Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Înscriere mașina in RO fără acte dar cu factura

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
JokerVL

JokerVL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 09.11.2014
Salut! O cunoștința a cumpărat in UK o mașina la licitație( vândută la direcția poliției, probabil confiscata din lipsa de asigurare) mașina fiind cu volan stânga, numere de Constanța. Din păcate singurul act deținut este factura de cumpărare de la licitație. Știe cineva dacă o poate înregistra pe numele lui in RO având in vedere ca posibil ca fostul proprietar sa aibă încă actele? Mulțumesc !

#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
O sa fie interesant oricum, chiar daca masina e din RO apare achizionata din afara UE, asta inseamna TVA si taxe vamale de platit

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
la inmatriculare o considera ca pe una noua

#4
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Se poate. Probabil o sa dai o declaratie pe proprie raspundere la notar ca nu ai si alte documente relevante iar impreuna cu factura,  se va folosi la inmatricularea in RO.

#5
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 EMPP, on 01 august 2021 - 13:49, said:

la inmatriculare o considera ca pe una noua

Adica ii face carte de identitate si talon nou?

Edited by edy_wheazel, 01 August 2021 - 13:51.


#6
JokerVL

JokerVL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 09.11.2014

 ogo, on 01 august 2021 - 13:50, said:

Se poate. Probabil o sa dai o declaratie pe proprie raspundere la notar ca nu ai si alte documente relevante iar impreuna cu factura,  se va folosi la inmatricularea in RO.
Am înțeles, la asta ma gândeam dar sper sa nu fie probleme având in vedere ca mașina probabil încă apăra înregistrată pe numele fostului proprietar.

#7
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Alaturi de factura ar trebui sa mai ai un document (ex. proces verbal de vanzare sau adjudecare prin licitatie) emis de autoritatea care a ordonat vanzarea (ex. tibunal sau autoritate locala) prin care demonstrezi ca masina a fost cumparata prin licitatie. Numai factura posibil sa nu fie suficienta.

#8
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
O sa patesti cum am patit eu, mi-am inmatriculat masina romaneasca intr-o tara non UE, astia au trimis instiintare si toate actele romanesti ale masinii si ai nostri nu au facut abs nimic, nici macar nu au citit ce scria acolo. Au zis ca masina sta inmatriculata pana o radiez eu, si am radiat-o alergand peste tot. Asa ca asteapta-te la complicatii mari pentru ca e o situatie atipica.
A zis bine cineva mai devreme, pe langa factura sa ai si un act doveditor ca e cumparat de la o licitatie ea fiind confiscata

Edited by atupi, 01 August 2021 - 15:15.


#9
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021

 JokerVL, on 01 august 2021 - 13:00, said:

Știe cineva dacă o poate înregistra pe numele lui in RO având in vedere ca posibil ca fostul proprietar sa aibă încă actele? Mulțumesc !
Nici cea mai mica sansa!

Edited by BaXXon, 01 August 2021 - 15:44.


#10
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
Sa faca un raport RAR, dupa vin/numar de inmatriculare, e gratis... sa vezi distractie daca proprietarul o fi radiat-o din circulatie in Romania.

#11
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021

 ascee_ro, on 01 august 2021 - 15:47, said:

.. sa vezi distractie daca proprietarul o fi radiat-o din circulatie in Romania.
Daca e radiata nu inseamna ca nu se poate reimatricula . Cu factura se adreseaza la RaR pt duplicat carte de identitate si apoi , pasii sunt : declararea la impozit si reinmatricularea la politie.

#12
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Daca pe langa factura ai si procesul verbal de adjudecare nu mai ai treaba cu "pacatele" fostului proprietar (impozit neplatit, fiscal, amenzi, radiere etc). Fara acel proces verbal nu cred ca o poti inmatricula. La RAR posibil sa iti ceara certificatul de omologare european pe  care il obtii de la reprezentanta, ceea ce va fi de durata, insa afli cel mai sigur de la RAR, la fel cum este posibil sa nu ai nevoie de asa ceva din moment ce a fost deja inmatriculata in Romania.

#13
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,230
  • Înscris: 27.10.2007
Factura este foarte OK, problema ta este ca nu ai cartea masinii.
Nu strica sa intrebi la RAR ce si cum.

#14
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

 florinppv, on 01 august 2021 - 16:18, said:

Daca pe langa factura ai si procesul verbal de adjudecare nu mai ai treaba cu "pacatele" fostului proprietar (impozit neplatit, fiscal, amenzi, radiere etc). Fara acel proces verbal nu cred ca o poti inmatricula. La RAR posibil sa iti ceara certificatul de omologare european pe  care il obtii de la reprezentanta, ceea ce va fi de durata, insa afli cel mai sigur de la RAR, la fel cum este posibil sa nu ai nevoie de asa ceva din moment ce a fost deja inmatriculata in Romania.
Oare in UK s-o fi descoperit ''procesul verbal'' de orice?

#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 edy_wheazel, on 01 august 2021 - 13:51, said:

Adica ii face carte de identitate si talon nou?
exact

dupa actul de adjudecare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate