Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Pentax Romania - topic pentru pentaxiști

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
7304 replies to this topic

#6049
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Fuji par bine construite, par fiabile, insa in practica lucrurile nu sunt asa.
La un foto-workshop recent cu care am avut contact, doi participanti care au avut modele Fuji de top au avut probleme mari cu ele, se blocau cand le era lumea mai draga, de mai multe ori.
Organizatorul avea Leica si nu a avut probleme deloc.

Oricum, dincolo de fabilitate si stabilitate, cel putin deocamdata mirrorless-urile sunt ceva subiectiv - de asta nici nu se vand f bine si lumea inca ia DSLR-uri.
Vizoarele electronice inca au rezolutie mica, e specificata in dot - adica subpixeli, ca sa pacaleasca fraierii...
In plus de asta vizoarele electronice consuma energie.
Iar AF-ul la Fuji inca nu are treaba cu ce se gaseste la DSLR-uri performante.

Eu nu as da bani pe MILC de 35.
Daca ar fi FF645, si cu un vizor mare si cu rezolutie reala mare, atunci da, ar fi interesant.

Edited by loock, 07 June 2018 - 13:27.


#6050
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
cred ca toata lumea se cam intreaba pe ce ai da tu bani sau ce ai deja
macar ai pozat atunci cu fuji sau te-ai uitat prin vizorul lor?

Edited by mihnearau1, 07 June 2018 - 15:52.


#6051
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postmihnearau1, on 07 iunie 2018 - 13:08, said:

cam orice Fuji recent e peste k5
Daca taceai, filosof ramaneai.
K-5 a fost lansat in 2010, inainte de-a lansa Fuji sistemul X. K-5 II, care e un update si nu un model nou, a fost lansat in 2012. Cel mult ai putea compara K-5 II-ul cu X-E1, iar bazdagania aia nu bate Pentax-ul.
Daca vorbim insa de aparate recente, K-1 bate la calitatea imaginii orice Fujifilm X. Pentru ca full frame.

#6052
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postnicolaie, on 06 iunie 2018 - 23:43, said:

Fii si tu in rand cu lumea si cumpara un Fuji, un Sony.....

Ai ramas in urma, mai ales la Xuri aifone, ala le bate pe toate la in rand cu lumea, sau de buget un huahei de ala cu 3 camere all in one.

View PostTS030, on 07 iunie 2018 - 15:59, said:

Daca vorbim insa de aparate recente, K-1 bate la calitatea imaginii orice Fujifilm X. Pentru ca full frame.

Nu trebuie neaparat full frame, nici KP nu ar sta rau la batut pe altii, ... mai ales noaptea, dar na ... clar nu esti in rand cu lumea cu nicicare.

Edited by edri, 07 June 2018 - 17:06.


#6053
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Am zis K-1 sa fie evident si pentru Stevie Wonder.

#6054
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007

View PostMircea_jr, on 05 iunie 2018 - 19:41, said:

Am inceput sa ma uit, incet-incet, dupa variante de upgrade. Bineinteles ca si bugetul e foarte strans; evident, Kr-ul si-a ales un moment foarte ne-inspirat (dpdv financiar) sa capoteze...

In fine, la o prima vedere gasesc extrem de putine K-5 II-uri (fie ele "s" sau nu) pe piata SH. Am vazut, in schimb, destule K-5-uri din prima generatie, unele in stare aparent foarte buna si cu relativ putine cadre, la preturi acceptabile.

Daca unii dintre voi cunoasteti in mod direct ambele generatii... ar fi motive evidente pentru care sa ma "tem" de un K-5 si sa vreau neaparat un K-5 II? (in afara de faptul ca primul e un aparat mai vechi, deci folosit mai mult timp). Din cate am citit, principalele diferente ar fi LCD-ul care la K-5 II este "air-gap free" (aspect de care, sincer, mi se fâlfâie)...si autofocus-ul upgrad-at la K-5 II.

K-r avea sistemul AF denumit de ei SAFOX IX... era OK (...-ish) in lumina buna, in schimb intr-adevar avea momente cand ma exaspera in lumina slaba.
K-5 are sistemul SAFOX IX+... cica s-a adaugat un senzor de lungime de unda (light wavelength sensor), cu scopul expres de a-l imbunatati in lumina slaba.
K-5 II a trecut la SAFOX X, nu am avut timp sa ma documentez pe larg despre diferente.

Deduc ca oricum ar trebui sa simt o imbunatatire la AF fata de K-r, dar imi poate cineva spune daca AF-ul de pe K-5 II este atat de bun incat sa merite cautat neaparat, vs. un K-5 mai vechi...?

Ca paranteza, lipsa filtrului AA de pe K-5 IIs nu ma tenteaza foarte mult. Nu cred ca performantele mele (in primul rand) si ale obiectivelor pe care le am m-au adus la nivelul la care acea diferenta de sharpness sa fie semnificativa.

Nu in ultimul rand, sunt deschis la orice alte sugestii... Multumesc anticipat!

Eu le-am avut (si chiar folosit) pe ambele (K5 si K5IIs). AF e intr-adevar semnificativ mai bun la K5IIs, am tras o gramada de poze prin baruri si alte locuri cu lumina slaba asa ca stiu ce spun. Mai ales daca stii cum sa-l folosesti. K5IIs focalizeaza practic pe intuneric, as spune chiar ca are procentaj mai bun in lumina slaba decat in lumina zilei unde ambele sunt sub concurenta. Nu stau FOARTE prost, dar procentajul de poze in focus este cam de 80%, si asta vorbind de subiecte statice. Banuiesc ca se poate si mai bine. Daca vrei tracking sau alte chestii de genul asta, ambele sunt patetice, asadar mai bine te gandesti la alta firma decat Pentax.

Sensorul este FOARTE bun la ambele. La K5IIs se simte lipsa filtrului AA, dar diferenta nu e foarte mare si trebuie sa ai si obiective care sa fructifice asa ceva (gen Sigma 35 Art). Daca Fuji are camere mai bune, imi e greu sa cred ca diferenta intre ele si K5IIs e mare la capitolul asta (IQ). K5IIs este destul de aproape de K-1 in ce priveste calitatea imaginii, culori, detalii etc (la auto WB sta mai prost ce e drept). Dynamic range foarte bun pentru un crop. Poate ne arata Mihnea cel Rau niste exemple practice, eventual creatie proprie... eu pot aduce dovezi in sprijinul afirmatiilor mele.

Asadar cred ca depinde ce anume vrei sa faci. Pentru peisaje, portrete si chestii care sa nu se miste foarte rapid prin cadru, iti poti face treaba foarte bine cu ambele (K5 si K5IIs) chiar si in ziua de azi. Nu sunt niste camere foarte rapide, dar nu toti au nevoie de asa ceva, eu trag foarte rar in rafala asadar ce nevoie am de buffer. Cred ca pentru ce fac eu mi-ar fi ajuns bine mersi un K5IIs. Dar fiecare cu ale lui...

Edited by Hatti, 07 June 2018 - 19:02.


#6055
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Review/sample-uri D FA* 50mm f/1.4:
http://www.kennychi....sappinstalled=0

#6056
digioptic

digioptic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 30.10.2007
Fain obiectiv !  Fara nici o exagerare. Daca ar fi sa-l am, greu l-as da jos de pe aparat. Posted Image

Edited by digioptic, 08 June 2018 - 05:26.


#6057
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
chestia e ca e un 50 pe care trebuie sa-l tii direct cu mana ca pe tele
in unele poze focalizarea e prin balarii

Edited by mihnearau1, 08 June 2018 - 11:54.


#6058
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Haters gonna hate.
Obiectivul este aproximativ la fel de mare/greu (sau mic/usor, dupa fiecare) ca un Sigma Art. Si mai bun.

#6059
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Pozele sunt la f1.4? Pare destul de sharp.

#6060
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

View PostTS030, on 08 iunie 2018 - 12:08, said:

Haters gonna hate.
Obiectivul este aproximativ la fel de mare/greu (sau mic/usor, dupa fiecare) ca un Sigma Art. Si mai bun.

ma mai refeream si la alte 50 de la pentax, repezitule

#6061
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Sigur, sigur.
"Alte 50 de la Pentax" sunt bazate pe retete optice de prin anii '60 - care erau exceptionale atunci, dar acum sunt depasite rau.
Acest D FA* 50mm f/1.4 este un obiectiv modern, fara compromisuri.

#6062
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007

View Postnicolaie, on 06 iunie 2018 - 23:43, said:

Fii si tu in rand cu lumea si cumpara un Fuji, un Sony, nu te mai gandi la Canon si Nikon. Sa iei in 2018 cu speranta utilizarii a cativa ani de acum inainte, un K5 .. mi se pare ca bati pasul pe loc sau chiar inapoi. Ce obiective ai, de nu te poti desparti de ele ? Ca s-au lansat niste obiective fantastice in ultima vreme.

Nu e vorba de obiective de care sa nu ma pot desparti; e vorba de a obtine cat mai mult dintr-un (eventual) upgrade cu un buget care - am mai zis-o, nu mi-e rusine sa o repet - e FOARTE mic. Desi n-am avut ocazia sa butonez gamele Fuji X sau Sony Alpha, nu le contest calitatile... insa nu ma incadrez nicicum dpdv financiar.

Din pacate, nu-mi permit sa aloc fonduri mari fotografiei, ca hobby. Pe de alta parte, curios de felu' meu, imi place mult sa experimentez, de exemplu cu diverse obiective (inclusiv vechi). Nefiindu-mi frica de focus manual, Pentax imi ofera (cred) cele mai accesibile posibilitati in acest domeniu. Chestia asta, in combinatie cu raportul pret/features/calitatea constructiei unui body, ma face (fara a fi vreun fanboy fanatic), sa nu vreau, deocamdata, sa schimb sistemul.

Iar, la cerintele mele si bugetul meu, daca pana zilele trecute ma descurcam (in 2018) cu K-r, ma gandesc ca m-oi mai descurca o vreme si cu un K-5... Posted Image

View Postcrokodilu, on 07 iunie 2018 - 11:39, said:

Oare nu merge reparat pt. o suma neglijabila (comparativ cu un k5)?

M-am interesat, ca idee, deocamdata nu am nimic concludent. Intr-un loc mi s-au cerut ~180 RON strict pt demontare/constatare, cu precizarea (cinstita) ca e putin probabil sa se poata rezolva. Saptamana viitoare ma mai duc cu el in vreo 2 locuri unde am vorbit, dar nu pare prea promitator. Io unu', mi-s inginer de meserie, am si oarece scule fine... atata doar ca, intr-adevar, nu am demontat niciodata in viata un DSLR, asadar am, totusi, o jena sa ma apuc sa-l desfac... Posted Image (desi, odata ce ma decid definitiv ca gata, oricum i-am pus cruce, nu exclud ideea de-a ma uita un pic prin el, fie si cu titlu de curiozitate...)


@Hatti - multumesc mult pentru toate informatiile. Eu folosesc aparatul pentru ceea ce unii ar numi snapshot-uri - ... atata doar ca vreau sa obtin maximul posibil de calitate (la bugetul meu)... fiind dispus sa depun oleaca de efort pentru asta: poze cu familia, copiii la joaca, la gradinita/scoala, serbari, peisaje in vacante etc etc. Intr-un fel, as avea nevoie si de focus tracking... pe de alta parte, m-am obisnuit cu Kr-ul si cred ca as face fata si cu un K5 (dar, evident, as prefera K5-II). O mai rumeg, o mai intorc pe toate partile si revin cu feedback... Posted Image

#6063
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
Ma puteti ajuta cu numele (sau nr. telefon) al unui service de incredere, care sa  se ocupe de si pentax, nu doar nikon si canon?
Dupa o pauza de 1-2 zile, al meu K-s2 face primele 1-2 cadre foarte subexpuse. Din ce am citit pe net, "buba" ar fi sistemul de control al aperturii care se cere schimbat.

#6064
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Nu trebuie schimbat tot sistemul de control al diafragmei, trebuie schimbata o bobina. Problema este tipica si cunoscuta pentru un numar semnificativ de aparatele entry in clasificarea Pentax, din pacate nerecunoscuta oficial de producator. Totusi exista service-uri, care isi respecta clientii si au facut note de service catre Ricoh astfel incat reparatia s-a facut gratuit si in afara garantiei. La noi singurii care se ocupa oficial de Pentax sunt cei de la Focus94, incearca sa le spui calm despre acest defect tipic si vezi care-i continuarea. Din cate tin minte a mai fost un coleg de forum care a avut cam aceeasi problema la un aparat K30 si a primit suturi in fund cand a cerut reparatia gratuita pe baza unei note de service. Exista si tutoriale prin care unii mai indemanateci isi pot schimba singuri bobina cu probleme. Sunt curios daca producatorul macar la K70 a rezolvat problema, Pana atunci problema poate fi ameliorata temporar prin setarea din cand in cand pe fotografierea in rafala.

PS Problema asta am remarcat-o prima data la un K100Super. Am un KS2 pe care nu l-am mai scos din dulap de vreo doua luni si ceva, l-am verificat acum :) si deocamdata functioneaza corect Posted Image . In cel mai rau caz va deveni un excelent aparat de fotografiat M42. Posted Image

Edited by edri, 19 June 2018 - 07:33.


#6065
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008

View PostTS030, on 07 iunie 2018 - 22:09, said:

Review/sample-uri D FA* 50mm f/1.4:
http://www.kennychi....sappinstalled=0
"Not found"...

#6066
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Articolul a fost sters.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate