Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pentax Romania - topic pentru pentaxiști

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
7304 replies to this topic

#5905
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008

View PostTS030, on 21 mai 2017 - 15:32, said:

KP, filmare la ISO mare:

Cel mai bun Pentax pe video de pana acum. E admirabil progresul, sa recunoastem. Acum, sa bage 4K si full sensor readout...

#5906
dttw

dttw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 14.02.2015
Reducerea zilei (- 1,065 lei) la f64, Pentax K-3 II la 3.099 00 lei

#5907
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ceva promotii si pe-aici:
https://www.magazinp...o/promotii.html

#5908
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
3k un k3? Posted Image

#5909
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Daca erati curiosi ce inseamna "improved stability for general performance":
https://www.pentaxfo...nce-really.html

#5910
dttw

dttw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 14.02.2015
-1930 lei la K3 II + 16-85 HD

http://www.f64.ro/pe...-5-5-6-wr.html

#5911
bomath

bomath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 05.09.2005

View PostTS030, on 06 iunie 2017 - 15:41, said:

Daca erati curiosi ce inseamna "improved stability for general performance":
https://www.pentaxfo...nce-really.html
Mai exact, s-au jucat puțin (și) pe la stabilizare, posibil pentru a contracara șocul oglinzii/obturatorului:

Quote

Fixed a problem that the SR operates with a specific lens when LV shooting is performed at a higher shutter speed than 1/125
Fixed a bug that SR may not operate even SR is set to ON upon switch to LV mode immediately after startup
Fixed a problem that a slight blur occurred when the shutter speed was around 1/125 when using DA 12-24 lens


#5912
kusti_fs

kusti_fs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 21.12.2014

View Postdttw, on 12 iunie 2017 - 07:45, said:

-1930 lei la K3 II + 16-85 HD

http://www.f64.ro/pe...-5-5-6-wr.html

Parca ar fi o reclama mascata, mincinoasa sau spune-i cum vrei.
E dificil sa-ti dai seama din modul cum este scris mesajul ca este vorba de o reducere de pret de 1930 lei.
Intri pe site si te uiti sa vezi unde e pretul 1930 lei (evident ca 1930 lei ar fi fost un pret de necrezut ...)

#5913
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Corect este -1,931 lei.

#5914
dttw

dttw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 14.02.2015

View Postcrokodilu, on 12 iunie 2017 - 10:34, said:

Corect este -1,931 lei.
-1,931 inseamna pe romaneste aproape 2 lei reducere, e o noatatie imbecila imprumutata de peste ocean, care creeaza confuzie deseori.

#5915
bomath

bomath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 05.09.2005
Dacă tot ne legăm de virgule: în cazul în care apărea pe undeva reducere cu minus, însemna de fapt creștere de preț.

#5916
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Pentax KP review - Pentaxforums:
https://www.pentaxfo...troduction.html
"The results show that while both cameras sustained roughly the same framerate, the KP outperformed the K-3 handsomely regarding AF."
De urmarit si rezultatele la ISO mare ;)

#5917
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
5 motive pentru a avea Pentax, versiune noua:
http://www.ricoh-ima...ucts/whypentax/

#5918
rares197

rares197

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 17.11.2006

View PostHatti, on 09 mai 2017 - 11:32, said:

Ieftin si bun ar fi DA 35 f2.4, nu cred ca gasesti ceva mai bun ca raport calitate/pret. Nu am folosit DA 50 1.8, dar ma astept sa fie oarecum similar cu 35 in ce priveste calitatea imaginii. 35 mi se pare mai flexibil.

Pentru cei interesati sa vada ce se poate face cu DA 35, un album cu toate fotografiile mele realizate cu acest obiectiv il gasiti aici: https://flic.kr/s/aHsk7mZfCB
Poate e o intrebare stupida dar...pozele sunt prelucrate sau e ceea ce a scos aparatul??? Sunt Splendide!!!!

#5919
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006

View Postrares197, on 07 iulie 2017 - 11:42, said:

... Sunt Splendide!!!!
Normal, e pentax.

#5920
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007

View Postrares197, on 07 iulie 2017 - 11:42, said:

Poate e o intrebare stupida dar...pozele sunt prelucrate sau e ceea ce a scos aparatul??? Sunt Splendide!!!!

Multumesc. Intrebarea nu e stupida, as spune ca e doar de necunoscator. Eu personal am inceput sa ma satur de ea, e destul de frustrant sa muncesc pentru o poza cateodata cateva ore sau chiar o zi intreaga (prin munca inteleg sa caut un unghi bun si un moment al zilei cu lumina buna, sa incerc sa anticipez vremea, lumina etc ceea ce nu e intotdeauna simplu) apoi cineva sa spuna... "ce frumos... dar stai, e prelucrata? aaa, asa se explica".

O sa incerc sa raspund cum ma pricep mai bine, daca gresesc pe undeva sigur ma vor corecta colegii :)

1) Nu exista poze "neprelucrate". Cele care crezi tu ca sunt neprelucrate, sunt de fapt prelucrate de camera. Sa spunem ca tragi JPG. De fapt camera trage o poza RAW si apoi o face JPG conform setarilor stabilite de tine. In practica, ii baga ceva sharpness, ceva noise reduction, ceva contrast, se joaca cu culorile, ceva saturatie, tot soiul de corectii etc. Dar camera nu stie sa aplice aceste setari intr-un mod inteligent. Poate eu vreau sa scad contrastul, nu sa-l cresc, in functie de scena, sau poate vreau sa il scad intr-o parte a pozei si sa-l cresc in alta. Prefer sa controlez eu toate aceste lucruri, de asta am dezactivat toate corectille din camera, trag in format RAW si imi procesez singur fiecare poza. Ca sa fac o analogie cu fotografia pe film, sa ceri poze neprelucrate e ca si cum ai cere un film nedevelopat.

2) Camera foto si ochiul uman au lucruri in comun, dar sunt si deosebite in multe privinte. De asta camera foto vede lucrurile altfel decat le vezi tu. Cand multi cer sa vada pozele "neprelucrate" eu cel putin banuiesc ca vor sa vada ceva cat mai apropiat de realitate, de felul in care ei vad poza cu ochii. Dar paradoxal, pentru a ajunge acolo, trebuie sa iti prelucrezi pozele. Daca te multumesti cu ce scoate aparatul, fara o prelucrare mai atenta, vei sfarsi cu niste poze diferite de ceea ce vezi cu ochii. O sa dau un exemplu, sa spunem ca ai un cadru cu cer si soare in partea de sus, si in partea de jos o zona foarte putin iluminata. Chiar daca ai ceva notiuni de tehnica foto si incerci sa expui cat mai bine, camera nu va reusi o expunere care sa multumeasca cele doua zone. In practica, cand vei scoate poza direct din camera, vei fi in una din urmatoarele situatii: ori cerul va fi expus corect si zona mai putin luminata de jos va aparea neagra sau foarte intunecata, ori zona de jos va fi expusa corect adica o sa vezi ceva detalii dar cerul va fi alb (complet ars), ori un compromis mai mult sau mai putin fericit intre cele doua. Dar nu asa vezi tu scena respectiva cu ochii, asadar poza direct din camera este nerealista. Cand te uiti la scena respectiva, creierul nu face o singura poza, ci exista un flux continuu de date de la ochi la creier, unde semnalul este procesat si obtii o imagine in care contrastul de luminozitate dintre cele doua zone este permanent ajustat de catre creier, in functie de zona unde iti muti atentia. Ca sa obtii ceva apropiat de ce vezi cu ochii in situatia de mai sus, trebuie sa folosesti filtre sau sa procesezi poza rezultata, sau ambele. Eu nu folosesc filtre din mai multe motive pe care ne le mai detaliez aici (cred ca pentru ce fac eu au mai multe dezavantaje decat avantaje), asadar trebuie sa imi procesez cadrele.

3) Cred ca fiecare fotograf are dreptul sa se exprime asa cum vrea in ce priveste prelucrarea pozelor. Eu personal inclin spre un stil de procesare cat mai natural si incerc sa pierd cat mai putin timp la procesare. Daca pierd mai mult de 5 minute pentru o poza, deja incep sa ma gandesc ca nu merita cadrul respectiv efortul si abandonez poza. Altfel spus, incerc sa rezolv cat mai multe din aparat si cat mai putin la procesare. De-a lungul timpului cred ca am devenit mai bun la asta. Ma uitam la pozele din albumul care ti-a placut tie si mi se pare ca in multe cazuri procesarea e destul de dubioasa in comparatie cu ultimele mele fotografii, daca acum as mai trece odata prin ele cred ca ar arata un pic altfel. Poti vedea aici galeria mea cu poze ceva mai recente: https://www.flickr.c...s/hattifnattar/

Daca postarea mea are un ton usor malitios sau agresiv, imi cer scuze, nu asta a fost intentia mea.

#5921
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Sunt curios cat de mult poti sa te apropii cu JPEG scos din aparat. Daca ai chef si mai ales timp, imi satisfaci te rog aceasta curiozitate? (luand adica unul din RAW-uri si prelucrandu-l in aparat).

#5922
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Probabil trebuie inteles/explicat ce a vrut sa intrebe defapt autorul. Bineinteles ca pozele sunt prelucrate, nici un aparat nu prea scoate by default acel "hdr", pe de alta parte nu toate aparatele sunt capabile sa scoata acel "hdr", ca banui ca efectul respectiv a impresionat.
Iar daca rezultatul este obtinut prin prelucrare in aparat, oare care este raspunsul la intrebarea "pozele sunt prelucrate sau e ceea ce a scos aparatul???"

Edited by crokodilu, 07 July 2017 - 14:46.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate