Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...

Aplicatii stress test RAM

Asigurare auto hibrid
 

De ce se pune asa tare accent in ultimii ani pe LGBT in SUA si UE ?!

* * - - - 16 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6045 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,983
  • Înscris: 04.09.2018
Am deschis topicu ca pana acum nu s-a mai discutat asta ce o sa zic mai jos.
Ca pana acuma s-a discutat doar de suprafata, nu si de ar fi in spatele acestor chestii.
Adica de ex s-a discutat daca suntem deacord sau nu cu ei, daca...e ok sa ia drepturi sau nu, dar nu am discutat de ce anume s-a ajuns sa se puna problema de astea in ultimul timp si doar in anumite tari, mai ales ca doar in anumite tari chiar si din UE,  nu in toate, de ex grecia, unde nu se discuta de astea si nimeni nu ii dojeneste ptr asta, cum sunt dojeniti ungurii de ex de UE.

Eu nu am inteles un lucru, de ce in ultimii ani se pune asa de mult accent pe LGBT cum n-a fost niciodata ? De ce Biden zicea ca a bagat in parlament nu stiu ce homo si asa mai departe ?
De ce si la nemti e la fel, de ce daca ungurii au bagat legea aia sa nu se discute de LGBT in scoli, UE deja le pune sanctiuni ?
Ca pana acum ceva ani NU auzeam despre asta deloc nicaieri.

Ei LGBT-ii oricum erau acceptati, lucrau, erau integrati, deci era okey, mai ales in UE si SUA.
Iar daca vor drept de insurat si infiat copii, asta nu are nici o legatura cu ce se discuta in prostie acuma si ce se face, putea sa le dea dreptu si atat, macar ala de casatoreala, asa cum au facut in Germania in iunie 2017 ca au voie sa se insoare intre ei cei de acelasi sex. Dar fara alte comentarii.

Ceva e in spate si nu pricep eu, ptr ca de ce nu s-au gandit la astea acum 10-20-30 ani ? De ce tocma acuma !?

Si SUA de ce nu le pune sanctiuni si la Israel, grecia, musulmani ?! De ce doar la unele tari ? Ca aia nu permit marsuri ale astora, nu le da drepturi la lgbt si altele de genu.
De ce nu pune si la brazilieni sanctiuni, ca aia au conducere nazista cu Bolsonaro ala, si acolo nu-s respectate drepturile astora, deci ?! Mai ales ca Bolsonaro e omu lor, suna ca si cum pe SUA nu ii int ce face el cu LGBT acolo.
De ce nu pune sanctiuni Ghanei care am citit ca vor sa bage 10 ani la parnaie pe cineva care e LGBT (alti idioti).
Ceva nu e in ordine.

Acuma eu nu inteleg ceva si as dori pareri de la voi, si anume, faptu ca se discuta in scoli despre astea, se face ptr a obisnui copiii cu ei ca sa-i vada ok mai tarziu sa nu-i mai vada ciudati pe lgbt, sau chiar e o idioata promovare a trans, homo si les ?!
Desi in SUA si UE, deja oamenii nu ii vad aiurea, si nu ii vedeau.

Ca unii o vad ca o promovare care nu are nici o treaba cu doar acordare de drepturi si si acceptare.
Am o melodie downloadata, de la corul homo din SUA si canta "va convertim copiii...".

De ex acum o sapt am dat jos de la nemti un pdf unde era asa "Lesbiene si homosexuali, mod de viata - tema ptr scoala". Tema ptr scoala nu tema de facuta casa, ci tema de discutie.
La inceput apare un steag pe care sunt doua si doi care se tin de mana intre ei. Atasez fisierul pdf.

Scrie pe marginea din stanga "Publicatie ptr profesoare". Si scriu ei acolo 30 si ceva de pagini dar inca n-am citit. Un fel de ghid ptr profesori, dracu stie.
Mi-a zis prietenu meu care vazuse mai multe despre asta, cum ca la clasa 2-a i-ar intreba pe elevi "De ce vrei sa ramai hetero ?", nu am dat de aceste intrebari eu insa, poate-s aici in pdf, dar eu nu le-am vazut.

O sa zic parerea mea:

Parerea mea este ca vor sa faca haos, sa destabilieze tarile pe care vor ei sa le destabilizeze, sa dea peste cap copiii si oamenii, ca sa devina lumea mai usor de condus, sa ne depravam, ptr ca economia mondiala nu mai merge si nu mai au ce face, de aia pana acuma nu se vorbea de astea, ca nu aveau interesul.
Si in tarile unde nu se baga, nu se baga ptr ca nu au interesul sa se bage, ca ei nu-s ptr drepturile lgbt de fapt, ci ptr haos, si in tarile alea nu are nevoie SUA sa fie haos.

In Germania are interes sa fie haos, ca vor sa o distruga, ca nu au nevoie de concurenti economici.

Asta e, acuma astept pareri de la voi.

Attached Files


Edited by MinettoMatoi, 31 July 2021 - 14:05.


#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 30.04.2007
pentru ca "normalii" trebuie sa devina o minoritate, pentru ca suntem prea multi pe planeta iar asta-i cel mai economic mod de a micsora numarul, scazind drastic natalitatea.

#3
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 09.09.2010

View PostMinettoMatoi, on 31 iulie 2021 - 14:03, said:

O sa zic parerea mea:

Parerea mea este ca vor sa faca haos, sa destabilieze tarile pe care vor ei sa le destabilizeze, sa dea peste cap copiii si oamenii, ca sa devina lumea mai usor de condus, sa ne depravam, ptr ca economia mondiala nu mai merge si nu mai au ce face, de aia pana acuma nu se vorbea de astea, ca nu aveau interesul.
Si in tarile unde nu se baga, nu se baga ptr ca nu au interesul sa se bage, ca ei nu-s ptr drepturile lgbt de fapt, ci ptr haos, si in tarile alea nu are nevoie SUA sa fie haos.

In Germania are interes sa fie haos, ca vor sa o distruga, ca nu au nevoie de concurenti economici.

Asta e, acuma astept pareri de la voi.
Parerea mea e ca era mai usor de condus lumea, cand nu avea atatea drepturi. Fa putina memorie, si amintesteti cum era in comunism. Cum era inainte cand lumea era condusa de rege/Tar, sau alte forme.
Acuma ii o moda de a cere drepturi. Femeile isi cer drepturile, Romii la fel, toata lumea urmeaza acest curent.

#4
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,954
  • Înscris: 27.05.2010
Pentru ca s-au terminat absolut toate problemele de pe lumea asta, si doar astia mai trebuie rezolvati. Si dupa asta totul va fi perfect.

#5
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,770
  • Înscris: 07.01.2012
Pentru că sunt neacceptați de către cei cu adevărat de neacceptat: extremiștii de dreapta.

#6
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Pentru ca asa se face ! Cand ai treburi importante de facut , faci ''prostii'' sa se certe intre ei . Desigur nu e vorba de membrii SP !
Le bagi o tema religioasa , rasiala , sexista , etc. , aia se cearta intre ei si smecherii planetei isi rezolva nederanjati ''chestiile'' .

Edited by Alltrack, 31 July 2021 - 14:47.


#7
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 30.04.2007

View Postiulian_k, on 31 iulie 2021 - 14:30, said:

Pentru că sunt neacceptați de către cei cu adevărat de neacceptat: extremiștii de dreapta.

fugi cu scara ... eu sunt comunistoid si tot nu-i accept. ce fac in dormitor, este treaba lor, nu-i vad, nu exista, nu ma deranjaza, dar nu-mi iesi pe strada cu pene-n cap si-n qour, bosorog obez, burtos, boit sa aduca a matroana de bordel, imbracat in paiete sclipicioase roz, sau mai nou in cur'cubeu ...

si iar ii intreb pe legebetisti .. ba baieti, de ce sunteti extremisti si separatisti? de ce pe homalai ii numiti ghei, iar pe lesbiene le spuneti tot asa? pentru drepturile celor care vor menage a troi de ce nu va luptati?
aud?!?!?!

#8
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006
Poate din cauză că sexul între bărbat duce la înmulţirea populaţiei, în perspectiva înlocuirii tot mai accentuate a muncii oamenilor cu munca maşinilor. Adică oamenii vor fi prea mulţi şi nu vor mai avea ce face.

Poate că politica asta seamănă cu cea din China anilor 1970, când a fost interzis familiilor să aibă mai mult de un copil, din cauză că nu existau destule resurse pentru a susţine o populaţie în creştere. Odată cu creşterea puterii economice a Chinei, s-a dat drumul şi la al doilea copil.

Lumea euro-atlantică a transferat mare parte din economie în Orientul Îndepărtat, şi oamenii dacă s-ar înmulţi, nu ar mai avea de lucru, trăind din ajutoare sociale.
Sprijinirea sexului între persoane de acelaşi sex nu duce la naşterea de copii. Însă ideea asta are o hibă, deoarece totuşi lumea euro-atlantică sprijină imigraţia.


O altă idee mai plauzibilă e dată de...stricarea moravurilor, şi dorinţa de a introduce viciile în politicile de stat.

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Lumea in general ii ignora si tolereaza, dar majoritatea dintre ei, nu toti dar multi, sunt niste ciudati si niste frustrati, cu unii din ei fiind dificil de relationat social si profesional, si asta nu prea ai cum sa schimbi influentand alti oameni care in general oricum ignora.
Se spera poate ca noii poponauti crescuti de mici intr-o societate si mai toleranta, sa fie mai putin frustrati si mai usor relationabili cu alti oameni. Posibil sa fie imbunatatiri venite asa, insa multi tot ciudati si tot greu de relationat social vor fi, pt. ca frustrarea lor vine din interior in primul rand. Am cunoscut mai multi in interes profesional, si pe majoritatea ii vezi de la o posta ca sunt ciudati, unii intarzie aberant de mult la intalniri profesionale programate si rasverificate, altii au impresii exagerate ca profesionistii straight cu care relationeaza sunt aroganti - cu toate ca oamenii nu au alt interes decat sa-si faca treaba cat mai bine si sa fie clientul multumit, altii se imbraca ridicol cu pantaloni in carouri dar sunt rupti in coor d.p.d.v financiar si nu-si permit nimic, avand nevoie de suport financiar de la poponautul sef - si daca nu-l primesc ai pierdut vremea cu ei, etc., etc.

Edited by loock, 31 July 2021 - 15:00.


#10
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,770
  • Înscris: 07.01.2012
Drepturile celor care trăiesc într-un triunghi amoros sunt în mare parte incluse. Dar, da, familia poliamoroasă e de perspectivă.  După ce vă calmați cu gheii, acesta va fi următoarea redută în materie de libertate sexuală.

Edited by iulian_k, 31 July 2021 - 14:55.


#11
Alecsgz

Alecsgz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,035
  • Înscris: 14.01.2009

View PostMinettoMatoi, on 31 iulie 2021 - 14:03, said:

Ei LGBT-ii oricum erau acceptati, lucrau, erau integrati, deci era okey, mai ales in UE si SUA.

Esti amuzant

Mie nu mi se pare deloc ca sunt acceptati... mai ales avand in vedere prostiile care le-ai spus.  Orice cacanar poate sa aibe 5 neveste una dupa alta ... si ei deloc.

Oamenii vor aceeasi drepturi ca tine si mine si ca s-o taiam din fasa sictir cu familia si alte cacaturi ca e plina tara asta de copii abandonati.


View Postiulian_k, on 31 iulie 2021 - 14:52, said:

Drepturile celor care trăiesc într-un triunghi amoros sunt în mare parte incluse. Dar, da, căsătoria poliamoroasă e de perspectivă.  După ce vă calmați cu gheii, acesta va fi următoarea redută în materie de libertate sexuală.
Eu nu inteleg de ce le fute la unii grija de ce fac altii acasa. E casa lor cu ce anume deranjeza

Edited by Alecsgz, 31 July 2021 - 14:59.


#12
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,865
  • Înscris: 30.07.2006

View PostMinettoMatoi, on 31 iulie 2021 - 14:03, said:

Am deschis topicu ca pana acum nu s-a mai discutat asta ce o sa zic mai jos.
Ca pana acuma s-a discutat doar de suprafata, nu si de ar fi in spatele acestor chestii.
Adica de ex s-a discutat daca suntem deacord sau nu cu ei, daca...e ok sa ia drepturi sau nu, dar nu am discutat de ce anume s-a ajuns sa se puna problema de astea in ultimul timp si doar in anumite tari, mai ales ca doar in anumite tari chiar si din UE,  nu in toate, de ex grecia, unde nu se discuta de astea si nimeni nu ii dojeneste ptr asta, cum sunt dojeniti ungurii de ex de UE.

Eu nu am inteles un lucru, de ce in ultimii ani se pune asa de mult accent pe LGBT cum n-a fost niciodata ? De ce Biden zicea ca a bagat in parlament nu stiu ce homo si asa mai departe ?
De ce si la nemti e la fel, de ce daca ungurii au bagat legea aia sa nu se discute de LGBT in scoli, UE deja le pune sanctiuni ?
Ca pana acum ceva ani NU auzeam despre asta deloc nicaieri.

Ei LGBT-ii oricum erau acceptati, lucrau, erau integrati, deci era okey, mai ales in UE si SUA.
Iar daca vor drept de insurat si infiat copii, asta nu are nici o legatura cu ce se discuta in prostie acuma si ce se face, putea sa le dea dreptu si atat, macar ala de casatoreala, asa cum au facut in Germania in iunie 2017 ca au voie sa se insoare intre ei cei de acelasi sex. Dar fara alte comentarii.

Ceva e in spate si nu pricep eu, ptr ca de ce nu s-au gandit la astea acum 10-20-30 ani ? De ce tocma acuma !?

Si SUA de ce nu le pune sanctiuni si la Israel, grecia, musulmani ?! De ce doar la unele tari ? Ca aia nu permit marsuri ale astora, nu le da drepturi la lgbt si altele de genu.
De ce nu pune si la brazilieni sanctiuni, ca aia au conducere nazista cu Bolsonaro ala, si acolo nu-s respectate drepturile astora, deci ?! Mai ales ca Bolsonaro e omu lor, suna ca si cum pe SUA nu ii int ce face el cu LGBT acolo.
De ce nu pune sanctiuni Ghanei care am citit ca vor sa bage 10 ani la parnaie pe cineva care e LGBT (alti idioti).
Ceva nu e in ordine.

Acuma eu nu inteleg ceva si as dori pareri de la voi, si anume, faptu ca se discuta in scoli despre astea, se face ptr a obisnui copiii cu ei ca sa-i vada ok mai tarziu sa nu-i mai vada ciudati pe lgbt, sau chiar e o idioata promovare a trans, homo si les ?!
Desi in SUA si UE, deja oamenii nu ii vad aiurea, si nu ii vedeau.

Ca unii o vad ca o promovare care nu are nici o treaba cu doar acordare de drepturi si si acceptare.
Am o melodie downloadata, de la corul homo din SUA si canta "va convertim copiii...".

De ex acum o sapt am dat jos de la nemti un pdf unde era asa "Lesbiene si homosexuali, mod de viata - tema ptr scoala". Tema ptr scoala nu tema de facuta casa, ci tema de discutie.
La inceput apare un steag pe care sunt doua si doi care se tin de mana intre ei. Atasez fisierul pdf.

Scrie pe marginea din stanga "Publicatie ptr profesoare". Si scriu ei acolo 30 si ceva de pagini dar inca n-am citit. Un fel de ghid ptr profesori, dracu stie.
Mi-a zis prietenu meu care vazuse mai multe despre asta, cum ca la clasa 2-a i-ar intreba pe elevi "De ce vrei sa ramai hetero ?", nu am dat de aceste intrebari eu insa, poate-s aici in pdf, dar eu nu le-am vazut.

O sa zic parerea mea:

Parerea mea este ca vor sa faca haos, sa destabilieze tarile pe care vor ei sa le destabilizeze, sa dea peste cap copiii si oamenii, ca sa devina lumea mai usor de condus, sa ne depravam, ptr ca economia mondiala nu mai merge si nu mai au ce face, de aia pana acuma nu se vorbea de astea, ca nu aveau interesul.
Si in tarile unde nu se baga, nu se baga ptr ca nu au interesul sa se bage, ca ei nu-s ptr drepturile lgbt de fapt, ci ptr haos, si in tarile alea nu are nevoie SUA sa fie haos.

In Germania are interes sa fie haos, ca vor sa o distruga, ca nu au nevoie de concurenti economici.

Asta e, acuma astept pareri de la voi.

Sunt stigmatizati si in SUA si in UE.
Desi oficial se sustine contrariul

#13
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostAlecsgz, on 31 iulie 2021 - 14:54, said:

... e plina tara asta de copii abandonati.
Numai sã nu mergem pe "soluțiile" altora:
https://m.dw.com/en/...ears/a-53814208

#14
Alecsgz

Alecsgz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,035
  • Înscris: 14.01.2009

View Postmarius.bunu, on 31 iulie 2021 - 14:58, said:

Sunt stigmatizati si in SUA si in UE.
Desi oficial se sustine contrariul

Tu vrei sa zici ca Romania face parte din UE ???

View Postgarett, on 31 iulie 2021 - 14:59, said:

Numai să nu mergem pe "soluțiile" altora:
https://m.dw.com/en/...ears/a-53814208

Mai mare prostie de link nu puteai sa dai. Asta cu homosexualii sunt pedofilie e o idiotenie clasica

Topicul asta e amuzant ca pana acu e plin de oameni care sunt impotriva mastilor si vaccinarii si striga LIBERTATE prin alte topicuri dar ii fute rau grija ce fac oamenii la ei in casa

Edited by Alecsgz, 31 July 2021 - 15:02.


#15
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Ceartã-te cu nemții, coane!

#16
Alecsgz

Alecsgz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,035
  • Înscris: 14.01.2009

View Postgarett, on 31 iulie 2021 - 15:03, said:

Ceartă-te cu nemții, coane!

Ma repet e o mare tampenie ce ai bagat acolo. Nu are nici o legatura cu homosexualii. Ce vrei exemple cand cupluri (barbat femeie) si-au omorat copiii?

https://abcnews.go.c...y-case-77902644

Hai sa interzicem religia ?

https://observatorne...col-426703.html

Edited by Alecsgz, 31 July 2021 - 15:06.


#17
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,449
  • Înscris: 02.09.2006

View PostMinettoMatoi, on 31 iulie 2021 - 14:03, said:

...............
Mi-a zis prietenu meu care vazuse mai multe despre asta, cum ca la clasa 2-a i-ar intreba pe elevi "De ce vrei sa ramai hetero ?", nu am dat de aceste intrebari eu insa, poate-s aici in pdf, dar eu nu le-am vazut.

............
Asta e, acuma astept pareri de la voi.
Clarissim!

View Postr_murphy, on 31 iulie 2021 - 14:11, said:

pentru ca "normalii" trebuie sa devina o minoritate, pentru ca suntem prea multi pe planeta iar asta-i cel mai economic mod de a micsora numarul, scazind drastic natalitatea.
aiurea, este printre cele mai putin eficiente metode! si nu cred ca cineva a ales-o ca metoda pentru reducerea natalitatii! cineva cu putere, desigur, nu povesti cu baubauri!

View PostAlltrack, on 31 iulie 2021 - 14:46, said:

Pentru ca asa se face ! Cand ai treburi importante de facut , faci ''prostii'' sa se certe intre ei . Desigur nu e vorba de membrii SP !
Le bagi o tema religioasa , rasiala , sexista , etc. , aia se cearta intre ei si smecherii planetei isi rezolva nederanjati ''chestiile'' .
poti da citeva exemple de smecheri si de chestii rezolvate prin acesta metoda?

View Postlupini, on 31 iulie 2021 - 14:52, said:

Poate din cauză că sexul între bărbat duce la înmulţirea populaţiei, în perspectiva înlocuirii tot mai accentuate a muncii oamenilor cu munca maşinilor. Adică oamenii vor fi prea mulţi şi nu vor mai avea ce face.

.............
Cum si in ce fel?

#18
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Posttytysor, on 31 iulie 2021 - 15:37, said:

poti da citeva exemple de smecheri si de chestii rezolvate prin acesta metoda?

Doar nu crezi ca apar in manualele de istorie. Posted Image

Metoda-i veche, "paine si circ", "invrajbeste si cucereste", etc.

Si totusi...

Vânătoarea de vrăjitoare a senatorului Joseph McCarthy

În februarie 1950, senatorul american Joseph McCarthy a declarat că mai mult de 200 de comuniști lucrează în Departamentul de Stat al SUA. În contextul Războiului Rece și a confruntării Est-Vest, afirmațiile senatorului McCarthy au declanșat o panică totală în rândul populației și au contribuit semnificativ la consolidarea poziției politice a acestuia, văzut ca un simbol al rezistenței în fața amenințării comunismului. În 1953 însă, jurnalistul Murray Marder, scriind pentru The Washington Post, a început să descopere dovezi solide ale faptului că McCarthy mințea.
Marder a investigat acuzațiile senatorului față de personalul corpului de armată staționate la Fort Monmouth în New Jersey, constatând că acuzațiile senatorului împotriva lor erau complet false și aducând adevărul în fața opiniei publice. După proliferarea scandalului Joseph McCarthy a fost nevoit să se retragă din viața politică, iar Marder a deschis mai târziu biroul de la Londra al ziarului la care lucra.

Edited by Phobos, 31 July 2021 - 15:41.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate