Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pentax Romania - topic pentru pentaxiști

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
7304 replies to this topic

#37
gilmore

gilmore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 11.01.2006
Naiba stie, n-or fi facut aia destule...sau n-a trezit aceeasi simpatie.....btw ai pus vreodata mana pe vreun pentax? pen'ca virgula nu prea stiu cum s-ar justifica altfel comparatia ta decat daca ai cobora de la inaltimea vreunui 1 D s....sau macar D 2 X  :notangel:

#38
bakachan

bakachan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 15.11.2005
Nu prea a fost o comparatie intre pentax si trabant - sincer, cred ca daca faceam asa ceva, Kunzite sarea primul la mine :D. Comparatia a fost intre grupul de pentaxisti care dadea sa se formeze aici si acel grup strans unit si amuzant, dupa cum spuneai tu mai devreme, al trabantistilor. Deci, ca sa fim clari si sa nu incep sa cred ca ti-a casunat aiurea pe mine, doar ca mai stiu eu ce traire ti-am starnit: comparatie intre grupuri de utilizatori, nu intre scule. ;)

De pus mana si de incercat, daca tot e asa de important, am avut onoarea cu toate modelele recente din gama dSLR ale lui Pentax. ;) Anything else? A, si ca tot veni vorba de inaltimi: nu e cazul, sunt posesor de 300D, deci nu e locul meu sa ma uit de sus la un *ist DS2, de exemplu. Sper ca am clarificat nelamuririle.

#39
gilmore

gilmore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 11.01.2006
N-am nimic cu tine, e ok ce-ai zis in ultimul post...si oricum din cate am vazut la oamenii astia nu vor sa se "inkida" pe Pentax....probabil ca or sa iasa chiar lucruri interesante daca se vor realiza intalniri - nici eu nu's 100% Pentax...

#40
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

 bakachan, on Apr 3 2006, 14:47, said:

... ca tot veni vorba de inaltimi: nu e cazul, sunt posesor de 300D, deci nu e locul meu sa ma uit de sus la un *ist DS2, de exemplu. Sper ca am clarificat nelamuririle.


mai, copii, zau daca va inteleg cu trabanturile, 300deurile si dsdoiurile astea. chiar au vreo importanta?
sau sintem printr-un mall aici si nu stiam?
arunci cu privirea in functie de ce ai la git?
scula pe care o folosesti te face mai "meserias"?

#41
gilmore

gilmore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 11.01.2006
Taxon citeste si tu mai cu atentie ce s-a scris....nu mai da lectii gratuit..

#42
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,957
  • Înscris: 12.06.2004
Ok, pe cand urmatorul 'eveniment'? :) Poate ajung si cei ce n-au putut veni la prima intalnire.

#43
ogarafgan

ogarafgan

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 833
  • Înscris: 06.02.2005
S-a dus cineva la prima intalnire? :blink: ....pai, poze? unde? posturi macar de  :tomato: unde?

#44
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 07.01.2002
Da' chiar poze ioc  -_- ?
Poze d'alea hartistice cum zice ogarafgan să-mi bag unghia-n gât că nu mi-am luat pentax :D...
Data viitoare cred că vin și eu, măcar să văd cum arată un pentax live, nu de alta  :newblush:

#45
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,957
  • Înscris: 12.06.2004
Din pacate prezenta a fost sub asteptari.
Poze... tinand cont ca eu am fost (afaik) singurul pentaxist posesor de digital, si ca oricum locatia si lumina nu ofereau prea multe posibilitati... mai aveti de asteptat :P Totusi, scopul principal al unei asemenea intalniri nu-i neaparat pozatul (altfel n-am fi mers la amiaza in Herastrau); desi sper ca dupa ce ne vom mai strange randurile sa putem organiza si ceva excursii/adunari mai ample, undeva in afara capitalei (un soi de "Pentax weekend"); ci sa ne cunoastem mai bine, sa aflam noi informatii samd.
In ansamblu a fost fain; inca o data Docman m-a adus cu picioarele pe pamant - poti avea calitate la un pret decent. Am descoperit un obiectiv care practic n-are flare, lucru pe care nu-l pot spune despre al meu 50mm (incepe 'vanatoarea'). Certuri aprinse despre perspectiva si distanta focala (cred ca s-au lamurit lucrurile acum...). Cum sa focalizezi cu ambii ochi deschisi.
De aceea, sper sa reiteram cat mai curand acest eveniment - de data asta cu o prezenta mai masiva, si nu doar din randul pentaxistilor.

#46
gilmore

gilmore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 11.01.2006
Observ muuuuulta buna credinta de la Kunzite si mi-ar placea sa i se raspunda la fel....
M-ai facut curios Kunzite si o sa vad cum naiba fac sa ajung si eu  :coolspeak:

#47
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005

Quote

Cum sa focalizezi cu ambii ochi deschisi.

A aparut vreun pentax cu vizare stereo si nu stiu?Altfel cum focalizezi cu un ochi prin vizor si altu` pe afara? Eroarea de paralaxa? :P

#48
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,957
  • Înscris: 12.06.2004
Trebuie sa incerci, cel mai fain e cu LX+50mm (perfect match intre ce vezi prin vizor si ce vezi cu ochiul liber). Ce-i drept nici n-am prea incercat cu alte aparate...

#49
T.I.I.

T.I.I.

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 406
  • Înscris: 13.01.2006
daca ziceti ca primiti si nonpentaxisti, vin si eu; vreau sa asist / sa iau parte la asemenea discutii de zice kunzite - foarte interesant, deci, count me in.

#50
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001

 Kunzite, on Apr 5 2006, 18:11, said:

Am descoperit un obiectiv care practic n-are flare, lucru pe care nu-l pot spune despre al meu 50mm (incepe 'vanatoarea'). Certuri aprinse despre perspectiva si distanta focala (cred ca s-au lamurit lucrurile acum...).
Si care-i obiectivul asta minune? Si ieftin si bun?

#51
docman2

docman2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.02.2006
35/3.5 K de ex

Edited by docman2, 05 April 2006 - 23:44.


#52
Cr|st|

Cr|st|

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 14.03.2005
pe stans photography e cotata drept "one of the best lenses Pentax have ever made" si "The K3.5/35 is probably one of the cheapest in the K-series, and also one of the best...sharp, contrasty, insensitive to back-light." :coolspeak:  dar la o cautara pe ebay am gasit doar o bucata la vreo 20usd.

#53
adi v

adi v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 16.03.2006
FYI

http://forums.dprevi...essage=18021050

#54
Cr|st|

Cr|st|

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 14.03.2005
Interesant, inca un low-budget, dar cu Shake Reduction, mai mare in dimensiuni, si cu un nume mai nornal. Adi, renunti la 10MP ? :naughty:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate