Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ce boli ne pot impiedica sa ne vaccinam contra Covid-19 ?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 06.12.2006
Ce boli / conditii medicale ne pot impiedica sa ne vaccinam contra Covid-19 ?

Si, cand e cazul de asa ceva, cum justifica respectivul ca nu se poate vaccina ?

Ma refer cand este o restrictie interna in cadrul unei tari pentru cei nevaccinati (gen accesul la restaurant in interior, la muzee etc; cum deja au bagat unele tari). Ca pentru a intra intr-o tara nu prea cred ca ar conta faptul ca medicul ti-a interzis vaccinul

Trebuie doar o foaie explicativa cu parafa de la medic ? Sau obligatoriu trebui sa se introduca cumva interzicerea de la medic in acel Green Pass ?

Edited by allah2, 28 July 2021 - 19:19.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Scrie in prospect cand nu trebuie. Nu stiu sa poti trece chiar daca ai interzis medical, purtator poti fi.

Edited by neagu_laurentiu, 28 July 2021 - 19:34.


#3
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Prostia e prima cauza, dar nu e considerata o boala, nu-si pune nimeni parafa.

#4
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
asa cum vad eu cum se misca lucrurile, din punctul lor de vedere (al celor care iau decizii) nimic nu te impiedica sa faci vaccinul. Adica la inceput s-a spus ca nu e bun pentru batrani. Acum e bun. Apoi ca nu trebuie sa-l faca copiii. Acum il fac. Am vazut cazuri de alergii grave care au fost indemnati la centru sa se vaccineze si au stat un pic sa-i supravegheze dupa. Boli de inima? N-am auzit inca sa fie luate in seama, chiar daca sunt raportate diverse tromboze etc. A existat vreo informare catre femeile care iau anticonceptionale ca ar putea sa apara complicatii? Nu. Diabet? N-are nimica. Cancer? Baga vaccinul, sa nu mori de covid inainte de cancer. Ai probleme pulmonare? Vaccin. Ai covid? Fa vaccinul, sa nu mai faci o data.

Pana acum n-am auzit de vreun doctor sa faca o evaluare completa a starii de sanatate pentru a putea recomanda sau nu vaccinul. Daca voi stiti ca se intampla (sau poate ca vi s-a intamplat personal), atunci povestiti-ne. Altfel, tind sa cred ca vaccinul asta e un fel de ser fiziologic, merge la toata lumea, nu face rau nimanui.

Edited by Michidoo, 28 July 2021 - 19:46.


#5
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 21.03.2016
Boala lui Calache. Acum, vorbind serios, asta nu are indicatii si nici contraindicatii, pentru ca e o solutie disperata. Defapt, participam la o testare colectiva vrand-nevrand.

#6
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postallah2, on 28 iulie 2021 - 19:18, said:

,
,(gen accesul la restaurant in interior, la muzee etc; cum deja au bagat unele tari). ,

Da-mi exemple ca eu nu stiu nici una.

View PostBahuru, on 28 iulie 2021 - 19:40, said:

, Defapt, participam la o testare colectiva vrand-nevrand.

Nu chiar numai cine vrea.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMichidoo, on 28 iulie 2021 - 19:38, said:

din punctul lor de vedere (al celor care iau decizii) nimic nu te impiedica sa faci vaccinul
Ai citit macar prospectul la capitolul interzis si precautii? Lasa folclorul.

View PostMichidoo, on 28 iulie 2021 - 19:38, said:

Pana acum n-am auzit de vreun doctor sa faca o evaluare completa a starii de sanatate pentru a putea recomanda sau nu vaccinul.
Stiu cazuri.

#8
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View PostKean, on 28 iulie 2021 - 19:45, said:

Da-mi exemple ca eu nu stiu nici una.
In Malta au vrut sa nu mai primeasca decat vaccinati (gen, in toata tara, nu fandoseli gen teatru, restaurante, cum mentioneaza colegul) dar au renuntat, la presiunile Comisiei Europene.

#9
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postmaccip, on 28 iulie 2021 - 19:35, said:

Prostia e prima cauza, dar nu e considerata o boala, nu-si pune nimeni parafa.
In ultima vreme a devenit o virtute.

#10
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005

View Postallah2, on 28 iulie 2021 - 19:18, said:

Ce boli / conditii medicale ne pot impiedica sa ne vaccinam contra Covid-19 ?
prostia.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Ptr acel Green Pass exista doar 3 posibilitati sa fii inclus - vaccinat, trecut prin boala sau test PCR.

Certificatul de la medic ca nu te poti vaccina are valoare zero.

#12
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,940
  • Înscris: 18.09.2008
Acum, redevenind serioși, există câteva boli care au contraindicație. Cred că cele de sânge, și acolo ar trebui să discuți cu hematologul, dacă suferi de așa ceva. În rest, sunt prospecte în limba română, poți vorbi și cu medicul tău curant.

Bine, mă gândesc că dacă te știai cu ceva probleme medicale, aveai deja un răspuns. Am cunoștințe care fix în ianuarie au discutat cu medicul curant.

#13
sdf8923jfsd

sdf8923jfsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 18.05.2014

View Postmaccip, on 28 iulie 2021 - 19:35, said:

Prostia e prima cauza, dar nu e considerata o boala, nu-si pune nimeni parafa.
Trebuie sa fii prea prost sa scrii asa ceva. Doar daca nu esti cumva vreo somitate medicala de care nu am auzit.
Mai rar asa exemplu de autosuficienta.

#14
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Mai bujavercă, intreaba tu orice somitate medicala de care ai auzit si o sa-ti spuna ca nu e boala. Si daca ar fi durut, acu erai pe perfuzie.

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
Dunga rosie pe buletin.

#16
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postmaccip, on 28 iulie 2021 - 19:35, said:

Prostia...
... crasa la care a ajuns o prea mare masa de dobitoace.

#17
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
Poti sa nu ai nicio boala si sa fi aparent sanatos si tot sa suferi de unele efecte negative ale vaccinurilor;

Spre exemplu am pus articolul asta in primavara despre cei carora li s-a declansat tinnitus, vertigo sau pierderea/deteriorarea auzului dupa vaccin, in subsolul lui se afla multi comentatori care si-au descris experientele
https://www.drugdisc...9-vaccinations/
Multi au spus atunci ca sunt agenti rusi sau antivaxeri care inventeaza povesti

Intre timp au aparut constant multi alti vaccinati care s-au plans de treaba asta si au aparut multe alte linkuri pe site-uri medicale pe tema asta, doar cateva exemple
https://www.medpaget...19vaccine/92699
In articolul asta chiar unui MD virusolog i s-a declansat tinnitus dupa vaccinare
https://www.healio.c...th-looking-into
pe forumul asta despre probleme de auz sunt deja peste 400 de pagini unde pacientii isi relateaza problemele de auz survenite dupa vaccin
https://vestibular.o...ects/paged/410/

Au fost raportate si investigate problemele astea si in VAERS si in sistemul britanic MHRA, nu mai poate fi vorba de troli rusi

In articolul asta de pe site-ul guvernului american se analizeaza cazuri de probleme la inima miocardita/pericardita (cardieshee cum zicea bulibasa Stanescu) dupa pfizer/moderna
https://www.fda.gov/...150054/download
Aceleasi efecte au fost observate in unele cazuri si de agentia britanica, inflamarea inimii
https://www.bbc.com/...health-57781637

Nu mai caut acum si altele, dar sunt sigur ca daca ma pun pe cautat gasesc o lista intreaga de efecte negative documentate

#18
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 21.03.2016
Dupa cum vezi, nici o boala nu te scuteste. Treci si te vaccineaza, nevaccinatul dracului!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate