Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pentax Romania - topic pentru pentaxiști

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
7304 replies to this topic

#6139
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
Istoria Pentaxului conform T. Northrup...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y0CRXZ3dX3U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Chiar pacat ce s-a intamplat in WW2, dar si dupa anii '70.

#6140
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
L-am vazut, e interesant. Mai sunt erori si desigur multe omisiuni, dar sa nu fim carcotasi :)

#6141
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Am o mica problema, intr-un kit 18-55mm al-II mi-a intrat apa de  ploaie si a lasat urme pe lentile, a incercat cineva sa desfaca/curete asa ceva?, se ivesc complicatii?

Edited by c_anicai, 12 August 2018 - 09:39.


#6142
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Sunt vizibile pe imagine? Daca nu lasa-l asa.

Daca il desfaci iti trebuie un mediu curat altfel bagi praf...si tot acolo ajungi. Mai bine il duci la cineva care se pricepe si are scule potrivite.

Edited by crokodilu, 12 August 2018 - 09:48.


#6143
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
"Cineva care se pricepe" poate sa-l faca varza.

#6144
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Poate ca e deja varza. Cat costa sa iei altul neudat sh?

#6145
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Nu m-am bagat inca, pare complicat si n-am documentatia necesara, as avea nevoie sa dau jos grupurile optice din fata pana la diafragma dar nu stiu exact cum se procedeaza, ma gandeam ca e la fel ca la obiectivele vechi de slr dar pare altfel.

@crokodilu Nu prea mai este utilizabil adica in contralumina spalaceste groaznic. Pana vad ce pot face am sa folosesc altul, versiunea veche care e in stare ok dar n-are rezolutie.

altul identic nu mai cumpar, am sa ma orientez spre altceva.

Edited by c_anicai, 12 August 2018 - 15:06.


#6146
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007

View Postcrokodilu, on 05 august 2018 - 21:58, said:

Merge sa comanzi un flash extern daca ai obiective manuale (non A)? Am combinatia K5 - Metz 50.

Sa-l comanzi, in sensu' ca sa declanseze, sau sa ai si ceva control (macar partial) automat asupra expunerii? Daca e varianta a doua, ma indoiesc: atat pe fostul K-r, cat si pe recent "dobanditul" K-5 (Posted Image - asta cu titlu de feedback la ceea ce discutam acum cateva pagini aici pe topic...), chiar si la flash-ul onboard pierzi optiunea de compensare cand folosesti obiective manuale; declanseaza mereu la maximum.

La un blitz extern (desi n-am folosit niciodata) ma gandesc ca poti sa-i modifici puterea de declansare / sa aplici compensare, dar presupun ca doar manual, din setarile blitz-ului...

#6147
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Doar sa declanseze, totul fix, pe manual. Cred ca solutia e cu fir.

#6148
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

View Postcrokodilu, on 12 august 2018 - 14:06, said:

Poate ca e deja varza. Cat costa sa iei altul neudat sh?

Am gasit un al2 cu 220 lei pe olx, am comandat si sper sa ajunga in 2-3 zile max si sper sa fie cu noroc. Nu ma mai complic cu reparatia deoarece nu ma pricep sa dezansamblez grupul optic frontal.

Mai am inca unul de kit varianta AL insa si ala are o problema in sensul ca sporadic se intampla sa nu-mi inchida diafragma la valoarea prestabilita si arde unele cadre. Nu face asta tot timpul, in teste se comporta absolut normal insa doar cand trebuie sa pozez ceva si nu ma astept, ma frige.

Edited by c_anicai, 19 August 2018 - 07:45.


#6149
liviul2006

liviul2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 04.12.2006
Nikon cu stabilizare in body??? O sa muste o bucata buna din piata Pentax... :(

#6150
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Iar Pentax o sa muste o bucata buna din piata de DSLR-uri neglijata de Nikon ;)

#6151
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
glume

#6152
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Cu ce a neglijat Nikon DSLR-urile ?
Au D850 de anul trecut, si D750, si probabil ca o sa mai scoata camere si mai low si mai high, au si obiective de toate felurile.

Pentax ca sa mai muste ceva trebuie sa faca un AF mai performant si sa puna la loc butoanele si controalele cu acces direct - mai ales ca la z-uri Nikon a uitat de ele ( exp-mode si AE-L, incredibil ce se prosteste lumea......), si eventual un mirrorless FF645 de 100 MP chiar si fara stabilizare..
Eventual si unul crop insa au concurenta acolo.
Faza e ca montura Z de la Nikon e destul de mare cat sa acopere cel putin 645-crop...

Anul asta se fac 4 ani de la D5, poate apare D6...
Cu invazia de mirrorless (pe care eu nu o inteleg decat de la 645 in sus), se poate specula ca D6 ar putea sa fie si ultimul varf al lor cum a fost F6 pe film...
Pe de alta parte s-a rupt putin filmul ca nu a mai aparut D5X...
Pana una alta insa, Pentax nu prea are treaba cu astea...

Edited by loock, 24 August 2018 - 00:37.


#6153
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Cine vorbea de trecut? :P

#6154
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005

View Postloock, on 24 august 2018 - 00:27, said:

Cu ce a neglijat Nikon DSLR-urile ?
Au D850 de anul trecut, si D750, si probabil ca o sa mai scoata camere si mai low si mai high, au si obiective de toate felurile.

Incep sa-mi amintesc de discutiile de la Olympus cand facea si DSLR-uri si ML-uri. De optimismul asta ca ambele game pot merge in paralel. Nu prea pot merge.

Ce o sa se intample la Nikon....

Vor scoate multe obiective pentru ML-uri, care vor merge doar pe ML-uri.
In timp lumea va realiza ca cei care raman pe DSLR, se inchid (nu pot folosi obiectivele noi facute pentru ML).
Si vor fi din ce in ce mai putini cumparatori de DSLR-uri.
Pe ML-uri se pot pune si obiective de DSLR, ba chiar si obiective Canon (sunt convins ca va aparea un adaptor si pentru Nikon, asa cum pentru Sony s-au facut multe).

Am trecut prin chestia asta.
Ca si posesor de DSLR Olympus am fost frustrat ca nu pot pune pe el obiectivele noi facute pentru ML-uri.
De cand am trecut pe ML, pot folosi ambele tipuri de obiective - problema rezolvata. Teoretic as putea folosi chiar si obiective Canon (exista vreo cateva adaptoare cu AF, unele merg foarte bine).

Si Nikon va avea aceeasi evolutie, doar ca va dura mai mult pana vor ajunge la concluzia ca DSLR-ul se duce la vale. Momentan au multi utilizatori de DSLR.

La Pentax probabil nu exista problema asta.
Vor face DSLR-uri....

Edited by katran, 24 August 2018 - 09:56.


#6155
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Poti sa rezisti dar va fi greu sa te dezvolti (doar) pe DSLR, in contextul in care probabil si canon va trece la ML.

#6156
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Asta-i topicul Pentax, da? Posted Image

Nikon... are totusi o gama DSLR completa, si-or permite sa mai lanseze cate-un obiectiv F din cand in cand.
Presupunerea mea e ca Pentax nu va avea un sistem mirrorless APS-C/FF pana cand nu termina de "aranjat" sistemul K.
In ciuda panicii care apare din doua in doua zile, nu e chiar o urgenta - DSLR-urile continua sa domine.

Nu, nici Nikon n-a trecut, nici Canon nu va trece la mirrorless. Doar si-au adaugat mirrorless in portofoliu... Nikon din nou, Canon acum cativa ani.

Edited by TS030, 24 August 2018 - 10:10.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate