Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

De ce nu poti slabi

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#37
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007

View Postmaccip, on 31 iulie 2021 - 22:45, said:

Deci trebuie sa ne bazam pe metabolismul bazal. Acolo e baza. Stai si arzi calorii.
Posted Image
Si pe tub nu se duce nimica? Adica, eu si nevasta-mea mancam relativ la fel de mult, ea are 55kg, eu 90 Ea vrea sa se ingrase, eu sa slabesc. Cumva trebuie sa fie si o alta cauza ca nu cred ca are ea metabolismul bazal al meu, dat fiind faptul ca mie mi-e cald tot timpul ea e mai friguroasa, eu fac ceva mai mult efort fizic decat ea, per total, desi ea face niste porcarii de pe la kineto, se craceste cate o juma de ora cu un baston in fata teveului. Nu cred ca de la aia nu se ingrasa.
1.caloriile arse prin metabolismul bazal este mai mic la femei spre deosebire de cel al barbatilor. ma indoiesc ca mancati la fel de mult. relativ, vorbind 500 calorii in plus sau minus conteaza
2.daca consuma mai multe calorii decat cele dedicate metab. bazal, at poate sa se ingrase, dar asta atat timp cat nu face miscare. daca face miscare, nasol, nu se mai ingrasa.

Edited by ClaudiuCC, 31 July 2021 - 23:04.


#38
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007

View PostEminescian, on 31 iulie 2021 - 23:00, said:


ar fi tare bine sa fie asa, mi-as incalzi casa cu ciocolata...

dar cu 200 kilocalorii incalzesti fix 10 kile de apa cu 20 de grade, nu 10 tone...
M-am incurcat si eu in caloriile astea.

View PostClaudiuCC, on 31 iulie 2021 - 23:03, said:

1.caloriile arse prin metabolismul bazal este mai mic la femei spre deosebire de cel al barbatilor.
2.daca consuma mai multe calorii decat cele dedicate metab. bazal, at poate sa se ingrase, dar asta atat timp cat nu face miscare. daca face miscare, nasol, nu se mai ingrasa.
Bine domnule, pe asta am inteles-o, dar nelamurirea mea e daca iese si ceva pe cur sau nu iese.
Si daca iese, atunci iese la toti la fel sau la unii mai mult la altii mai putin.

#39
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015

View Postmaccip, on 31 iulie 2021 - 23:05, said:


M-am incurcat si eu in caloriile astea.


Q = cm*(t2-t1)

c se exprima in J/(g*Celsius).

View Postmaccip, on 31 iulie 2021 - 23:05, said:


M-am incurcat si eu in caloriile astea.


Bine domnule, pe asta am inteles-o, dar nelamurirea mea e daca iese si ceva pe cur sau nu iese.
Si daca iese, atunci iese la toti la fel sau la unii mai mult la altii mai putin.

Ai raspunsul aici.

https://en.m.wikiped...iki/Human_feces

Da,  nu e la fel, la unii se pierde mai mult dar oricum putin.

#40
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007

View Postvinciun, on 31 iulie 2021 - 23:14, said:

Q = cm*(t2-t1)

c se exprima in J/(g*Celsius).



Ai raspunsul aici.

https://en.m.wikiped...iki/Human_feces

Da,  nu e la fel, la unii se pierde mai mult dar oricum putin.
cred ca se referea la calorii.

View Postmaccip, on 31 iulie 2021 - 23:05, said:

M-am incurcat si eu in caloriile astea.

Bine domnule, pe asta am inteles-o, dar nelamurirea mea e daca iese si ceva pe cur sau nu iese.
Si daca iese, atunci iese la toti la fel sau la unii mai mult la altii mai putin.
raspunsul meu e: toate caloriile se absorb in corp, nu se elimina prin cur. daca ar fi sa se elimine ce e in plus, nu s-ar mai ingrasa lumea.
caloriile care se elimina prin cur sunt cele din fibre, pt ca fibrele nu se digera. trec prin colon fara a fi digerate anterior (insa nu garantez, pt ca nu am studiat suficient chestia asta)

Edited by ClaudiuCC, 31 July 2021 - 23:23.


#41
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Pt.cine are probleme cu glanda tiroida, slabitul se realizeaza extrem de greu chiar si in conditiile unui regim cat de cat normal.
Insa principala cauza a obezitatii este sedentarismul, nu mancarea. Astazi vad din ce in ce mai multe persoane pe trotinete electrice, monocicluri, etc. Altii se duc si pana la paine cu masina...

#42
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
"Les matières fécales fraîches contiennent environ 75 % d'eau et la fraction solide restante est constituée de 84 à 93 % de solides organiques.

Ces solides organiques sont constitués de : 25 à 54 % de biomasse bactérienne, 2 à 25 % de protéines ou de matières azotées, 25 % de glucides ou de matières végétales non digérées et 2 à 15 % de matières grasses"

Deci ai 75 la suta apa. Din 200 grame ai 150g apa si 50g materie uscata. Din alea 50g uscate poti avea proteine intre 2 si 25%. 25% din 50g sunt 12.5 g proteine => 50kcal

Tot atatea din glucide si pana la 15% lipide. 15% din 50g = 7,5g lipide => 70 kcal.

Total 170 kcal pe zi daca luam in calcul limitele superioare dar poate fi si 20 sau 50 kcal.  Deci plus minus 100kcal nu vad cum ar schimba radical problema.

View PostValmont43, on 31 iulie 2021 - 23:22, said:

Pt.cine are probleme cu glanda tiroida, slabitul se realizeaza extrem de greu chiar si in conditiile unui regim cat de cat normal.
Insa principala cauza a obezitatii este sedentarismul, nu mancarea. Astazi vad din ce in ce mai multe persoane pe trotinete electrice, monocicluri, etc. Altii se duc si pana la paine cu masina...

Pai acei cu probleme la tiroida intr-adevar pot avea metabolismul scazut care se traduce prin temperatura corpului mai scazuta, ritm cardiac mai scazut, puls scazut si chiar si tranzit intenstinal scazut, nu in zadar constipatia e un simptom la oamenii cu hipotiroidie. Intr-adevar astia au nevoie de mai putine calorii decat cei sanatosi, dar asta nu inseamna ca se ingrasa din nimic sau nu pot slabi, pur si simplu necesarul lor de mentinere e mai mic.

Problema e foarte multi se autoincadreaza la "probleme cu glanda" chiar daca ei nu au nimic.

Edited by vinciun, 31 July 2021 - 23:32.


#43
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postmaccip, on 31 iulie 2021 - 20:49, said:

Daca ati observat, femeile grase tot timpul mesteca cate ceva. Un covrigel acolo, un biscuitel, un pufulete. Nu le sta gura deloc.

Ai mai omis ceva Posted Image  inghetata si spalat pe dinti dupa Posted Image  Posted Image Posted Image

#44
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012
Nu știu dacă a mai fost menționat în aceste 3 pagini, dar un rol important îl are microbiomul intestinal.
Cei care iau anumite neuroleptice pentru simptome psihiatrice au treptat în greutate, eventual fac diabet.
Dupa care vine diabetologul cu medicamentul minune, metformina.
Unul schimbă flora într-un anumit sens, iar celălalt o "restaurează", însă cu anumite efecte secundare.
De fapt nu este o surpriză, metformina a fost inițial prescrisă ca antibiotic /antimicrobian.

Ideea este că flora intestinală influențează fundamental rezistența la insulina, deci inevitabil metabolismul.
Adică este o mica mare diferență dacă servești cartofii aburinzi, vs. scoși de la frigider.
Ajustarea dietei poate schimba treptat flora în doar 1-2 săptămâni. Scăderea în greutate însa ține de obiceiuri, coordonare, perseverență.
Nivelul de magneziu, potasiu, eventual raportul omega 6 și 3, toate au un cuvânt de spus.
Am mai scris despre biofilmuri si enzime fibrinolitice, nu mai repet încă odată.

Edited by NelsonMandela, 01 August 2021 - 00:06.


#45
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostRangerBoy, on 31 iulie 2021 - 20:41, said:

Trebuie sa dai toate detaliile despre corpul tau, organismul tau si viata ta personala cum ar fi cat efort depui zilnic.
Spre exemplu ce varsta ai? Cate kg? Ce inaltime? Etc. Etc.
Cel mai sigur te rezolva un nutritionist, nu mai tine diete dupa capu' tau.

Eu zic ca in Romania sunt foarte putini nutritionisti care sa te poata ajuta sa slabesti...

View PostMosu007, on 31 iulie 2021 - 20:42, said:

Te ingrasi si de la programul agitat. Spre exemplu am zile altele decat cele normale de 8-9000 de pasi in care fac 13-15 mii de pasi, mananc 1 litru de apa si 2 mere sau 2 banane sau fericire la 2 covrigi, prin soare, caldura, masina, agitatie. Dupa 12 ore ajung acasa si rup cu kilocalorii apoi 12 ore fara mancare fin care 4-5 ore de somn si de la capat. Ai zice ca ar trebui sa slabesc insa ...ghinion, uneori mai pun cateva grame.
Poti slabi daca te duci sub 800 kilocalorii pe zi insa personal m-ar lua cu ameteli.
Activitatea fizica de orice natura, mancare light, fara prajeli, gatita , inclusiv carne , asta este reteta de mentinere. Daca vrei sa slabesti cresti activitatea fizica si mentii cantitatea de mancare.
Pentru femei activitate fizica poate insemna si numai aspiratul zilnic, datul cu mopul, sters gresia si faianta, da da, zilnic ...si rezultatul se va vedea.

Tocmai, ca daca am slabi toti dand cu aspiratorul nu s-ar mai pune prolema grasimii.

Activitatile astea casnice sunt fix pix, fara sa faci un sport si sa te tii de o rutina saptamanala nu rezolvi mare lucru.

Si in general 2 covrigi au mai multe calorii decat o masa normala de pranz, tocmai aia e problema. Crezi ca n-ai mancat nimic si cand colo...

View Postvinciun, on 31 iulie 2021 - 20:54, said:

Miscarea e foarte buna pentru sanatate in general si pentru a te simti bine, in forma dar din pacate nu prea poti contrabalansa prin 30-60 min de miscare de 4 ori pe saptamana un mancat ca porcul. Fara grija la dieta nu ai nicio sansa. Gandeste-te cat efort trebuie sa depui ca sa arzi 500 calorii? E vorba de o ora de sport. Dar ca sa le consumi din mancare? 20 de frituri sau 2 cafele cremoase de 280ml fiecare, sau cateva patretele de ciocolata. Ca sa arzi aceste calorii trebuie sa innoti 75 minute cu 2km la ora sau sa pedalezi  o ora si 40 min cu 16km la ora.


O ora de bicicleta cu media de 20kmh arde cam 650 de calorii. Eu merg cam 1h30 - 1h45 si ard cam 1000-1200.
Dupa parerea mea bicicleta e cea mai eficienta, trebuie doar sa ai infrastructura...
Sau o bicicleta statica, dar acolo mie mi-e tare greu sa fac...

Edited by giuliani, 01 August 2021 - 00:16.


#46
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015

View PostNelsonMandela, on 01 august 2021 - 00:05, said:


Adică este o mica mare diferență dacă servești cartofii aburinzi, vs. scoși de la frigider.


Diferenta e data in primul rand de indicele glicemic. Totusi studiile ne arata ca la un consum de cantitati egale te ingrasi sau slabesti la fel, indiferent de indicele glicemic. Tehnici precum combinarea alimentelor, ora meselor, repartizarea macronutrientilor sau proportiil lor in dieta sunt niste detalii de rangul 17 in dieta muritorilor de rand. Cand faci sport intens si vrei sa scurgi ultima picatura poti experimenta cu astea, altfel, majoritatea grasilor sunt asa din cauza excesului caloric nu fiindca au mancat cartofi aburinzi in loc de cartofi reci, sa fim seriosi.

#47
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,096
  • Înscris: 04.09.2013
La locul de munca am observat ca majoritatea persoanelor plinute mancau, in cea mai mare parte, salate la pranz (femei in general),
Insa am prins o discutie in care cineva spunea altcuiva ca seara mananca ciocolata ca nu se poate abtine.

Iar apropo de glanda, discutam (barfeam) pe un grup cu niste colegi despre o alta colega destul de plinuta si afirmam, citez: poate are probleme cu glanda. Iar un alt coleg, foarte natural, a spus: "De la glanda a bagat mana in bolul cu Oreo". M-a distrat copios in acea zi. Inca rad cand imi aduc aminte.

#48
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012

View Postvinciun, on 01 august 2021 - 00:30, said:

altfel, majoritatea grasilor sunt asa din cauza excesului caloric nu fiindca au mancat cartofi aburinzi in loc de cartofi reci, sa fim seriosi.
De fapt e vorba de amidonul rezistent. Dr Kelly Brogan are un articol foarte util:

Quote

Therapeutic uses for resistant starch have produced encouraging results in animal studies for reducing body fat deposits,11 increasing calcium absorption,12 and delivering a low-cost nutritional boost.13
Și este suficienta cercetare pe subiectul ăsta.

#49
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 01.12.2017

View Postdragos_diaconescu_, on 31 iulie 2021 - 21:15, said:

Faceam referire la Genetica umana...aprofundeaza niste carti de genetica umana corobarata cu ceva fiziologie si endocrinologie...
Sa stii, ca poate unii dintre noi am aprofundat "niste carti de genetica umana corobarata cu ceva fiziologie si endocrinologie..."
Poate ne luminezi si pe noi cum functioneaza genetica asta, cum te ingrasa ea, cand tu bei doar apa.
Daca vezi 2 parinti foarte grasi care au un copil, sau 2, sau 3, foarte grasi, sa stii ca nu de la genetica s-au ingrasat copiii lor, ci de la mancarea de pe masa.

#50
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007
Am 1,77 si aveam anul trecut 89 kg. Din luna iunie 2020 nu am mai mancat seara , pana in decembrie am slabit 8 kg. Acum mananc normal , am in jur de 83 kg. In perioada cand nu mancam seara, pe la ora 20 imi venea sa ma urc pe pereti de foame, dupa vreo 2-3 luni m-am invatat si nu mai simteam nimic.

#51
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View Postodastramosilor, on 31 iulie 2021 - 20:45, said:

tine si de somn, hormoni, starea psihica, pastile, si multe altele...
eu spre exemplu pot slabi, dar pun repede la loc...
important e sa nu fii obez de-a binelea....â
umpic de slana acolo merge Posted Image
lata de 4-5 degete?

Edited by EMPP, 01 August 2021 - 07:07.


#52
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,876
  • Înscris: 30.07.2006

View Postvinciun, on 31 iulie 2021 - 20:30, said:

In ultima vreme tot mai multe persoane  ma intreaba de ce nu slabesc si tot imi explica ca ele de fapt mananca foarte putin. Practic vor sa-mi demonstreze ca ele aproape nu mananc nimic "azi am mancat doar o bucatica de peste cu pastari la amiaza si in rest nimic, dimineata doar cafea goala si seara la fel". Stiti care e raspunsul ? "MINTI CU NESIMTIRE" Toate persoanele care afirma ca nu pot slabi desi mananca foarte putin mint de rup pamantul. Cum adica? Ce fel de ciudatenie a naturii sa fii ca sa te ingrasi din aer?  De unde se iau suncile alea? Din apa? Vreau sa am si eu un porc care sa creasca si sa se ingrase frumos asa, ciupind cate un pic pe ici colo, sa-i dau dimineata un cartof si seara un stiulete dar el sa creasca gras si rotunjor. Sau niste gaini, niste curci...  Cine a trait la sat si a crescut animale a vazut clar - niciun animal nu se ingrasa daca nu-l hranesti din belsug, toate slabesc in conditii nefavorabile, adica daca nu au hrana destula sau adapost. Cica se ingrasa de la stres, alta perla frumoasa. Nu te ingrasi de la stres, te ingrasi fiindca mananci ca spartul cand ceva nu-ti convine si dai vina pe "stresul cotidian". Pai daca acum oamenii sunt stresati cand marea majoritate isi petrec ziua cu fundul pe scaun, se deplaseaza cu transportul, dispun de o multime de aparate care le usureaza munca ( masina de spalat vase si haine, utilaje agricole, utilaje in constructii etc) ce sa mai vorbim de stramosii nostri care nu dispuneau de toate aceste facilitati, vara dormeau cate 2 ore pe noapte fiindca aveau campuri de arat, semanat, recoltat etc etc. In lagarele de concentrare nu se ingrasa nimeni de la mancare putina si stres.

Fara miscare, fara sport orice dieta e inutila.

Sa mearga zilnic 10 km pe jos, daca nu vad efectele dietei.
Sau sa inoate 1 km pe zi.( 50 de bazine la worldclass)

View Postcsi1, on 01 august 2021 - 06:25, said:

Am 1,77 si aveam anul trecut 89 kg. Din luna iunie 2020 nu am mai mancat seara , pana in decembrie am slabit 8 kg. Acum mananc normal , am in jur de 83 kg.

Esti supraponderal.
Cam vreo 8-10 kg tb sa mai dai jos.

Edited by marius.bunu, 01 August 2021 - 08:00.


#53
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Vinciun are perfecta dreptate, nu te poti ingrasa daca nu mananci.
Nu trebuie nici teorie savanta, nu trebuie nici o dieta, este suficient sa monitorizezi absolut tot ce inghiti.
Nu bagi nimic in gura fara sa cantaresti si sa o introduci in aplicatie pe telefon sa vezi cate calorii ai consumat.Cand ai ajuns la valoarea necesara zilnica, ai terminat de mancat pe ziua respectiva, punct.
Nu exista restrictii la ce mananci sau cand mananci, conteaza doar valoarea calorica introdusa iar aici depinde de fiecare ce stil alimentar adopta.In functie de acest stil poti avea un regim sanatos sau dezechilibrat dar pentru controlul greutatii si slabire este suficient sa cantaresti si calculezi.

Cunosc pe cineva care asa face de peste un an si a slabit 55Kg, treptat si acum se simte excelent.Dupa atata timp stie din reflex exact ce cantitati poate consuma din orice aliment sau bautura, in cursul unei zile, cand are dubii scoate cantarul si telefonul.La inceput a fost foarte greu pentru ca parea ca ii este foame tot timpul dar in timp organismul se obisnuieste cu aportul caloric scazut si acum ii este greata daca depaseste valoarea normala.

Exista intradevar posibilitatea ca sa mananci enorm si sa nu te ingrasi, unele organisme nu pot metaboliza nutrientii si ii elimina, dar invers sa nu mananci dar sa te ingrasi, nu exista.

#54
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View Postcraciuncostel, on 31 iulie 2021 - 21:00, said:

Inițiator, parțial ai dreptate. În principiu mâncarea îngrașă și obezitatea este suma unor factori cum ar fi stres, regim haotic de mâncare, calorii în exces. Totuși nu este 100% adevărat. Sunt și persoane care se îngrașă doar cât văd ciocolata, așa cum sunt persoane care mănâncă spargere și nu se îngrașă. Uite azi sigur am trecut de 4000 calorii lejer. Și încă mănânc. Abia am desfăcut chipsuri și beau o bere. Mai trec prin bucătărie și mai fur câte un biscuite cu unt deși nevastă-mea a zis să le las la nepoate când vin mâine. Pun pariu că pe la ora 24 - 1 am voi manca niște pâine prăjită cu unt și cu dulceață de coacăze și lapte rece. Și mai pun pariu că deși am făcut un pic de burtă, mâine cântarul îmi va arăta între 60 și 60.5 kg. Aceeași greutate de zeci de ani. Deci excepții sunt.
4000 de calorii azi, dar maine? dar ziua urmatoare?
Sau poate muncesti fizic de curg apele pe tine, 10-12ore/zi. Mananci 4000, consumi 1500-1800 si iesi la caloriile de mentinere.
La mine in localitate doar 2 postasi sunt grasi, restul sunt slabi. Aia slabi sunt mai rapizi si mai eficienti.

View Postgiuliani, on 01 august 2021 - 00:21, said:



O ora de bicicleta cu media de 20kmh arde cam 650 de calorii. Eu merg cam 1h30 - 1h45 si ard cam 1000-1200.


Esti sigur de informatia asta? arata-mi  2-3 linkuri te rog, ca sa ma conving si eu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate