Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Transfer Otopeni - Iasi

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010
Salut,

Am un transfer de facut din Otopeni catre Iasi. Aterizez la 1AM in Otopeni. Urmatorul zbor catre Iasi e la 8AM. M-am gandit ca e mai bine sa iau un autobuz (poate si dorm, in aeroport poate raman fara bagaj daca incerc sa dorm).

Stiti ce companii sunt mai decente? Cu o cautare google gasesc Teisa, autoviptransfer.ro, mybus, taxibus.ro etc. Nu stiu daca toate sunt companii in sine sau doar vand bilete mai departe.

Prefer ceva ok ca ambianta, confort, stil de condus (fara viteza).. decat ceva ieftin si prost.

Multumesc

#2
aliency

aliency

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 20.08.2014
avion 1000/100

singura cursa - daca circula- pleaca pe la 2 noaptea si ajungi rupt de oboseala,tot in jurul orei 9

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Avion.

Si cu autocarul faci o vesnicie. Sa nu mai zic ca s-ar putea sa trebuiasca sa mergi pe la boschetareala de la gara de nord sau de unde or pleca autocarele. Ca transfer de la OTP direct nu stiu daca ai la orice ora.

Nu ai luat biletele intregi pana la iasi? (X - OTP - IAS)

Vezi ce zboruri sunt la Tarom daca inca nu ai luat biletele. Tarom are un zbor pe la 10 seara parca, am fost cu ei pe ruta aia (tot transfer) recent. Si asas poti ajunge in OTP pe la 8 si la 9-10 spre Iasi.

#4
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
daca iti permiti, +1 pentru avion. Aterizezi la 1 am dar pana cobori, pana treci de verificari se face 2. Inca 5 ore 30 si deja te pregatesti sa te urci in avion. la 9 aterizezi in Iasi.

Nu ramai fara bagaj daca dormi :))

Edited by Maryus89, 04 August 2021 - 17:37.


#5
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,079
  • Înscris: 07.07.2006
Numa că în alea 5 ore poate să doarmă în autocar. Iar noaptea se circulă lejer. Dacă chiar e autocar la 2, de la Otopeni, are șanse să îl prindă și să nu piardă vremea prin aeroport.

#6
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010
Este autocar fix la 2. Asta vad si eu ca principalul avantaj.. pot sa dorm cateva ore. Pacat ca in aeroport in Otopeni nu este nici un spatiu de dormit (chiar contra cost). Cu hotel e prea multa plimbarea pentru orele respective.

Edited by riotx, 04 August 2021 - 17:44.


#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Cand am aterizat eu ultima oara in OTP, aka in Mai, era un dezastru la sosiri cu DSP-ul si digitalizarea p*lii. Si o durat mai mult de o ora pana am ajuns la avion (al doilea)

Deci nu te baza pe asta. E haos, toata lumea se inghesuie, DSP-ul (digitalizat) cere adeverinte printate DE DOUA ORI (desi o ai si digital cu cod QR), lumea se impinge, aeroportul in sine e haos fara marcaje cum trebuie...

Deci 1 ora e super putin.

daca iei la tarom de ex te asteapta, pentru ca toata lumea are escala si lipseste jumatate de avion.

La autobuz nu te asteapta nimeni. Nu esti la minut pa si la revedere.

Edited by Lex404, 04 August 2021 - 17:58.


#8
aliency

aliency

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 20.08.2014
problema e ca NU e autocar, e microbuz.si nu stii daca circula.

nu se fura bagaje in aeroport-sint multe camere si agenti de paza

sint si zboruri directe iasiPosted Image

Edited by aliency, 04 August 2021 - 17:57.


#9
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,079
  • Înscris: 07.07.2006
E drept, sînt ceva aterizări în jurul orei 1.
Nasol că nu poți fi flexibil, adică ori iei de acu bilete, ori dacă stai să vezi la fața locului, poate nu ai loc nici la autocar.
Mai rămîne trenul, Gara de Nord - Iași, plecare la 6:25, ajunge pe la 13. Dacă treburile se lungesc în aeroport și nu ai nici bilet de avion, iei trenul spre Gara de Nord și mai stai pe acolo 2-3 ore.

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Apropo de dormit in aeroporturi, daca esti tanar/a si ai chef.

Am dormit in Budapesta de n ori. BUD ii genul ala de aeroport in care ai putini unguri (ca restul merg la VIE) si restul romani (inclusiv cu fuste).
Nu mi s-a furat niciodata nimic Posted Image

Bine,a cum la aproape 30j de ani n-as mai face-o. Dar in 20s era misto Posted Image

(ps. sa nu mai zic ca aveam toata banca pentru mine + incarcator fix sub banca Posted Image )

 aliency, on 04 august 2021 - 17:56, said:

NU e autocar, e microbuz

In asa ceva nu m-as urca nici platit...

Pe langa faptul ca esti ca in conserva, mai risti si sa mori pe drum.

Regula e asa:

Nu zbori in fiecare zi. Poate nici in fiecare luna. Poate nici chiar in fiecare semestru.

Ia naibii bilete la o comapnie legacy care te duce de la origine la destinatie. La Iasi mai ai si Austrian.

Platesti poate 100-150 EUR, dar stii ca ajungi fara batai de cap.

Bonus: daca e orice intarziere considerabila, primesti hotel frumix in orasul de tranzit sau rerutare, nu ramai chelea manzului.
2nd bonus: nu te inghesui aiurea prin aeroport, ai bagajul de mana mare inclus sau chiar 23kg la cala (tarom), nu iti scuipa nimeni in fata, nu sunt sacose de rafie.

tarom/ austrian zboara la Iasi. cauta round trip (sau one way, dar asta va fi la acelasi pret ca round trip).

Edited by Lex404, 04 August 2021 - 18:15.


#11
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010
Regula e buna, dar nu este zbor direct Lisabona - Iasi si nici alte optiuni cu escala decenta (in numar de ore).

Edited by riotx, 04 August 2021 - 18:21.


#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 riotx, on 04 august 2021 - 18:21, said:

Regula e buna, dar nu este zbor direct Lisabona - Iasi si nici alte optiuni cu escala decenta (in numar de ore).

Ce data?

#13
riotx

riotx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.12.2010
Mijloc - sfarsit de August. Dar nu e foarte relevant, nu sunt optiuni decente.

Edited by riotx, 04 August 2021 - 18:28.


#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Mda...

Am verificat random acum.
Tarom nu mai zboara spre LIS. sau nu am gasit eu.

Austrian round trip pentru August (18-30 AUG) LIS-IAS cu orar ok (7-8 ore in total) ii 270 EUR dus intors. Cu 2-3 ore escala in Viena (si nu te plictisesti acolo, ceva shopping, clatit ochii, etc).

Amu no, cam tarziu in mijlocul verii.

Lisabona pare cam deconectata de Romania si mai ales de Iasi. Deci multe optiuni nu ai.

pentru referinta, eu zbor cu LH group (Lufthansa/ Austrian/ Swiss) foarte des din KRK catre diverse destinatii si cred ca maximul prins e 150 EUR dus intors (Cagliari, alti izolati). In rest in Europa cam 100 EUR dus intors la LH :)

Edited by Lex404, 04 August 2021 - 18:40.


#15
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
E mai sigur zborul cu avionul decat mersul pe E85 cu microbuzul :))

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Asta cu siguranța.
Pai luna trecută o fost un accident cu 7 morți.

#17
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016

 riotx, on 04 august 2021 - 17:42, said:

Este autocar fix la 2. Asta vad si eu ca principalul avantaj.. pot sa dorm cateva ore. Pacat ca in aeroport in Otopeni nu este nici un spatiu de dormit (chiar contra cost). Cu hotel e prea multa plimbarea pentru orele respective.

Nu e nici o plimbare. E un hilton la 100m de usa de la plecari. Acum nu cred ca mai e cazul dar inainte de banii pe hiltonul asta aveai un taxi pe 250km.
Sint microbuzele alea la OTP dar orarul tau e dificil, ar trebui sa dai telefon inainte.

#18
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 07.04.2005

 Maryus89, on 04 august 2021 - 17:34, said:

Nu ramai fara bagaj daca dormi Posted Image)  

I spent my fare share of nights prin OTP (si alte aeroporturi). Unele le-am dormit, altele nu. N-am ramas niciodata fara bagaje (si n-am vazut nici pe altii sa ramana). Doar ca nu-s tocmai placute scaunele alea de fier cu cotierele respective. Am vazut oameni dormind si pe pervazul de langa geamuri (cum e mai lat).

Alternativa la Hilton (nu stiu ce scoruri au), ar mai fi Hotel Otopeni / Old Pensiunea Otopeni (sunt in aceeasi curte ambele). Iti ofera transfer gratuit la orice ora. Cand ti-ai luat bagajul de la banda, i-ai sunat si trimit un microbus dupa tine (5-10minute distanta).

Si eu as opta asemenea colegilor pt avion.

In timpul saptamanii ai TAROM dimineata 08:00 --> 09:00.

BlueAir vad ca nu mai au acea cursa dimineata spre Iasi (au doar la 00:35 / /13:25 / 16:45 / 21:15).


 Lex404, on 04 august 2021 - 18:14, said:

Am dormit in Budapesta de n ori. Nu mi s-a furat niciodata nimic
(ps. sa nu mai zic ca aveam toata banca pentru mine + incarcator fix sub banca  )  

Aha... deci pe tine te injuram cand nu gaseam priza liberaPosted Image

Edited by ghitapg2, 05 August 2021 - 18:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate