Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Scartait enervant frane!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
iulie0772

iulie0772

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 08.11.2015
Zilele trecute am cumparat pentru fiul meu o Orbea Alma cu cadru de carbon, model 2020. Bicicleta impecabila din toate punctele de vedere exceptand usoare urme de uzura (stikere zgariate ici-colo). Insa este extrem de deranjant scartaitul franelor hidraulice pe disc. Fostul proprietat a spus ca le-a schimbat recent cu unele nush de care, ce au rolul de a nu uza suprafata discului. Oricum, pentru o bicicleta de 1000 euro (SH), chiar este foarte deranjant acest aspect. Ce placute ma sfatuiti sa cumpar. Mentionez ca am si eu o bicla cu frane hidraulice si am acelasi scartait. Insa ciudat, pe fostul Rockrider 50 de la Decathlon, cu frane mecanice pe disc, acest scartait este inezistent iar franele sunt mai eficace. Poate sa explice cineva acest fenomen? Multumesc! Atasez link cu bicicleta  https://www.vitalmtb.../Alma-M25,28405

#2
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 28.04.2006
Posibil ca placutele sa fie murdare de ulei si de aceea scartaie. Din experienta, oricat le cureti tot o sa scartaie. Schimbi placutele in functie de ce tip de disc ai, fie placute metalice, fie resin. Cel mai bine vezi la un bike shop de unde cumperi.

#3
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Eu dupa ca spal bicla sau dupa ce ma prinde ploaia scartaie franele de mama focului, pot face un cantecel din scartaitul ala, daca franez in gara iese impegatul afara :D .

#4
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 15.07.2020
Aceeasi problemaam avut si eu la a mea (un Cross Xtreme), a trecut de la sine

#5
iulie0772

iulie0772

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 08.11.2015
Voi merge la un service sa schimb placutele. Discurile le-am degresat insa tot mai scartaie. Multumesc pentru sfaturi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate