Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Anxietate

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
A scapat cineva de anxietate cu tratament, fara tratament? Eu am avut un tratament de seroxat de 20mg aproape un an, mi-a fost bine 5-6 luni si s-a reactivat.🤦 🤦

#2
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,888
  • Înscris: 03.12.2001
da. fără tratament. am început să fac bani.

#3
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Nu cred ca tratamentul, oricare ar fi el, ajuta la revenirea la o stare obisnuita. Este doar o proptea de care sa te sprijini o perioada rezonabila de timp. In tot acest timp este necesar sa iti construiesti o cale, o alta metoda de a interactiona cu oamenii, o solutie care sa iti ocupe cat mai mult timp si efort mental, toate astfel incat seara sa pici lat si sa nu mai ai timp sa crosetezi variante si supozitii... daca aia, daca ailalta, etc.
Prin urmare consider ca tratamentul la modul singular nu va scapa pe nimeni de anxietate.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postaddumi, on 02 august 2021 - 19:03, said:

Nu cred ca tratamentul, oricare ar fi el, ajuta la revenirea la o stare obisnuita. Este doar o proptea de care sa te sprijini o perioada rezonabila de timp. In tot acest timp este necesar sa iti construiesti o cale, o alta metoda de a interactiona cu oamenii, o solutie care sa iti ocupe cat mai mult timp si efort mental, toate astfel incat seara sa pici lat si sa nu mai ai timp sa crosetezi variante si supozitii... daca aia, daca ailalta, etc.
Prin urmare consider ca tratamentul la modul singular nu va scapa pe nimeni de anxietate.
Foarte bine punctat. Daca iti ocupi mereu timpul cu ceva , de exemplu, dupa job, sa faci un sport , te eliberezi de stres si griji, si in plus te ajuta la sanatate. Astfel, nu mai ai timp sa iti faci 1001 de ganduri, de ce asa, de ce nu altfel, etc.

Edited by MembruAnonim, 02 August 2021 - 19:11.


#5
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018
Mintea trebuie ocupata tot timpul altfel o ia razna si mai nasol cand dormi te gandesti la toate posibilitatile sau ce a fi vrut sa zici in n situatii acum nu stiu cat timp.

#6
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Anxietatea se rezolva prin a avea o ocupatie , un job, o activitate, si daca esti o fire mai anxioasa de fel , nu e nimic anormal in asta, sunt fel si fel de oameni, sincera sa fiu, renunta la tratamentele asa zise care ar ajuta anxietatea sau problemele de anxietate, ele doar "mascheaza' temporar anxietatea, cand nu le mai iei devii si mai rau decat erai initial.
Ai o gramada de optiuni in a combate problemele de anxietate, ia-le pe toate la rand, inainte sa te arunci pe fel si fel de medicamente , numa zic :)

#7
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
de anxietate scapi greu, chiar si cu job sau activitati, din stare asta nu iesi chiar asa usor...  pe unii activitatile sau joburile in sine ii streseaza asa ca nu prea ajuta nici astea. tot ce e important e sa iti inveti creierul sa combati starile astea, dar procedeul e lung si greu.

conteaza doar sa ai vointa...

in esenta, scapi putin cate putin de stare daca iti infrunti demonii, daca iesi din zona ta de confort.

#8
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Ca să scapi de vrăjeala de anxietate, bagi o depresie ca lumea.

#9
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
De hipnoza regresiva ati auzit/folosit? Azi am fost la prima sedinta.. costa 300 de lei una. Cica pot sa scap de anxietate in 5 sedinte.. Sunt cam sceptic.. Doctorul care mi-a dat tratament cu seroxat mi-a zis sa renunt la cafea/cofeina ca face ravagii unui om cu anxietate.. nu mai bausem cafea de un an de zile pana acum cateva zile, am zis sa incerc si eu sa beau, am baut doua zile la rand si pac m-a apucat anxietatea si chiar eram bine, nu mai aveam nici o treaba cu anxietatea de cateva luni bune, deci e adevarat si cu cafeaua asta

Edited by sorin86, 02 August 2021 - 19:55.


#10
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018
adaug conteaza sa te gandesti ca esti sanatos (nu ai dizabilitati),ca ai familia langa tine ,poti incerca sa petreci timpul in natura ,sa lasi social media deoparte .pana la urma sa fi multumit de ce ai :)

View Postsorin86, on 02 august 2021 - 19:54, said:

De hipnoza regresiva ati auzit/folosit? Azi am fost la prima sedinta.. costa 300 de lei una. Cica pot sa scap de anxietate in 5 sedinte.. Sunt cam sceptic.. Doctorul care mi-a dat tratament cu seroxat mi-a zis sa renunt la cafea/cofeina ca face ravagii unui om cu anxietate.. nu mai bausem cafea de un an de zile pana acum cateva zile, am zis sa incerc si eu sa beau, am baut doua zile la rand si pac m-a apucat anxietatea si chiar eram bine, nu mai aveam nici o treaba cu anxietatea de cateva luni bune, deci e adevarat si cu cafeaua asta
de hipnoza regresiva n-am auzit/folosit.
Uite ce e ideea e ca nu cred in vrajelile astea .Daca te agita cafeaua nu mai consuma sau mai rar eu asa am facut. Daca stai intr un oras mare si care ti se pare stresat muta te .nu esti un copac ca sa nu poti pleca.
Seteaza ti mintea pe obiective fa-ti notote cu task-uri ex
1.ma scol
2.fac patul
3.job
4.odihna
5.citesc ceva
5.activitati in aer  liber
and so on
Eu am acum de ex merg sa iau suc dupa care o sa citesc ceva pana ma culc
Ideea e sa iesi singur si fa-ti un program lejer pt tine

#11
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
mai e o alternativa neortodoxa, la care multi apeleaza in conditiile de genul: sa iti inneci mintea in alcool...

#12
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018

View Postzyppster, on 02 august 2021 - 19:59, said:

mai e o alternativa neortodoxa, la care multi apeleaza in conditiile de genul: sa iti inneci mintea in alcool...

sau sa si ia un caine mic .cainii combat anxietatea :)

#13
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Asta lipsea, sa mai ajung si dependent de alchool.. am
caine..

#14
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
nu sa devii alcoolic neaparat, ci sa te amortesti putin cu responsabilitate.

#15
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
Baga mișcare, fa ți un program, ceva în fiecare seara, o bicicleta, asculți ceva interesant la căști, găsești tu.
Nu zic că merge, dar pentru mine funcționează, acum o lună eram la capătul prăpastiei. Nu zic că acum îs un cu totul alt om, dar prind speranță când văd unele schimbări.

Pe cât posibil, nu bea cafea, alcool, fumat..

#16
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018
poate ca e doar o perioada .va trece :) fruntea sus

#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Toata lumea sufera de anxietate uneori. Nu te astepta ca de maine sa nu mai stii ce e aia. Invata-te s atraiesti cu ea, gaseste motive sa fii bucuros, sau dupa gen, in ce ai, ca aici e buba. Nu sta in casa. Iesi la aer, la verdeata, in parc, oriunde. Du-te acasa obosit. Nu cauta solutii pe net. Aici gasesti doar motive sa intri si maine. Cauta-ti pe cineva mai anxios decat tine. Vezi ca-s multi si o duc mult mai rau decat tine.
Mergi la psi...ce iti trebuie tie. Explica-i problema, fii sincer, accepta ajutorul.

#18
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.07.2020
Anxietatea este tot timpul cu noi, doar ca trebuie sa invatam sa o controlam s-o stapanim sa traim cu ea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate