Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Pentax Romania - topic pentru pentaxiști

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
7304 replies to this topic

#6247
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007
Salut,
ca prospat posesor de Pentax K-S2, am si eu cateva intrebari.
De unde pot face rost de un manual in limba Romana, daca exista asa ceva sau e doar in engleza(l-am descarcat deja).
Voi cum folositi butonul de deblocare al obiectivului, poate fi transportat aparatul inchis dar cu obiectivul nestrans ?
Sau doar se foloseste(comprimarea obiectivului) la drumuri mai lungi si perioade de neutilizare mai mari.
As vrea sa cumpar un filtru UV, modelul KentFaith Filtru UV Slim 58mm, l-am gasit la F64 cu 27,6 lei, din pacate nu mai e pe stoc de mult, astept de 2 luni asa ca m-am saturat. Mi-a placut faptul ca are "Japan optics" si pretul evident. Ce alta varianta imi recomandati, as dori ceva cat mai ieftin, am gasit si pe okazii dar nu stiu care firma e mai buna. Nu vreau ceva f. scump, nu fac nunti, nu fac bani din fotografii, il voi folosi mai mult pt. protectie ca merg pe munte. E musai sa fie HD, MC sau o firma mai buna cum ar fi Hoya ?
Multumesc anticipat pentru raspunsurile si sfaturile primite !

Edited by Valigow, 27 October 2018 - 21:01.


#6248
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Sa-l folosesti cu placere!

Ce buton de blocare? Ce obiectiv ai? Pt. protectie ai parasolarul.

Edited by crokodilu, 27 October 2018 - 23:47.


#6249
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Are 18-50-ul REtractabil, probabil.
Nu-mi inspira foarte multa incredere constructia acelui obiectiv (55-300 RE PLM se simte mult mai robust, posibil sa si fie). Cred ca poti sa nu-l strangi pentru deplasari de 2m, daca nu pui presiune pe obiectiv.

Nu vad rostul unui filtru UV.

Edited by TS030, 28 October 2018 - 00:13.


#6250
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Ai parasolar si capac, asigura protectia suficienta. O sticla in fata n-are niciun efect daca il lovesti de o piatra, in plus sticla ieftina si probabil proasta iti va afecta cumva imaginea, iti baga reflexii, posibil soft la wide, e ca si cum ti-ai lua ferrari si ii pui coviltir ca sa nu-l ploo si sa nu se murdareasca.

Edited by crokodilu, 28 October 2018 - 08:32.


#6251
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007

View PostTS030, on 28 octombrie 2018 - 00:13, said:

Are 18-50-ul REtractabil, probabil.
Nu-mi inspira foarte multa incredere constructia acelui obiectiv (55-300 RE PLM se simte mult mai robust, posibil sa si fie). Cred ca poti sa nu-l strangi pentru deplasari de 2m, daca nu pui presiune pe obiectiv. Nu vad rostul unui filtru UV.

View Postcrokodilu, on 28 octombrie 2018 - 08:31, said:

Ai parasolar si capac, asigura protectia suficienta. O sticla in fata n-are niciun efect daca il lovesti de o piatra, in plus sticla ieftina si probabil proasta iti va afecta cumva imaginea, iti baga reflexii, posibil soft la wide, e ca si cum ti-ai lua ferrari si ii pui coviltir ca sa nu-l ploo si sa nu se murdareasca.

Da asa este, dar pt. mine e mai potrivit 18-50 decat 55-300, in general evit tele.
Daca ar trebui sa-l strang mereu, ar fi teribil de enervant, eu merg pe munte si e posibil sa fotografiez din 5 in 5 minute ! De aceea am luat acest aparat in locul unui D60 de la Nikon, pt. ca e "sigilat".
Ca, capacul este pentru protectie, stie si nepoata mea de 7 ani, stiu si eu de pe vremea cand faceam negative AN, color si diapozitive.  Acel filtru ar fi pt. conditiile grele de pe munte, imi este mila sa sterg obiectivul de condens sau ploaie, parca ma sterg direct pe ochiul meu. Se stie ca sticla de la obiective are calitati optice f. bune dar nu si mecanice(rezistanta la zgarieturi), ca sa nu mai vorbesc de tratarea MC care este peste sticla. Din acest motiv vreau sa am permanent protejat obiectivul,condens, praf, nisip la mare, zapada, ceata, ploaie, etc.
Cand merg pe munte port aparatul intr-o geanta in fata pe piept pt. ca in spate am rucsacul, este cel mai comod mod de al scoate si utiliza. Daca stiam de porcaria asta cu obiectivul"erectabil" poate ma orientam spre altceva. Am vrut un inlocuitor pt. D60(care mi s-a parut perfect pt. munte), tot asa mic, usor, robust si fiabil.

#6252
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Atunci cumpara un filtru uv, doar ca ma intreb cum vei face poze daca ploo sau se murdareste filtrul, il vei sterge, se va zgaria sau va lasa urme.. Condens oricum vei avea pe lentila frontala ca filtrul nu vred ca este sigilat, posibil si ploaia sa intre prin filtru.

Edited by crokodilu, 28 October 2018 - 16:14.


#6253
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostValigow, on 28 octombrie 2018 - 16:08, said:

vreau sa am permanent protejat obiectivul,condens, praf, nisip la mare, zapada, ceata, ploaie, etc.
Cand merg pe munte port aparatul intr-o geanta in fata pe piept pt. ca in spate am rucsacul, este cel mai comod mod de al scoate si utiliza. Daca stiam de porcaria asta cu obiectivul"erectabil" poate ma orientam spre altceva. Am vrut un inlocuitor pt. D60(care mi s-a parut perfect pt. munte), tot asa mic, usor, robust si fiabil.
Iti faci prea multe griji. Si nu prea ai alternative WR la acelasi pret.
Oricum asta-i obiectiv de kit, si daca-l pocnesti de ceva nu va fi greu de inlocuit.

Pe ploaie eu as folosi parasolar.

Edited by TS030, 28 October 2018 - 20:49.


#6254
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005

View PostValigow, on 27 octombrie 2018 - 20:57, said:

E musai sa fie HD, MC sau o firma mai buna cum ar fi Hoya ?

Cu Hoya mergi la sigur (nu afecteaza vizibil claritatea iar aberatii cromatice apar doar in conditii speciale).
Filtrele ieftine afecteaza vizibil claritatea. Nu merita.

Cum s-a scris mai sus, fiind obiectiv de kit nu-i obligatoriu sa-l protejezi.
La obiective bune&scumpe iti recomand sa pui din prima secunda.

Edited by katran, 28 October 2018 - 22:08.


#6255
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
SMC 18-50 obiectiv de kit pentru KS2 se vinde fara parasolar. Parasolarul dedicat arata asa.
Daca se foloseste parasolarul PH-RBJ58 trebuie si capac dedicat, cel clasic cu care se vinde SMC 18-50 nu se mai potriveste. Cu parasolarul pus nu se poate monta filtrul (pentru peisaje unul de polarizare, cel UV fiind inutil), sau altfel, daca se monteaza filtrul nu mai sta fixat parasolarul.
Oricum obiectivele Pentax au Super Protect (SP) Coating: "SP coating is a PENTAX-original special coating that provides superior performance in repelling water and oils. It is used on the front surface of the first high-performance lens for effective protection of the lens surface. This coating not only prevents adhesion of dust, water drops, oils, and other substances, but it also makes it easy to wipe off objects that adhere to the lens." Asa ca inca odata filtrul UV este inutil.
SMC 18-50 este un obiectiv ieftin, se gaseste la preturi sub 100 USD/Euro., deci inca odata nu merita pus filtrul UV.

#6256
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Nu stiu ce au zis colegii antevorbitori dar parerea mea e ca nu merita filtru UV, legile lui Murphy oricum zic clar ca daca e sa il lovesti se va nimeri fix in componenta care va crea paguba maxima, probabil ecran sau vizor sau obiectivul va forta si va patrunde strapungand oglinda si senzorul... Posted Image

Edited by crokodilu, 29 October 2018 - 23:15.


#6257
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Inca un review:
http://evtifeev.com/...1-4-sdm-aw.html
Da, bate Zeiss Milvus si Sigma Art.

#6258
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Nu pricep chirilica dar dece au expuneri diferite (dezavantaj la purple fringe de ex. daca expui mai mult), si daca e aceeasi focala dece obiectele au domensiuni diferite?
Pare head to head cu Zeiss.

#6259
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Zeiss si Sigma Art au fost testate pe Canon de 50MP, Pentax pe Pentax de 36MP.
Google translate merge binisor.

Edited by TS030, 02 November 2018 - 13:57.


#6260
dttw

dttw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 14.02.2015

View PostValigow, on 27 octombrie 2018 - 20:57, said:

Salut,
ca prospat posesor de Pentax K-S2, am si eu cateva intrebari.
De unde pot face rost de un manual in limba Romana, daca exista asa ceva sau e doar in engleza(l-am descarcat deja).
Voi cum folositi butonul de deblocare al obiectivului, poate fi transportat aparatul inchis dar cu obiectivul nestrans ?
Sau doar se foloseste(comprimarea obiectivului) la drumuri mai lungi si perioade de neutilizare mai mari.
As vrea sa cumpar un filtru UV, modelul KentFaith Filtru UV Slim 58mm, l-am gasit la F64 cu 27,6 lei, din pacate nu mai e pe stoc de mult, astept de 2 luni asa ca m-am saturat. Mi-a placut faptul ca are "Japan optics" si pretul evident. Ce alta varianta imi recomandati, as dori ceva cat mai ieftin, am gasit si pe okazii dar nu stiu care firma e mai buna. Nu vreau ceva f. scump, nu fac nunti, nu fac bani din fotografii, il voi folosi mai mult pt. protectie ca merg pe munte. E musai sa fie HD, MC sau o firma mai buna cum ar fi Hoya ?
Multumesc anticipat pentru raspunsurile si sfaturile primite !

am citit rapid de filtru 58mm si m-am gandit imediat ca ai luat si un FA31, merita un filtru, nu?

#6261
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007
Am doar obiectivul Kit.

#6262
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014

View PostValigow, on 04 noiembrie 2018 - 23:11, said:

Am doar obiectivul Kit.
Poti lasa obiectivul desfacut/lungit, fara probleme, atat timp cat te plimbi cu aparatul legat de gat/mana si faci ocazional poze. Cand termini plimbarea pe munte, inainte de a-l pune in geanta, strangi obiectivul si gata!
Nu pune filtre (mai ales ieftine) in fata obiectivului, ca strici calitatea imaginii.
Stiu ca pare de jucarie, dar 18-50 poate indura destul de multe "traume"  fara sa ramana cu sechele. Al meu 18-50 a primit baie in ocean, un pahar plin cu cola, cateva ploi, nisip din belsug, o saptamana de tavaleala prin portbagajul masinii pana l-am gasit si inca functioneaza ok, fara sa-l fi desfacut vreodata pentru o curatenie temeinica, doar ce l-am sters in exterior cu servetele umede.

Edited by johnsmith07, 05 November 2018 - 09:29.


#6263
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Obiectivul asta trebuie sa fie la pret dublu, fiind verificat in  diverse conditii de lucru.

#6264
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Daca va simtiti portofelul prea plin...
https://www.magazinp...tia-iernii.html

Eu zic pas. 2019 va fi un an dificil... GR III, una, alta...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate