Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Pentax Romania - topic pentru pentaxiști

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
7304 replies to this topic

#6517
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Vezi ca "some" este un termen relativ, care nu ofera un indiciu clar, iar aia nu este singura declaratie de acolo.

Iata un text care ne lamureste mai bine:
"“So the DSLR market is currently decreasing a little bit, but one year or two years or three years later, it will [begin] getting higher."

Eu inteleg asa :
Momentan piata DSLR scade un pic dar in 2-3 ani va incepe sa creasca.

Edited by katran, 22 May 2019 - 13:04.


#6518
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
E posibil deci ca Pentax să vândă al 14-lea aparat... Probabil de-aia ziceau de creștere. ;)

#6519
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Exact, "some" - ideea fiind ca Pentax ar putea sa continue ca un brand DSLR. Vom trai si vom vedea, eu unul sper ca au dreptate - caci nu ma impac cu vizoarele electronice.
Internetul e plin de indivizi care nu stiu sa citeasca (tot), si-i acuza, confortabil din fotoliu, tragand dintr-un joint, pe cei de la Ricoh/Pentax ca nu stiu sa conduca o companie foto...

#6520
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Ba au facut o treaba excelenta ca au evitat soarta Kodak... din una dintre companiile de frunte din domeniu a ajuns o nota de subsol raportat la piata mondiala, dar sunt in crestere...

#6521
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ricoh nu a preluat "una dintre companiile de frunte din domeniu". Niciodata in era digitala Pentax (sau detinatorul brandului) nu a fost "una dintre companiile de frunte din domeniu".
Incerci sa folosesti istoria antica pentru a trage concluzia ca... ce? Ca un anomim pe un forum poate conduce mai bine o companie foto, decat cei ce o fac? :P

#6522
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Pai atunci sterge Pentax si foloseste doar Ricoh in frazele tale. Cand zici Pentax ne ducem cu gandul la compania ce a adus 'n' inovatii in domeniul foto, cea care a depasit recorduri de vanzari si care a avut unul dintre cele mai vandute aparate din istorie... si care a fost bagata de management in cartile de istorie antica fiindca nu au fost in stare sa se adapteze schimbarilor. Dintr-o companie de consum a ajuns una de nisa sustinuta de cativa nostalgici fideli, drept dovada cresterea vanturata adineauri a fost data de vanzarea a vreo 5000 de gr3 de le-a dat o crestere de 4% cat ai zis tu, dar nimic de scaderea de aprox 12% de inainte? Bine ca sunt alti anonimi pentru care toate sunt roze.

Ps: nu trebuie sa fii cantaret ca sa-ti dai seama cine canta prost, surd sa nu fii.

#6523
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
De ce sa sterg Ricoh, cand opinia respectiva a fost exprimata de un oficial al Ricoh Imaging?
Ce treaba are Hiroki Sugawara cu ce s-a intamplat cu Pentax prin anii '80, cand a inceput declinul?
Unde am zis de vanzarea a vreo 5000 de gr3 de le-a dat o crestere de 4%?

#6524
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postcristi_cost, on 22 mai 2019 - 18:06, said:

....Dintr-o companie de consum a ajuns una de nisa sustinuta de cativa nostalgici fideli....

Partial corect ... realitatea este ca ... Dintr-o companie de consum a ajuns una de nisa sustinuta de cativa cunoscatori cu stil care si-au cumparat DSLR-urile dupa o temeinica documentare si informare. Posted Image

Edited by edri, 22 May 2019 - 18:45.


#6525
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Am auzit zgomotul microfonului atingand podeaua? Posted Image

View PostTS030, on 22 mai 2019 - 18:20, said:

De ce sa sterg Ricoh, cand opinia respectiva a fost exprimata de un oficial al Ricoh Imaging?
Ptiu, am citit invers.
Oricum nici asa nu merge, ba are chiar mai putin sens. De ce sa sterg Pentax, cand este vorba despre brandul Pentax?
Ca fapt divers, cu toate ca aniversam in noiembrie 100 de ani de la infiintarea Asahi Kogaku Goshi Kaisha, n-am avut o companie numita Pentax decat pentru vreo 5 ani.

Edited by TS030, 22 May 2019 - 19:08.


#6526
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007

View PostMircea_jr, on 19 mai 2019 - 19:10, said:

As incerca sa ma uit dupa un blitz pentru K-5. Bugetul este limitat drastic, dar si "pretentiile" sunt minime; practic cel mai mult ma intereseaza sa-l pot orienta spre pereti/tavan, pentru bounce, spre a evita "efectul de pestera" la poze indoor, in spatii rezonabil de mici (camere de apartament). Ca sa va faceti o idee, am experimentat cu flash-ul onboard, tinand oblic ceva reflectorizant in fata lui... si aproape ca as fi multumit si asa, doar ca e incomod Posted Image.. si, totusi, uneori se simte nevoia de ceva mai multa putere.

Dat fiind ca in domeniul flash-urilor dedicate sunt un novice absolut (a se citi: pana acum n-am folosit niciodata in viata mea asa ceva Posted Image), am vreo 2-3 intrebari pe care sper sa nu le considerati prea idioate...:

- cam care ar fi suma minima de la care m-as putea gandi la asa ceva..? (in principiu, eu unul cred ca as prefera ceva de calitate mai buna in regim SH, mai degraba decat vreo chinezarie noua... dar sunt deschis la sugestii din partea voastra, cei ce aveti mai multa experienta in domeniu decat mine)..

- uitandu-ma, informativ, pe diverse site-uri, am vazut ca se discuta despre flash-uri de la producatori third-party, dar "dedicate" pt Canon / Nikon / Pentax etc. Despre ce e vorba, practic? E vreo diferenta fizica, la contactele de pe hotshoe, care face ca un blitz "dedicat pt firma X" sa nu functioneze DELOC pe un body al firmei Y..? Sau e vorba doar de chestii de software, gen functionare in regim P-TTL.. etc?

Deocamdata, va multumesc anticipat tuturor!

Eu folosesc de vreo cativa ani un YN 560 III pe care l-am luat cu cateva sute de lei (250 sau 350, nici nu mai stiu) si pot spune ca am fost multumit de rezultate. Are receiver incorporat asadar trebuie sa montez doar trigger-ul pe camera, sau cateodata pun flashul pe camera si fac bounce. Daca te intereseaza iti pot trimite rezultate practice in spatii foarte mari sau ceva mai mici, ca sa iti faci o idee de putere.

#6527
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007

View Postcristi_cost, on 22 mai 2019 - 18:06, said:

Pai atunci sterge Pentax si foloseste doar Ricoh in frazele tale. Cand zici Pentax ne ducem cu gandul la compania ce a adus 'n' inovatii in domeniul foto, cea care a depasit recorduri de vanzari si care a avut unul dintre cele mai vandute aparate din istorie... si care a fost bagata de management in cartile de istorie antica fiindca nu au fost in stare sa se adapteze schimbarilor. Dintr-o companie de consum a ajuns una de nisa sustinuta de cativa nostalgici fideli, drept dovada cresterea vanturata adineauri a fost data de vanzarea a vreo 5000 de gr3 de le-a dat o crestere de 4% cat ai zis tu, dar nimic de scaderea de aprox 12% de inainte? Bine ca sunt alti anonimi pentru care toate sunt roze.

Ps: nu trebuie sa fii cantaret ca sa-ti dai seama cine canta prost, surd sa nu fii.

Cred ca te inseli la partea cu nostalgici fideli. Eu m-am apucat de foto acum cativa ani de la zero, fara absolut niciun background, asadar nu se poate vorbi de nostalgie. Dupa o documentare temeinica am ajuns inevitabil la Pentax ca fiind unealta perfecta pentru ce fac eu acum cel putin. Daca in viitor o sa fac altceva sau Pentax o sa dea faliment, o sa schimb sistemul, dar deocamdata sunt multumit.

Nu cred ca esti foarte familiar cu caracteristicile aparatelor din gama Pentax. Multe dintre ele sunt literally packed with features pe care nu le gasesti nici la ML (the pinnacle of evolution.... Posted Image), asta nu e nostalgie, le folosesti pentru ca pur si simplu ai nevoie de asa ceva si nu gasesti la alte aparate, ca sa nu mai vorbesc de pret. Da, sigur ca e o companie de nisa si sigur nu e alegerea optima pentru orice gen de fotografie... cum spuneam, depinde ce faci.

#6528
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012

View PostHatti, on 04 iunie 2019 - 05:18, said:

Pentax ca fiind unealta perfecta pentru ce fac eu

Corect, cum a zis și colegul, o companie de nișă. Nu e nimic rău în asta.

#6529
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Pentru mine , Pentax rămâne Pentax .
Eu nu asociez imaginea brand-ului  Ricoh cu imaginea  brand-ului Pentax , deoarece îmi amintesc de ceasurile automatice Ricoh vândute în shop-urile comuniste în anii '70 - '80 , la un preț mai mare decât ceasurile Orient ( alea cu trei stele pe cadran ) ... dar sensibil egale cu prețul  Atlantic-ului elvețian , ăla cu 17 rubine și cadran negru .
Ricoh nu era nici Doxa :)  , nici Atlantic :) .
Era o simplă clona de Rolex , nimic mai mult .
O clonă .
Pentax era și va rămâne un brand adevărat .

Uite gunoiul :

https://watches83.co...-21-jewels.html

#6530
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Ricoh avea 21 de giuvaeruri!!

#6531
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Da , avea .
Era un ceas foarte precis  , dar păcătuia prin faptul că nu era foarte original , deoarece era inspirat ca estetica  din minunea Rolex :)  .

#6532
monicutzica2001

monicutzica2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 23.08.2008
Să vii în 2019 și să susții că piața DSLR-urilor va crește peste 2-3 ani, în condițiile în care piața mirrorlessurilor devine tot mai competitivă de la an la an iar lumea vrea lucruri din ce în ce mai simple și mai portabile, ei bine acum înțelegi ce calități te recomandă să fii șef la Pentax.

Apropo, cei 3 fani Pentax din România sunt cei 3 angajați pe care-i are Pentax România?

Păcat de Pentax. Nișă, nișă, dar uite că și Fujifilm e tot nișă, dar lumea vorbește de ei, pe când de Pentax, nici măcar la capitolul și alții nu există.

#6533
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Poate că aș fi beneficiat și eu de o reducere ...


#6534
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Metodele de-a beneficia de o reducere sunt cunoscute ;)

Ignorati trollingul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate