Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

De ce nu poti slabi

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#1
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
In ultima vreme tot mai multe persoane  ma intreaba de ce nu slabesc si tot imi explica ca ele de fapt mananca foarte putin. Practic vor sa-mi demonstreze ca ele aproape nu mananc nimic "azi am mancat doar o bucatica de peste cu pastari la amiaza si in rest nimic, dimineata doar cafea goala si seara la fel". Stiti care e raspunsul ? "MINTI CU NESIMTIRE" Toate persoanele care afirma ca nu pot slabi desi mananca foarte putin mint de rup pamantul. Cum adica? Ce fel de ciudatenie a naturii sa fii ca sa te ingrasi din aer?  De unde se iau suncile alea? Din apa? Vreau sa am si eu un porc care sa creasca si sa se ingrase frumos asa, ciupind cate un pic pe ici colo, sa-i dau dimineata un cartof si seara un stiulete dar el sa creasca gras si rotunjor. Sau niste gaini, niste curci...  Cine a trait la sat si a crescut animale a vazut clar - niciun animal nu se ingrasa daca nu-l hranesti din belsug, toate slabesc in conditii nefavorabile, adica daca nu au hrana destula sau adapost. Cica se ingrasa de la stres, alta perla frumoasa. Nu te ingrasi de la stres, te ingrasi fiindca mananci ca spartul cand ceva nu-ti convine si dai vina pe "stresul cotidian". Pai daca acum oamenii sunt stresati cand marea majoritate isi petrec ziua cu fundul pe scaun, se deplaseaza cu transportul, dispun de o multime de aparate care le usureaza munca ( masina de spalat vase si haine, utilaje agricole, utilaje in constructii etc) ce sa mai vorbim de stramosii nostri care nu dispuneau de toate aceste facilitati, vara dormeau cate 2 ore pe noapte fiindca aveau campuri de arat, semanat, recoltat etc etc. In lagarele de concentrare nu se ingrasa nimeni de la mancare putina si stres.



#2
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Ori mint, ori au facut miscare ultima data acum 10 ani si au un metabolism de persoana de 70 de ani.

#3
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Trebuie sa dai toate detaliile despre corpul tau, organismul tau si viata ta personala cum ar fi cat efort depui zilnic.
Spre exemplu ce varsta ai? Cate kg? Ce inaltime? Etc. Etc.
Cel mai sigur te rezolva un nutritionist, nu mai tine diete dupa capu' tau.

#4
Mosu007

Mosu007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 31.07.2021
Te ingrasi si de la programul agitat. Spre exemplu am zile altele decat cele normale de 8-9000 de pasi in care fac 13-15 mii de pasi, mananc 1 litru de apa si 2 mere sau 2 banane sau fericire la 2 covrigi, prin soare, caldura, masina, agitatie. Dupa 12 ore ajung acasa si rup cu kilocalorii apoi 12 ore fara mancare fin care 4-5 ore de somn si de la capat. Ai zice ca ar trebui sa slabesc insa ...ghinion, uneori mai pun cateva grame.
Poti slabi daca te duci sub 800 kilocalorii pe zi insa personal m-ar lua cu ameteli.
Activitatea fizica de orice natura, mancare light, fara prajeli, gatita , inclusiv carne , asta este reteta de mentinere. Daca vrei sa slabesti cresti activitatea fizica si mentii cantitatea de mancare.
Pentru femei activitate fizica poate insemna si numai aspiratul zilnic, datul cu mopul, sters gresia si faianta, da da, zilnic ...si rezultatul se va vedea.

#5
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
tine si de somn, hormoni, starea psihica, pastile, si multe altele...
eu spre exemplu pot slabi, dar pun repede la loc...
important e sa nu fii obez de-a binelea....â
umpic de slana acolo merge :)

#6
dragos_diaconescu_

dragos_diaconescu_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 31.07.2021
Metabolism,genetica...sunt mai multi factori.

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Daca ati observat, femeile grase tot timpul mesteca cate ceva. Un covrigel acolo, un biscuitel, un pufulete. Nu le sta gura deloc.
Si daca le intrebi ce au mancat, iti zic doar mesele principale, nu si cele 3 pungi de sticksuri, 3 merdenele si o cutie de alune pe care le considera asa, un fel de cardio pentru gingie.
:)

#8
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

 giuliani, on 31 iulie 2021 - 20:37, said:

Ori mint, ori au facut miscare ultima data acum 10 ani si au un metabolism de persoana de 70 de ani.

Miscarea e foarte buna pentru sanatate in general si pentru a te simti bine, in forma dar din pacate nu prea poti contrabalansa prin 30-60 min de miscare de 4 ori pe saptamana un mancat ca porcul. Fara grija la dieta nu ai nicio sansa. Gandeste-te cat efort trebuie sa depui ca sa arzi 500 calorii? E vorba de o ora de sport. Dar ca sa le consumi din mancare? 20 de frituri sau 2 cafele cremoase de 280ml fiecare, sau cateva patretele de ciocolata. Ca sa arzi aceste calorii trebuie sa innoti 75 minute cu 2km la ora sau sa pedalezi  o ora si 40 min cu 16km la ora.

 RangerBoy, on 31 iulie 2021 - 20:41, said:

Trebuie sa dai toate detaliile despre corpul tau, organismul tau si viata ta personala cum ar fi cat efort depui zilnic.
Spre exemplu ce varsta ai? Cate kg? Ce inaltime? Etc. Etc.
Cel mai sigur te rezolva un nutritionist, nu mai tine diete dupa capu' tau.

Pe cine intrebi?

Bani aruncati cu nutritionisti. Pana la urma totul e extrem de simplu. Uitati de toate strategiile de ultima ora: low carb, keto,disociata, montignac, mediteraneeana etc. Trebuie sa numeri caloriile pe care le bagi in tine. Trebuie sa tii cont doar de cantitatea necesara de grasimi si proteine ( 1g de proteine per kg de masa corporala si un 1g de grasimi, pentru persoanele care nu fac sport de forta sau bodybuilding) in rest poti completa pana la numarul de calorii stabilite cu orice: proteine, carbo sau grasimi, oricum toate vor fi arse cand esti pe deficit. Asta e toata smecheria.

#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Cu 500 de calorii?
2000 de jouli?
Fizica zice ca daca ai 50kg, trebuie sa urci un etaj pentru a avea o energie potentiala mai mare cu 2000 jouli. mgh-ul.
:)

#10
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

 Mosu007, on 31 iulie 2021 - 20:42, said:

Te ingrasi si de la programul agitat. Spre exemplu am zile altele decat cele normale de 8-9000 de pasi in care fac 13-15 mii de pasi, mananc 1 litru de apa si 2 mere sau 2 banane sau fericire la 2 covrigi, prin soare, caldura, masina, agitatie. Dupa 12 ore ajung acasa si rup cu kilocalorii apoi 12 ore fara mancare fin care 4-5 ore de somn si de la capat. Ai zice ca ar trebui sa slabesc insa ...ghinion, uneori mai pun cateva grame.
Poti slabi daca te duci sub 800 kilocalorii pe zi insa personal m-ar lua cu ameteli.
Activitatea fizica de orice natura, mancare light, fara prajeli, gatita , inclusiv carne , asta este reteta de mentinere. Daca vrei sa slabesti cresti activitatea fizica si mentii cantitatea de mancare.
Pentru femei activitate fizica poate insemna si numai aspiratul zilnic, datul cu mopul, sters gresia si faianta, da da, zilnic ...si rezultatul se va vedea.

Vad ca o dai si tu cu povestile cu ingrasatul de la programul agitat. Ti-ai calculat caloriile pe care le ingerezi zilnic? Dar sa cantaresti totul o luna, mu te pacali ca azi ai mancat mai putin si ai calculat doar azi.

Pasii aia sunt apa de ploaie. Ia vezi cati pasi trebuie sa faci ca sa arzi 500 de kcal.
Stiu femei in sat care prasesc toata ziua pe deal si tot sunt grase dar tu imi spui de calcat rufe si dat cu aspiratorul. Dupa cum am mai spus, e foarte usor de anulat prin mancare ce ai ars prin miscare. Mai ales ca atunci cand esti flamand nici nu-ti dai seama cat ai mancat, mereu ai impresia ca doar ai gustat un pic.

Edited by vinciun, 31 July 2021 - 20:59.


#11
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017
Asta cu slabitul nu e asa simplu. Oamenii din ziua de azi nu mai fac muncile celor din trecut, iar aia din lagare munceau.

Unii pot avea probleme cu glanda, altii cu retinere de apa, diabet s.a.m.d.
Chiar cunosc oamenii care mananca fara paine, o masa toata ziua zi sunt grasi.

#12
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

 maccip, on 31 iulie 2021 - 20:56, said:

Cu 500 de calorii?
2000 de jouli?
Fizica zice ca daca ai 50kg, trebuie sa urci un etaj pentru a avea o energie potentiala mai mare cu 2000 jouli. mgh-ul.
:)

Se vede ca ti-e strain domeniul. In nutritie se spune calorii la kcalorii pentru o exprimare mai lejera.

E un fel de prescurtare.

#13
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
Inițiator, parțial ai dreptate. În principiu mâncarea îngrașă și obezitatea este suma unor factori cum ar fi stres, regim haotic de mâncare, calorii în exces. Totuși nu este 100% adevărat. Sunt și persoane care se îngrașă doar cât văd ciocolata, așa cum sunt persoane care mănâncă spargere și nu se îngrașă. Uite azi sigur am trecut de 4000 calorii lejer. Și încă mănânc. Abia am desfăcut chipsuri și beau o bere. Mai trec prin bucătărie și mai fur câte un biscuite cu unt deși nevastă-mea a zis să le las la nepoate când vin mâine. Pun pariu că pe la ora 24 - 1 am voi manca niște pâine prăjită cu unt și cu dulceață de coacăze și lapte rece. Și mai pun pariu că deși am făcut un pic de burtă, mâine cântarul îmi va arăta între 60 și 60.5 kg. Aceeași greutate de zeci de ani. Deci excepții sunt.

#14
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,560
  • Înscris: 12.10.2005

 vinciun, on 31 iulie 2021 - 20:30, said:

In ultima vreme tot mai multe persoane  ma intreaba de ce nu slabesc si tot imi explica ca ele de fapt mananca foarte putin.

Pai asta e si cazul meu, mananc chiar foarte putin si desi nu ma ingras in plus, nici nu slabesc. Vorbim in cazul meu de aprox. 97-98-99kg la o inaltime de 185cm. Mananc o singura data pe zi, chiar putin, dar in schimb compensez cu bere, mai ales pe caldurile astea ridicole. Mi se pare incredibil cat de mult conteaza berea aia tinand cont de aportul nutritiv din restul chestiilor.
Asta cu: "nu mananc mai nimic dar ma ingras" e bullshit, ori ceva dereglare masiva in organism, majoritatea grasilor sunt grasi datorita excesului caloric pe care il baga in ei. Dietele sunt iar bullshit, unele au avantajul de a fi mai echilibrate dpdv al chestiilor pe care le bagi in tine dar realmente singura dieta eficienta e deficitul caloric insotit de miscare fizica.

#15
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007

 vinciun, on 31 iulie 2021 - 21:00, said:

Se vede ca ti-e strain domeniul. In nutritie se spune calorii la kcalorii pentru o exprimare mai lejera.

E un fel de prescurtare.
Aaa, ok!
Asa zi bre.

Si in cazul asta, cateva patratele de ciocolata au 200kcal?
Totusi cu 200kcalorii incalzesti zece tone de apa cu 20 grade.
:D

Edited by maccip, 31 July 2021 - 21:08.


#16
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

 dragos_diaconescu_, on 31 iulie 2021 - 20:47, said:

Metabolism,genetica...sunt mai multi factori.

Bineinteles. Exista organisme vii adaptate genetic sa transforme aerul inspirat in sunca.

 craciuncostel, on 31 iulie 2021 - 21:00, said:

Inițiator, parțial ai dreptate. În principiu mâncarea îngrașă și obezitatea este suma unor factori cum ar fi stres, regim haotic de mâncare, calorii în exces. Totuși nu este 100% adevărat. Sunt și persoane care se îngrașă doar cât văd ciocolata,

Nu exista asa ceva. Sa vezi ciocolata si sa te ingrasi. Da, exista diferente de metabolism dar e destul de mica incat sa fie de aici diferenta principala. Stii ce anume face genetic ca unii oameni sa se ingrase? Faptul ca genetic unii sunt mai mancai decat altii.

#17
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Mosu007, on 31 iulie 2021 - 20:42, said:

Te ingrasi si de la programul agitat. Spre exemplu am zile altele decat cele normale de 8-9000 de pasi in care fac 13-15 mii de pasi, mananc 1 litru de apa si 2 mere sau 2 banane sau fericire la 2 covrigi, prin soare, caldura, masina, agitatie. Dupa 12 ore ajung acasa si rup cu kilocalorii apoi 12 ore fara mancare fin care 4-5 ore de somn si de la capat. Ai zice ca ar trebui sa slabesc insa ...ghinion, uneori mai pun cateva grame.

Dar nu așa funcționează. Nu e ca și cum bagi azi 2000 kcal, te îngrași, iar mâine bagi 1600 și gata, ai slăbit. Durează. Cred că ar fi mai util să numeri kcal pe săptămână decât pe zi.

 vinciun, on 31 iulie 2021 - 20:54, said:

Gandeste-te cat efort trebuie sa depui ca sa arzi 500 calorii? E vorba de o ora de sport.

O oră de la intensitate medie spre mare. Majoritatea care fac, fac la intensitate mică, mai ales perioade lungi.

Mișcarea făcută așa, la modul "hai să slăbesc", chiar pot spune că poate fi dăunătoare. Persoanele care nu fac mișcare constant dau de două ori din cur, aruncă de picioare 10 minute, transpiră o găleată, li se pare extraordinar de greu. În mintea lor, au consumat 1000 kcal, în realitate au ars 50, așa că se duc și bagă un burger care are 400.


Cea mai eficientă metodă de slăbit este mai degrabă psihologică. Să recunoști că ai o problemă și să găsești metode să faci cumva să mănânci mai puțin. Nu ține decât de mintea fiecăruia, pentru că mâncăm de plăcere.
Și cu recunoașterea am văzut că au probleme cunoștințele supraponderale. Ca exemplu, am o amică, trecută de 100, e grăsuță bine fata. E, dacă te uiți pe Facebook, să vezi acolo mâncat sănătos, din gazpacho și salată nu iese. Și când vorbesc cu ea, ține să precizeze că ei nu-i place carnea, nu mănâncă dulciuri. Și nu sunt așa mult minciuni conștiente, e subconștientul ei, probabil că mănâncă pe fond nervos, mesele principale le mănâncă bine, dar pe lângă rupe ciocolata și chipsurile.

#18
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

 craciuncostel, on 31 iulie 2021 - 21:00, said:

Inițiator, parțial ai dreptate. În principiu mâncarea îngrașă și obezitatea este suma unor factori cum ar fi stres, regim haotic de mâncare, calorii în exces. Totuși nu este 100% adevărat. Sunt și persoane care se îngrașă doar cât văd ciocolata, așa cum sunt persoane care mănâncă spargere și nu se îngrașă. Uite azi sigur am trecut de 4000 calorii lejer. Și încă mănânc. Abia am desfăcut chipsuri și beau o bere. Mai trec prin bucătărie și mai fur câte un biscuite cu unt deși nevastă-mea a zis să le las la nepoate când vin mâine. Pun pariu că pe la ora 24 - 1 am voi manca niște pâine prăjită cu unt și cu dulceață de coacăze și lapte rece. Și mai pun pariu că deși am făcut un pic de burtă, mâine cântarul îmi va arăta între 60 și 60.5 kg. Aceeași greutate de zeci de ani. Deci excepții sunt.

In primul rand e putin relevant ce ai mancat azi. Cantareste absolut totul pentru 30 de zile. Apoi vezi ca eu am descris alta situatie si anume cand nu mananci si te ingrasi, fapt imposibil. Cand mananci mult si nu te ingrasi e un pic alta situatie ca s-ar putea sa ai probleme cu digestia ori paraziti si de fapt sa nu ajunga in organismul tau tot ce bagi in tine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate