipenie de politist.nici pe sosele si nici in statiune.Cel putin cand am fost eu in zona.Posted Image

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postadisz, on 04 august 2021 - 20:20, said:

Povestea este tare subtitica.
Apropo de asta, PV-urile romanesti sunt scrise si in limba engleza (ma refer la formular ) ?

#24
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postdorin_2k, on 04 august 2021 - 18:30, said:

Doar pe astea ești obligat sa ai luminile de întâlnire aprinse.
Luminile de întâlnire aka faza scurtă.
Sau DRL-uri, cine are mașină dotată cu așa ceva.

Referitor la problema inițiatorului, eu aș ignora amenda respectivă.

View PostVOC, on 04 august 2021 - 19:08, said:


E un pic suspect. Taxa de pod de la Vidin sau vigneta se plateste in euro pentru ca nu ii poti pretinde suedezului să platească in leva câtă vreme nici nu a intrat in tară.
Think, my friend, think.
Ce treabă are suedezul cu moneda euro?
Think, my friend, think.

Edited by ericmario, 04 August 2021 - 20:34.


#25
Adescu

Adescu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.06.2021
Eram in localitate cand m-au oprit (Krapetz). Si nu era noapte, 16 PM, pt cine a intrebat. Faptul ca eram intr-o zona turistica cu 50% romani, ca amenda nu e mare, probabil ca sa nu te revolti si sa platesti ca sa nu te doara capul (20 euro), ca m-au "iertat" pentru nepurtarea centurii (mwrgeam fix 1km, de la plaja in sat), care mi se pare mai grav decat neaprinderea farurilor, faptul ca m-au atentionat ca totul e filmat din masina de politie, probabil pt a da impresia falsa de legilitate si decat sa ma gandesc la o spaga mai bine platesc o amenda subtire, faptul ca o rupeau f. bine pe romaneste (era target-ul lor special soferul de RO, necunoscator in chestiunea cu farurile peste tot?) si mai ales ca amenda mi-au dat-o in euro, nu in leva (in Romania, politistul il amendeaza pe soferul bulgar in euro?!?), toate astea ma fac sa cred ca e ceva dubios la mijloc.

#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Depinde de "suedez" Posted Image

#27
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,778
  • Înscris: 06.09.2004
daca era ceva dubios te puneau sa platesti pe loc. nu sta nimeni sa scrie amenzi false cu conturi contrafacute in euro sa faci tu transferuri, tragea acolo pe loc de tine sa dai cat ai. asta ma face sa cred ca e pe bune.

#28
Adescu

Adescu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.06.2021
Inca un detaliu: desi omu mi-a spus de vreo 3 ori ca amenda e de 20 euro, in PV scrie leva in bulgareste inainte de casuta unde a completat suma. Deci care nu stie o boaba de ce mama ei de limba e, ar zice ca e ce a spus agentu pe gura, adica euro. Eu mai stiu o bruma de rusa sa descifrez la lectura iar bulgara e tot p-acolo. Dar n-am mai stat la discutii cu el, ca de ce euro cand scrie leva...

#29
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,375
  • Înscris: 23.04.2007
Da si tu o poza cu PV-ul. Blureaza datele personale, nu te mananca nimeni.

#30
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 24.11.2020

View PostAdescu, on 04 august 2021 - 21:17, said:

Inca un detaliu: desi omu mi-a spus de vreo 3 ori ca amenda e de 20 euro, in PV scrie leva in bulgareste inainte de casuta unde a completat suma.

Băi, tu iti bai joc de noi...

#31
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Unde e poza cu pv ul ?

#32
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,863
  • Înscris: 16.04.2007

View PostAdescu, on 04 august 2021 - 21:17, said:

Inca un detaliu: desi omu mi-a spus de vreo 3 ori ca amenda e de 20 euro, in PV scrie leva in bulgareste inainte de casuta unde a completat suma. Deci care nu stie o boaba de ce mama ei de limba e, ar zice ca e ce a spus agentu pe gura, adica euro. Eu mai stiu o bruma de rusa sa descifrez la lectura iar bulgara e tot p-acolo. Dar n-am mai stat la discutii cu el, ca de ce euro cand scrie leva...

Agentul ti-a spus pe gura echivalentul in Euro, dar in PV a trecut ( asa cum e normal ) in leva.
Totusi, pentru edificare, pune PV-ul sa ne dam si noi cu parerea.

#33
Adescu

Adescu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.06.2021
Si cu datele personale ce fac, le insir pe net punand aici PV-ul?

#34
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,863
  • Înscris: 16.04.2007

View PostAdescu, on 05 august 2021 - 10:06, said:

Si cu datele personale ce fac, le insir pe net punand aici PV-ul?

Le poti blura / sterge / acoperi.

#35
Adescu

Adescu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.06.2021
Singura explicatie rezonabila pare sa fie asta: el da amenda cum se da, in leva, dar PV-ul fiind in bulgareste, care-i fraier si se ia dupa ce spune agentu (repetat, am martori, nu-i vorba ca am auzit eu prost), adica ca trebuie platit euro, pt ca oricum nu intelege o boaba din PV, ala plateste euro si diferenta se duce undeva. Cine se prinde ca e leva, bine, cine nu, nu si le baga dublu in buzunar.

#36
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 28.04.2006
Vezi la vama cand intri in Bg data viitoare daca a fost pe bune sau nu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate