Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Realme GT 5G

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
cristi_NT

cristi_NT

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.02.2020
Sunt mici buguri , dar mai degrabă am observat că la opțiunea "confort ochi" nu mai poți seta de la apus la răsărit , înainte se putea , acum poți seta doar interval orar ...

#38
kNps

kNps

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.06.2021
Am observat ca atunci cand sunt intr-un apel telefonic sau chiar video (pe whatsapp de exemplu) exista perioade foarte scurte de timp in care interlocutorul nu ma aude (2-3 secunde). O sa mai testez maine si daca persista problema il voi returna .
Nu stiu daca e o problema la unitatea pe care am primit-o eu, daca e o problema faptul ca i-am facut update la android 12 dar din pacate asa nu il pot folosi.

#39
cristi_NT

cristi_NT

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.02.2020
Dacă îl returnezi ce îți iei in loc ? De curiozitate....

#40
cristi_NT

cristi_NT

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.02.2020
Eu am observat că nu mai primesc notificările de la Gmail de când cu android 12

#41
kNps

kNps

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.06.2021
Da , nici mie nu imi intra notificarile de la Gmail. Probabil o sa mai incerc o unitate identica si daca si aia imi face probleme ma reorientez.

#42
Eclynoh

Eclynoh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.04.2019
Eu primesc notificările în regulă.

#43
cristi_NT

cristi_NT

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.02.2020
Am mai găsit niște probleme pe la o aplicație care o folosesc la servici , se blochează , când vrea merge când vrea nu , acum îmi cam pare rau că am făcut update la A12 , mă gândesc că o parte din buguri s-ar rezolva cu o resetare generala ținând cont că s-a update sistemul , dar sunt prea multe de configurat după și nu prea am timp să mă ocup de asta

#44
cristi_NT

cristi_NT

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.02.2020
Azi am descoperit că pe a12 nu mai merge screen mirroringul, asta a pus capac pentru mine . Așa că : vând realme GT

#45
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
vezi ca e o chestie valabila pentru orice terminal cu a12.

#46
cristi_NT

cristi_NT

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.02.2020
Ma mut pe iPhone dacă reușesc să vând GT-ul

#47
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
sa speram ca reusesti sa te acomodezi.
vezi ca nici la apple nu e totul lapte si miere si si la ei mai ai buguri si probleme

#48
cristi_NT

cristi_NT

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.02.2020

View Postcarmenclara1, on 05 februarie 2022 - 05:33, said:

vezi ca e o chestie valabila pentru orice terminal cu a12.
nu e adevarat , nevasta-mea pe a52s 5g cu a12 are screencast si merge fara probleme

#49
Andrei4948

Andrei4948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 20.12.2021

View Postcristi_NT, on 06 februarie 2022 - 16:00, said:

nu e adevarat , nevasta-mea pe a52s 5g cu a12 are screencast si merge fara probleme

De acord cu tine! Si A52s -ul sotiei la care am facut update recent la android 12 merge impecabil. Chiar am ramas surprins ca e atat de bine optimizat si se misca chiar rapid in orice situatie. Telefonul face toti banii.

#50
cristi_NT

cristi_NT

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.02.2020
Din păcate nu reușesc să vând GT-ul desi după aproape o lună de utilizare am scăzut 400 de lei din preț , dacă reușesc să îl vând mă mut pe iPhone sau pe a52s 5g

#51
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
L-am luat si eu de curand la doar 1630 lei. Apreciez la el ca nu are nici un ecosistem proprietar. E Google si atat. Nu am gasit bug-uri la telefon. Senzorul de amprenta este o bijuterie. Notificarile le primesc si pe smartwatch si nu ma deranjeaza ca nu notifica permanent. Nu are sens.  Este cel mai rece telefon de pana acum. Cu alimentatorul de 65W abia se incalzeste usor pe toata suprafata.  Prefer sa folosesc alimentatorul clasic de 10W pentru ca dimineata am bateria la minim 40% si nu ma grabesc sa-l incarc in 20 min. Se incarca repede si asa si protejez bateria.Nu folosesc modul GT si nici pentru jocuri. Sunetul este puternic si clar. Nu folosesc Whatsapp mai deloc. Am propriul server de mesagerie prin care comunic cu cei apropiati. Nu pot spune daca e problematic pe whatsapp. Daca e sa-i caut nod in papura as spune ca luminozitatea e cam mica si setarile camerei sunt basic chiar si la modul pro. Pozele ies mai bune pe modul Night decat Photo. Paleta de culori redate e redusa.Pozele sunt mai mult gif-uri. Culorile din poze sunt decalibrate, intense si contrastul marit exagerat. Verdele e verde inchis si rosu e portocaliu. Umbrele apar in poze ca si cum cineva a varsat ulei pe jos. De altfel toate zonele mai intunecoase au aspect de pete de ulei. Se remediaza partial cand treci pe modul night. Camera wide este o gluma. Nu am probleme cu apelurile de pe sim-uri si nu-si schimba aiurea melodia de apel. Voi trece la Android 12 atunci cand va veni prin OTA. Nu doresc sa fac experimente pe versiunea de UK sau Germania.
Am butonat si un Samsung A52s si pot sa confirm ca se misca fluient. Are ecranul mai luminos si culori mai placute iar pozele sunt dintr-un alt film. Insa Samsung nu-mi mai ofera incredere. Il pot strica intentionat printr-un update final. Se pricep sa faca asta si cu modelele lor de flagship. De asta au fost si eliminate din Geekbench 5.
Prefer un telefon care sa mearga la fel de bine si dupa 4 ani. Nu cred ca Realme s-ar injosi la asemenea magarii si sa-l castreze printr-un update de "stabilitate".

#52
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View PostLeo2006, on 09 martie 2022 - 14:17, said:

Prefer un telefon care sa mearga la fel de bine si dupa 4 ani. Nu cred ca Realme s-ar injosi la asemenea magarii si sa-l castreze printr-un update de "stabilitate".
ramane de vazut mai ales daca tii cont de antecedentele din grupul bbk la acest capitol.
singurul avantaj este ca realme a investit mai mult in sistemul de racire

#53
xmariuS75

xmariuS75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 15.07.2005
Am zis să-mi încerc norocul și cu acest model, cel galben, l-am luat cu 1760 de la eMag. Ca și telefon e frumos, hardware de top și cam atât. Ecran mediocru, culori spălăcite indiferent de setările făcute, software execrabil, zici că-i făcut de niște elevi de la cursurile de programatori, interfață urâtă, lipsuri multe, limitat în customizare, la capitolul foto jalnic, zici că-s picturi în ulei. Mai au de mâncat pâine până se vor ridica la nivelul concurenței. Este strict părerea mea, cei care-l aveți să vă bucurați de el sănătoși.

#54
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Ecranul nu e prea luminos dar culorile sunt naturale usor aprinse in stilul ecranelor amoled si asta imi place. Software-ul e android clasic customizat cu Realme 2.0. Apreciez un soft curat lipsit de bloatware. Camera e mai slabuta dar e normal la ce pret are.
Pentru camera se poate folosi softul Gcam. Are inclusiv si setarile pentru Realme GT explorer master care merg si la GT.
https://www.celsoaze...dev-bsg/f/dl75/
Cine nu vrea sa-l instaleze poate sa treaca fotografierea in mod noapte unde ies pozele mai bune.
Camera telefonului te penalizeaza daca nu stii cum sa faci pozele. Este un crop needitat. Poza e facuta la geam. A doua si a treia e la dimensiunea full.
Attached File  9rN0RKN8T_enqh36fNRj_g.jpg   128.13K   31 downloadsAttached File  z4-Tn2xmT-OQamjmMueizw.jpg   298.84K   32 downloadsAttached File  jX9KSbwlRhyfmf8QXwdFPg.jpg   216.77K   26 downloads

Edited by Leo2006, 06 April 2022 - 12:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate