Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Accidente / Incidente / Securitate auto - partea 2

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
11160 replies to this topic

#3907
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Aia nu e banda de accelerare. Nu e nici o autostrada.
De zeci de ori am trecut p'acolo si stiu cum se comporta soferul local. Acum am vazut ca avea masina inmatriculata pe undeva prin Dresda. Se grabea sa ajunga acasa :D

#3908
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,906
  • Înscris: 09.12.2004
Nu a durat mult pina s-au scos popicii despre care vorbeam acum ceva timp...

Attached Files



#3909
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 14.05.2007
In noaptea de luni spre marti s-a intamplat, am trecut pe acolo la scurt timp dupa, pentru ca urmele erau proaspete, si am trecut peste un popic care era aruncat pe mijlocul drumului. Nu stiu exact ce si cum s-a intamplat pentru ca nu mai era nicio masina acolo, dar sigur se intamplase cu cateva minute inainte doar. Chiar voiam sa iti trimit poza Posted Image .

P.S.: a doua zi dupa ce au fost montati toti pana jos, primii 4 erau deja indoiti la pamant. Dar in cateva ore au fost inlocuiti.

Edited by Galacticul, 30 June 2022 - 10:25.


#3910
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,043
  • Înscris: 20.06.2009

 polizei, on 29 iunie 2022 - 15:29, said:

DN2 -Sinesti - sistem 2+1

(...)
https://www.digi24.r...-viteza-1995773

Și ei (onor ăia „de sus”)  vor să dea dovadă de circulație celor cărora li se suspendă permisul pentru viteză...

Edited by crislacor, 01 July 2022 - 09:41.


#3911
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
Pentru cativa mai sus: daca drumul cu prioritate vireaza la stanga, mi se pare de bun simt semnalizarea, ca nu vad ce treaba are cu prioritatea. Legea zice ca se semnalizeaza "intentia de schimbare a directiei de mers", nu a drumului! :w00t:

Pe de alta parte, si atunci cand vrei sa iesi pe o bretea "inainte" atunci cand drumul principal vireaza putin in lateral, este recomandat sa semnalizezi din timp, sa nu te trezesti cu vreunul din spate in portbagaj. Nu de alta, dar efortul este minim, si beneficiul maxim.

 Bursul, on 29 iunie 2022 - 22:33, said:

Aia nu e banda de accelerare. Nu e nici o autostrada.
De zeci de ori am trecut p'acolo si stiu cum se comporta soferul local. Acum am vazut ca avea masina inmatriculata pe undeva prin Dresda. Se grabea sa ajunga acasa Posted Image

Asa mi s-a luat, dupa ultimii 3-4.000 de km prin Germania facuti recent, de neamtul "adevarat", care iti intra in fata pe autostrada, pe drum, pe unde vrea el, de nu te vezi, fara nici o greata, chiar daca el merge cu 110, iar tu cu 200. "Franeaza, da-te draq, ca vine je!" Deja am ajuns nici macar sa nu ma enervez. Dar am schimbat placute frana fata - spate dupa ce m-am intors, saptamana trecuta.

#3912
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
PS: plm, merg (cam) mult, si (cam) tarisor pentru legile noastre acolo unde se poate si merge (e drept, respect cu destula sfintenie restul legislatiei rutiere, si bunul simt), si n-am avut niciodata permisul suspendat (pentru viteza sau altceva) in cei aproape 30 de ani de condus si spre milionul de km.

E drept, mai inhat cate un radar de bun simt, cam o data la 2-3 ani (ultimul 127 km/h prin Ialomita, acu' 2 ani, singur pe tot campul, cat vedeai cu ochii - ghinion la repartitie), insa ala a avut permisul suspendat "decat" de 4 ori (patru! :eek: ) in "decat" patru ani! :w00t:

#3913
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,906
  • Înscris: 09.12.2004

 Galacticul, on 30 iunie 2022 - 10:23, said:

In noaptea de luni spre marti s-a intamplat,
Extorsiunea s-a petrecut pe urcare, erau urme de cauciuc pe unde mergeam eu si mai erau niste popici d-aia in dreapta, pe spatiul verde,
O fi fost vreo persoana importanta :lol: de n-a aparut nimic in presa/FB.

#3914
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 Tyby, on 04 iulie 2022 - 18:48, said:

Asa mi s-a luat, dupa ultimii 3-4.000 de km prin Germania facuti recent, de neamtul "adevarat", care iti intra in fata pe autostrada, pe drum, pe unde vrea el, de nu te vezi, fara nici o greata, chiar daca el merge cu 110, iar tu cu 200. "Franeaza, da-te draq, ca vine je!" Deja am ajuns nici macar sa nu ma enervez. Dar am schimbat placute frana fata - spate dupa ce m-am intors, saptamana trecuta.
cu remarca ca nu prea mai sunt nemti adevarati cei pe care ii intalnesti.
tot mai multi turci, romani, polonezi si arabi...

#3915
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,906
  • Înscris: 09.12.2004

 Tyby, on 04 iulie 2022 - 18:48, said:

Asa mi s-a luat, dupa ultimii 3-4.000 de km prin Germania facuti recent, de neamtul "adevarat", care iti intra in fata pe autostrada, pe drum, pe unde vrea el, de nu te vezi, fara nici o greata, chiar daca el merge cu 110, iar tu cu 200. "Franeaza, da-te draq, ca vine je!" Deja am ajuns nici macar sa nu ma enervez. Dar am schimbat placute frana fata - spate dupa ce m-am intors, saptamana trecuta.
Si acu 20 ani era tot asa :)

#3916
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 14.05.2007

 Evergreen, on 05 iulie 2022 - 07:08, said:

Extorsiunea s-a petrecut pe urcare, erau urme de cauciuc pe unde mergeam eu si mai erau niste popici d-aia in dreapta, pe spatiul verde,
O fi fost vreo persoana importanta Posted Image de n-a aparut nimic in presa/FB.

Poate tot Tiguan-ul care a luat-o la vale de la Coandi acum cativa ani Posted Image .

#3917
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,906
  • Înscris: 09.12.2004
Parca nu mai are acelasi utilizator...

#3918
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qI96kSoOsIM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Comentariul celui care a filmat:

Quote

după cum era cel cu Audi poziționat, soferul ar fi de vina. Probabil nu l-a văzut, ca băieții goneau. Acum nah, nu avem radar sa vedem cu cât, dar cei dinaintea lui sigur nu mergeau regulamentar. Politia stabilește ce si cum. Mai sunt camere în zona, pe un restaurant.
alți martori spun ca cel cu motorul a intrat în depășire, din video reiese ca cel cu audi mergea chiar încet. Polițiștii, după ce vor lua și filmarea de pe restaurant, vor vedea exact
când l.a luat Smurdul, da. L-au resuscitat, dar nu misca.

Si stirea
https://www.viata-li...gradina-publica

#3919
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 14.05.2007
Dress for the crash not the ride...

#3920
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Nu a mai avut bani de costum.

#3921
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,906
  • Înscris: 09.12.2004
Prin sat ma dau si fara dress; pe caldurile astea merge tricoul si bermuda, fara slapi :D dar nici nu merg mult prea tare fata de bicicleta.
Si chestia cu costumul e asa, ca la o adica sa te tina adunat...
Personal consider ca e suficient ca sa mergi cu 5 hai 10km peste viteza celorlalti, altfel e loterie si nu cistigi mereu.

#3922
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 14.05.2007

 Galacticul, on 29 iunie 2022 - 20:01, said:

La noi prind foarte des, genul asta de "soferi":

El in fata mea, amandoi vrem sa intram pe autostrada, ajungem pe banda de accelerare, nu vine nimic pe banda 1, si el se baga direct pe ea, nu mai are rabdare sa accelereze si sa se termine linia continua. Odata ajuns pe banda 1, mergem in paralel, trebuie sa reduc viteza, sa ma pot incadra in spatele lui, pentru ca el odata ce atinge 70 la ora, acolo ingheata, si nu reusesc sa accelerez suficient sa ma pot incadra in siguranta in fata lui. Chiar saptamana trecuta am prins unul de asta, intamplarea a facut ca am ajuns amandoi in aceeasi benzinarie ulterior si ii spun cum sta treaba cu incadrarea. Evident ca nu ai efectiv cui sa explici.

Ca tot ziceam de incadrari pe autostrada. Azi, pe A1, intrarea de la aeroportul Arad. Nu stiu cat de bine se vede in filmare, in fata Skodei Fabia era o Skoda Octavia ce pur si simplu s-a oprit pe loc sa se asigure din stanga, si s-a incadrat direct pe banda 1.... L-am ajuns din urma, era un tanar la vreo 20 de ani...

https://streamable.com/ej1wq8
  • ori era deja pe pastile (e festivalul aoa weekendul asta si se poarta)
  • ori asa se incadreaza el
  • ori, si asta e cel mai plauzibil, inteligentul pamantului voia sa intoarca pentru ca a intrat gresit pe autostrada. La urmatoarea iesire, unde am iesit si eu, a iesit in spatele meu, si a intrat din nou pe autostrada, pe sensul spre vama.

Edited by Galacticul, 08 July 2022 - 18:45.


#3923
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,779
  • Înscris: 17.12.2019
Sau, fiind pentru prima dată pe autostradă, nu a știut că trebuie să meargă pe banda de accelerare, argument ce ar putea justifica intrarea imediată pe banda 1. Nu trebuie pierdut din vedere că mașinile de școala nu au voie pe autostradă în timpul lecțiilor practice.

#3924
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 14.05.2007
VIDEO | Accident spectaculos în Piața Arenei!

Locatia: https://www.google.c...!7i16384!8i8192

Saptamana asta, in aceeasi intersectie: https://streamable.com/z6hjhx

Edited by Galacticul, 08 July 2022 - 23:16.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

9 user(s) are reading this topic

4 members, 4 guests, 1 anonymous users

Namidee, Nenea Zap, exqusit_drunk, LuvRaluK

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate