Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Statiune munte

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,060
  • Înscris: 30.07.2006
Buna ziua,

se poate o recomandare pentru o statiune la munte in Bulgaria , in septembrie, 2-3 zile?
Ma intorc din Grecia, Nikiti si as vrea ceva-in masura in care exista- situat la jumatatea drumului intre Nikiti si Bucuresti.

#2
mariusxcom

mariusxcom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.06.2006
Eu iti recomand Bansko.
Nu te abati tare mult de la traseu daca vi din Salonic (~40 km).
Ai ce sa faci acolo .. sunt telecabine sa urci pana sus la 2600 metri.
eu iti recomand  Hotel Saint George Ski & Holiday care are si piscina interioara si care e deschis :
https://bulgaria.tra...[4]=4&meal[5]=5
la 100 de euro demipensiune pentru 2 zile ... decent

Edited by mariusxcom, 04 August 2021 - 11:01.


#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Bansko sau Musala (Musala e la aproximativ o ora de Sofia).

#4
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Bansko sau Borovets, am stat in fiecare cate 4 nopti anul trecut.

#5
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
dacă bansko, atunci musai astera!
(acolo aqua park, nu glumă!)

#6
dragos_diaconescu_

dragos_diaconescu_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 31.07.2021
Borovets sau Malyovitsa

#7
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Bansko sau Razlog, sunt una lângă alta, foarte aproape de frontiera cu Grecia în plus eviți punctul de frontieră Promahonas-Kulata care e foarte aglomerat. De aici până la București e drum de o zi, maxim 10 ore dacă nu te grăbești și nu intervine nimic neprevăzut. Am fost de 2 ori în 2016 și 2018 și le prefer la orice oră față de Predeal, Sinaia sau Poiana Brașov. Poți urca cu mașina pe muntele Pirin până la aproximativ 2000 m și nu e nici pe departe aglomerația din România pe nicăieri.
La întoarcere o poți lua prin Velingrad traversând munții Rodopi, poți cumpăra miere de pin și alte produse tradiționale de la localnici (bulgari musulmani), străbați un defileu impresionant dincolo de Velingrad, poți traversa Balcanii prin pasul Șipka (între Kazanlîk și Gabrovo), dacă ai timp poți da o tură și prin Plovdiv.
Recomand cu căldură Bulgaria, e la fel de interesantă ca România dar nu e aglomerat pe nicăieri, cel puțin vara.
Cazare în Bansko și Razlog găsești pe Booking.

#8
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,060
  • Înscris: 30.07.2006
Multumesc tututor pentru sugestii.

@jadcomp

Dar pentru Bansko nu trebuie intrat in Bulgaria pe la Kulata?
sau incurc eu?

#9
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

 marius.bunu, on 04 august 2021 - 11:54, said:

Multumesc tututor pentru sugestii.

@jadcomp

Dar pentru Bansko nu trebuie intrat in Bulgaria pe la Kulata?
sau incurc eu?
Nu are niciun rost să intri pe la Kulata, dacă te uiți pe hartă de la Bansko spre sud e drumul marcat cu 19 care devine apoi 57 în Grecia, primul oraș mai important de partea grecească fiind Drama. Pe partea bulgărească ultimul oraș mai important e Gotse Delchev, eu doar până acolo am fost. Am înțeles că frontiera se trece printr-un tunel.
Pe partea bulgărească drumurile 19 și 84 (spre Pazardzik) au fost modernizate în 2013 pe fonduri europene și erau în perfectă stare în 2016 și 2018. Traficul e foarte lejer pe ele dacă comparăm cu România.

#10
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,060
  • Înscris: 30.07.2006

 jadcomp, on 04 august 2021 - 12:10, said:

Nu are niciun rost să intri pe la Kulata, dacă te uiți pe hartă de la Bansko spre sud e drumul marcat cu 19 care devine apoi 57 în Grecia, primul oraș mai important de partea grecească fiind Drama. Pe partea bulgărească ultimul oraș mai important e Gotse Delchev, eu doar până acolo am fost. Am înțeles că frontiera se trece printr-un tunel.
Pe partea bulgărească drumurile 19 și 84 (spre Pazardzik) au fost modernizate în 2013 pe fonduri europene și erau în perfectă stare în 2016 și 2018. Traficul e foarte lejer pe ele dacă comparăm cu România.

"De asemenea, la punctul de trecere a frontierei Exochi (langa orasul Drama), circulatia este deschisa pentru traficul oricarui vehicul


Asta e, multam fain , habar nu aveam de ea

#11
mariusxcom

mariusxcom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.06.2006

 gushpi, on 04 august 2021 - 11:09, said:

dacă bansko, atunci musai astera!
(acolo aqua park, nu glumă!)
Asta as fi recomandat din prima... dar din pacate Astera Bansko este inchis momentan. Inchis a fost si anul 2020-2021 la ski.
Sa vedem daca se deschide in iarna.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate