Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Prosody - server XMPP

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Salut all

Am instalat si configurat cu succes serverul XMPP numit Prosidy v11.9 pe un Debian insa numai pentru chat scris.
Testez cu 2 clienti XMPP... Gajim pe Ubuntu si Conversation pe Android.
Chiar daca o instalat si configurat conform cu documentatia de pe site am 2 probleme

1. Transferul de fisiere intre clienti nu este functional
Am configurat proxy65, cand incerc sa trimit un fisier de pe Gakim catre Conversation apare notificare in conversation insa nu se transfera fisierul. Invers nu primesc nici macar o notificare.

2. Audio si Audio-Video intre clienti nu este functional
Am instalat si configurat serverul CoTURN si facut setarile din documentatie in Prosody insa fara succes.
Am testat server-ul STUN este functional insa nu si TURN...

Foloseste cineva de aici aceasta solutie ?

Mersi.

#2
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Am rezolvat pana la urma... prezint mai jos in speranta ca le va fi si altora de folos.

1. Documentatia cu setarile de pe pagina Prosody in legatura cu CoTURN sunt gresite. Acum merge chiar NAT <=> Internet <=> NAT
Trebuie incarcat mod_turncreditentials si configurat diferit CoTURN server.
Odata modificate si restartate functioneaza audio si audio-video fara probleme intre clientii care folosesc Conversation/Android.
Documentatia corecta am gasit-o pe Google... culmea facuta de altii... nu de dezvoltatori care au facut un soft bun insa nu au actualizat documentatia...

2. Nici documentatia de la ei de pe site cu proxy65 nu este completa... de asta nu mergea transferul de fisiere. Acum merge chiar si din NAT <=> Internet <=> NAT
Tot pe Google se pot gasii exemple actualizate.

Din ce observ dezvoltatorii lui Prosody au uitat sa actualizeze documentatia... insa cei de la CoTURN nici macar nu cred ca au scris documentatie...

3. Cei care vreti sa mai testati aveti grija ca in afara de Conversation/Android inteleg ca sunt multi clienti care nu au stack-ul audio-video implementat corect... insa deocamda nu am mai avut timp sa testez cu Gajim...
Cel mai bine testati cu acelasi client XMPP la ambele capete pana merge si abia apoi extindeti si la alti clientii... eu cel putin asa o sa testez.

Edited by dagobar, 01 August 2021 - 19:25.


#3
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
In afara de Conversation/Android intre timp am testat diversi clienti XMPP: Gajim, Dino, e.t.c.
Nu am reusit sa gasesc nici macar unul singur care sa fie production ready cu audio-video... sau care sa poata fi macar de departe comparat cu Conversation.

Un exemplu negativ in acest sens este chiar Gajim... care are o vechime de 17 ani... insa degeaba... probabil nici nu o sa fie vreodata gata cu actuala echipa de programatori...

Din ce am observat pana acum se pare ca pe segmentul clientilor XMPP open source sunt cateva echipe de programatori ale caror proiecte sunt mai degraba neterminate... chiar daca standarul XMPP are vreo 20 ani vechime.

Poate aveti voi ceva recomandari de clienti XMPP open source sau closed source/comercial ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate