Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie

Monitor cu consum URIAS
 

Infectie masea - langa sinus

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Jullieee

Jullieee

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.08.2021
Buna ziua!

Am nevoie de o parere de la dv, va rog frumos.

Am o infectie la masea, aceasta fiind fix langa sinus (infectia).
In luna martie am avut al 3-lea tratament de canal si dupa spusele stomatologului (endodontului) e ultimul (nu a necesitat tratamentul la microscop). Mi-a spus ca ar trebui sa se retraga.

In luna aprilie/mai am facut puroi + herpes la buza + inflamatea ganglionului (de fiecare data cand fac puroi/abces la masea, imi iese si un herpes…); dupa o zi s-a retras puroiul fara dureri, nimic, ca noua. La sfarsitul lunii iulie am facut iar abces cu herpes si cu inflamarea ganglionului, iar dupa 2 zile mi-a trecut si iar sunt ca noua. Merg din nou la un control la edodont, sa vad ce mai spune.

Ideea este ca incep sa ma ingrijorez. Mi-e frica sa nu se extinda sau ceva…

Mentionez ca:
- infectia o am de 6 ani, dar in urma cu 3 ani a inceput sa tot faca abces;
- la toti stomatologii si endodontii la care am fost mi-au zis ca daca nu imi trece dupa tratamente, trebuie scoasa maseaua…dar din ce stiu eu, atata timp cat e o infectie la radacina, mai ales langa sinus, nu se scoate nicio masea (poate gresec, nu stiu…);
- stiu ca mai exista varianta de rezectie apicala sau de taiere a gingiei pentru a scoate infectia, dar tot asa…atata timp cat e langa sinus nu se risca mai nimeni…
- de cand am infectia la masea, am si un ganglion inflamat…care se umfla mai tare odata cu aparitia abcesului.

Ma termina sa stiu ca e acolo, efectiv m-am saturat…
Daca cunoasteti un chirurg - stomatolog sau un endodont super bun in Bucuresti la care as putea merge…va rog mult de tot sa ma ajutati.

Va multumesc!!

#2
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 12.06.2010

View PostJullieee, on 02 august 2021 - 14:13, said:

Mentionez ca:
- infectia o am de 6 ani, dar in urma cu 3 ani a inceput sa tot faca abces;
- la toti stomatologii si endodontii la care am fost mi-au zis ca daca nu imi trece dupa tratamente, trebuie scoasa maseaua
Ai raspunsul mai sus. Scoate-o! Daca tii asa mult la ea, faci implant ulterior.

#3
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
citeste mai sus, aparent, e mai complicat din cauza sinusului.

#4
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 12.06.2010
Am avut un pre-molar (25) cu o problema similara. Colecta puroi, la cateva zile faceam un abces gingival in dreptul sinusului maxilar. L-am extras, toate bune si frumoase, n-a mai colectat, s-a vindecat. Acum urmeaza definitivarea implantului.

#5
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007
Am avut o problema similara. Pana nu am scos maseaua nu am scapat de infectie. Inainte si dupa extragere am urmat tratament cu antibiotic - Augmentin si Ketonal pentru a scapa de durere. De infectie am scapat imediat, nu a mai aparut. Durerea a durat ca 1 saptamana dar a fost suportabila. Urmeaza sa fac implantul.
Problema am rezolvat-o la un cabinet stomatologic de langa Bucuresti. Au cele mai noi si performante aparate achizitionate cu fonduri europene + medici stomatologi specializati in toate domeniile medicinei dentare, navetisti de la Bucuresti. Cabinetul este in Dridu, jud. Ialomita.

Edited by instabilu, 02 August 2021 - 18:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate