Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cu cablu OTG nu imi vede stick-ul pe smartphone

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
Am cumparat un cablu OTG deci din ala cu microusb tata si USB mama unde intra un stick. Am bagat in smart si nu imi vede stickul la storage, cum fac sa-l vada ? Imi apare doar internal storage si cardul de memorie si atat.
Am un HTC One M8.

Nici pe telul vechi HTC desire S S510E nu-l vede.

Ce pot face ? Stick-ul are 64 GB si e Sandisk

Edited by MinettoMatoi, 02 August 2021 - 17:40.


#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Stickul este formatat?

#3
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
Ai incercat si cu alte dispozitive gen mouse/tastatura?

#4
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
L-am formatat pe calc si a mers, apare ca pot sa-l formatez si pe tel, pe mine ma int sa formatez niste stick-uri virusate din windows, asta cred ca nu mergea ca era butabil cu win7, asta nu era virusat, sper ca pe celelalte le vede.
Celelalte sunt cu filme mp4 si virusate, si vreau sa le formatez pe tel ca acolo fiind de fapt un linux, nu e problema.

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Daca era cu win 7 era NTFS, Android nu recunoaste asa ceva.

#6
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
Ba recunoaste, l-am formatat NTFS pe calc si apoi l-am pus pe android si a mers, nu mergea inainte cand avea win 7 pe el.
Pana la urma si FAT32 daca recunoaste, nu conteaza, cont sa imi formateze sticks virusate din win. Si apoi le formatez eu iara in calc NTFS la o adica daca nu vedea telul NTFS. Tot ce ma int era ca sticks formatate NTFS cu filme, sa poata fi vazute pe tel si formatate, atata tot. Dar daca formatat NTFS l-a vazut, ar insemna ca va merge si la celelalte.

#7
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008

 xmanyacs77, on 02 august 2021 - 17:47, said:

Stickul este formatat?

Nu vinde nimeni stickuri neformatate!

#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Pe phonedb.net nu apare ca HTC Desire S S510E ar suporta USB Host. Fara asta, degeaba ai cablu USB OTG ca telefonul nu va vedea stick-ul.

Insa de HTC One M8 zice ca ar avea. Aici poate fi fie cablul defect fie modul de formatare al stick-ului. Desi chiar cu un sistem de fisiere nerecunoscut de telefon tot ar trebui sa vada stick-ul ca atare, pe undeva gen ‘Settings’/ ‘Storage’, pentru a-l formata. Incearca cu el gata formatat FAT32 ca e un sistem de fisiere foarte comun si recunoscut standard de Android. LE: De fapt vad ca iti merge, deci pana la urma care era supararea?

#9
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
Faci stick bootabil cu Linux Live, cam orice Linux merge Live, bootezi PC cu el, formatezi ce vrei tu dupa aia.

#10
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018

View Postrickysyv, on 02 august 2021 - 19:12, said:


Nu vinde nimeni stickuri neformatate!
Mi se pare ca-l facusem eu stick bootabil cu win 7, si cand l-am bagat la tel nu-l vedea. Apoi l-am formatat in calc NTFS si a mers, tot ce sper e ca si alea virusate formatate NTFS sa le vada.

sags, acuma merge, la inceput cand am deschis topicul nu mergea ca era facut bootabil probabil, a mers dupa formatare pe calc NTFS. Dupa ce a zis colegul daca e formatat, am facut asta si a fost okey.
La S510 e nici nu ma intereseaza, zisesem asa doar ca idee ca nu merge, daca pe M8 merge, e f okey.

#11
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018

View Postsandratoms1980, on 03 august 2021 - 12:28, said:

Faci stick bootabil cu Linux Live, cam orice Linux merge Live, bootezi PC cu el, formatezi ce vrei tu dupa aia.
Pai e mai simplu sa formatez sticks virusate pe smart cu cablu asta OTG, sigur ca si metoda ta e buna. Ca si Android tot un fel de linux e, am auzit.

#12
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
Poți să le formatezi și pe Windows, atât timp cât nu execuți programele care zici că ar avea viruși. Defender ar trebui să le blocheze oricum.

Edited by red46, 07 August 2021 - 23:36.


#13
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Câte stickuri virusate ai frate? Oricum n-are nicio importanță, Windows nu mai execută demult programe de pe stickuri în mod automat fără să întrebe utilizatorul...

#14
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
Am cateva virusate, nu aveam garantia ca bit defender bloca virusul de pe stick si de aia n-a, bagat in calc.

#15
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Virusul de pe stick nu e ceva viu care sare de colo-colo!

#16
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
In mod normal cand bagi stick-u ar trebui sa nu se acceseze nimic de acolo, si sa poti formata stick-ul si ai scapat de virusul din el. Dar de ex un amic a venit la mine si a zis "nu bag stick-u ca se poate virusa imediat fara sa accesez si sa trag nimic pe el si de pe el", si era programator deci nu un vanzator sa zici ca poate nu stia ce zice pe acest domeniu.

De ex eu cand bag un stick in calc, bit defenderu zice "imunizeaza sticku sa nu infecteze dispozitivele", probabil asta inseamna ca nu i-a dat voie sa transmita ceva pe calc fara ca eu sa fac ceva, dar nu stiu exact.

Intrebarea e urmatoarea: daca bagi un stick virusat in calc si nu faci nimic deci nu intri pe el, iti poate virusa calcul ? Presupui ca nu ai antivirus si ca ai autopen USB disabled.
E virusul ala care face sa nu iti apara fisierele pe el desi sunt acolo.

Edited by MinettoMatoi, 09 August 2021 - 14:02.


#17
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Poți să intri pe el liniștit. Virusarea se întâmplă când execuți ceva (EXE), deși nici atunci că-l blochează antivirusul înainte să se execute. Doar dacă insiști tu te mai poți virusa în zilele noastre.

#18
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,985
  • Înscris: 04.09.2018
Nu stiu cum nu te virusezi ? Pai Stickurile astea erau cu mp4 doar, au fost date la diversi ptr vizualizari de filme, si s-au virusat, cum, nu stiu. Nu stiu cum se numeste virusul ala care face sa nu mai vezi pe stick lista cu ce ai desi fisierele-s acolo.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate