Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Perle bac 2021

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
26 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
perle de la bacul 2021
https://www.google.c...chrome&ie=UTF-8
Posted Image Posted Image Posted Image
Ce e tare e ca desi ca si rezolvare is gresite , uneori elevii is asa clari si zic lucrurilor pe nume , aratand cam cum merg lucrurile

Cateva perle

Lăpușneanu a omorât 47 de boieri, dar voia să mai omoare doi că încă nu se săturase de ucis".
"Lăpușneanu era crud și ofticos că avea pică pe unii oameni, le lua ochii, urechile și mâinile și le înfigea în poarta cetății".
"Era boss așa Creangă. Iubea copiii și îi saluta și el, ce să facă. Un fel de Tzancă de acum".

Deci Tzanca = Creanga Posted Image

Edited by karax, 31 July 2021 - 09:56.


#2
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Pana sa te dai peste cap razand de altii, elimina din obisnuita faptul de a lasa spatiu (blanc) inaintea semnelor de punctuatie (virgula in acest caz).
In plus, incheie propozitia, sau fraza cu un semn de punctuatie adecvat.

Edited by addumi, 31 July 2021 - 10:21.


#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Cine-i Țancă?

#4
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postaddumi, on 31 iulie 2021 - 10:20, said:

Pana sa te dai peste cap razand de altii, elimina din obisnuita faptul de a lasa spatiu (blanc) inaintea semnelor de punctuatie (virgula in acest caz).
In plus, incheie propozitia, sau fraza cu un semn de punctuatie adecvat.
Eu nu dau examen si n-am pretentie ca is invatat si etc. Nu is de nivel mare, nici mediu , nivel jos, asa is si gata , nu ma plang si nu cer sa fiu ce nu is.  Ma amuza perlele si atat.  Oricum a se vedea ca eu is si bolnav si am si ceva fixuri ce se vad si in felul cum scriu sau ce scriu

View Post__Dan__, on 31 iulie 2021 - 10:22, said:

Cine-i Țancă?
Nu merita sa il vezi

Da rimeaza , Tzanca si Creanga Posted Image

Edited by karax, 31 July 2021 - 10:28.


#5
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
pot fi considerate perle?
elevii descriu in cuvintele lor(cate le stiu) ce simt despre acel autor sau personaj
acu vin batranii si incep sa rada de ei ca nu le-a picat pe freza lor
ex. si eu rad de astia batrani care baga degetul in gura cand au de rasfoit touchul la telefon,am vazut cativa daca te prind pe langa ei iti zboara ochii

#6
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Abia asteptam sa dispara stirile si topicurile cu "fun" la bac. Eu cred ca e o influenta negativa incepand ultimii 10 ani cand erau foarte mediatizate (elevii care stiau ca nu iau scriau prostii, profii care corectau erau de la alt licceu si isi bateau joc de locul unde corectau).

Totusi, nu cred ca nu aveti material pentru FUN, doar ca nu e asa mediatizat, deci cautati tot facebookul si google si postati!!

#7
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017
Luca seful porcilor haa haa. autoru arata ca nu e bine sa faci afaceri cu porci, trebuie numai cu vaci poate

#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
probabil ar fi vrut sa zica afaceri ce par ilegale

#9
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017
Deci dopa bacaloriat mai trebuie inca 7 ani plus doftorat ca sa garantam ca omul intelege citirea. 40 la suta oameni cu facoltate trebui

Bine ca n a zis ca ana era curva, oricum ala a ucis-o scurt si pe 2 poate

Si a ucis-o ala scurt pe 2 si a fugit de la locul faptei cu fulgerele ploi bum bum

2 criminali o oae turnatoare si un ceoban ce socheaza cu prostie. Pai in sa si fi luat si prostul ala niste badyguarzi sa-l pazeasca. M Vit a facut tara cu manutele lui de lut cum l-a taiat capu, apoi  i-au taiat altii capul.Altfel nu mai aveau ce fura astia azi.

Edited by cipri2bau, 31 July 2021 - 11:22.


#10
Club27

Club27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 20.02.2020
Analiza unei opere literare se face conform unei metodologii clare și riguroase.
Nu s-a dat așa o sarcină ca rezumatul nuvelei "Moara cu noroc" in 10, 15 sau 20 de propozitii?
Momentele subiectului,
caracterizarea personajelor, conflictele, tematica, simboluri, motive,
semnificația titlului "Moara cu noroc"—
nu se ascunde vreo ironie în spatele acestui titlu?
Și multe  alte sarcini cu obiective clare.
Poate după astea elevii absolvenți nu vor mai scrie minuni la examenul de BAC.

#11
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017
Ce m-as duce si eu la bac si sa scriu acolo prostii si sa devin viral. Eu as scrie ca imi place de domnul orban si ca si domnul dragnea e afacerist bun. Cum a scris ala despre  mazare.

#12
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postcipri2bau, on 31 iulie 2021 - 11:38, said:

Ce m-as duce si eu la bac si sa scriu acolo prostii si sa devin viral. Eu as scrie ca imi place de domnul orban si ca si domnul dragnea e afacerist bun. Cum a scris ala despre  mazare.
Ba eu cred ca ai scrie un eseu de 5 pagini in care l-ai pupa in fund pe "Domnul Boc".
Apropo, tu ai vreun fetish cu politicieni de le zici domni tuturor jigodiilor?

Cat despre bac, la cum te exprimi, ai avea sanse sa ajungi in presa si fara sa urmaresti intentionat asta.

#13
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017
Cred ca ciobanii criminali  erau securisti, oaea tornatoare era agent sub acoperire, nume de cod oae bucalaie. Ciobanu ucis era un opozant al regimului si lupta ptr eliberare. Era urmarit si de DNA in mai multe dosare de coruptie. Oaea turnatoare fusese infiltrata in turma lui si actiona sub acoperire.

Pe masura ce securistii au strans informatii folosind oaia agentura au pus la punct asasinarea opozantului si apoi confiscarea averii.

Notsure, da, cred ca as scrie si un eseu in care as elogia guvernul boc si pe basescu. As scrie ca pregatim iar taeri de 50 la suta asa ca sa faca infarct corectorul si aia din comisie. Le-as spune ca n-am nevoie sa promovez, oricum deja is plin de bani si pot sa- cumpar pe toti oricum ca ii am la degetul mic. Le-as mai scrie ca rasfatul lor e platit din banii privatilor si in curand se va incheia si vor primi nota de plata

Edited by cipri2bau, 31 July 2021 - 12:03.


#14
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Pare nasol de cand s-a scos inafara legii "tocitul" si scrii cu cuvintele tale la bac..

Edited by solitaryman, 31 July 2021 - 12:05.


#15
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017
Am mai zis ca fiind prea multe materii si continuturi profii nu pot pretinde prea mult.

Copchii efectiv detesta scoala si materiile ptr ca e mult si inutil. Ia sa fi fost mai putine materii si continuturi si atunci puteau fi pusi sa citeasca cartile si chiar critica literara.

Vina e a sistemului facut sa tina in el zeci de mii de cadre inspectori secretari ministrii tute diverse prin minister si filialele judetene. Se lauda apoi la tv cu o mana de tocilari care iau 10 si merg in vest apoi sau aici in mediul academic. Dar restul culeg capsuni si zmeura

#16
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
in 2021 nu mai merge cu lica,ana, miorita creanga, eminescu si alti expirati din astia.
Acum ori faci bani ori mori de foame
Ar trebui sa se bage cursuri de economie cum se citeste un contract bancar, dobanzi etc.
La 18 ani inveti de oaia vorbitoare si te prostestc aia la un contract in viata reala.

80% din materii sunt total nefolositoare in viata reala.

cu pupaza furata sau cu luceafarul si alte bazagoni mergea acum 50-100 ani.

#17
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018

View Post__Dan__, on 31 iulie 2021 - 10:22, said:

Cine-i Țancă?
Tzanca Uraganu artist (manelist)

#18
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017
Pai trebe vazut ce invata aia in germania finlanda uk italia belgia.

Si aia cred ca invata literatura si scriitorii proprii. Dar alte materii cum le fac?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate