Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?
 

Achiziție laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Salut,

Am ochit un laptop, dar e cam scump pt cat as dori sa dau.
Vreau un laptop care sa ma tina mai mult fara upgrade si nu as vrea sa dau chiar atat de mult dar pare un deal bun pt ce ofera.

LENOVO Legion 5 15ACH6H, AMD Ryzen 5 5600H pana la 4.2GHz, 15.6" Full HD, 16GB, SSD 512GB, NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB, Free Dos, negru
https://mediagalaxy..../LAP82JU0065RM/

Am sanse sa gaesc ceva mai bun, mai ieftin, etc daca astept?
Il folosesc pt chestii obisnuite si gaming ocazional.

Am un Acer Aspite 5, cu upgrade de ram si ssd, dar are cateva mici probleme si va trebui sa il trimit in service.
La Lenovo vad ca are 300 nits si am senzatia ca nu e wow ecranul, dar nici ce am nu e asa reusit.

Multumesc anticipat.

Edited by LL13G, 31 July 2021 - 13:29.


#2
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Ce vrei sa faci cu el? daca gaming atunci ar trebui sa stii ca laptopurile in general nu sunt concepute pentru asta, cumpara desktop.

#3
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 RangerBoy, on 31 iulie 2021 - 17:13, said:

Ce vrei sa faci cu el? daca gaming atunci ar trebui sa stii ca laptopurile in general nu sunt concepute pentru asta, cumpara desktop.
La ce penurie e la desktop-uri acum, nu faci PC de gaming comparabil cu Lenovo ala la aceiasi bani.

#4
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 RangerBoy, on 31 iulie 2021 - 17:13, said:

Ce vrei sa faci cu el? daca gaming atunci ar trebui sa stii ca laptopurile in general nu sunt concepute pentru asta, cumpara desktop.
Vreau ceva care sa reziste mai bine in timp. Am un Acer si are cel putin 2 probleme si trebuie trimis la service dupa 3 ani jumate.  Nici nu vreau sa ma gandesc cat o sa ma coste.  
Are upgrade de RAM si SSD pt ca data trecuta am luat ceva mai ieftin, desi as zice ca nu a fost o alegere proasta.
Un desktop ar si rezista mai mult, dar are o pb: trebuie sa cumpar monitor, periferice, etc. Stau intr-o chichineata de apartament si nu e o optiune pt mine.

#5
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

 LL13G, on 31 iulie 2021 - 20:29, said:


Vreau ceva care sa reziste mai bine in timp. Am un Acer si are cel putin 2 probleme si trebuie trimis la service dupa 3 ani jumate.  Nici nu vreau sa ma gandesc cat o sa ma coste.  
Are upgrade de RAM si SSD pt ca data trecuta am luat ceva mai ieftin, desi as zice ca nu a fost o alegere proasta.
Un desktop ar si rezista mai mult, dar are o pb: trebuie sa cumpar monitor, periferice, etc. Stau intr-o chichineata de apartament si nu e o optiune pt mine.
Bossultane, mai bine rogi aici pe cineva sa iti faca o configuratie de desktop, eventual lasi placa video pe alta data.
Dar daca vrei tu neaparat laptop, ala de mi l-ai aratat e ok la acel pret.

 danX, on 31 iulie 2021 - 17:32, said:


La ce penurie e la desktop-uri acum, nu faci PC de gaming comparabil cu Lenovo ala la aceiasi bani.
Sa mai astepte pt placa video, eventual sa mai stranga bani si sa faca intreaga achizitie mai tarziu.

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,490
  • Înscris: 19.04.2009

 RangerBoy, on 31 iulie 2021 - 17:13, said:

Ce vrei sa faci cu el? daca gaming atunci ar trebui sa stii ca laptopurile in general nu sunt concepute pentru asta, cumpara desktop.
Aberezi Posted Image

AMD + RTX seria 2000/ 3000 cu DLSS ofera performanta foarte buna la temperaturi mici.

Ah, sa nu mai zic ca laptopul asta de-l vrea costa cat placa video de desktop :lol:

Edited by Lex404, 01 August 2021 - 08:13.


#7
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
Eu am dat in decembrie 5200 lei pe acelasi model dar cu procesor din seria 4000 si rtx 2060. Eu zic ca la banii astia e best buy. Imi vine sa il vand pe al meu si sa pun diferenta pana la asta. Ia-l.

#8
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Multumesc pentru raspunsuri. M-am gandit mai bine si voi incerca sa repar laptopul actual, pt ca ce imi doresc e sa ma intind cu mult mai mult decat imi pot permite.

 arkhangel, on 01 august 2021 - 10:52, said:

Eu am dat in decembrie 5200 lei pe acelasi model dar cu procesor din seria 4000 si rtx 2060. Eu zic ca la banii astia e best buy. Imi vine sa il vand pe al meu si sa pun diferenta pana la asta. Ia-l.
Cred ca in curand o sa apara noua serie, cu ecran de 500 nits, vs cele actuale de 300. Nu stiu care va fi diferenta de pret insa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate