Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Creare arhiva si folosire la calcule mari a factorialului

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Am citit cate ceva de calculul factorial si ma uit ca poate ar putea fi folosit la doua chestii:
ca si creare de arhive si
ca si folosire la calcule mari

Sa zicem ca e un fisier de marime 100 GB. Fiecarui pixel,  bit etc i se asigneaza o cifra , de la 0,01 la 9,99 sa zicem , in ordinea tabelului ascii de la pcb-ul calculatorului , cifrele separate de .  sau de /
La crearea arhivei se utilizeaza  un calcul factorial de forma : de 1000 de ori 5 factorial.  Si acel de 1000 de ori 5 factorial sa dea  fix numarul mare format din toate cifrele asignate , fara . sau /
Acel 1000 reprezinta de fapt cate grupe de cifre de la 0,01 la 9,99 is , la crearea arhivei pur si simplu se asigneaza cifrele , si se dau cate factoriale is , dar in ordine descrescatoare , de la cifra mare la factorialul mic de cativa biti

Exemplele cu 1000 si 0,01 is pur aleatorii , nu am realizat calcule sa vad ce ar fi necesar

Poate fi utilizat si la calcule mari , cand e necesar sa se utilizeze formule usoare , de exemplu la supercomputere si simulari

Ar merge?  Eu nu prea le am cu programarea , nici la pseudocod nu imi dau seama cum ar fi, dar poate merge

la simulari se utilizeaza ca si comprimare de calcule mari ce pot fi utilizate  de felul :  9x9x9x9 + 8x8x8x8 dupa arhivare va fi 0,01 +0,02 , pe 0,01 si 0,02 le-am ales pur aleatoriu

doar ca in loc de pixeli vor fi calcule

Edited by karax, 31 July 2021 - 13:48.


#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,435
  • Înscris: 10.08.2005
Se va dezbate tema propusa, si nu persoana care a propus tema.

Edited by MarianG, 31 July 2021 - 13:50.


#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
sau 9x9x9x9 + 8x8x8x8 ar fi 5 factorial + 3 factorial , cred ca asa ar fi

Edited by MarianG, 31 July 2021 - 13:58.
nu trebuie sa repeti tu


#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,435
  • Înscris: 10.08.2005
5! + 3!  este mai mic decat 94

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Repet , exemplul e pur aleatoriu , nu tin minte calculele
Rog sa se ia doar forma calcului de arhiva si sa se utilizeza cifre ce pot fi utilizate

Edited by karax, 31 July 2021 - 13:58.


#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Inainte de a veni cu algoritmi revolutionari de arhivare, n-ar strica sa intelegi cum anume sunt stocate deja datele pe care vrei sa le arhivezi.

#7
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postdani.user, on 31 iulie 2021 - 13:58, said:

Inainte de a veni cu algoritmi revolutionari de arhivare, n-ar strica sa intelegi cum anume sunt stocate deja datele pe care vrei sa le arhivezi.
Nu stiu cum anume , as vrea o lamurire

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postkarax, on 31 iulie 2021 - 13:49, said:

Ar merge?  Eu nu prea le am cu programarea , nici la pseudocod nu imi dau seama cum ar fi, dar poate merge
Pana la programare, tu scrie "cu creionul pe hartie" socotelile si daca-ti merge o implementam noi in soft.

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Iei un hex editor, de exemplu https://www.softpedi...ors/XVI32.shtml, deschizi in el ce fisier te intereseaza (incepi cu dinastea mai simple) si analizezi ce iti arata.

#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postdani.user, on 31 iulie 2021 - 14:02, said:

Iei un hex editor, de exemplu https://www.softpedi...ors/XVI32.shtml, deschizi in el ce fisier te intereseaza (incepi cu dinastea mai simple) si analizezi ce iti arata.
Ceva asa?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hpk-UgFDB3Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Deci bitii is scrisi oricum ca arhiva.  Nu stiu cum se calculeaza in hex


Hexadecimal numerals are widely used by computer system designers and programmers because they provide a human-friendly representation of binary-coded values. Each hexadecimal digit represents four bits (binary digits), also known as a nibble (or nybble), which is 1/2 of a byte. For example, a single byte can have values ranging from 00000000 to 11111111 in binary form, which can be conveniently represented as 00 to FF in hexadecimal.

Deci 4 bytes ar fi 00 00 00 00 ?

o supra arhivare de exemplu 4 digiti hexadecimali egal 1 supra hexadecimal si calculele sa fie realizate doar supra hexadecimal +- x/  supra hexadecimal ar merge?

Edited by karax, 31 July 2021 - 14:13.


#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,435
  • Înscris: 10.08.2005
Cuanticele pe alt topic, aici ai vrut sa inveti despre arhivare si factorial

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate