Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Comisia Europeană a aprobat tranzacţia prin care Orange preia fostul Romtelecom şi devine un gigant cu operaţiuni fixe şi mobile.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

View Postandreic, on 28 iulie 2021 - 19:55, said:

Mie mi-au scazut odata cu trecerea la yoxo Posted Image
Ti-a scazut si pretul, dar si serviciile oferite. Ca de obicei: cat dai atata face ;-)

#20
Iaro

Iaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,996
  • Înscris: 27.02.2006

View Postdorin_2k, on 28 iulie 2021 - 18:58, said:

Vor trimite înștiințare că se schimba numele doar, restul condițiilor rămân nemodificate.
Așa a fost și la UPC to Vodafone
Nu e și precizarea că dacă nu-ți convine poți rezilia fara taxe.
puteai sa renunti la servicii cand s-a modificat proprietarul. atat din upc in vodafone, cat si din romtelecom in telekom, fara taxe de penalizare, deoarece poate nu iti place culoarea noului proprietar sau mai stiu eu ce servicii ofera sau nu ofera.

#21
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

View PostIaro, on 28 iulie 2021 - 22:40, said:

puteai sa renunti la servicii cand s-a modificat proprietarul. atat din upc in vodafone, cat si din romtelecom in telekom, fara taxe de penalizare, deoarece poate nu iti place culoarea noului proprietar sau mai stiu eu ce servicii ofera sau nu ofera.
Asta ai scos-o, cum era titlul in revista Catavencu, din "putzul gandirii"??? Unde ai auzit tu ca poti sa reziliezi un contract daca nu iti place "culoarea noului proprietar"???

Ai posibilitatea de denuntare a contractului daca ti se modifica termenii si conditiile, dar daca firma X vrea sa isi schimbe numele in Y, dar isi pastreaza CIF, conditii contractuale, etc nu ai de ce sa fii indreptatit la rezilierea contractului.

Nu mai abera! ;-)

#22
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,474
  • Înscris: 16.12.2006
Nope, nu ai dreptate Xman.

La orice schimbare de proprietar se poate rezilia fara penalitati. Operatul te anunta printr-o scrisoare de modificare si abonatul decide in termen de 30 de zile daca ramane cu operatorul actual sau baga cerere de reziliere.

Lucru asta a fost valabil la achizitia UPC de Vodafone, la cumpararea AKTA de RCS-RDS si o sa fie si acum la cumpararea Telekom de Orange.

Sa zicem ca abonatul X are servicii de la Telekom si este instiintat oficial ca Orange a cumparat Telekom, o sa primeasca aceasta notificare si o sa aibe dreptul sa rezilieze contractul cu Telekom chiar daca mai avea de exemplu contract 10 luni.

#23
santos81

santos81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 15.09.2008
Corect, am primit eu notificare ca abonat UPC. S-a discutat si aici pe forum despre asta

#24
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Am fost client UPC și acum Vodafone
La fel și cu Dolce in Telekom.
Nu țin minte sa fi primit în notificarea de schimbare proprietar și expresia că pot rezilia fara taxe
https://upc-devine.vodafone.ro/
Doar că se schimba din 1 in 2 și atât.
Am verificat acum toate mailurile și nu găsesc aia cu rezilierea unilaterală.
Doar când au mărit prețul era expresia cu rezilierea unilaterală fara taxe.

#25
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,752
  • Înscris: 07.04.2006

View Postdorin_2k, on 29 iulie 2021 - 08:34, said:

Am fost client UPC și acum Vodafone
La fel și cu Dolce in Telekom.
Nu țin minte sa fi primit în notificarea de schimbare proprietar și expresia că pot rezilia fara taxe
https://upc-devine.vodafone.ro/
Doar că se schimba din 1 in 2 și atât.
Am verificat acum toate mailurile și nu găsesc aia cu rezilierea unilaterală.
Doar când au mărit prețul era expresia cu rezilierea unilaterală fara taxe.
Eu am primit.

#26
tibi29a

tibi29a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.08.2011
O întrebare dacă a preluat Orange e inclusa și dth de la Telekom?

#27
FANCHELSEA-BVB-MILAN

FANCHELSEA-BVB-MILAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 30.07.2018
tot ce aparține Telekom Romania communications este inclus întrebarea este Cât va dura fuziunea dintre cele două entități că asta nu au anunțat și nu cred că vor merge în paralel pe modelul Nextgen Telekom Romania sa

#28
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,729
  • Înscris: 06.11.2018

View Posttibi29a, on 29 iulie 2021 - 12:25, said:

O întrebare dacă a preluat Orange e inclusa și dth de la Telekom?
Da

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

View PostXman_ghio, on 28 iulie 2021 - 20:17, said:

Ti-a scazut si pretul, dar si serviciile oferite. Ca de obicei: cat dai atata face ;-)
Nope, au crescut si ele, de la ab de 14e cu 50+20GB bonus vechime am ajuns la 100GB fara frectii inutile.

#30
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

View Postcatalinman, on 29 iulie 2021 - 07:48, said:

Nope, nu ai dreptate Xman.

La orice schimbare de proprietar se poate rezilia fara penalitati. Operatul te anunta printr-o scrisoare de modificare si abonatul decide in termen de 30 de zile daca ramane cu operatorul actual sau baga cerere de reziliere.

Lucru asta a fost valabil la achizitia UPC de Vodafone, la cumpararea AKTA de RCS-RDS si o sa fie si acum la cumpararea Telekom de Orange.

Sa zicem ca abonatul X are servicii de la Telekom si este instiintat oficial ca Orange a cumparat Telekom, o sa primeasca aceasta notificare si o sa aibe dreptul sa rezilieze contractul cu Telekom chiar daca mai avea de exemplu contract 10 luni.

Scuza-ma dar aberezi! Tu, ca si client, s-ar putea sa nu ai habar cand isi schimba o firma actionarii (adica proprietarii cum incorect le spui tu). Digi e listata la bursa; isi schimba parte din proprietari in fiecare zi. Crezi ca poti rezilia cand vrei tu.

Faci confuzie: la UPC a insemnat ca entitates UPC a fuzionat cu Vodafone care a absorbit UPC. Deci practic firma s-a desfintat fiind absorbita si automat se schimbau contractele pe firma Voda. Ass ca de aia probabil au trimis notificari pentru ca existau modificari in contracte. Sau Voda nu a mai avut chef sa aiba contractele/ofertrle de UPC si a fortat lumea sa se mute pe ofertele Voda (adumandu-si un procent de clienti care vor profita si vor pleca).

Tu cand ai semnat un contract nu ti-a dat o anexa cu structura actionariatului si daca aia se modifica poti sa pleci :-) Ai semnat cu firma X pentru oferta Y. Daca se modifica oferta sau vor sa te treaca pe alta firma atunci se modifica contractul si deci poti sa alegi daca ramai sau pleci. Simplu, nu?

View Postsantos81, on 29 iulie 2021 - 08:26, said:

Corect, am primit eu notificare ca abonat UPC. S-a discutat si aici pe forum despre asta
Si tu esti la fel de confuz :-) Ai primit notificare pentru ca UPC a fost absorbit si nu mai exista ca firma. Dar in ce a aparut pana acum in articole nu scria de nici o fuziune. Scrie de o preluare a pachetului majoritar.

#31
FANCHELSEA-BVB-MILAN

FANCHELSEA-BVB-MILAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 30.07.2018
în momentul când se va închide tranzacția vor exista două entități din punct de vedere juridic Telekom Romania communications SA și Orange România SA din câte am înțeles va urma o procedură de unificare dar nu Imediat așa că singura notificare pe care o vor primi abonații va fi cea de modificare a abonamentelor a ofertelor și a grilelor

din câte am înțeles din Noua entitate din ce discută Orange   cu Guvernul României dacă se va realiza fuziune participația statului va fi undeva la 30%

dar au negociat și cei de la Deutsche Telekom fuziune o lungă perioadă între Romtelecom și Cosmote Și uite unde sa ajuns așa că să mai trăim până atunci

#32
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,474
  • Înscris: 16.12.2006
Xman, te scuz pentru aberatiile si prostiile tale! Vad ca iti place sa bati campii si sa dezinformezi pe aici.

#33
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

View Postcatalinman, on 30 iulie 2021 - 14:11, said:

Xman, te scuz pentru aberatiile si prostiile tale! Vad ca iti place sa bati campii si sa dezinformezi pe aici.
...tot nu mi-ai raspuns: la Digi poti sa reziliezi in fiecare zi pentru ca si acolo se schimba actionariatul?

Uita-te frumos in legislatie si pe ANCOM si o sa vezi ca doar la schimbarea ofertelor (deci a contractului) se notifica clientii. Nu daca isi schimba firma actionariatul. Nu stiu de unde ai scos prostia aia a ta ca "la orice schimbare de proprietar se poate rezilia fara penalitati"; ne arati si o baza legala sau doar pentru ca asa ai zis tu?

#34
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,474
  • Înscris: 16.12.2006
Iti dau un exemplu concret.

S-a preluat firma AKTA de catre RCS-RDS (DIGI).

Noi (angajatii DIGI) am avut ca sarcina sa sunam abonatii si sa le facem preluarea de contract de la AKTA la DIGI.

Ei erau deja importati in baza de date RDS, da erau cu contract vechi si fara perioada contractuala.

Cei mai multi au acceptat trecerea la DIGI si au semnat un contract nou pe RCS-RDS. Dar, au fost si abonati care au refuzat, au spus ca nu doresc sa migreze la DIGI si ca o sa se duca la alt operator, de exemplu Vodafone sau Telekom.

In cazul lor nu s-a facut preluarea si li s-a postat tickete de reziliere contract incepand cu 1 luna urmatoare.

Daca nici acum nu intelegi sau te faci ca nu intelegi inseamna ca esti rau-voitor.

#35
Ovidiu333

Ovidiu333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 06.09.2010
Poate nu a inteles din cauza ca atunci cand ai spus schimbare de proprietar , el a inteles schimbare in actionariat, ceea ce este cu totul altceva. Schimbare de proprietar inseamna ca este alta firma, de ex. trecere de la Akta la Digi, sau de la Telekom la Orange. Actionariatul se poate schimba zilnic la Digi, dar firma ramane aceeasi, tot Digi este, si nu inseamna ca daca unul cumpara si altul vinde niste actiuni poti rezilia contractul in baza acestor tranzactii de la bursa.

#36
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Exact asta incercam sa il fac sa inteleaga: ei au sunat clientii AKTA nu pentru ca DIGI a preluat pachetul majoritar la AKTA, ci pentru ca mutau clientii de pe o firma pe alta si le modificau ofertele. Adica exact ce am zis eu: doar daca operatorul decide sa modifice conditiile contractuale (adica ofera, modifica firma care ofera serviciul, etc) doar atunci clientul are dreptul sa spuna daca mai accepta noile conditii sau pleaca de la operator.

View Postcatalinman, on 30 iulie 2021 - 15:10, said:

Noi (angajatii DIGI) am avut ca sarcina sa sunam abonatii si sa le facem preluarea de contract de la AKTA la DIGI.

Cei mai multi au acceptat trecerea la DIGI si au semnat un contract nou pe RCS-RDS.

Daca nici acum nu intelegi sau te faci ca nu intelegi inseamna ca esti rau-voitor.

Noi intelegem foarte bine, dar tu se pare ca nu stapanesti termenii deloc. Ce ai descris tu mai sus este exact ce am spus eu: s-au mutat clientii de pe o firma pe alta, deci s-au modificat conditiile contractuale => trebuiau sa fie de acord sau sa rezilieze.

Simplul fapt ca DIGI a cumparat AKTA nu le dadea acest drept. Daca Digi alegea sa ii pastreze cu contractele existente AKTA, pe acea entitate fizica pe care erau semnate contractele => clientii nu aveau nici un drept sa rezilieze dupa cum ii taie pe ei capul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate