Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Manastire privata - impozitare

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Citeam acest articol despre familia Acatrinei care a reusit sa isi recupereze manastirea in instanta.
Pentru cei care nu au chef sa citeasca toate articolele un rezumat scurt:
Familia Acatrinei a construit o manastire din fonduri propii si pe pamantul lor. Manastirea a inceput sa mearga bine sa aduca bani si brusc a fost revendicata de ortodocsi asa din senin.
Cazul a ajuns la Inalta Curte care a dat dreptate propietarilor si nu BOR (cum de s-a intamplat minunea?)
https://adevarul.ro/...043f/index.html

Acum cateva intrebari de ordin fiscal:
1. In calitate de propietar de manastire trebuie sa fii persoana juridica sa te organizezi ca SRL sau AF sau altceva sau poti ca persoana fizica?
2. Platesti impozit pe venituri avand in vedere ca veniturile bisericesti sunt scutite - dar tu nu esti tocmai ierarh bisericesc?
3. Trebuie sa dai la BOR o parte din bani, ce procent?
4. Daca statul impoziteaza - cum se impoziteaza cu 10% din venit sau cu 10% pe 60% din venit ca in cazul veniturilor derivate din chirii?

Edited by AztecWarrior, 02 August 2021 - 11:10.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ce mi se pare mie ciudat e cum ai voie să faci tu o mânăstire ...

#3
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020

View Postwaterman, on 02 august 2021 - 11:17, said:

Ce mi se pare mie ciudat e cum ai voie să faci tu o mânăstire ...
Da de ce? Numai vezi cate manastiri din trecut au fost facute de boieri sau functionari la stat. In plus in calitate de propietar ai grija sa aduci cei mai buni si educati preoti/calugari si sa fii sigur ca dogma ortodoxa este respectata strict (daca vorbim in acest caz de ortodocsi) ca sa nu pierzi clientii.

In US oricine poate intemeia o congregatie religioasa daca gaseste credinciosi - cei drept ma refer la astia dezorganizati cum sunt penticostalii, carismaticii, metodistii, baptistii, prezbiterienii etc. Cele organizate cum sunt catolicii si ortodocsii sunt infiintate de dioceza

Edited by AztecWarrior, 02 August 2021 - 11:26.


#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Boierii din trecut nu s-au facut proprietari pe manastirile/bisericile construite de ei, le-au donat ortodoxiei.

Moral nu trebuie sa faci manastire ortodoxa care sa nu fie a bisericii ortodoxe. Asa cum n-ar trebui sa poti sa faci o manastire catolica care sa nu apartina a bisericii catolice.
Pana mea asa si eu fac o banca BCR si iau banii farierilor care cred ca pun banii la BCR ala adevarat.

Edited by Friskey, 02 August 2021 - 11:24.


#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002

View Postwaterman, on 02 august 2021 - 11:17, said:

Ce mi se pare mie ciudat e cum ai voie să faci tu o mânăstire ...
club privat. ii pui si denumire "Mistic Club". :)

#6
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015

View Postwaterman, on 02 august 2021 - 11:17, said:

Ce mi se pare mie ciudat e cum ai voie să faci tu o mânăstire ...

Ce mi se pare ciudat este ca pui o astfel de intrebare. Daca vreau, imi ridic si o piramida pe terenul si banii mei... care e problema?

Edited by LukRo, 02 August 2021 - 11:25.


#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
da, sunt ceva marci inregistrate la mijloc? sau uzurpare de calitati oficiale?

#8
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

View Postwaterman, on 02 august 2021 - 11:17, said:

Ce mi se pare mie ciudat e cum ai voie să faci tu o mânăstire ...
Multe lacasuri de cult, indiferent ce marime au, sunt construite de oameni care nu au nici o treaba cu preotia sau religia.

Altele au fost facute de catre preoti eliminati din preotie.
Doar la mine in judet e un exemplu elocvent: preotul Stefan Popa care a slujit la Topraisar (cunoscatorii stiu ce dar special are acesta) care acum are propria biserica in Mihail Kogalniceanu.

#9
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015

View PostFriskey, on 02 august 2021 - 11:22, said:

Moral nu trebuie sa faci manastire ortodoxa care sa nu fie a bisericii ortodoxe. Asa cum n-ar trebui sa poti sa faci o manastire catolica care sa nu apartina a bisericii catolice.
Pana mea asa si eu fac o banca BCR si iau banii farierilor care cred ca pun banii la BCR ala adevarat.

Una este libertatea religioasa, alta este dreptul intelectual. Are ortodoxia trade mark pe Dumnezeu?

#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Tare de tot.
Pe de o parte, daca se desfasoara slujbe religioase trebuie aprobarea BOR. Iar BOR cam este sef peste preotii hirotonisiti. Cum poate recruta oare manastirea preoti daca BOR nu e de acord ?!
Pe de alta parte, daca un partid se numeste Crestin (evident ortodox), inseamna ca BOR il detine ?
Nebanuite sunt caile oamenilor.

View PostLukRo, on 02 august 2021 - 11:24, said:

Ce mi se pare ciudat este ca pui o astfel de intrebare. Daca vreau, imi ridic si o piramida pe terenul si banii mei... care e problema?

Problema e sa te revendici de la Tutankamon si de la linia dinastica faraonica.

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002

View Postoverseas, on 02 august 2021 - 11:29, said:

Cum poate recruta oare manastirea preoti daca BOR nu e de acord ?!
la fel cum poate angaja un spital privat medici.

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostLukRo, on 02 august 2021 - 11:27, said:

Una este libertatea religioasa, alta este dreptul intelectual. Are ortodoxia trade mark pe Dumnezeu?
Nu. De aia se folosesc de el si catolicii si multe culte crestine din Ro si, practic, oricine vrea. Dar manastirea e altceva.

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostFane, on 02 august 2021 - 11:31, said:

la fel cum poate angaja un spital privat medici.

Si daca spitalul nu primeste autorizatie de functionare ?

#14
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,742
  • Înscris: 08.10.2004
interesant aspect... eu vad problema asa - sunt 3 chestii mari,diferite, care de obiceilumea le confunda:

- biserica - institutie statala cu drepturi si obligatii ce decurg din asta
- religia - dogma, la alegere din sutele existente, sau ramai in aia in care te-ai nascut
- credinta - proprie si personala, nu are de a face cu celelelate 2.

nu cred ca e nicaieri interzis sa iti faci lacas de cult si sa infiintezi un cult nou, dar cred ca nu poti folosi numele si ce mai e licentiat de BOR ca institutie...acu interesant ar fi de aflat exact ce este inregistrat oficial la BOR :)

#15
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostFane, on 02 august 2021 - 11:24, said:

club privat. ii pui si denumire "Mistic Club". Posted Image

Si-l angajezi pe popa ca DJ la Mistic Club... ;)

#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

View Postwaterman, on 02 august 2021 - 11:17, said:

Ce mi se pare mie ciudat e cum ai voie să faci tu o mânăstire ...
DAR ALTUL DE CE AR AVEA VOIE?

View Postoverseas, on 02 august 2021 - 11:34, said:


Si daca spitalul nu primeste autorizatie de functionare ?
crezi că  spitalele vechi au?dar 80% din școli?

#17
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010

View PostFane, on 02 august 2021 - 11:31, said:

la fel cum poate angaja un spital privat medici.

pai medicii acorda consultatii platite, dar popii ce-or sa faca? pun taxa de participare la slujba?

#18
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,529
  • Înscris: 30.08.2017
Ce javre ăștia de la Arhiepiscopie

Quote


Fără să aștepte soluționarea recursului în fața ÎCCJ, Arhiepiscopia a procedat la intabularea „provizorie” a dreptului de proprietate, în baza deciziilor instanțelor sucevene, care au fost anulate, zilele trecute, de instanța supremă



Quote


Care este motivarea deciziei  ÎCCJ

Modalitatea de dobândire a dreptului de proprietate asupra edificiului bunurilor recurentei Asociației Mănăstirea Sfântul Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava și Nașterea Maicii Domnului Catrinari a fost acela al  „operațiunii sfințirii”, act material care nu este reglementat de nicio prevedere legală - laică

Biserica nu poate substitui prin operațiuni materiale – gen act de sfințire – ordinea juridică normativă a statului, în favoarea recunoașterii de către justiție a unor reguli interne, cu efecte în patrimoniul unor persoane private.  

Deci jegoșii ăștia vroiau să ia cu japca o proprietate privată pe principiul că ei au sfințit-o.

Edited by george_alexandru, 02 August 2021 - 11:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate