Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Popoarele Nordice și industria

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Am deschis un subiect despre poporul German și tehnică: https://forum.softpe...nd-der-technik/
la care nu am reușit să obțin încă un răspuns satisfăcător,
dar cu toate astea sper că la subiectul acesta voi obține ceva răspunsuri.
Cum de au ajuns popoarele Nordice (în special Suedezii și Danezii, că Norvegienii s-au apucat mai târziu serios de industrie, că ei până să dea de petrol au fost săraci) să fie "pasionate" de tehnică?
Sudezii au avut tradiție în construicție navală, dar au ajuns să fie tari și în alte domenii, auto ("S.A.A.B.", "Volvo"), transport feroviar (oare de la cine vine proiectul locomotivelor electrice Românești clasice), mecanică (i-a lovit nasol revoluția electronică, că produceau diverse chestii mecanizate, precum case de marcat, mașini de calcul, taximetere = "ceasuri" de taxi), electronică ("A.G.A.", "Luxor").
Danezii nu erau la fel precum Suedezii, dar "Bang & Olfusen" e din Danemarca. Iar Americanii au ceea ce se numește Danish style furniture. Nu știu dacă importau mobilă de acolo sau doar au copiat stilul.
Ah, Suedezii au avut ceva de zis și în domeniul muzical... A.B.B.A., Ace of Base.

#2
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Ai luat niste lucruri pe care le-au facut, apoi te-ai intrebat cum de au ajuns asa "tari". "Tari" in comparatie cu...... ?
De unde stii ca-s tari ?

Doar pentru ca au facut ceva, nu inseamna ca nimeni n-a facut nimic (de unde ar rezulta ca ei sunt tari). Din contra, poate altii au facut chiar mai multe, de unde rezulta ca nordicii sunt slabi, la asta nu te-ai gandit ?
Nu ai un etalon aici. Nu compari cu nimic. Deci nu ai de unde sa stii daca-s mai tari sau nu. Poate-s chiar mai slabi.

Si daca au avut ceva de zis in domeniul muzical, atunci ...... ?
Atunci inseamna ca altii n-au avut, sau cum ? Care e concluzia ?
Si daca au Bang & Olufsen, atunci.... ? Altii nu au pe-ale lor, sau ce ? Altii nu fac boxe bune ? Harman Kardon, Bose, JBL, toate-s nordice ?
Adica japonezii nu produc minunatii ? Americanii ? si lista poate continua.

Iar Saab si Volvo nu sunt chiar asa tari, dimpotriva, au vandut cam slab si de aceea au pierdut din companii, au fost achizitionati. Volvo Cars a avut probleme mari, a fost vandut la americani, apoi au fost probleme si asa, apoi au ajuns la chinezi, ei trag sforile, nu nordicii. Si da, uite alt popor, chinezii, sunt tari, pentru ca acapareaza lumea din cate si observam, mai bine puneai intrebarea despre ei, sau alte popoare cu adevarat tari.
Saab a vandut asa slab incat compania sub care au fost cunoscuti ("Saab Automobile") a disparut.

Constructii navale, transport feroviar, mecanica, electronica, din contra, nordicii nu sunt cei mai buni din lume la asta. Asiaticii fac legea, trenurile lor impresionante. Japonezii cu electronica lor. Constructii navale, multe alte tari sunt in acest top, Germania are companii puternice, Italia, etc.
Adica nu vad nimic special in argumentul tau.
Iar tehnica, are orice tara cat de cat, din lumea de vest. Nu doar ei.
Si cateodata chiar si tari mai putin rasarite. Crezi ca Romania nu a dezvoltat multe lucruri ? Multe inventii importante sunt romanesti.
Iar o informatie pe care am aflat-o recent, coca celui mai tare yaht din lume, se construieste pe teritoriu romanesc, chiar acum. Nu popoare nordice, nu chinezi, nu americani etc. Fiecare tara face cate ceva, deci nu vad ce e extraordinar in asta, a vedea doar pe unii, nu si pe altii. Toti fac.

Edited by AdiTwism, 02 August 2021 - 02:22.


#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Prin tenacitate și seriozitate. Și muncă, multă muncă.

#4
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 06.03.2006
Sa spui ca nordici nu stiu sa produca lucruri hi-end, ori esti neinformat, ori rau intentionat. In industria navala nu-i bate nimeni, poate doar germanii sa se apropie de ei. Asiaticii produc mult, ei fac munca bruta, creierul nu e la ei. Nu cred ca ai auzit de Cobham, Alfa Laval, Wartsila, Burmeister & Wain, Atlas Copco, Consilium, Marioff, Kongsberg etc. Chiar si la vopseluri nu-i bate nimeni, Jotun, Hempel. Ei produc foarte multe lucruri pentru industrii, lucruri hi-end, profesionale, la care omul de rand oricum nu are acces si nu prea stie, de calitate exceptionala fata de ceea ce suntem noi obisnuiti.

Edited by diasul, 02 August 2021 - 02:44.


#5
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Si Aalborg boilers.
Si Lyngsoe.

Edited by viotl, 02 August 2021 - 02:54.


#6
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostAdiTwism, on 02 august 2021 - 02:09, said:

coca celui mai tare yaht din lume, se construieste pe teritoriu romanesc,
Da, la mine in oras.
Stii cat e de trist.... da, au oamenii de munca, sunt niste salarii mama-mama... dar tot profitul pleaca. Sub management norvegian si cu salahori asiatici.... pacat. In fine, bine ca a ramas macar atat, ca daca nu veneau norvegienii pentru salarii mici la munca bruta....

Deci, povestita de un capitan norvegian, care venea sa ia navele alea la remorca spre ei, ca sa umple coca cu technica.
In timp ce asteptau sa fie nava terminata stateau si ei la o bere undeva pe faleza. Si vorbeau de toate, marinaresti, bagat si scos... ca doar vorbeau in limba lor. La un moment dat au inceput sa se intrebe despre o anumita chestie de gasit sau rezolvat local, si se intrebau pe cine ar putea intreba. cand se ridica o pustoaica (20-25 de ani) de la o masa alaturata si vine si le zice in limba lor, "uite, gasiti asta acolo si faceti asa". Au ramas interzisi...
-Ma tu stii norvegiana?
-Da.
-Aoleu, iarta-ne, ce prostii am vorbit noi aici...
-Stati linistiti... si tatal meu e marinar, Stiu despre ce vorbiti... (cu un maaare zambet...)

#7
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
https://gadget.ro/sa...lioane-de-euro/

#8
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005

View Postwaterman, on 02 august 2021 - 02:38, said:

Prin tenacitate și seriozitate. Și muncă, multă muncă.
Total greșit
Mai mult ca rumânul nu munceste nimeni în Europa.
Nu acesta este răspunsul corect.
Mai săpați...
Ce a făcut ca brusălu' să fie capitala imperiului în care am fost aspirați?

Edited by costaan, 02 August 2021 - 05:17.


#9
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Cred ca era mai corect "in care ne-am aspirat". Ca noi am vrut, noi am cerut.
Si am avut 17 ani sa vedem in ce ne bagam.
Mie unuia imi e bine cu chestia asta cumva, ca nu tre sa mai stau ca bou' ore nesfarsite la viza sa ma intrebe ce caut de fapt in tara lui. Tranzit, boule, tranzit. Intru pe aici si ies pe acolo, in cateva ore, cum scrie clar in hartiile astea, pe care tot voi le-ati cerut. Boilor.
Nu am nevoie sa sap... sunt la sursa. Daca mi se vor oferi romani in echipa voi refuza instant, indiferent cine e, de unde vine si ce il recomanda. M-am fript destul, ajunge. Romanii sunt doar cei mai ieftini in cantitate mare, atat. De exemplu - polacii lucreaza mult mai mult si mult mai bine, si sunt mult mai de incredere.

#10
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005
@djl, daca compari suedezi sau danezii cu japonezii, ai sa realizezi ca nu sunt chiar asa de tari....
Uita-te in Japonia, tara insulara, la ce au realizat si apoi vii sa ne spui cat de tari sunt suedezii.

Defapt acum nici Suedia nu a mai fost ce era odata cu marea migratie musulmana...

#11
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

View Postcostaan, on 02 august 2021 - 05:14, said:

Total greșit
Mai mult ca rumânul nu munceste nimeni în Europa.

De unde dracu' a ajuns "rumânul" campion la harnicie? Inspirat de foștii stăpâni turci sau ruși? Unde se spune "fă-te că lucrezi, că și ei se fac că te plătesc"? Nu vreau să generalizez, dar când citesc câte-o enormitate d-asta patriotardă... Nu mai zic de munca multă da' proastă. Costaane, stai jos.

Edited by __Dan__, 02 August 2021 - 07:23.


#12
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

View Post__Dan__, on 02 august 2021 - 07:23, said:

De unde dracu' a ajuns "rumânul" campion la harnicie?
Romanul e harnic doar in afara, in Ro nu ii prieste munca.

#13
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Ehei, Norvegia, Tandberg ( audio ) , Kongsberg ( masini unelte, armament ).
Suedia  - Volvo, SAAB , Svenska  AB ( chibrituri )....

#14
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Posttehnics, on 02 august 2021 - 07:03, said:

,
Uita-te in Japonia, tara insulara, la ce au realizat si apoi vii sa ne spui cat de tari sunt suedezii.

,

Aia si cu coreenii de sud nu se pun ca sunt roboti.Cred ca ei cer singuri sa iasa la pensie la 70 de ani.

#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Nordicii nu sunt cei mai tari în anumite domenii, dar au fost sau sunt buni.
"Hasseblad" - tari (dar scumpi) sunt Suedezi. De exemplu Francezii au făcut aparate cinematografice bune, dar aparate foto de top, poate doar la început de veac XX - mi-aş dori un aparat foto stereoscopic Francez.
La electronică Francezii nu au fost prea tari. Nu am văzut radio sau combină Made in France care să mă dea pe spate. Sudezii şi Danezii au făcut chestii mai faine. Habar nu am cum au stat Italienii. La electronică mişto erau tari Nordicii, Nemţii şi parţial Austriceii, Olandezii şi parţial Britanicii.
Danezii făceau baterii bune - "Hellenses" - mulţumită "Duracell" nu mai există marca.
Şi văd că aţi uitat de ceva important - telecomunicaţiile. "Ericcson" ... e ceva de zis? "Dancall" (Danemarca) nu era cine ştie ce, dar au făcut telefoane acceptabile. Finlandezii ştiu că au altă origine etnică (cică ar fi rude cu Ungurii), dar îi includem şi pe ei la Nordici?
"S.A.A.B." şi "Volvo" nu mai sunt ce au fost, dar şi când au fost.
Nu o fi fost Suedezii cei mai tari în trenuri, dar totuşi au avut produse bune. Iar 060EA, concdepută de A.S.E.A. (firmă cu tradiţie în domeniul energetic) pentru România a fost bună la vremea ei şi cred că una dintre cele mai frumoase locomotive electrice din lume.

Edited by djl, 02 August 2021 - 12:43.


#16
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

View Postdjl, on 02 august 2021 - 12:42, said:

Nordicii nu sunt cei mai tari în anumite domenii, dar au fost sau sunt buni.
...comparativ cu cine ?
Ca si romanii sunt super tari la momentul de fata daca se compara cu majoritatea tarilor din Africa...

#17
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Comparativ cu ţări precum Austria, Germania (de Vest), Elveţia, Franţa, Italia, Olanda, Belgia, Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord. Unele ţări excelau în anumite domenii... Germanii erau singurii care exceleau în aproape toate.

Edited by djl, 02 August 2021 - 17:46.


#18
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,068
  • Înscris: 12.12.2006
Din ce am putut eu să-mi dau seama e o combinație de doi factori.

Unul a fost nevoia, pentru că agricultura în Scandinavia a fost întotdeauna o problemă - greu de făcut și cu rezultate slabe - plus riscurile aferente.
Oamenii au fost nevoiți să se întoarcă spre industrie, și să se asigure că o fac bine, pentru că nu erau alternative.

Al doilea e că sînt prin cultură conștiincioși și meticuloși, respectă regulile și au nevioa interioară să le iasă lucrul cum trebuie.
Asta e și la nemți, unde industria a început mai devreme, nordicii au trebuit să copieze și să adapteze. Abia mai târziu și-au permis să inoveze, dar au încurajat mult partea asta pentru că nu era în cultura lor.
Când se pun să facă ceva sînt foarte focusați -  oricum nu-s ei prea comunicativi - nu se lasă până le iese. La lucru e greu să legi o conversație pe alte teme.
Uneori lucrează și în weekend, din cauza vremii deprimante, mai ales dacă au o problemă nerezolvată.


Pentru niște țări relatv mici, sub 5 mil., doar Suedia are vreo 10 mil. au făcut mult.
Declinul industriei auto de care ziceți s-a datorat mai ales scăderii interesului în domeniu, care din anii 70 nu mai e de top. Tinerii vor chestii mai cool - electronică, calculatoare, telecomunicații, smart-devices - pe mecanică nu mai e concurență.

Edited by Morosanul, 20 August 2021 - 13:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate