Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Compresorul auto nu imi arata ce presiune am in toate rotile. Am nevoie sa îmi explicați cum trebuie să folosesc acest compresor auto

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Am eu asta, TP 1 ala este ieftin fata de el dar spre deosebira de TP asta baga aer in mod serios, nu va luati ca-i pentru 4x4, el nu stie asta.
Asta e luat de la https://www.calmini4.../Compressor-12V, nu-l mai au dar acolo aveti si compresoare adevarate.

Si trusa de snururi e pe acolo in caz de ceva.

View Postflorin71_skoda, on 31 iulie 2021 - 00:46, said:

De unde mai frate 10 bar ? Tu ai folosit jucaria sau doar o lauzi? Nici macar un compresor profesional de mii de euro nu face10 bari.
Daca minti ca in reclama, nu te crede nimeni. Posted Image

Vreti chiar sa va fac foto cu al meu cind face 10 bari? ca face!
Este socant dar chiar o face!
Posted Image

Edited by Ion_Bumbu, 31 July 2021 - 15:59.


#38
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
@Ion, nebunie ce este pe acel site!
Este posibil să și vopsești cu unul din modelele alea?

Ar fi interesant, să conectezi compresorul la 12 V, să îi pui pistol, să vopsești ușa la mașină.

#39
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Debit are insa nu cred ca ar merge la pistolul de vopsit.
Acolo totusi trebuie butelie si regulator de presiune.

#40
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Cred ca se fac niste confuzii pe subiect ! Sa o luam incet .

Se ia o butelie de aer de 100 de litri  . Vii cu o jucarie care iti spune ca baga 3 bari . Deci acel compresor va merge pana ce in butelie va fi presiunea de 3 bari apoi nu mai duce . Asta se numeste presiune de lucru . Daca vii cu unul de 10 bari , in principiu va baga in butelie pana la 10 bari .

Diferenta o face puterea compresorului , unul puternic poate ajunge la 10 bari in 2 minute , altul dupa 1 ora , altul...niciodataPosted Image . Asta e debitul de aer aspirat si refulat.
Alta confuzie vine din faptul ca va confunda jetul puternic de aer din pistol...oricare ar fi ala...de vopsit...de umflat..de orice din puterea compresorului . Eronat , vine din presiunea puternica acumulata in butelie , cu cat mai mare , cu atat mai mare rezerva de aer. Eu nu stiu compresor sa scoata 10 bari direct , permanent , fara butelie , poate exista dar la niste preturi neaccesibile muritorilor de rand .

Doar compresoarele cu debit de aer mai mare decat consuma pistolul de vopsit...sa zicem incepand de la 500 litri pe minut vor putea sa lucreze fara pauza .

Edited by Alltrack, 31 July 2021 - 17:05.


#41
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Cu regret, si asta din foto scoate 10 bari insa la debit foarte mic.
Daca ajunge sa bage 10 bari in butelie bineinteles ca scot si presiunea aia insa cu debit mic, altfel n„ar putea sa ajunga acolo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate