Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Anxietate

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Anxietatea este naturala, apare deobicei la lenesi atunci cand:
- mintea ta constata ca nu faci absolut nimic, ceea ce e un semn rau pentru supravietuire. Solutia: iti ocupi timpul cu ceva la care ai rezultate
- mintea ta constata ca nu faci absolut nimic in directia visurilor tale, degeaba lucrezi toata ziua daca nu iti indeplinesti visul. Solutia: renunti la ceea ce faci si iti urmezi visul
- ceva ti-a facut mintea mai sensibila la stimuli exteriori de exemplu: izolarea te face mai sensibil, placere prea multa (substante sau sex), cafea alcool, razgaiala cocoloseala materna. Solutia: indepartarea de factorul determinant: socializare in loc de izolare, fara cafea, fara alcool, fara cocoloseala, asumare responsabilitati.

#20
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012
Nenumărate cazuri pentru cei care au folosit adevărata știință.
De ex am depășit simptome acute cu remedii banale, anxietatea a fost un detaliu minor.
Adică exclus cereale cu gluten și cazeină, omega 3, megadoze de niacină cu vitamina C și B-complex cu MetilFolat, nu acid folic,
acid lipoic,
Abia mai târziu am aflat de protecție pentru omega 3, probiotice, însă tulpinile de care aveam nevoie, nu 3 mld/zi de lactobacillus și atât.
Sau fucoidan, enzime, serrapeptase, clorela organică, alcalinizarea sângelui și multe altele.

O mână de drajeuri, capsule și gelule în fiecare zi, însă rareori sunt unele menționate în cabinetele de psihiatrie.

Edited by NelsonMandela, 03 August 2021 - 03:08.


#21
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,321
  • Înscris: 24.02.2017

View PostMembruAnonim, on 02 august 2021 - 19:10, said:

Foarte bine punctat. Daca iti ocupi mereu timpul cu ceva , de exemplu, dupa job, sa faci un sport ,


Sa vezi cand nu ai job ce frumos e ...  Numai ganduri placute iti trec prin cap.

#22
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Anxietatea la mine vine doar seara si inainte de culcare

#23
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,145
  • Înscris: 29.09.2006

View Postsorin86, on 03 august 2021 - 07:54, said:

Anxietatea la mine vine doar seara si inainte de culcare

Pai si ce? Adormi si o lasi cu ochii in soare.

O gagica buna e mai eficienta ca orice medicament de sinteza, parerea mea.

Edited by paco rabanne, 03 August 2021 - 08:15.


#24
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,321
  • Înscris: 24.02.2017
Tocmai ca anxietatea de multe ori te impiedica sa ai o gagica buna. Sau daca o ai, o pierzi cand ea descopera anxietatile si fricile tale ....

#25
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

View PostBogotta, on 03 august 2021 - 08:27, said:

Tocmai ca anxietatea de multe ori te impiedica sa ai o gagica buna. Sau daca o ai, o pierzi cand ea descopera anxietatile si fricile tale ....

Am pățit.

#26
reventon

reventon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 19.12.2008
Am multi prieteni anxiosi care si-au cautat radacinile anxietatii si doar mergand specific pe fiecare problema au reusit sa isi amelioreze mult nelinistea.

Un caz concret: am un tovaras care variaza intre 120 si 140kg, sportiv, inalt, gras, caruia ii era frica de absolut orice minion de caine care il latra pe strada. Intre timp si-a facut relatie cu o fata care avea caine de talie medie, care e foarte prietenos si latra foarte rar.
In 2 luni baiatul meu a devenit cel mai bun prieten al tuturor cainilor pe care ii intalneste pe strada cand plimba cainele.

Am vazut pe youtube din intamplare, cum un baiat si-a rezolvat ipohondria fata de bolile organisului. Stii treaba aia clasica: te doare capul -> intri pe google -> afli ca ai cancer. El a platit un set de sedinte la psiholog care i-a desfacut tot acest lant vicios si l-a invatat cum sa mearga la doctor, sa reziste tentatiei de a cauta pe net, sa se bazeze pe istoricul lui medical si sa isi spuna mereu ca gandurile negative sunt de luat in seama doar dupa ce sunt confirmate de persoanele acreditate.

Si mai sunt multe, evident. Eu te sustin sa renunti la pastile si sa iei contactul cu un psiholog bun, recomandat de o persoana de incredere.
Nu sunt adeptul terapiilor alternative, cu energii, hipnoze, reiki s.a.m.d.. Doar iti aduc o falsa stare de bine (un placebo mai puternic) care dupa un timp dispare. Din experienta iti zic ca am cunoscut persoane care au incercat aceste lucruri si s-au dovedit a fi doar escrocherii.

Edited by reventon, 03 August 2021 - 08:35.


#27
Bestiola

Bestiola

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.12.2017

View Postsorin86, on 02 august 2021 - 18:45, said:

A scapat cineva de anxietate cu tratament, fara tratament? Eu am avut un tratament de seroxat de 20mg aproape un an, mi-a fost bine 5-6 luni si s-a reactivat.�� ��

Fără tratament: am eliminat niște lucruri (oamenii toxici, știrile) care mă împlineau cu anxietaea. Am și niște animaluțe și o mică gradină care ajută. Mă plimb prin padure, la aer liber, la munte când pot etc. Natura mă relaxează.

Edited by Bestiola, 03 August 2021 - 09:40.


#28
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008
...cu seroxat nu a trecut ... s-a ameliorat pe baza de demisie si cu xanax la purtator ... am luat xanax o luna "de acomodare" si apoi doar daca ma simteam aiurea ... am luat ceva primul an, apoi am ajuns la o pastila la cateva luni bune ... in principiu s-a rezolvat cat de cat cu  demisia colaborata cu un pic de neimplicare cu sufletul in orice  ... nu am scapat sigur dar e ok ... succes

#29
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,321
  • Înscris: 24.02.2017
Zice cineva mai sus despre stiri. Din pacate e foarte adevarat. Alimenteaza o anxietate generala. Eu doar deschid telefonul si imi apare ca azi a mai avut loc 1-2-3 sau 9 accidente cu x morti.  Ca nu stiu ce se mai scumpeste, ca ne asteapta furtuni sau cutremure. Bai nene, lasa-ma naiba in pace. Am altele la care sa ma ganesc. Toate astea vin pe deasupra si desi spui ca nu le bagi in seama, tot te afecteaza.

La TV nu ma uit dar degaba, atata timp cat am contact cu orice alt obiect conectat la net. Trebuie filtrate drastic chestiile astea.

Edited by Bogotta, 03 August 2021 - 11:44.


#30
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Anxietatea provine de la singura mea frica : daca ma apuca insomnia si nu dorm si stau cu ochii pe tavan… faca nu dormi 72 de ore creierul uman o ia razna.. asta e singura frica :)))

#31
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postsorin86, on 03 august 2021 - 07:54, said:

Anxietatea la mine vine doar seara si inainte de culcare

Ce simptome fizice ai?

#32
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007
Incearca tehnica de respiratie Wim Hof.. gasesti pe youtube

#33
Bestiola

Bestiola

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 30.12.2017
Există niște plante care pot ajută cu somnul sau lipsă lui, într-un mod sănătos. Anxiolitice pot duce la dependență și nu pot elimina cauzele problemelor, numai elimină simptomele problemelor pentru un timp scurt.

Dacă faci niște exerciții fizice precum yoga, ciclismul, grădinarul, etc și reduci timpul petrecut la calculator, o să dormi mai ușor. Când cineva este activ fizic, din cauză oboselii nu poate să aibă frică de insomnia.


https://www.sfatulme...l-mai-usor_8824

Edited by Bestiola, 04 August 2021 - 10:08.


#34
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,321
  • Înscris: 24.02.2017
Exista valeriana. Este cunoscuta in tratamentele anti-anxioase. Ia niste tinctura, pune in apa si vezi daca are vreun efect. E naturala, nu creaza dependenta, nimic.

https://vegis.ro/tin...KBoCED8QAvD_BwE

#35
pelecaci

pelecaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 03.06.2008
trebuie sa mergi la psihoterapie. nu se rezolva in 5 sedinte, si nu tre sa coste 300 de lei..

#36
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Ce m-a ajutat pe mine in ultima perioada, nu stiu daca va ajuta pe cineva dar e interesant de mentionat.
Aparent am avut un episod de matreata puternica asa ca am luat niste fiole antimatreata, nu mi-am imaginat ca niste fiole de par pot avea si efecte psihologice dar aparent ma simt super ok cu fiola in cap, au un efect relaxant, calmant, hidratant si miros ca si cum m-as fi spalat cu sampanie in cap, un miros foarte frumos. Incarca parul, arat ca si cum as fi petrecut toata noaptea in fiecare zi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate